Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10. rocznica VI Światowego Dnia Młodzieży Jubileusz Młodych Częstochowa, 14-15 sierpnia 2001 r.

Tym, którzy zdecydowali się już na pielgrzymkę na Jasną Górę, serdecznie gratulujemy! Innym, którzy jeszcze się wahają, czy być w sierpniu w Częstochowie, przypominamy, że w dniach 14 i 15 sierpnia 2001 r. Częstochowa stanie się miejscem wielkiego cudu młodości. Tego cudu, który wydarzył się tutaj dziesięć lat temu. To przecież wtedy, podczas VI Światowego Dnia Młodzieży, młodym, którzy nie bardzo wiedzieli, jak żyć "w wolności dzieci Bożych" i co w życiu jest najważniejsze, Jan Paweł II wyprosił cud przemiany i umocnienia. Jako program dał nam, młodym, trzy źródła mocy i siły na drogi naszego życia: Krzyż, Ewangelię oraz Ikonę Matki Bożej. Te trzy znaki po raz kolejny staną się głównym motywem sierpniowych uroczystości jubileuszowych. Bądźcie z nami! Razem przejdźmy we wspólnej pielgrzymce z archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę i wspólnie powiedzmy Bogu i Maryi: Jestem, Pamiętam, Czuwam! Zaśpiewajmy wszyscy razem Maryja Regina Mundi i ten niezapomniany hymn Abba, Ojcze! To trzeba przeżyć na nowo, na nowo potrzebujemy rozświetlenia naszych dróg blaskiem Krzyża, Ewangelii oraz Ikony Matki Bożej. Będzie z nami Krzyż Światowych Dni Młodzieży, będzie Biblia z Lednicy, przepisana własnoręcznie przez tysiące młodych Polaków, będzie też wierna Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej. Tylko tu, na Jasnej Górze, będziecie mogli rozświetlić swoje życie od ognia tych trzech świętych znaków wiary, miłości i nadziei. Czekamy więc na Was wszystkich w Częstochowie w dniach Jubileuszu 10-lecia VI Światowego Dnia Młodzieży. Nasze zaproszenie chcemy poprzeć wielką prośbą samego Ojca Świętego, który w Niedzielę Palmową 2001 r. mówił bardzo wyraźnie do wszystkich młodych Polaków: "Wspominam Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie na Jasnej Górze, który miał charakter przełomowy. Proszę, żebyście żyli zawsze tym wydarzeniem sprzed lat i równocześnie podążali w przyszłość, tak jak Światowe Dni Młodzieży przesuwają się z miejsca na miejsce, z kraju do kraju, z kontynentu na kontynent, z drugiego w trzecie tysiąclecie". Czekamy więc na Was wszystkich w Częstochowie podczas Jubileuszu Młodych! Do zobaczenia!

Reklama

Ks. Andrzej Przybylski

ZARYS PROGRAMU
14 sierpnia 2001 r.
11.00-17.30 - Muzyczna scena ewangelizacyjna.
Plac przed archikatedrą częstochowską
18.00- Spotkanie Młodych przy archikatedrze częstochowskiej
i wspólna pielgrzymka na Jasną Górę
20.00 - Eucharystia przed Szczytem jasnogórskim
21.30 - "Maryja Regina Mundi" - Apel Jasnogórski.
Młodzi z Maryją przy Krzyżu i Ewangelii
15 sierpnia 2001 r.
9.30 - "Abba Ojcze" - modlitwa uwielbienia
11.00 - Eucharystia Młodych
15.00 - Jubileuszowy Koncert

Z Jasnej Góry


Odpust Matki Bożej Szkaplerznej
Uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej (16 lipca) zawsze gromadzi na Jasnej Górze tysiące pieszych pątników. W tym roku uroczystą Mszę św. na jasnogórskim Szczycie odprawił ks. Konrad Jędrzejczyk, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej, wraz z kapłanami przewodnikami poszczególnych pielgrzymek. W wygłoszonej podczas Sumy homilii o. Szymon Stefanowicz, paulin, skoncentrował się na historii szkaplerza, sięgającej 1251 r. Powiedział, że szkaplerz jest "znakiem opieki Matki Bożej w życiu i przy śmierci". Przypomniał także niektóre postaci historyczne, które nosiły ten znak, m.in. króla Władysława Jagiełłę, króla Jana III Sobieskiego, Tadeusza Rejtana, a także Papieża Jana Pawła II. "Szkaplerz, czyli medalik - mówił o. Szymon, jest zewnętrznym znakiem dobrego i wiernego życia. Taki jest jego sens".
Na tegoroczny odpust Matki Bożej Szkaplerznej w dniach 14 i 15 lipca w 7 pieszych grupach dotarło 7558 osób. Najliczniejszą grupę stanowiła 67. Piesza Archidiecezjalna Pielgrzymka Poznańska, która dotarła 15 lipca. 3822 osoby wędrowały w 18 grupach, pokonując 230 km w ciągu 10 - 11 dni. Najmłodszy pielgrzym miał 4 miesiące, najstarszy - 82 lata. Hasłem pielgrzymki były słowa Prymasa Tysiąclecia: Soli Deo - Samemu Bogu. Pątników powitał na Jasnej Górze abp Juliusz Paetz, metropolita poznański. On też przewodniczył Mszy św. dla pielgrzymów w wigilię uroczystości. W rozważaniach w trakcie homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił trzy aspekty duchowości pielgrzymki: zadośćuczynienie za zło, wdzięczność Bogu za łaski i dobrodziejstwa oraz prośby osobiste i wspólnotowe. "Dziękuję Wam za Waszą wiarę, za publiczne wyznanie Chrystusa, jakie daliście pielgrzymując z Poznania i Wielkopolski na Jasną Górę" - mówił Ksiądz Arcybiskup, wskazując jednocześnie na konieczność ożywienia wiary oraz kształtowania jej w rodzinach.
Drugą co do wielkości grupę stanowili uczestnicy 21. Archidiecezjalnej Pielgrzymki Przemyskiej. (Szerzej o tej pielgrzymce piszemy na stronie 4.) 1900 osób pokonało 380 km w ciągu 12 dni, przybywając na Jasną Górę 15 lipca. Głównym przewodnikiem, który szedł przez całą drogę pieszo, był bp Adam Szal, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Dyrektorem pielgrzymki był ks. prał. Kazimierz Bełch, profesor seminarium diecezjalnego. Hasłem pielgrzymki były słowa: Z Biblią w trzecie tysiąclecie. Najmłodszy pielgrzym miał 1 rok i 7 miesięcy, najstarszy - 77 lat. W homilii podczas Mszy św. w wigilię uroczystości bp Adam Szal zachęcał pielgrzymów, by walczyli ze swoimi wadami, grzechami, by toczyli najtrudniejszą z walk - walkę z samym sobą. "Starajmy się - mówił - by w naszym życiu było więcej chrześcijańskich czynów niż słów".
Wśród pielgrzymek zdążających na odpust znalazła się także niecodzienna grupa - II Pielgrzymka Kawalerii Konnej. Wyruszyła ona z miejscowości Zaręby Kościelne w diecezji łomżyńskiej. 16 kawalerzystów konnych i 17 osób tworzących zaplecze logistyczne przemierzyło drogę liczącą 400 km w ciągu 10 dni. Pątnicy zabrali ze sobą dwa poczty sztandarowe w barwach V Pułku Ułanów Zasławskich oraz X Pułku Ułanów Litewskich. Najmłodszy kawalerzysta miał 12 lat, najstarszy - 80. Organizatorem pielgrzymki był ks. wachmistrz Andrzej Dmochowski, wikariusz z Zaręb Kościelnych, miłośnik ułańskich tradycji. Towarzyszyło mu jeszcze 4 kapłanów. Mszę św. dla kawalerzystów 14 lipca odprawił na Szczycie biskup diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek. Pielgrzymów powitał ogólnopolski kapelan Kół Kawaleryjskich - o. Eustachy Rakoczy, a homilię wygłosił podczas Mszy św. bp Stefanek.
Trzecią pod względem wielkości grupę pieszą stanowiło 1200 uczestników 132. Pieszej Pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego. Przewodnikiem był ks. Sławomir Klich. Pątnicy w ciągu 4 dni pokonali 120 km. Hasłem pielgrzymki były słowa kard. Wyszyńskiego: Przez Maryję ku samemu Bogu.

* * *

W dniach od 1 czerwca do 13 lipca 2001 r. na Jasną Górę weszło 50 pielgrzymek pieszych. Łącznie wędrowało w nich 5 562 pątników. Dotarło także 8 pielgrzymek rowerowych, a w nich 143 pielgrzymów. Zanotowano również obecność jednej pielgrzymki biegowej - z Chojnic. Największą grupą pieszą w tym okresie była 18. Piesza Pielgrzymka Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, która dotarła na Jasną Górę 12 lipca, po
11 dniach wędrówki, pokonując 350 km. Przewodnikiem ponad 700 osób był ks. Tadeusz Dobrucki, diecezjalny duszpasterz rolników. Jest to jedyna w Polsce piesza pielgrzymka rolników, składająca się w większości z ludzi młodych studiujących na uczelniach rolniczych. Hasłem były słowa z Księgi Rodzaju: Czyńcie sobie ziemię poddaną. W Sanktuarium na pieszych pątników oczekiwał biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Edward Dajczak. W homilii podczas Mszy św. wskazał na Jasnogórską Matkę, która jest odpowiedzią na pytania o sens życia. "Każdy, kto zacznie żyć jak Ona, będzie mógł powiedzieć: cud się we mnie stał. Przybyło mi nadziei, dobra, uśmiechu, gestów miłości, siły życia dla Boga i ludzi. Cud się stał, narodził się nowy człowiek".

O. Robert Mirosław Łukaszuk - rzecznik prasowy Jasnej Góry

JEDNYM ZDANIEM

Tarnowski biskup pomocniczy Jan Styrna przejął, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, obowiązki krajowego duszpasterza rolników. Funkcję tę pełnił przez ostatnie 13 lat bp Roman Andrzejewski ( zrezygnował z niej ze względów zdrowotnych).

Już po raz 11. wyruszyła z Suwałk międzynarodowa piesza pielgrzymka do Ostrej Bramy w Wilnie. W tym roku hasłem przewodnim suwalskich rekolekcji w drodze jest zawołanie biskupie Prymasa Tysiąclecia Soli Deo - Samemu Bogu.

Premier Jerzy Buzek zdymisjonował ministra łączności Tomasza Szyszkę za niedostateczny nadzór nad resortem. Wobec asystenta ministra Szyszki - Jana Łuczaka Najwyższa Izba Kontroli sformułowała poważne zarzuty (chodzi m.in. o nieprawidłowości w przetargach na telefonię komórkową). Kierowanie resortem łączności objął wicepremier Janusz Steinhoff.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali byłego prezesa PZU Życie Grzegorza Wieczerzaka. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szacuje,

że spowodował on olbrzymie straty w PZU Życie i zubożył Skarb Państwa o kilkaset mln zł. Wieczerzak próbował uciec za granicę, do Francji.

Nowy minister sprawiedliwości Stanisław Iwanicki zdymisjonował szefów warszawskiej i krakowskiej prokuratury okręgowej. Lech Kaczyński nazwał te działania "czystkami" w resorcie sprawiedliwości.

Senat wyraził zgodę, aby prezesem Najwyższej Izby Kontroli został Mirosław Sekuła, rekomendowany przez AWS.

Weszła w życie ustawa o ochronie lokatorów, która ograniczyła prawa właścicieli (stanowi ona m.in., że czynsze nie mogą być waloryzowane). Organizacje właścicielskie zaskarżyły przepisy ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Liderzy ugrupowań: Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy, Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Unii Wolności oficjalnie poparli Blok Senat 2001, który wystartuje w wyborach senackich. Ma on zapobiec dominacji SLD w Senacie.

Lech Wałęsa oraz b. wicepremier Janusz Tomaszewski założyli nową partię: Forum Obywatelskie - Chrześcijańska Demokracja. Honorowym przewodniczącym został b. prezydent, a szefem partii - J. Tomaszewski.

95,9 tys. zł kary będzie musiała zapłacić TV4. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że stacja złamała ustawę, nadając w godzinach popołudniowych film pt. Daleko od domu. Eksperci KRRiTV uznali, że był on zbyt brutalny.

Mimo protestów przeciwników prywatyzacji, niemiecki koncern Pfeifer und Langen kupił

51 proc. akcji 5 cukrowni z grupy kalisko-konińskiej. Niemal jednocześnie Ministerstwo Skarbu sprzedało francuskiemu koncernowi Pernod Ricard 85 proc. akcji renomowanych Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego POLMOS.

Polska nie jest już największym partnerem handlowym Niemiec w Europie Środkowo-Wschodniej. Dziennik Frankfurter

Allgemeine Zeitung podał, że wartość niemieckich obrotów handlowych z Czechami w pierwszych 4 miesiącach br. jest większa niż wartość obrotów z Polską.

Prawie 60 tys. osób obejrzało na polach Grunwaldu inscenizację wielkiej bitwy z Zakonem Krzyżackim, która rozegrała się w tym miejscu 591 lat temu (15 lipca 1410 r.). Aktorami tegorocznej inscenizacji było ok. 1 tys. "rycerzy" - miłośników średniowiecza z całej Europy.

Z najnowszego badania OBOP wynika, że gdyby wybory do parlamentu odbywały się w pierwszej połowie lipca br., to: koalicja SLD-UP uzyskałaby w Sejmie 229 mandatów, PO - 90, PSL - 84, PiS - 37, a UW - 20. Do Sejmu nie weszłaby AWSP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Majowy Męski Różaniec na ulicach Piotrkowa

2024-05-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maciej Hubka

W sobotę, 4 maja, ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł Męski Publiczny Różaniec. W wydarzeniu, które odbyło się po raz 62., udział wzięło ponad 60 mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

[ TEMATY ]

Matka Boża Łaskawa

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Papież Innocenty X ustanowił święto Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

[ TEMATY ]

Matka Boża Łaskawa

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Papież Innocenty X ustanowił święto Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję