Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ARGENTYNA

Wizyta pasterska abp. Wesołego w Argentynie

Na zaproszenie rektora Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie - o. dr. Antoniego Herkulana Wróbla w czerwcu br. gościł w tym kraju abp Szczepan Wesoły - delegat Prymasa Polski dla Duszpasterstwa Emigracji. Swoją wizytę rozpoczął w Buenos Aires, gdzie wraz z miejscowym biskupem - Desiderio Collino poświęcił sierociniec Sióstr Zmartwychwstanek dla dzieci opuszczonych i odprawił Mszę św. koncelebrowaną dla Polaków. Następnego dnia w bazylice Ducha Świętego w Buenos Aires Ksiądz Arcybiskup, w koncelebrze polskich duszpasterzy, odprawił Mszę św. na 50-lecie erekcji Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie, a także z okazji Dnia Osadnika Polskiego. Abp Wesoły w towarzystwie Ojca Rektora i o. Jerzego Twaroga złożył wizytę bp. Raulowi Rossi w San Martin i Prymasowi Jorge Mario Bergoglio w Buenos Aires.
Następnie Ksiądz Arcybiskup udał się do miejscowości Azara, gdzie uczestniczył w uroczystościach jej 100-lecia oraz polskiego osadnictwa na tym terenie. Towarzyszyli mu ambasador Polski w Argentynie, delegacja polskiego Senatu oraz o. Herkulan Wróbel. Podczas dwudniowych uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę i poświęcono 30-tonowy pamiątkowy monolit. Była to również okazja do defilady, występów polskich zespołów, m.in. Polskiego Baletu z Berisso, poświęcenia salonu Towarzystwa Polskiego Króla Jana Sobieskiego oraz tablicy i ulicy noszącej nazwę Polonia. Abp Wesoły wraz z innymi kapłanami celebrował Msze św. dla argentyńskiej Polonii. Odwiedził również polskich kapłanów oraz argentyńską i paragwajską Polonię w innych miejscowościach: w Gobernador Roca, Oberh, Posadas oraz Encarnación w Paragwaju. Abp Wesoły poświęcił kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Carmen del Paranh.
Wizyta pasterska była wielkim przeżyciem dla Polaków w Buenos Aires, a przede wszystkim w Azara w prowincji Misiones i w Republice Paragwaju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

H. W.
RWANDA

Uznanie objawień Matki Bożej w Kibeho

28 listopada 1981 r. o godz. 12.35 w jadalni szkoły w Kibeho, prowadzonej przez lokalne zgromadzenie zakonne na południu Rwandy, 17-letnia Alfonsina Mumureke usłyszała głos wołający: "Córko moja!" . Wyszła na korytarz i zobaczyła kobietę niezwykłej piękności. "Miała na sobie białą suknię i na głowie welon, również biały. Trzymała ręce złożone na wysokości piersi z palcami zwróconymi ku niebu" - opowiada dziewczyna. "Kto ty jesteś?" - zapytała. "Ndi Nyina Wa Jambo" - brzmiała odpowiedź, to znaczy w języku kinyarwanda: "Jestem Matką Słowa", co jest synonimem "Umubyeyl w´Imana", czyli "Matką Bożą". I dodała: "Przychodzę cię uspokoić, gdyż wysłuchałam twoich modlitw. Chciałabym, ażeby twoje przyjaciółki miały wiarę, ponieważ nie wierzą dostatecznie mocno".
Od stycznia 1982 r. do 3 grudnia 1983 r. miała widzenia Najświętszej Panny 20-letnia Natalia Mukamazimpaka.
2 marca 1982 r. to samo spotkało 21-letnią Marię Klarę Mukangango, która należała do grupy najbardziej krytycznych i niedowierzających dziewcząt. Miała ona widzenia przez sześć miesięcy, do 15 września 1982 r.
Ostatnie widzenie Alfonsina miała 28 listopada, po siedmiu latach od pierwszego objawienia. Podczas tych objawień ciemnoskóra Pani zachęcała młodzież do modlitwy, postu i pokuty. Wraz z upływem miesięcy wzrosła liczba wizjonerów do siedmiu. Trzy inne dziewczęta twierdzą, że widziały Jezusa. Ich wszakże zeznań nie potwierdzono.
Od samego początku objawień następowały liczne nawrócenia, ludzie zbierali się na modlitwy, odbywały się pielgrzymki, zaistniały przypadki uzdrowień, wystąpiło wiele zjawisk paranormalnych podczas trwania objawień na widoku publicznym. Najbardziej zdumiewająca okazała się przepowiednia ludobójczej wojny na trzynaście lat przed jej wybuchem. Dziewczęta opowiadają, że widziały "rzekę krwi, ludzi, którzy się wzajemnie mordowali, porzucone trupy, których nikt nie grzebał, płonące drzewo, otwartą przepaść, potwora i ścięte głowy".
Ta straszliwa prorocza wizja, która spełniła się w Rwandzie, w sposób ostateczny przekonała komisję lekarską i teologiczną, powołaną w 1982 r. przez bp. Augustyna Misago, do uznania objawień maryjnych w Kibeho za autentyczne. "Deklarację zawierającą ostateczne orzeczenie o objawieniach w Kibeho" ordynariusz Gikongo - bp Misago ogłosił 29 czerwca br. podczas uroczystej Mszy św. z udziałem wszystkich biskupów Rwandy, nuncjusza apostolskiego, licznie zgromadzonego duchowieństwa i wiernych. Oficjalne uznanie objawień ogłosiło Biuro Prasowe Stolicy Świętej.
Na kult Matki Bożej z Kibeho zezwolił już w 1988 r. bp Jean-Baptiste Gahamanyi, poświęcając sanktuarium w Kibeho Matce Boskiej Bolesnej. Kamień węgielny pod sanktuarium złożono 28 listopada 1992 r. "Niechaj Kibeho niezwłocznie stanie się celem pielgrzymek i spotkań ludzi szukających Boga, którzy tam przybywają na modlitwy; podniosłym miejscem nawróceń, wynagrodzenia za grzechy świata, miejscem pojednania i spotkania dla rozproszonych, jak i dla tych, których napełnia współczucie i uczucie braterstwa bez granic" - wzywa Deklaracja.
Komentując wydarzenia w Kibeho, znany francuski mariolog, ReneM Laurentin, stwierdził, że są one "radosną nowiną dla Afryki, dla jej Kościoła, dla afrykanizacji w pozytywnym znaczeniu tego słowa" . Podczas wizyty w Afryce w 1990 r. Papież Jan Paweł II wezwał wiernych, by widzieli w Maryi dostępnego i bezpiecznego przewodnika oraz by występowali przeciw podziałom lokalnym, politycznym i etnicznym.

Reklama

J. J.

WŁOCHY

Włoski kapucyn-stygmatyk Ojciec Pio (1887-1968) zostanie ogłoszony świętym prawdopodobnie już w przyszłym roku. Wiadomość tę podał 2 lipca br. włoski dziennik Il Messaggero, powołując się na rzecznika Ojców Kapucynów. Papież Jan Paweł II beatyfikował Ojca Pio 2 maja 1999 r. Akta procesu beatyfikacyjnego liczyły ponad 100 tomów. Na uroczystości beatyfikacyjne przybyło tak wielu pielgrzymów, że odbywały się one na Placu św. Piotra oraz na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie.
Również na przyszły rok przewiduje się zakończenie budowy nowej świątyni w San Giovanni Rotondo, gdzie od lat przybywają tysiące pątników. Nową bazylikę, która ma być jedną z największych budowli sakralnych na świecie, zaprojektował włoski architekt Renzo Piano. Jeszcze przed jej otwarciem w specjalnej krypcie umieszczone zostaną doczesne szczątki bł. Ojca Pio.

Reklama

FRANCJA

Specjalne oświadczenie w obronie ludzkiego embrionu wydała Rada Stała Konferencji Biskupów Francji. W tekście zatytułowanym Embrion nie jest rzeczą zwrócono uwagę na zagadnienia związane z nową, dyskutowaną obecnie przez parlament, ustawą dotyczącą bioetyki.
Rada pod przewodnictwem kard. Louis-Marie Bille z Lyonu, podkreśliła m.in., że jej stanowisko nie jest wyrazem nieufności wobec wszelkiej pracy badawczej czy jej zaniechania, lecz oznacza jedynie konieczność traktowania każdego embrionu ludzkiego jako " integralnej części ludzkości", a nie jako rzeczy, którą człowiek dysponuje.
Biskupi francuscy wyrazili zadowolenie z faktu, że perspektywa " klonowania terapeutycznego", będącego pierwszym krokiem ku "klonowaniu reprodukcyjnemu", została decyzją Rady Ministrów odrzucona.

EKWADOR

W ostatnich dniach czerwca wierni miasta Quito otrzymali kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Królowę Polski intronizowano w kościele La Concepción (Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) w stolicy Ekwadoru. Reprodukcję ikony Matki Bożej Częstochowskiej uprzednio poświęcił Papież Jan Paweł II. Przybyła ona z Polski do Quito za staraniem biskupa pomocniczego tej diecezji - Julio TeraUna Dutariego. Obraz powitał arcybiskup Quito - kard. Antonio GonzaMlez ZumaUrraga. Procesji z lotniska do kościoła akompaniowały orkiestry. Przed intronizacją ikony uroczystą Eucharystię koncelebrowało wraz z Księdzem Kardynałem i Biskupem Pomocniczym wielu kapłanów.

J. J.

SALWADOR

Caritas Polska w ramach długoterminowej pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Salwadorze przekazała kwotę 24 tys. dolarów. Jako pomoc doraźną już w marcu br. wysłano drogą lotniczą transport lekarstw o wartości ok. 254 tys. zł. Dary rozdzielali polscy franciszkanie pracujący w Salwadorze. Opieką zostały objęte te osoby, które nie otrzymały żadnej pomocy od tamtejszego rządu ani żadnej innej organizacji - powiedział Mariusz Kraszewski - koordynator Caritas Polskiej ds. kontaktów z mediami.
Za przekazane fundusze zakupiono m.in. materiały budowlane dla 251 rodzin z 17 wiosek zniszczonych przez trzęsienie ziemi. Za pośrednictwem ojców franciszkanów poszkodowane rodziny otrzymały od Caritas Polskiej 7,5 tys. cegieł, 200 worków cementu, prawie 1, 5 tys. krokwi i ponad 3 tys. blaszanych powierzchni na zadaszenie.

JEDNYM ZDANIEM

Jan Paweł II utworzył w Wenezueli egzarchat apostolski dla miejscowych katolików obrządku syryjskiego. Jednocześnie mianował pierwszym egzarchą apostolskim ks. Antoine´a Chachdę. Będzie on nosił tytuł chorepiskopa (biskupa wiejskiego).

W Cortemaggiore k. Piacenzy zmarł kard. Silvio Oddi, który pracował w Stolicy Apostolskiej u boku pięciu papieży (w charakterze nuncjusza apostolskiego w różnych krajach, a następnie - prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa).

Specjalna Papieska Komisja ds. Męczenników XX wieku ustaliła, że w ubiegłym stuleciu w Afryce śmierć poniosło łącznie 746 chrześcijan, w tym 1 kardynał, 10 biskupów, 475 osób zakonnych, 175 księży diecezjalnych, 1 kleryk, 91 świeckich i 3 katechumenów (dane te są wciąż aktualizowane) .

Kapucyni z prowincji Sant´Angelo-Foggia we Włoszech uruchomili internetowy portal zawierający informacje na temat słynnego stygmatyka Ojca Pio. Portal pomoże wszystkim chętnym uzyskać dostęp do archiwalnych nagrań radiowych i telewizyjnych Mszy św. i nabożeństw poświęconych błogosławionemu.

Nie tylko Chiny czy Indonezja, ale także Francja i Szwajcaria znalazły się na liście krajów, w których narusza się wolność religijną. W najnowszym raporcie, ogłoszonym przez międzynarodową organizację " Kirche in Not", stwierdzono, że prawie 200 mln osób, czyli ok. 10 proc. z blisko 2-miliardowej rzeszy chrześcijan na świecie, cierpi prześladowania.

Zdecydowany sprzeciw wobec stosowania tortur wyraziła Rada Kościołów Chrześcijańskich Francji, w związku z ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Dniem Wsparcia Ofiar Tortur.

Biskupi katoliccy z Belgii wydali specjalne oświadczenie w którym skrytykowali rządowe plany legalizacji eutanazji. Dyskusję nt. legalizacji eutanazji ma podjąć wkrótce belgijski Senat. l W Pradze odbyło się doroczne spotkanie sekretarzy generalnych Episkopatów Europy (CCEE). Głównym tematem obrad przedstawicieli 34 Episkopatów Europejskich były problemy etyki.

75-letni Fidel Castro, który niedawno zasłabł podczas wygłaszania przemówienia, desygnował na swojego ewentualnego następcę 70-letniego brata - Raula. Przywódca Kuby oświadczył: "Raul ma największy po mnie autorytet i kwitnące zdrowie". Gen. Raul Castro jest II sekretarzem Komunistycznej Partii Kuby, wiceprzewodniczącym Rady Państwa, pierwszym wicepremierem i ministrem obrony.

W Wenezueli aresztowano Vladimiro Montesinosa, głównego doradcę i szefa tajnej policji prezydenta Peru Alberto Fujimoriego, odpowiedzialnego m.in. za mordy polityczne.

Premier lokalnego rządu Irlandii Północnej David Trimble podał się do dymisji i poprosił premiera Wielkiej Brytanii Tony"ego Blaira o zawieszenie parlamentu i rządu Ulsteru. Mimo iż od porozumienia pokojowego upłynęło ponad 3 lata, Irlandzka Armia Republikańska ( IRA) w tym czasie nie zredukowała swoich arsenałów.

Belgia objęła na pół roku przywództwo w Unii Europejskiej.

Albańscy i macedońscy przywódcy polityczni zgodzili się rozpocząć rozmowy o projekcie nowej konstytucji Macedonii, sformułowanej z pomocą Francuzów. Tymczasem w Macedonii po krótkim zawieszeniu broni znów wybuchły walki. Władze macedońskie wprowadziły specjalny jednoprocentowy podatek wojenny.

Od 1 stycznia 2002 r. państwa Unii Europejskiej znoszą obowiązek wizowy dla Rumunów. UE odnotowała znaczny postęp w uszczelnianiu rumuńskich granic oraz wprowadzenie w Rumunii nowego, trudniejszego do podrobienia paszportu.

Prezydent Litwy Valdas Adamkus desygnował na nowego premiera kraju Algirdasa Brazauskasa, b. prezydenta, lidera litewskich socjaldemokratów.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: pożary szaleją w pobliżu sanktuarium w Fatimie

2024-07-24 19:44

[ TEMATY ]

Fatima

Portugalia

Adobe Stock

Kilkuset strażaków walczy w powiecie Ourem, w środkowej Portugalii, z dużych rozmiarów pożarami lasów. Jak poinformowała portugalska obrona cywilna, ogień rozprzestrzenia się z dużą szybkością z powodu porywistego wiatru oraz dużego wysuszenia terenu spowodowanego przez utrzymujące się od połowy lipca upały. Od soboty w kilku miejscach kraju temperatury sięgnęły 40 stopni Celsjusza, co utrudnia walkę strażaków z żywiołem. Według informacji portugalskich służb straż pożarna przejęła kontrolę nad pożarem, który rozprzestrzenia się około 6 km na zachód od należących do sanktuarium fatimskiego domów rodzinnych świętych Hiacynty i Francisco Marto oraz ich kuzynki Łucji dos Santos, które w 1917 r. doświadczały objawień maryjnych w Fatimie.

W akcjach gaszenia pożarów w powiecie Ourem bierze w środę udział ponad 220 strażaków wspomaganych przez 11 samolotów i śmigłowców gaśniczych. Z informacji przekazanych przez ekipy ratownicze do środowego wieczora ogień nie zbliżył się do terenów zabudowanych, choć lokalne służby rozważają ewakuację miejscowej ludności.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie beskidzkiej wyprawy i listu ks. Karola Wojtyły sprzed 71 lat

2024-07-25 16:14

[ TEMATY ]

Beskidy

Karol Wojtyła

Biały Kruk/archiwum

Ks. Karol Wojtyła

Ks. Karol Wojtyła

O górskiej wyprawie sprzed 71 lat w Beskidzie Żywieckim i Małym oraz o liście z tej wyprawy, jaki wysłał jej organizator i uczestnik - ks. Karol Wojtyła - przypomina Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II. Jest to instytucja należącą do watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, utworzonej 16 października 1981 r.

List z trasy został opatrzony datą 22 lipca 1953 r. i był adresowany do prof. Stefana Swieżawskiego. Przyszły papież zawarł w nim następującą prośbę: „…Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowił zwrócić się do Pana Profesora z prośbą o referat krytyczny mojej pracy habilitacyjnej (…) w związku z tym pozwoliłem sobie dostarczyć Panu Profesorowi egzemplarz pracy, teraz zaś sam również zwracam się do Pana Profesora z prośbą o łaskawe jej zreferowanie. Spodziewam się, że doświadczony sąd Pański dopomoże zarówno kolegium profesorskiemu jak i autorowi pracy do wydobycia realnych jej wartości jak niemniej realnych braków”.

CZYTAJ DALEJ

By słowo Boże zakorzeniło się w młodym człowieku

2024-07-25 20:03

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

ministranci

Zielona Góra

Łagów Lubuski

oaza lektorska

ks. Rafał Witkowski

Oaza lektorska

Oaza lektorska

Ministranci z całej diecezji 24 lipca rozpoczęli w Łagowie Lubuskim Oazę Lektorską. 25 lipca spotkał się z nimi biskup Adrian Put. Sprawował Eucharystię i skierował słowo do tych, którzy chcą zostać ministrantami słowa Bożego. 

– Nazwa może trochę mylić, sugerując, że oaza jest przeznaczona dla lektorów, gdy tymczasem jest ona tak naprawdę dla kandydatów na ministrantów słowa Bożego – wyjaśnia moderator ks. Bartosz Warwarko. – Jednym z najważniejszych punktów programu jest praktyka czytania. Każdy uczestnik ma możliwość zapoznania się z wybranymi przez animatorów perykopami słowa Bożego i poznać pewne trudności artykulacyjne czy językowe, aby nauczyć się prawidłowo odczytywać to słowo podczas Mszy świętej – dodaje. Jakie jeszcze zajęcia mają ministranci?dowiesz się tego z pełnej treści artykułu, który znajdziesz w papierowym wydaniu Niedzieli zielonogórsko-gorzowskiej na 4 sierpnia 2024.


CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję