Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Globalizacja - ale czego?

Reklama

Prawie 500 dziennikarzy ze wszystkich kontynentów uczestniczyło w XIX Światowym Kongresie Międzynarodowej Katolickiej Unii Prasy ( UCIP) we Fryburgu szwajcarskim w dniach 17-23 września br. Zjazd odbywał się pod hasłem: "Media wobec wyzwań globalizacji". Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy ( KSD), działającego od 10 lat w Polsce.
Obrady zostały zdominowane przez problematykę międzynarodowego terroryzmu i relacji chrześcijańsko-muzułmańskich, w związku z zamachami w USA. Od nawiązania do tragedii z 11 września br. rozpoczynało się prawie każde wystąpienie. Wyrażano zatroskanie o losy świata, solidarność ze Stanami Zjednoczonymi i współczucie dla rodzin ofiar, zwłaszcza dla Jima O´Neila, który nie dojechał na kongres z powodu śmierci syna pod gruzami World Trade Center. Mimo powszechnego ubolewania, w programie kongresu zabrakło Mszy św. w intencji ofiar zamachu. Zamiast tego organizatorzy zaproponowali dziennikarzom - poniekąd katolikom - piosenkę Johna Lenonna, minutę ciszy i modlitwę Ojcze nasz: każdy w swoim języku.
Z wypowiedzi przedstawicieli różnych krajów wyłaniał się obraz świata dramatycznie podzielonego nie tylko między chrześcijan a wyznawców islamu, ale również między biednych a bogatych, pokrzywdzonych a uprzywilejowanych. Tę ostatnią kwestię szczególnie często podnosili dziennikarze z Afryki, apelując zarówno do chrześcijańskich sumień, jak i do poczucia sprawiedliwości. Szczególnie ostre słowa kierowali pod adresem zachodniej Europy, twierdząc, że jej dobrobyt jest w znacznej mierze owocem wielowiekowej polityki kolonialnej i domagając się stosownych reparacji. To wszystko uświadamiało, jak bardzo kruchy jest pokój w wielorako skonfliktowanym świecie.
Niepokojem napawa również brak poczucia katolickiej tożsamości niektórych środowisk. Dotyczy to zarówno Azji Środkowej, jak i Europy Zachodniej. Na sali obrad doszło do krótkiego spięcia między świeckimi dziennikarzami z Indii a jezuitami pracującymi w tym kraju, na temat granic wolności wyrażania poglądów w mediach katolickich. Z drugiej strony smutny był widok księży, a nawet biskupów pod krawatem, zasiadających nie tylko na widowni, ale i za prezydialnym stołem.
Katolickiego charakteru UCIP-u starał się bronić z ramienia Watykanu abp John Foley - Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Arcybiskup oprotestował m.in. zmianę w statucie UCIP-u pozwalającą na pełnoprawne członkostwo w tej organizacji również niekatolikom. Zgodnie ze zmienionym statutem, możliwe jest, że prezydentem katolickiej organizacji mógłby zostać niekatolik, a nawet niechrześcijanin, bez wewnętrznych zobowiązań do lojalności wobec Stolicy Apostolskiej.
Mimo formalnego wniosku złożonego przez red. Pawła Zuchniewicza z Radia Plus, członka warszawsko-praskiego oddziału KSD, w rezolucji wydanej na zakończenie kongresu nie znalazło się bezpośrednie odniesienie do nauczania Ojca Świętego, do Katolickiej Nauki Społecznej, ani do Biblii. Zresztą takich odniesień próżno było się doszukiwać w większości przemówień i wykładów. Rezolucja końcowa mówiła tylko o potępieniu terroryzmu, potrzebie budowania dialogu, pokoju i sprawiedliwości między narodami.
Nowym Prezydentem UCIP-u, wyłonionym na kongresie, został Brazylijczyk Ismar de Oliveira Soares, profesor dziennikarstwa. Złoty medal UCIP-u został przyznany wietnamskiemu tygodnikowi Cong Giao va dan toc. Nagrodę im. Tytusa Brandsmy - zakonnika i publicysty zamordowanego w Dachau - otrzymał red. Tom Camara z Liberii.
UCIP powstała w 1927 r. Jako katolicka organizacja zawodowa działa pod patronatem Stolicy Apostolskiej, gromadzi dziennikarzy ze 120 krajów. Watykan mianuje asystenta kościelnego. Obecnie jest nim ks. Franco Mozza z biura prasowego Konferencji Biskupów Włoskich. Siedzibą władz UCIP-u jest Genewa. Światowe kongresy odbywają się co trzy lata. Pierwszy odbył się w 1930 r. w Brukseli. XIX Kongres zebrał się na uniwersytecie katolickim we Fryburgu. Następny będzie zwołany w 2004 r. w Zimbabwe.

Ks. Henryk Zieliński

Prezydent Bush wezwał do walki z terroryzmem

"We wszystkim co zrobimy, niech Bóg da nam mądrość i niech ma w opiece Stany Zjednoczone Ameryki" - powiedział prezydent George W. Bush w Kongresie na zakończenie przemówienia skierowanego do narodu amerykańskiego oraz wszystkich krajów wspierających USA w walce z terroryzmem, 20 września br. Na Kapitolu obecni byli m.in. najwyżsi dostojnicy amerykańskiego Kościoła katolickiego z kard. Theodore E. McCarrickiem. Prezydent podziękował wszystkim, którzy wspierali naród amerykański modlitwą za ofiary jakie poniósł w wyniku ataku na Nowy Jork i Waszyngton. "Widzieliśmy powiewające flagi, palące się świece, oddawanie krwi, słyszeliśmy również modlitwy" - mówił m.in. prezydent.
Odpowiedzialnością za światowy terroryzm oraz atak na Amerykę obarczył organizację al Qaeda, kierowaną przez Osamę bin Ladena. Zarysował też plan długofalowej wojny z terroryzmem na świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA

Reklama

Zginął pod wieżą pełniąc kapłańską posługę
W trakcie udzielania sakramentów św. rannym i umierającym ofiarom terrorystycznego ataku na World Trade Center zginął tragicznie ks. Michael F. Judge, franciszkanin.
Ojciec Michael, kapelan nowojorskiej straży pożarnej, przybył natychmiast po zamachu na miejsce tragedii wraz z pierwszą grupą strażaków.
Spowiadał i udzielał rozgrzeszenia rannym. Kilka minut później waląca się wieża przygniotła grupę ludzi, w której się znajdował.
Ojciec Michael miał 68 lat i pochodził z Irlandii. Do zakonu wstąpił 46 lat temu, a święcenia kapłańskie przyjął przed 40 laty. Mieszkał w klasztorze w Środkowym Manhattanie.
W swoim życiu miał do czynienia z wieloma tragediami. Pomagał duchowo rodzinom zmarłych tragicznie strażaków.
Dał się zapamiętać jako osoba udzielająca duchowego wsparcia rodzinom ofiar katastrofy lotniczej samolotu TWA z 1996 r.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że atak militarny USA na Afganistan pogłębiłby cierpienia narodu tego kraju i byłby dla niego katastrofą. Jak poinformowała 18 września br. agencja " Zenit", rzecznik genewskiego biura ONZ ds. pomocy humanitarnej dla Afganistanu powiedział, że "byłaby to katastrofa humanitarna dla milionów mieszkańców Afganistanu, którzy od dziesięcioleci żyją w nędzy z powodu toczących się tam kolejnych wojen, a ostatnio muszą cierpieć jeszcze bardziej pod rządami fundamentalistycznego rządu talibów".
Tragedia w Afganistanie już się zaczęła, twierdzi przedstawiciel ONZ. Po ataku terrorystycznym w USA rząd talibów "zalecił" setkom pracowników organizacji charytatywnych szybkie opuszczenie kraju. Spowodowało to przerwanie w realizacji planów pomocy.

EGIPT

Reklama

Wielki imam - szejk meczetu i uniwersytetu Al-Azhar wydał postanowienie, które zabrania państwom muzułmańskim przystępowania do międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej, organizowanej pod egidą Stanów Zjednoczonych, dopóki nie zostanie wykazany bezspornie udział wyznawców islamu w atakach terrorystycznych na USA. Oświadczenie szejka ma moc prawa religijnego. Jego autorytet w zakresie orzecznictwa religijnego i prawnego ośrodka Al-Azhar pozostaje niepodważalny dla milionów sunnitów, stanowiących przytłaczającą większość wyznawców islamu. W ten sposób opowiedzenie się państw muzułmańskich po stronie międzynarodowej koalicji przestało być tylko kwestię polityczną; zostało dodatkowo nacechowane w aspekcie jurysdykcji islamskiej.

USA

Prasa światowa z 25 września br. akcentuje słowa Papieża wypowiedziane w czasie spotkania ze światem kultury w Astanie, potępiające wykorzystywanie religii dla celów politycznych, a także jego stanowczy sprzeciw wobec nienawiści, fanatyzmu i terroryzmu. The Washington Post podkreśla, że słowa te mają szczególne znaczenie nie tyle ze względu na liczbę katolików w świecie, lecz przede wszystkim dlatego, że ludzie różnych wyznań postrzegają Ojca Świętego jako autorytet moralny i busolę wskazującą kierunek, który powinna obrać ludzkość.

FRANCJA

Paryski Le Figaro zauważa, iż od pierwszych chwil swej podróży Jan Paweł II nie przestaje nawoływać do pokoju i zbliżenia katolików i wyznawców islamu. Dostrzega także wewnątrzkościelny wymiar jego pobytu w Kazachstanie. Przypomniano "drogę krzyżową" tamtejszego Kościoła. Dziennik zwrócił też uwagę na dyskretną polemikę Następcy Piotra z oskarżeniami o prozelityzm, jakie padają pod adresem katolików ze strony Kościoła prawosławnego.

WŁOCHY

Wysłannik włoskiego dziennika katolickiego Avvenire przeprowadził rozmowę z prezydentem Armenii, Robertem Koczarianem. Armeński przywódca określa wizytę Papieża jako wydarzenie historyczne. Wyraża uznanie dla roli Watykanu jako centrum duchowego, podkreśla wkład Stolicy Apostolskiej w budowanie pokoju oraz obronę praw człowieka. Koczarian wyraża wdzięczność Ojcu Świętemu za jego przybycie na obchody 1700. rocznicy chrztu Armenii. Są one nie tylko odniesieniem do przeszłości, lecz także wyrazem duchowej jedności Ormian - stwierdza w wywiadzie dla Avvenire prezydent Koczarian.

JEDNYM ZDANIEM

Kościoły chrześcijańskie opublikowały w Brukseli deklarację w sprawie wspólnej strategii trwałego rozwoju. Jest to ponowienie zobowiązania Europejczyków do stworzenia takiego modelu społeczeństwa, który odpowiadałby wizji chrześcijańskiej.

W związku z zagrożeniem terrorystycznym władze Światowej Organizacji Zdrowia wyraziły opinię, iż Zachód powinien być przygotowany na atak przy użyciu broni biologicznej i chemicznej. Natomiast Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wezwała rządy do zapewnienia lepszej ochrony materiałów rozszczepialnych przed kradzieżą i obiektów jądrowych przed sabotażem.

Według Rudolpha Giulianiego, burmistrza Nowego Jorku, liczba zaginionych w związku z zamachem na World Trade Center wzrosła do ok. 6400. Dotychczas odnaleziono tylko 279 ciał.

Banki 7 najbogatszych państw świata zamroziły konta bankowe należące do osób lub organizacji, które miały powiązania z Osamą bin Ladenem; jednocześnie w wielu krajach w świecie aresztowano podejrzanych o związki z islamskim terroryzmem.

Turecki parlament przyjął poprawkę do konstytucji, która podwyższy rangę języka kurdyjskiego. Zostanie zniesiony zapis o publicznym używaniu "zakazanych języków".

Aleksander Łukaszenko został zaprzysiężony na kolejną 5-letnią kadencję prezydencką na Białorusi. Uroczystość zbojkotował ambasador Stanów Zjednoczonych, które nie uznały wyników tych wyborów, a ambasady zachodnioeuropejskie reprezentowali dyplomaci niższego szczebla.

Stany Zjednoczone zniosły sankcje gospodarcze nałożone 3 lata temu na Pakistan i Indie za testy z bronią nuklearną. Ta decyzja jest nagrodą za wsparcie działań amerykańskich, mających doprowadzić do ujęcia Osamy bin Ladena. Tymczasem w Pakistanie odbyła się seria demonstracji przeciwko ewentualnym atakom amerykańskim na Afganistan. W Karaczi, gdzie demonstranci palili opony i obrzucali kamieniami samochody, interweniowała policja.

Pakistan jednorazowo otworzył granicę i wpuścił kilkanaście tys. Afgańczyków po tym, jak władze Unii Europejskiej oświadczyły, iż Unia weźmie na siebie koszty utrzymania obozów uchodźców i nie dopuści, by uchodźcza katastrofa humanitarna zagroziła stabilizacji Pakistanu.

Rządzący Afganistanem talibowie poinformowali, że Osama bin Laden zaginął bez wieści. Wcześniej nie zdecydowali się na wydanie go Amerykanom, lecz jedynie poprosili bin Ladena, żeby dobrowolnie opuścił Afganistan. Zapowiedzieli również, że w razie ataku USA ogłoszą dżihad - świętą wojnę. Tymczasem tłumy Afgańczyków, uczestniczących w stolicy Afganistanu - Kabulu w antyamerykańskiej demonstracji, spaliły opuszczony budynek dawnej ambasady USA.

W chwili, gdy bieżący numer Niedzieli podpisujemy do druku, ok. 1,5 tys. amerykańskich żołnierzy ląduje w Uzbekistanie, by stamtąd dokonać desantu na Afganistan.

Izrael, wykorzystując międzynarodową sytuację po atakach terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton, przystąpił do działań wojennych na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Zginęło wielu Palestyńczyków. Pomimo tego Jaser Arafat zgodził się na zawarcie porozumienia z Izraelem. Ma ono doprowadzić do wyciszenia palestyńskiego powstania.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

2024-10-31 08:03

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Od czwartku wokół szpitali i klinik wykonujących aborcje w Anglii i Walii obowiązują strefy ochronne, w których zabronione jest "celowe lub lekkomyślne" wpływanie na decyzję innej osoby o przerwaniu ciąży lub blokowanie dostępu do takiego zabiegu – podał Reuters.

Brytyjskie MSW ogłosiło w komunikacie, że "strefy bezpiecznego dostępu", zwane przez media "strefami buforowymi", będą się rozciągały w promieniu 150 metrów wokół klinik, by "zapewnić ich personelowi oraz kobietom korzystającym z ich usług lepszą ochronę przed nękaniem".
CZYTAJ DALEJ

Wierny pasterz

Niedziela Ogólnopolska 44/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Święty Wolfgang

commons.wikimedia.org

Św. Wolfgang

Św. Wolfgang

Zamiast zaszczytów i wygodnego życia w hrabiowskim zamku wolał mnisi habit i ciasną celę klasztorną.

Święty Wolfgang jest, obok św. Ulryka i św. Konrada, największym z niemieckich świętych żyjących w X wieku. Urodził się w Szwabii we wpływowej rodzinie hrabiów. Pierwsze lata życia spędził prawdopodobnie w rodzinnym Pfullingen. Gdy skończył 7 lat, ojciec wysłał go do Reichenau, nad Jeziorem Bodeńskim, gdzie mieściły się słynna benedyktyńska szkoła i ważny ośrodek kultury w średniowiecznej Europie. Tu odkrył powołanie do życia zakonnego. Młody, inteligenty i dobrze wykształcony Wolfgang w 956 r. został kanclerzem Henryka Babenberga, arcybiskupa Trewiru. Po śmierci Henryka został nominowany na jego następcę, ale zrezygnował z zaszczytów i wstąpił do Zakonu Benedyktynów w Einsiedeln.
CZYTAJ DALEJ

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie?

2024-10-31 14:18

[ TEMATY ]

ubezpieczenie na życie

polisa

Materiał sponsora

Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie

Najlepsze ubezpieczenie na życie powinno precyzyjnie odpowiadać na potrzeby ubezpieczonego oraz jego bliskich. Jak wybrać to, które okaże się odpowiednim wsparciem, a w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, nie zawiedzie? Podpowiadamy.

Zakup ubezpieczenia na życie to przejaw odpowiedzialności i troski o bliskich. Jeśli Ciebie zabraknie, towarzystwo ubezpieczeń wypłaci Twoim bliskim świadczenie, które pomoże im zachować aktualny poziom życia i zminimalizować stres towarzyszący konieczności podołania kwestiom finansowym.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję