Reklama

FRANCJA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Episkopaty Europy o zamachu na USA

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) opublikowała oświadczenie potępiające zamach w USA.
Oto jego treść:
1. Świat okrył się głęboką żałobą po wydarzeniach z 11 września w USA. U progu nowego tysiąclecia okazało się, że zło jest stałym towarzyszem ludzkości. Mieszkańcy Europy w różnoraki sposób wyrażali swoje współczucie rodzinom ofiar oraz łączność ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. O swej wielkiej solidarności z USA zapewniła Unia Europejska.
2. Jako biskupi stajemy pod krzyżem wraz z ogarniętymi żałobą i zwątpieniem; w obliczu ofiar wzywamy do modlitwy i solidarności. Sprawcom zamachów w Ameryce nie wolno powoływać się na religię i wiarę. Nikt, kto dokonuje zagłady życia ludzkiego, kto te czyny osłania lub na nie zezwala, nie może się przyznawać do Boga. Dla przemocy i zagłady nie ma żadnego usprawiedliwienia, nie istnieje teologia terroru ani w wierze chrześcijańskiej, ani w judaizmie, ani też w wierze muzułmańskiej. Potępiamy te czyny.
3. Pogrążeni w głębokim bólu i wielkiej trosce, zwracamy się - jako prezydium Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej - do wszystkich odpowiedzialnych członków Unii Europejskiej i jej państw członkowskich z gorącym apelem o sprawiedliwość, odpowiedzialność i nawrócenie.

"Broń modlitwy"

Reklama

Prasa francuska zwraca uwagę na modlitwę, która stała się powszechną reakcją w obliczu zamachów terrorystycznych z 11 września br. Nieustanną modlitwę chrześcijan, żydów i muzułmanów we Francji paryski dziennik La Croix nazywa "bronią modlitwy" i odpowiedzią na potrzebę szukania sensu życia, które może być zagrożone przez grupkę szaleńców.
"Boga nikt nie może sobie przywłaszczać. Bóg jest po stronie ratowników, nie morderców" - czytamy. Dziennik przypomina zorganizowane dotychczas czuwania i nabożeństwa: Mszę św. w katedrze Notre Dame, międzyreligijne czuwanie modlitewne w kościele amerykańskim. Szeroko donosi także o modlitwie za pokój w paryskiej synagodze i meczecie. Zdaniem La Croix, w niedzielę po tragedii w USA w kościołach Francji notowano większą niż zwykle liczbę wiernych. Gazeta donosi też o niedzielnej modlitwie w katolickiej katedrze w Rabacie, na której spotkali się obok chrześcijan żydzi i muzułmanie. Zgromadzeni wysłuchali wezwania duchowego przywódcy marokańskich muzułmanów - króla Mohammeda IV.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niemcy oddają księgi metrykalne

Reklama

Zrabowane przez hitlerowców pod koniec II wojny światowej księgi metrykalne wrócą do końca 2002 r. do macierzystych diecezji. Porozumienie w tej sprawie podpisali 17 września br. w Warszawie kardynałowie Józef Glemp i Karl Lehmann. Episkopaty Polski i Niemiec uregulowały też zasady posługi duszpasterskiej polskich księży pracujących u naszych zachodnich sąsiadów.
Centralne Archiwum Biskupie w Ratyzbonie przechowywało do tej pory 3361 ksiąg metrykalnych pochodzących z parafii leżących na terenach przyłączonych podczas II wojny światowej do III Rzeszy oraz z diecezji na tych obszarach, które po 1945 r. znalazły się w granicach Polski. Do Niemiec księgi były wywożone od 1943 r. Pierwotnie składane były w górach Harzu, gdzie po wojnie znaleźli je alianci. Ci przekazali je - mocno uszkodzone - niemieckim władzom kościelnym. Dopiero dziesięć lat temu znalazły się w Ratyzbonie. Starannie odrestaurowane i zmikrofilmowane wrócą do archidiecezji warmińskiej, gdańskiej, gnieźnieńskiej, szczecińsko-kamieńskiej oraz diecezji elbląskiej, ełckiej, pelplińskiej, toruńskiej, włocławskiej i płockiej.
Kard. Karl Lehmann powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że ksiąg nie przekazano do tej pory z dwóch powodów. Przede wszystkim księgi były uznane za dobra kultury, a między Polską a Niemcami nie ma podpisanego porozumienia w sprawie zwrotu dóbr kultury. Ponadto, w okresie komunistycznym istniała obawa, że trafią one nie do prawowitych właścicieli, ale do archiwów państwowych. Kiedy Episkopat Niemiec uznał, że księgi są własnością Kościoła, a nie państwa, podjął decyzję o ich zwrocie. Strona niemiecka postarała się jednocześnie o zapewnienie ze strony polskich władz, że nie zostaną one Kościołowi odebrane - mówił niemiecki Hierarcha.
Przewodniczący Episkopatów Polski i Niemiec podpisali też umowę regulującą działalność polskich księży pracujących na terenie niemieckich diecezji. Wskazania mają służyć temu, by utrwalić opiekę duszpasterską w języku polskim, a równocześnie zapewnić wymagany stopień współpracy między tym duszpasterstwem i diecezjami w Niemczech.
Postanowiono, że kapłan, który chce pracować jako duszpasterz w polskojęzycznej Misji Katolickiej w Niemczech, musi otrzymać na to pozwolenie od swego biskupa lub przełożonego zakonnego. Musi mieć przy tym odpowiednie doświadczenie duszpasterskie, możliwie w obydwu krajach, szczególne walory duchowe i intelektualne i dobrze znać język niemiecki. Przed podjęciem odpowiedzialności za pracę duszpasterską powinien ukończyć w Niemczech praktykę przygotowawczą. Duszpasterze polskojęzycznych Misji Katolickich - kapłani diecezjalni i zakonni podlegają nadzorowi i jurysdykcji miejscowego biskupa diecezjalnego. Każdy polski duchowny pracujący w Niemczech pozostaje inkardynowany do swojej macierzystej diecezji lub do swego zgromadzenia.

Wojciech Świątkiewicz

USA

Biskupi zrzeszeni w Konferencji Biskupów Katolickich USA oraz amerykańscy duchowni muzułmańscy we wspólnym oświadczeniu potępili zdecydowanie ataki terrorystyczne z
11 września br. Podkreślając wieloletnią współpracę między obydwoma wyznaniami w Stanach Zjednoczonych, wyrazili przekonanie, że "nasz jedyny Bóg wymaga od nas, abyśmy żyli w pokoju".
Autorzy listu zaapelowali do mieszkańców USA, aby zjednoczyli się podczas tej narodowej tragedii i "zaangażowali się we współpracę między etnicznymi, kulturowymi i religijnymi grupami, jakie tworzą mozaikę społeczeństwa amerykańskiego". Poparli rząd amerykański w wysiłkach mających na celu ukaranie odpowiedzialnych za atak terrorystyczny, wierząc, że "zachowane zostaną podstawowe zasady moralne oraz poszanowanie życia niewinnych ludzi". Wezwali też wszystkich katolików i muzułmanów, aby "zjednoczyli się wraz z ludźmi dobrej woli w modlitwie o pokój".

KAZACHSTAN

Reklama

Redemptorystki zamierzają zbudować w Kazachstanie klasztor kontemplacyjny. Od kilku miesięcy przebywają w Pietropawłowsku w północnym Kazachstanie dwie zakonnice z tego Zgromadzenia, siostry Maria i Grażyna, które rozpoczęły pierwsze prace związane z budową.
Ojcowie Redemptoryści odbudowują w centrum 150-tysięcznego Pietropawłowska kościół, obok którego stoi 100-letnia plebania. Siostry zamierzają przekształcić ją w klasztor dla ośmiu zakonnic. Będzie to drugi klasztor kontemplacyjny w Kazachstanie i jedyny, jak na razie, klasztor żeński w Administraturze Apostolskiej Astany. Pierwszy założyły Karmelitanki w Karagandzie. Ich służba Bogu zaskarbiła sobie uznanie i szacunek katolików.

WŁOCHY

Dwumetrowy krzyż, który towarzyszył tego lata włoskiej wyprawie na biegun północny, stanął 9 września br. ostatecznie w Dolomitach, w pobliżu miejscowości Campolongo na wysokości 1500 m n.p.m.
W uroczystości wzięli udział abp Oscar Rizzato jałmużnik Jego Świątobliwości, i prał. Liberio Andreatta, dyrektor Opera Romana Pellegrinaggi -
agencji pielgrzymkowej Wikariatu Rzymu, który brał udział w ekspedycji na biegun. Dotarła tam ona 15 lipca br. Wcześniej jej uczestnicy byli na specjalnej audiencji u Jana Pawła II, który poświęcił krzyż.

GRECJA

Około 400 osób protestowało
10 września br. w Atenach przeciw rozpoczęciu w Grecji emisji programu telewizyjnego Big Brother. Nadaje go prywatny kanał ANTI.
Manifestacja przebiegała przed siedzibą stacji ANTI pod hasłem walki ze "śmietnikiem telewizyjnym". Uczestnicy nieśli plakaty potępiające "łamanie przez telewizję godności ludzkiej". Otoczeni przez wzmocnione siły porządkowe manifestanci rzucali w stronę budynku odpadki, zgniłe pomidory, puste butelki i rolki papieru toaletowego, po czym rozeszli się.
Do sprzeciwów wobec programu Big Brother dochodziło we wszystkich krajach, w których był on nadawany, m.in. w Polsce. Protestowano głównie przeciw samej idei audycji, w której ludzie są podglądani przez kamery w różnych sytuacjach i są całkowicie pozbawieni prawa do prywatności, nawet jeśli sami się temu dobrowolnie poddają.

JEDNYM ZDANIEM

W dniach 22-27 września odbywa się pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Kazachstanu i Armenii.

Wobec muftiego Jerozolimy Akry Masabriego, aresztowanego przez policję izraelską 14 września, został sformułowany akt oskarżenia i sprawę przekazano do izraelskiej prokuratury krajowej. Akt oskarżenia zarzuca muftiemu Masabriemu powiązania wywiadowcze z przedstawicielami wrogich Izraelowi państw, kontakty z liderami terrorystycznych organizacji islamskich oraz zachęcanie do przemocy i zamachów przeciw Izraelowi i innym państwom.

Koncertem muzyki sakralnej w wykonaniu chóru złożonego z 17 tys. śpiewaków rozpoczęły się 20 września w Erywaniu obchody 1700-lecia chrześcijaństwa w Armenii.

Nie ustaje napięcie po ataku terrorystycznym na Stany Zjednoczone. W śledztwie aresztowanych jest coraz więcej osób, a pierwszym podejrzanym pozostaje przebywający w Afganistanie Saudyjczyk Osama ben Laden. Amerykanie próbują budować koalicję antyterrorystyczną dla ukarania winnych potworności. Stany Zjednoczone mobilizują także jednostki wojskowe.

Z Ameryki i Europy dochodzą informacje o powtarzających się aktach niechęci wobec mieszkających na Zachodzie muzułmanów.

Ukaranie winnych zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych nie może przypominać polowania na czarownice, ani tym bardziej oznaczać wojny między cywilizacjami - powiedział włoski kardynał kurialny Roberto Tucci. Były dyrektor Radia Watykańskiego, a do niedawna organizator papieskich pielgrzymek, skomentował przed mikrofonami tej rozgłośni amerykańskie przygotowania do walki ze światowym terroryzmem.

Jesteśmy zaszokowani i zdezorientowani, ale nie jesteśmy załamani - powiedział kard. Edward Egan, arcybiskup Nowego Jorku, podczas Mszy św. w katedrze św. Patryka 16 września wieczorem. Msza św. celebrowana była w intencji ofiar tragicznych wydarzeń z wtorku 11 września. Obecni byli: gubernator Nowego Jorku George Pataki, burmistrz Rudolf Guliani, sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, szef policji nowojorskiej Bernard Kerick oraz senatorowie Charles Schumer i Joseph Lieberman.

Oblicze terroru nie wypływa z prawdziwej wiary islamu - powiedział 17 września prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush do przywódców muzułmańskich w Waszyngtonie. Celem tego spotkania w Centrum Islamskim było zapewnienie amerykańskich muzułmanów, że władze nie będą tolerowały aktów agresji przeciwko nim. Wspólne oświadczenie potępiające terroryzm wystosowali też amerykańscy biskupi i duchowni muzułmańscy.

Chrześcijanie stanowią zaledwie 2,1% mieszkańców państwa Izrael. Wynika to z dorocznego raportu ludnościowego, opublikowanego w związku z nadejściem nowego żydowskiego roku.

Czeczeńscy bojownicy zaatakowali Gudernes, zestrzeliwując rosyjski helikopter, pozbawili życia 23 wojskowych, w tym dwóch generałów.

Serbskie władze poinformowały wczoraj, że znalazły 269 ciał w największym masowym grobie odkrytym od czasu upadku Slobodana Miloszevicia. Prawdopodobnie pochowane są tam ofiary konfliktu w Kosowie.

Armia algierska poinformowała o operacji przeciw ekstremistom islamskim, podczas której zabito 28 terrorystów.

Deutsche Bank zarobił 3,5 mln marek na transakcji wymiany marek na złotówki na odszkodowania dla polskich byłych robotników przymusowych.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

2024-10-16 09:42

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 16, 1-8.

Piątek, 8 listopada
CZYTAJ DALEJ

Panie, ucz mnie pięknej wrażliwości na potrzeby bliźnich i wielkiej ofiarności!

2024-11-08 07:52

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

João Zeferino da Costa/ en.wikipedia.org

Ważne jest, by chcieć i umieć dzielić się z innymi. Trzeba to robić mądrze, w taki, sposób, jak jest to możliwe, na ile mnie stać. Jezus nie żąda, bym oddał wszystko, co posiadam. On chce natomiast, bym dał drugiemu to, czego w danej chwili potrzebuje najbardziej, co jest mu niezbędne do życia. Muszę zatem prosić Pana o dobre oczy i wrażliwe serce, by patrzeć na innych, widzieć ich potrzeby i wychodzić naprzeciw.

Jezus, nauczając rzesze, mówił: «Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok». Potem, usiadłszy naprzeciw skarbony, przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie».
CZYTAJ DALEJ

USA/ FBI udaremniło irański zamach na Trumpa

2024-11-08 21:11

[ TEMATY ]

zamach

Donald Trump

Iran

PAP/GRAEME SLOAN

Resort sprawiedliwości USA ujawnił w piątek, że w tygodniu poprzedzającym wybory prezydenckie FBI udaremniło irański zamach na Donalda Trumpa - przekazała agencja Reutera.

Jak wynika z informacji resortu, we wrześniu br. niewymieniony z nazwiska funkcjonariusz irańskiej Gwardii Rewolucyjnej zlecił niejakiemu Farhadowi Shakeri śledzenie, a następnie zabicie kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję