Reklama

V Pielgrzymka "Niedzieli" na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczególny charakter miała tegoroczna pielgrzymka " Niedzieli" na Jasną Górę, przeżywana w roku 75-lecia istnienia pisma. 22 września br. w Sanktuarium Jasnogórskim zgromadzili się już po raz piąty twórcy, czytelnicy i przyjaciele "Niedzieli", by radować się jubileuszem, dzielić troskami tygodnika i dokonać zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej.

Dużą ciekawość pielgrzymów, nie tylko "niedzielnych", budziła przygrywająca już na dziedzińcu jasnogórskim kapela góralska z Krzeptówek - muzyczny akcent naszego zgromadzenia. Przy jej dźwiękach uczestnicy V Pielgrzymki Niedzieli zajmowali miejsca w przestronnej Auli o. A. Kordeckiego. Przy wejściu na czytelników czekało stoisko z wydawnictwami naszego tygodnika. Dużym wzięciem, prócz najnowszego numeru Niedzieli i książkowych serii wydawniczych, cieszyły się już tradycyjnie... krówki, osładzające chwile spędzone na lekturze.
Punktualnie o godz. 11.00 zgromadzonych powitał o. Kamil Szustak - paulin. Wyraził radość z okazji jubileuszu Niedzieli , który został zauważony nawet w Watykanie, oraz wdzięczność Redakcji za wierność Bogu i Ojczyźnie. Następnie głos zabrał redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś. Witając przybyłych na pielgrzymkę i tych, którzy uczestniczyli w niej duchowo za pośrednictwem Radia Jasna Góra i Radia Fiat, wypowiedział:
Jestem! Pamiętam! Czuwam! - w imieniu wszystkich ludzi związanych z dziełem Niedzieli.
Następnie Redaktor Naczelny wygłosił referat na temat 75-letniej historii Niedzieli, a szczególnie ostatniego 20-lecia, gdy jest szefem tego największego tygodnika katolickiego w Polsce. " Niedziela dociera wszędzie tam, gdzie są Polacy" - mówił Ksiądz Redaktor. Przypomniał cele pisma, przede wszystkim najważniejszy - duszpasterski, omówił kierunki pracy. Zwrócił uwagę na oddanie pracowników i olbrzymiego wolontariatu. Wskazał na te działania, które zmierzają do jak najlepszego dotarcia do coraz bardziej wymagającego odbiorcy. Prócz cotygodniowych edycji tygodnika, specjalnych ofert dla dzieci i młodzieży oraz książkowej serii Biblioteki "Niedzieli" - pismo dociera do swych czytelników przez internet, cotygodniowe audycje radiowe, nadawane z własnego studia, oraz ma możliwość tworzenia programów telewizyjnych. Ksiądz Redaktor podkreślił również znaczenie Niedzieli dla utrwalania historii Kościoła w Polsce i mówił o oddziaływaniu społecznym tygodnika.
Pracownicy i czytelnicy Niedzieli podczas dorocznych pielgrzymek coraz mocniej stają się wspólnotą modlitwy dobrze się rozumiejącą. A okazji do modlitwy podczas tej szczególnej soboty nie brakowało. W samo południe odmówiliśmy Anioł Pański, włączając się w modlitewne czuwanie w intencji Ojca Świętego, rozpoczynającego wizytę apostolską w Kazachstanie i Armenii. Niedziela, tak wierna nauczaniu papieskiemu, polecała Bogu duchowe owoce papieskiej pielgrzymki i bezpieczeństwo Papieża.
Tradycją pielgrzymek Niedzieli na Jasną Górę jest przyznawanie nagród "Mater Verbi". Ich laureatami są osoby tak duchowne, jak i świeckie, a ich grono stanowią autorzy, duszpasterze propagujący pismo w swych parafiach, jego kolporterzy oraz ci, którzy otaczają Niedzielę swą życzliwością w wielu dziedzinach jej działania. Tegoroczna lista laureatów, ze względu na historyczny moment 75-lecia pisma, zawierała blisko 100 nazwisk. Znaleźli się na niej m.in. księża odpowiedzialni za poszczególne edycje tygodnika, pracownicy obchodzący w tym roku 20-lecie swej pracy w Niedzieli, duszpasterze parafii, które wyróżniają się wysoką liczbą rozprowadzanych egzemplarzy Niedzieli oraz osoby związane z duchowym i materialnym rozwojem pisma, które zasłużyły na miano przyjaciół. Radosną ceremonię wręczania ufundowanych przez Redaktora Naczelnego nagród-medali "Mater Verbi" dla wszystkich nominowanych oraz okolicznościowych, jubileuszowych stuł - dla wyróżnionych parafii i ich duszpasterzy, poprzedził koncert gości spod Giewontu, kapeli góralskiej z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, która przyjechała dzięki życzliwości księdza kustosza Mirosława Drozdka. Spod samiućkich Tater pod Jasną Górę popłynęły góralskie nuty z nieodłącznym Hej, Krywaniu, Krywaniu wysoki. Rzewnie było też w chwili życzeń, jakie z okazji trzech rocznic złożyła ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi jego zastępca - red. Lidia Dudkiewicz. Ciepłymi słowami i bukietem kwiatów uczczono Redaktora Naczelnego z okazji 75-lecia Niedzieli, 40. rocznicy jego kapłaństwa i 20. rocznicy szczęśliwego posługiwania pismu na stanowisku redaktora naczelnego. " Te 20 lat minęło nam jak tydzień, bo w takim rytmie pracuje Niedziela" - stwierdziła red. Dudkiewicz. Ten moment uroczystości był również okazją do pięknych świadectw osób nagrodzonych. Ks. Drozdek z Krzeptówek podziękował szczególnie za obecność Niedzieli podczas obchodów 100-lecia krzyża na Giewoncie. O. Szustak podziękował za docieranie z Niedzielą do pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę i podzielił się niezwykłym spostrzeżeniem - spotkał na trasie pielgrzymki warszawskiej 10 tys. pątników czytających jednocześnie Niedzielę.
Centralnym punktem V Pielgrzymki Niedzieli na Jasną Górę była Msza św. sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka. Pielgrzymów powitał w imieniu Sanktuarium Jasnogórskiego o. dr Jan Pach. Mówił o silnych związkach Niedzieli z Jasną Górą. Zwrócił uwagę na pielęgnowanie przez Niedzielę wartości chrześcijańskich i tradycji naszych ojców, przy równoczesnym, śmiałym wychodzeniu ku przyszłości i odczytywaniu znaków nowych czasów. Następnie przemówił Redaktor Naczelny Niedzieli. Podziękował za obecność wszystkim kapłanom koncelebrującym Mszę św., którzy przyjechali z całej Polski. Wyraził radość z powodu modlitewnej wspólnoty z Radiosłuchaczami, którzy mogli uczestniczyć w uroczystości dzięki transmisji na falach Radia Jasna Góra i Radia Fiat. Szczególne słowa wdzięczności skierował Ksiądz Redaktor do metropolity częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka, który nosi w swym sercu wielką życzliwość dla Niedzieli. List Ojca Świętego przesłany z okazji jubileuszu Niedzieli na ręce ks. inf. Ireneusza Skubisia odczytał wikariusz generalny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie - ks. inf. Marian Mikołajczyk. Wsłuchani w słowa Ojca Świętego, stanęliśmy wokół ołtarza Pańskiego, by w Eucharystii zawierzyć Bogu Papieża-Polaka, Niedzielę i całą Polskę.
W homilii skierowanej do zebranych abp Stanisław Nowak wskazał na jasną historię Niedzieli, u której przesłania stają myśli Boże, na jej wierność nauce Kościoła. W nawiązaniu do odczytanej Ewangelii - porównał pracę środowiska Niedzieli do siewcy. "Chrześcijański tygodnik nie pyta, czy warto siać, choćby grunt wydawał się nieprzygotowany. Jego zadaniem jest nieść Chrystusa do wszystkich ludzi" - mówił. W dalszej części homilii Ksiądz Arcybiskup zwrócił się do pracowników Niedzieli z gorącym apelem: "Dziennikarz musi kochać człowieka... Oczywiście, odnosi się to do wszystkich dziennikarzy, ale katolicki dziennikarz musi mieć pełną miłość człowieka. Musi widzieć jego ciało, jego duszę, jego cierpienia. Ofiarujemy Bogu 75-lecie Niedzieli i patrzymy w przyszłość, w nowe czasy - kontynuował Kaznodzieja. - Ta równa rocznica Niedzieli wypada na początku nowego stulecia i tysiąclecia. Niedziela musi siać, nie może zamilknąć, nie może zlęknąć się liberalizmu, despotyzmu. (...) W obliczu nowych, trudnych czasów nie mamy innego słowa na koniec, jak słowo ´zawierzenie´. Dziękując Bogu za 75-lecie, za tę długą historię, zostańmy w zawierzeniu Maryi. Niech to słowo będzie ostatnim słowem".
Pod koniec Eucharystii wszyscy pielgrzymi pod przewodnictwem ks. inf. Ireneusza Skubisia wypowiedzieli uroczyście akt zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej, przy dźwiękach fanfar. Podziękowania za przewodniczenie Mszy św. i za słowa umocnienia zawarte w homilii w imieniu Redakcji i wszystkich pielgrzymów skierował do Metropolity częstochowskiego Ksiądz Redaktor. Ich zwieńczeniem było uroczyste odznaczenie Księdza Arcybiskupa medalem "Mater Verbi", tym wymowniejsze, iż Matkę Bożą, Matkę Słowa Wcielonego, abp Stanisław Nowak ukochał szczególnie.
V Pielgrzymkę Niedzieli na Jasną Górę zakończyła już tradycyjnie modlitwa podczas Apelu Jasnogórskiego. Zgromadzeni w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, wpatrując się w Jej Matczyne Oblicze, kierowaliśmy do Niej dziękczynienie za nieustanną opiekę. W imieniu całej wspólnoty redakcyjnej słowa te wypowiadał redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś. Dzieląc się radością przeżywanego jubileuszu 75-lecia pisma i wdzięcznością za słowa, jakie przekazał z tej okazji Ojciec Święty, Ksiądz Redaktor podziękował Matce Bożej Jasnogórskiej, naszej Pierwszej Redaktorce, za macierzyńską opiekę nad dziełem Niedzieli. Gorąco prosił, by nigdy nas nie opuszczała, by zawsze była nam najlepszą Matką i wspomagała w codziennej pracy.
Można z pewnością dodać, iż te ostatnie modlitewne chwile naszej pielgrzymki, przeżywane dzięki falom Radia Maryja w łączności z Polakami na całym niemal świecie, były odzwierciedleniem naszej codziennej redakcyjnej pracy i trosk Księdza Redaktora, którego pragniem jest, by Niedziela, również przez radio, telewizję oraz internet, ewangelizowała i oddziaływała na świat zgodnie z duchem czasów, stając sie prawdziwie medialnym przekaźnikiem wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Kultura szybkich spełnień

2025-01-17 07:40

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Ktoś nazwał tę kulturę konsumpcyjną z zachodu kulturą natychmiastowych spełnień. Popatrzmy jak trudy życia mogą stać się punktem wyjścia do duchowego wzrostu?

Przypomnę historię Róży Kozakowskiej, polskiej sportsmenki paraolimpijskiej. Jej życie pełne było trudności i bólu, od trudnego dzieciństwa po ciężką chorobę. Jednak to właśnie te braki i przeciwności stały się fundamentem jej sukcesu i głębokiej wiary. Wspierana przez wiarę, Róża Kozakowska nie tylko osiągnęła sukcesy sportowe, ale także dała świadectwo, że w trudnych chwilach można odnaleźć siłę w Bogu. Jej historia przypomina, że prawdziwe bogactwo tkwi w sile ducha.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: całe nasze życie, to historia relacji z Bogiem

2025-01-17 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Przez wzgląd na Syjon nie umilknę, przez wzgląd na Jerozolimę nie spocznę, dopóki jej sprawiedliwość nie błyśnie jak zorza i zbawienie jej nie zapłonie jak pochodnia. Wówczas narody ujrzą twą sprawiedliwość i chwałę twoją wszyscy królowie. I nazwą cię nowym imieniem, które usta Pana określą. Będziesz prześliczną koroną w rękach Pana, królewskim diademem w dłoni twego Boga. Nie będą więcej mówić o tobie «Porzucona», o krainie twej już nie powiedzą «Spustoszona». Raczej cię nazwą «Moje w niej upodobanie», a krainę twoją – «Poślubiona». Albowiem spodobałaś się Panu i twoja kraina otrzyma męża. Bo jak młodzieniec poślubia dziewicę, tak twój Budowniczy ciebie poślubi, i jak oblubieniec weseli się z oblubienicy, tak Bóg twój tobą się rozraduje.
CZYTAJ DALEJ

Diecezjalny jubileusz mediów

2025-01-19 13:40

Renata Czerwińska

Toruń: Dziś potrzeba rzetelnego, prawdziwego, dziennikarstwa, które jest służbą drugiemu człowiekowi - mówił rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, o. Leszek Gęsiak SJ, podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze.

19 stycznia odbył się tam diecezjalny jubileusz mediów. Zaproszeni na niego zostali dziennikarze, rzecznicy, reporterzy i wszyscy pracownicy zwiazani z mediami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję