Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że w życiu codziennym, poza liturgią, zauważa się niekiedy pewną obojętność względem Pisma świętego i jego natchnienia pośród wiernych i duszpasterzy. „Za mało czyta się Pismo święte, za mało poważa wypowiedź Pisma świętego” – zauważył.
Abp Gądecki przypomniał też regułę św. Hieronima: „Nie znać Pisma św. to nie znać Chrystusa”. „Pismo święte jest pierwszą i najważniejszą Księgą wiary Kościoła. Jest kręgosłupem całej jego refleksji teologicznej. Każda epoka w inny sposób podchodziła do tej Księgi odczytując ją ciągle na nowo, na różne sposoby w swojej konkretnej sytuacji” – zaznaczył.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przewodniczący Episkopatu zauważył, że Sobór Watykański II podkreślił konieczność wspólnego wsłuchiwania się w Słowo natchnione. „To Słowo tworzy wspólnotę między słuchaczami a Bogiem, a w następstwie także między samymi słuchającymi” – zauważył. Dodał również, że Niedziele Biblijne praktykowane były w latach posoborowych, a potem zostały zapomniane. „Dzisiaj powinniśmy do nich wrócić, ponieważ skłania do tego nowa sytuacja Kościoła i wołanie nowego Tysiąclecia” – powiedział.
Abp Gądecki stwierdził, że byłoby dobrze, aby w Niedzielę Biblijną w każdej parafii zostało przygotowane nabożeństwo Słowa Bożego. „W większych parafiach powinno odbywać się po południu, o dogodnej dla wiernych porze. W małych parafiach, zwłaszcza tam, gdzie wierni mają trudniejszy dostęp do kościoła, może mieć miejsce w łączności z niedzielną Mszą św. Nabożeństwa te powinny być jednak przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.