Reklama

Wiadomosci z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

(...) narody bogatsze i bardziej zaawansowane technologicznie, świadome, że Bóg Stwórca i Ojciec chciał uczynić z ludzkości jedną rodzinę, winny umieć wysłuchać krzyku tak wielu ubogich narodów świata: proszą one po prostu o to, co jest ich najświętszym prawem.

Jan Paweł II

(Z rozważań przed modlitwą Anioł Pański - 11 lipca 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Temat dzisiejszej katechezy był związany z Księgą Tobiasza. Kantyk z Księgi Tobiasza, Tobiasza - człowieka bardzo doświadczonego przez Boga, który w tym doświadczeniu nie zapomniał o ufności i miłosierdziu Bożym. Piękny Kantyk, który tutaj był śpiewany, który potem był komentowany.
Wszystkim przybyszom z Polski pragnę przypomnieć, że w tych dniach minęło 50 lat od śmierci kard. Adama Stefana Sapiehy, metropolity krakowskiego i wielkiego męża Kościoła i Ojczyzny. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Audiencja generalna 25 lipca 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

22 lipca br. w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II przywołał postaci świętych Marty i Marii oraz patronki dnia, św. Marii Magdaleny. Było to pierwsze spotkanie Ojca Świętego z mieszkańcami Castel Gandolfo i pielgrzymami z różnych krajów, podczas tegorocznych wakacji, po powrocie z krótkiego wypoczynku w Dolinie Aosty.
Ojciec Święty pozdrowił obecnych na dziedzińcu, zapowiadając jednocześnie, że pozostanie w swej letniej rezydencji aż do najbliższej podróży zagranicznej - do Kazachstanu i Armenii. Wspomniał też o zakończonym spotkaniu szefów państw i rządów - Szczycie G8 w Genui, wyrażając jednocześnie ubolewanie z powodu ofiar zamieszek, do jakich doszło w tym mieście. Oto pełny tekst wypowiedzi papieskiej:
"Właśnie wróciłem z gór Doliny Aosty i z radością znajduję się dzisiaj na niedzielnej modlitwie Anioł Pański tu, w Castel Gandolfo. Kieruję zaraz serdeczne pozdrowienia do Was, Drodzy Mieszkańcy. Dziękuję za, jak zawsze, gorące przyjęcie mnie. Pozdrawiam zwłaszcza biskupa Albano i jego biskupa pomocniczego, syndyka, proboszcza i tych wszystkich, którzy zechcieli na różny sposób okazać mi swoją bliskość i miłość. Chętnie wróciłem do Was i mam zamiar pozostać tutaj aż do najbliższej podróży apostolskiej, którą, jeśli Bóg pozwoli, odbędę do Kazachstanu i Armenii pod koniec września. Wraz z mieszkańcami i pielgrzymami przyczyniacie się do uprzyjemnienia mi tutaj pobytu. Jeszcze raz dziękuję za Waszą żywą i szczerą gościnność.
Ewangelia dzisiejsza przywołuje nam epizod związany z odwiedzinami Jezusa w Betanii, w domu Marty i Marii, sióstr Łazarza. Marta jest cała zabiegana, podczas gdy Maria siedzi spokojnie u stóp Nauczyciela, słuchając Go. Marcie, skarżącej się, że siostra nie pomaga jej, Jezus odpowiada, że ´Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona´ (Łk 10, 42).
Jakże nie wyciągnąć z tej opowieści ewangelicznej wezwania do dania pierwszeństwa życiu duchowemu, potrzebie żywienia się Słowem Bożym, aby nadać światło i smak codziennym troskom? Jest to zaproszenie, które okazuje się szczególnie odpowiednie w okresie letnim. Urlopy i wakacje mogą bowiem pomóc w przywróceniu równowagi między aktywnością a kontemplacją, między pośpiechem a bardziej naturalnymi rytmami życia, nieustannym hałasem a milczeniem zwiastującym pokój.
Kolejnym bodźcem staje się dzisiejsza liturgia: 22 lipca przypada mianowicie wspomnienie św. Marii Magdaleny, uczennicy Pana i pierwszego świadka Jego Zmartwychwstania. Zachowanie Marii z Magdali pokazuje, jak bardzo decydujące dla każdego bytu ludzkiego jest osobiste spotkanie Chrystusa. To Chrystus rozumie serce człowieka. To On może spełnić jego nadzieje i jego pragnienia, jak również udzielić odpowiedzi na troski i trudności dzisiejszej ludzkości, na jakie napotyka ona na swej codziennej drodze.
To Jemu chcemy dzisiaj zawierzyć wyniki spotkania szefów państw i rządów zakończonego w Genui, wyrażając zarazem ból i gorycz z powodu wrogości, jaka tam wybuchła, niestety, z ciężkimi skutkami. Przemoc nie jest drogą do znalezienia słusznego rozwiązania istniejących problemów. Tych wszystkich, którym leżą naprawdę na sercu prawa człowieka, jeszcze raz zachęcam, aby trwali w swym zaangażowaniu na rzecz budowy świata bardziej sprawiedliwego i solidarnego.
Prośmy o to Maryję, Matkę Jezusa i całego rodzaju ludzkiego. Do Niej zwracamy się, odmawiając modlitwę Anioł Pański".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Apel do przywódców Spotkania w Genui

Jan Paweł II zaapelował do przywódców siedmiu najbogatszych krajów świata oraz Rosji, zebranych w Genui na dorocznym spotkaniu, aby pamiętali o wszystkich.
Przesłanie Ojca Świętego odczytano na otwarciu genueńskiego Szczytu G8. Papież wyraził nadzieję, że przywódcy polityczni nie stracą z pola widzenia nikogo i podejmą inicjatywy służące rozwiązaniu problemów - jak to ujął autor dokumentu - "reszty świata". "Pragnę zapewnić Was o mojej bliskości, jestem pewien, że zrobicie wszystko na rzecz kultury solidarności, która pomoże rozwiązać konkretne problemy dręczące naszych braci" - napisał Ojciec Święty. Przypomniał przy tym, że do najważniejszych z tych problemów należą: pokój, zdrowe środowisko oraz walka z ubóstwem.
Stolica Apostolska wyraziła swą solidarność z katolickimi ruchami i stowarzyszeniami, które mają moralne zastrzeżenia do procesu globalizacji i wystąpiły z konkretnymi żądaniami pod adresem uczestników Szczytu G-8 w Genui. Ich wiec w tamtejszym teatrze operowym San Carlo w sobotę 7 lipca oraz udział w nim arcybiskupa Genui - kard. Dionigiego Tettamanziego spotkały się z uznaniem przewodniczącego Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" - kard. FrancWoisa Xaviera Nguyen Van Thuana, czemu dał wyraz w specjalnym liście.

Reklama

Program wizyty Jana Pawła II w Kazachstanie i Armenii

24 lipca br. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało wstępny program pobytu Jana Pawła II w Kazachstanie i Armenii w dniach 22-27 września br.
PROGRAM PIELGRZYMKI W KAZACHSTANIE:
22 września (sobota)
Przylot z Rzymu do Astany, powitanie na lotnisku przez prezydenta kraju. W drodze z lotniska do swej rezydencji, którą będzie prawdopodobnie siedziba administratora apostolskiego tego miasta, Ojciec Święty złoży wieniec u stóp pomnika ofiar represji komunistycznych.
23 września (niedziela)
10.30- Msza św. na placu "Matka Ojczyzna"; będzie to główne wydarzenie w czasie całej podróży papieskiej i jedyne, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy chętni;
18.45- Spotkanie z młodzieżą na terenie Uniwersytetu Eurazjatyckiego (do budynku wejdą tylko jej przedstawiciele, natomiast na zewnątrz, za pośrednictwem telewizji będą mogli uczestniczyć w nim wszyscy pozostali).
24 września (poniedziałek)
10.00- Msza św. w katedrze tylko dla duchowieństwa, osób zakonnych, seminarzystów, nowicjuszy i nowicjuszek z Kazachstanu i Azji Środkowej;
18.00- Spotkanie w Holu Kongresowym z przedstawicielami świata nauki i kultury.
25 września (wtorek)
10.30- Rozpoczęcie ceremonii pożegnania z udziałem najwyższych władz państwowych i kościelnych, odlot do Armenii.
PROGRAM PIELGRZYMKI W ARMENII:
25 września (wtorek)
11.00(czasu lokalnego) - Przylot z Astany na międzynarodowe lotnisko Zwartnoc w Erewaniu; Wyjazd do Eczmiadzyna.
26 września (środa)
Eczmiadzyn - Erewań - Eczmiadzyn.
27 września (czwartek)
Eczmiadzyn - Erewań - Eczmiadzyn - Chor-Wirap - Erewań - odlot do Rzymu (godz. 19.30 czasu lokalnego).
Pielgrzymka Jana Pawła II do Armenii wiąże się z przypadającą w bieżącym roku 1700. rocznicą ogłoszenia przez ten kaukaski kraj w 301 r. chrześcijaństwa religią państwową. Armenia stała się w ten sposób pierwszym państwem, które dokonało takiego kroku, i to w czasach, gdy w Cesarstwie Rzymskim trwały jeszcze prześladowania chrześcijan.

Audiencja dla prezydenta USA George´a W. Busha

23 lipca br. Ojciec Święty przyjął w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo prezydenta USA George"a W. Busha. Jan Paweł II powitał gościa na progu Sali Tronowej. Rozmowa w cztery oczy trwała dwadzieścia pięć minut. Po niej poproszono do środka Laurę Bush i córkę prezydenta Barbarę. Po chwili rozmowy Papież poprosił gości na taras i pokazał widok, jaki się z niego roztacza na Jezioro Albańskie. W czasie publicznej części audiencji, która odbyła się w Sali Szwajcarów, Jan Paweł II i George W. Bush wygłosili przemówienia. Ojciec Święty podkreślił, że założyciele Stanów Zjednoczonych, świadomi naturalnego i ludzkiego bogactwa swego kraju, kierowali się głębokim poczuciem odpowiedzialności za dobro wspólne, z szacunkiem dla danej przez Boga godności i praw dla wszystkich. "Na początku nowego wieku, który wyznacza również trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa, świat nadal patrzy na Amerykę z nadzieją, ze świadomością kryzysu wolności, dotykającego społeczeństwa Zachodu". Papież nawiązał też do zakończonego poprzedniego dnia Szczytu G8 w Genui. Zaapelował, by działać na rzecz poprawy życia wszystkich ludzi. Jego zdaniem, przywódcy państw rozwiniętych powinni uznać za swe priorytety politykę otwarcia wobec imigrantów, likwidację lub znaczną redukcję długów najbiedniejszych krajów, głoszenie idei pokoju i prymat rządów prawa.
George W. Bush przypomniał, że Jan Paweł II przyjął już czterech amerykańskich prezydentów, w tym jego ojca. Potwierdził, że jego kraj wierny jest swemu powołaniu do obrony słabych i cierpiących. " Od października 1978 r. Wasza Świątobliwość pokazał światu nie tylko ´blask prawdy´, ale także moc prawdy zdolnej przezwyciężyć zło i zmienić bieg historii - powiedział George W. Bush. - Tam, gdzie panuje ucisk, Wasza Świątobliwość mówi o prawach człowieka. Tam, gdzie panuje ubóstwo - o sprawiedliwości i nadziei (...) Wszystkie narody, łącznie z amerykańskim, skorzystają na słuchaniu i podążaniu za tym orędziem sumienia" - oświadczył Prezydent USA, podkreślając, że w czasie swych podróży do 126 krajów Papież wniósł "miłość Boga w życie ludzi".

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wdowy konsekrowane

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

- Chcemy przede wszystkim modlić się za naszą Ojczyznę, która jest w trudnej sytuacji. Bardzo bolejemy nad tym, że jest tyle zła w Polsce, że ludzie odchodzą od wiary, rodziny się rozpadają i są podejmowane ustawy przeciwko życiu. Jest to dla nas bardzo bolesne i przyjechałyśmy, żeby to Matce Bożej powierzyć - powiedziała Elżbieta Płodzień z diec. rzeszowskiej, koordynatorka stanu wdów konsekrowanych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Rozważanie 3

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję