Rok Laudato si (20.05.2020-24.05.2021) został ogłoszony z okazji 5. rocznicy tej ważnej encykliki papieskiej, o czym mówił bp Tadeusz Lityński, który jako Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska otworzył konferencję. W dyskusji na platformie ZOOM uczestniczą m.in. abp Wacław Depo - Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu czy Ireneusz Zyska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Organizatorzy konferencji zwrócili uwagę na fakt rosnącego angażowania się ludzi młodych w obszarze wyzwań przed jakimi stoi współczesna cywilizacja w zakresie środowiska naturalnego i jego poszanowania.
Efektem tego jest m.in. Ekologiczna Agencja Informacyjna EKOMAIKA (www.ekomaika.pl), która z dniem 30 kwietnia rozpoczyna swoją działalność. - Jej celem jest rozwijanie postawy poszanowania świata natury jako dzieła stworzenia pochodzącego od Boga. Chcemy przedstawiać liczne na świecie przykłady angażowania się konkretnych osób, czy wręcz środowisk, nie tylko katolickich w zakresie poszanowania środowiska naturalnego, w zakresie ekologii, rozwijać modę na ekologię – mówi Łukasz Brodzik, Redaktor Naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA, który moderuje konferencję.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Chcemy pójść w kierunku kształtowania postaw ludzkich, wpływania na emocje, zachowania, empatie, na pogłębienie rozumienia pewnej misji człowieka. Dlatego chcemy na EKOMAICE i poprzez EKOMAIKĘ tworzyć klimat do prezentowania dobrych pomysłów, dobrych przykładów. Jeżeli ktoś w Białymstoku uczyni coś dobrego w przestrzeni poszanowania środowiska naturalnego - wcale nie musi to być wielkie wydarzenie, ale kiedy my to opublikujemy - to ktoś we Wrocławiu czy Szczecinie powie, że my też możemy tak postępować. Chodzi o kształtowanie świadomości i postaw. W tym kierunku chcemy iść, pokazywać to co dobre, zachęcać do naśladowania, do tworzenia przykładów - powiedział ks. Zbigniew Kucharski, założyciel Ekologicznej Agencji Informacyjnej. - Środowisko naturalne powinno łączyć ludzi, a nie dzielić. To jest nasz wspólny dom - dodał.
Portal EKOMAIKA dostępny jest pod adresem www.ekomaika.pl Poprzez prosty formularz dostępny na stronie można dodawać wiadomości i informacje dotyczące działań ekologicznych. Na stronie głównej już dostępny jest pierwszy wywiad z dziewczętami, które postanowiły ocalić Ziemię. Na stronie znajdziemy również filmy i zapowiedzi nadchodzących wydarzeń proekologicznych.
Swoją wdzięczność za życzliwość i zaangażowanie w to dzieło wyraził bp Tadeusz Lityński. - Myślę, że poruszone kwestie pokazały ogromnie wielką przestrzeń pracy, która nas czeka, by jako chrześcijanie i ludzie wierzący realizować tą misję, którą daje nam Pan Bóg w tym konkretnym miejscu i czasie, by nie tylko świadomość, ale także konkretne działanie służyło - jak podkreśla papież Franciszek - dobru wspólnemu - powiedział pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Projekt współrealizowany jest przez KSM naszej diecezji, Młodzieżową Agencję Informacyjną MAIKA wraz z Ministerstwem Klimatu i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konferencję współrealizuje Tygodnik Katolicki NIEDZIELA.