Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zjazd polskich misjonarzy w Warszawie

W dniach 26-29 czerwca br. w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odbył się doroczny zjazd misyjny, na który przyjechało ponad 100 polskich misjonarzy, przebywających na wakacjach w kraju. Spotkanie to było okazją dla misjonarzy do zorientowania się w sytuacji w kraju, a także do wspólnej wymiany doświadczeń. Z misjonarzami rozmawiali m.in. Prymas Polski - kard. Józef Glemp, bp Piotr Libera oraz bp Wiktor Skworc. "Niepokoimy się o polskich misjonarzy w Burundi, Rwandzie, Kongo, Republice Środkowoafrykańskiej i Papui-Nowej Gwinei, gdzie istnieje ciągłe zagrożenie wojną, walkami plemiennymi oraz napadami" - powiedział ks. Andrzej Halemba, dyrektor warszawskiego Centrum Formacji Misyjnej. Obecnie istnieje coraz większe zainteresowanie wyjazdem na misje wśród księży diecezjalnych i wśród świeckich - poinformował ks. Halemba.
W sumie w 83 krajach pracuje obecnie 1952 polskich misjonarzy. I choć najpopularniejszym, jak dotąd, miejscem ich posługi był kontynent afrykański, teraz zaczyna dominować zainteresowanie Ameryką Południową. Według danych ks. Halemby, najwięcej polskich misjonarzy pracuje obecnie w Brazylii, Kamerunie oraz Zambii.

"Civitas Christiana" przeciwne przepraszaniu za Jedwabne w imieniu całego narodu

"Wyrażamy stanowczy protest przeciw zapowiadanym aktom przeprosin za zbrodnię w Jedwabnem ze strony najwyższych władz państwowych w imieniu narodu polskiego" - napisał Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia " Civitas Christiana" w oświadczeniu wydanym 26 czerwca br.
Moralny wymiar ohydnego mordu pozostaje poza wszelką dyskusją, ale niedopuszczalne jest wydawanie ostatecznych wyroków do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności zbrodni - czytamy w oświadczeniu. "Poczucie godności narodowej nie pozwala nam na obojętność wobec prób poniżenia całego narodu, opartych na świadomym fałszowaniu prawdy historycznej" - głosi oświadczenie. Zdaniem zarządu, dialog polsko-żydowski musi opierać się na prawdzie, bez względu na to, jak bardzo byłaby ona bolesna dla każdej ze stron. Zarząd "Civitas Christiana" uważa, że próby obarczania narodu polskiego odpowiedzialnością zbiorową należy uznać za prowokację sytuującą się w logice "shoah business".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

"Czas to miłość"

Ludzie mówią: "Czas to pieniądz", a ja wam mówię: "Czas to miłość" - pod tym hasłem w dniach 7-17 maja br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbywały się III Dni Kultury Chrześcijańskiej, które zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Akademickie "Soli Deo" .
Trzeba przyznać, że słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego znalazły żywy oddźwięk, i to nie tylko ze względu na obchody roku Prymasa Tysiąclecia. Studenci ekonomii, słuchający zwykle wykładów o sile nabywczej pieniądza i jego kluczowej roli w dzisiejszej gospodarce, z przyjemnością skierowali swoją uwagę na odmienny aspekt życia - na miłość. A okazji, by utwierdzić się w przekonaniu, że to właśnie miłość powinna być najwyższą wartością, było wiele: panele dyskusyjne, pokazy filmowe, spotkania z ludźmi ze świata kultury i polityki, wieczór poezji, wystawa zdjęć, koncert Edyty Geppert itp.
Zaproszeni goście mówili przede wszystkim o znaczeniu przykazania miłości w ich życiu, zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Wyjątkowo serdecznie przyjęty został Ernest Bryll, który podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na zagrożenia płynące ze strony " społeczeństwa sukcesu". Podkreślił, że wielu ludzi dobrze usytuowanych materialnie jest nieszczęśliwych, bowiem pod sztucznym uśmiechem kryje się poczucie odrzucenia i samotności. Jan Budziaszek opowiedział o swoim osobistym doświadczeniu miłości, natomiast Władysław Bartoszewski przedstawił konflikt między wartościami chrześcijańskimi a współczesną polityką. Nie zabrakło też akcentu prymasowskiego - wyświetlono film Teresy Kotlarczyk Prymas. Trzy lata z tysiąca.
Dni Kultury Chrześcijańskiej cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony środowisk akademickich. Na spotkaniach większość stanowiły osoby spoza uczelni, co dodatkowo wzbogaciło dyskusję.
Organizatorzy pragną serdecznie podziękować tygodnikowi Niedziela za pomoc w promocji tego wydarzenia i jednocześnie zaprosić na przyszłe edycje Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Reklama

Justyna Mierzejewska Piłkarska Reprezentacja Polskich Księży zremisowała z reprezentacją Watykanu

Piłkarska Reprezentacja Polskich Księży zremisowała z Reprezentacją Piłkarską Watykanu - 2:2. "Wynik nie jest najważniejszy. Cieszę się ze wspaniałej atmosfery, gry fair play, doskonałej zabawy" - skomentował spotkanie trener Polaków Robert Gadocha. Mecz rozegrano na zakończenie Europejskiego Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych 26 czerwca br. wieczorem na warszawskim Torwarze. Obie reprezentacje wystąpiły w narodowych strojach: goście w żółtych, nasi w biało-czerwonych. W reprezentacji Polski grali sami księża, głównie z metropolii warszawskiej, w drużynie Watykanu wystąpili świeccy pracownicy Stolicy Apostolskiej.
Po meczu przez kilkanaście minut zawodnicy cieszyli się z publicznością: najpierw obie reprezentacje utworzyły wspólny krąg, a potem Polacy, trzymając się za ręce, biegali wszerz boiska i dziękowali kibicom za wspaniały doping.

Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej

XVI Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa zgromadziła 23 czerwca na Jasnej Górze ok. 3 tys. członków oraz ponad 60 księży opiekunów i dyrektorów. Uroczystej Mszy św. w wypełnionej po brzegi Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Jan Szkodoń z Krakowa. Zebranych powitał o. Marian Lubelski - podprzeor Jasnej Góry, życząc, by jasnogórskie spotkanie stało się dla pielgrzymów "radością i pociechą".
W homilii bp Szkodoń przypomniał trzy cele kultu Jezusowego Serca i jednocześnie trzy cele istnienia Arcybractwa: poznanie Boga, poznanie siebie samego oraz budowanie cywilizacji miłości. Bp Szkodoń nawiązał do słów Ewangelii: "Oto was posyłam jak owce między wilki" ( Łk 10, 3). "Wilk jest symbolem przemocy, agresji, sprytu, wspólnego działania na rzecz zła i grzechu. We współczesnym świecie, w którym jest tyle pychy, niesprawiedliwości, przemocy, popierania grzechu i niszczenia Królestwa Chrystusowego - my jesteśmy posłani jako owce bezbronne, słabe, ale mocne miłością i prawdą, mocne Chrystusem" - mówił bp Szkodoń, podkreślając, że taki jest właśnie cel Arcybractwa.
Spotkanie zorganizowali dyrektorzy Centrali Arcybractwa, znajdującej się przy kościele Sióstr Wizytek w Krakowie: s. Maria Amata Promna i ks. Stanisław Wajdziak.
Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa została założona w 1863 r. przez siostrę wizytkę Marię Małgorzatę Alacoque jako odpowiedź na skargę Jezusa Chrystusa: "Czy jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?" (por. Mt 26, 40). Członkowie Bractwa wybierają sobie jedną godzinę w ciągu dnia i starają się wśród zwykłych zajęć łączyć z Jezusem myślą lub modlitwą.

Reklama

Pielgrzymka Rzemiosła

XX Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła zgromadziła przed jasnogórskim Szczytem 24 czerwca ok. 3 tys. osób i ponad 200 pocztów sztandarowych. Pielgrzymi wraz ze starszyzną cechową, w tradycyjnych strojach, reprezentowali 27 rzemieślniczych izb branżowych, m.in. stolarskie, fryzjerskie, szewskie, spożywcze i mechaniki pojazdowej. Jak powiedział krajowy duszpasterz rzemiosła - ks. Wiesław Kwiecień, główną intencją pielgrzymki była modlitwa za Papieża i owoce jego pielgrzymki na Ukrainę. Ojciec Święty przed wyjazdem skierował specjalny list do polskich rzemieślników. Pątnicy polecali także Maryi trudne sprawy bezrobocia w swoim środowisku. " Rzemieślnicy to patrioci, ludzie związani zawsze z Kościołem. To wszystko widać choćby na Jasnej Górze. historia Jasnej Góry to też historia rzemiosła" - mówił ks. Kwiecień.
Tegoroczne spotkanie zorganizowała Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej wraz ze swym kapelanem - ks. Krzysztofem Klajmonem, proboszczem ze Skoczowa. W organizację pielgrzymki ze strony Ojców Paulinów włączył się o. Jan Golonka - kustosz Zbiorów Wotywnych na Jasnej Górze.
Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem generała Zakonu Paulinów - . Stanisława Turka. Zebranych powitał podprzeor - o. Zygmunt Okliński. "Jako Kościół i naród nie jesteśmy osamotnieni w naszych trudnościach i problemach - mówił Ojciec Podprzeor. - Bóg dał nam w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę. Dlatego jesteśmy tutaj".
W homilii Generał Zakonu mówił: "Waszym powołaniem jest piękno - tworzyć piękne przedmioty, wywoływać piękno w wielorakiej materii ludzkiej twórczości". Ojciec Generał stwierdził, że wiele mamy do przekazania przyszłym pokoleniom, "ale to, co jest najdonioślejsze, to czysta duchowość naszego narodu, który ma prawo do własnej, rodzimej, niezależnej kultury, do własnego języka".
Przed błogosławieństwem Zbigniew Dadok - prezes Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości odczytał Akt Zawierzenia Rzemiosła Polskiego Matce Bożej. Na zakończenie organizatorom i uczestnikom pielgrzymki podziękował Bogusław Wójcik - prezes Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego.
Eucharystię poprzedził spektakl teatralny Pasterz Nadziei, przygotowany przez zespół "Krąg" z Centrum Szkolenia Czołgowo-Samochodowego Wojska Polskiego w Pile.

Pielgrzymka KombatantówZwiązku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego

Ósme z kolei spotkanie zgromadziło 24 czerwca ok. 1 tys. osób więzionych i prześladowanych w okresie stalinowskim. Byli więźniowie polityczni przybyli na Jasną Górę, aby złożyć Matce Bożej dziękczynienie " za to, że żyjemy". Towarzyszyła im także pamięć o tych, którzy zostali zamordowani za wierność Ojczyźnie.
Mszy św. w Bazylice w intencji więźniów politycznych przewodniczył paulin - o. Melchior Królik, a kazanie wygłosił ks. kan. Tadeusz Michalski, kapelan AK Okręgu Śląskiego. Na Eucharystii obecni byli przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, na czele z prezesem Janem Gocłowskim oraz wiceprezesami Henrykiem Wiśnickim i Stefanem Staszowskim, obecny był także prezes Oddziału Częstochowskiego Andrzej Okularczyk. Wystawiono 32 poczty sztandarowe.
Po Eucharystii zebrani wysłuchali w Sali o. Kordeckiego wystąpienia Leszka Żebrowskiego - historyka, dyrektora Departamentu Weryfikacji Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Stwierdził on m.in., że walka w obronie niepodległej Polski jeszcze się nie zakończyła. "Ci, którzy Was sądzili, którzy oskarżali, którzy trzymali w więzieniach - są bezkarni" - mówił Leszek Żebrowski. Wezwał byłych więźniów politycznych do świadczenia o prawdzie okresu komunistycznego w Polsce.

JEDNYM ZDANIEM

Wrocławska Filia Papieskiego Wydziału Teologicznego została włączona do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Zdaniem rektora uczelni, ks. prof. Ignacego Deca, przynależność do tego gremium wpłynie na umocnienie prestiżu PWT.

W sanktuarium maryjnym w Skrzyńsku nieznani sprawcy skradli koronowany obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zarządził wybory do Sejmu i Senatu, wyznaczając jako dzień wyborów niedzielę 23 września br.

Najważniejsze polskie organizacje pozarządowe zaprezentowały raport "Wspólna Europa", w którym zawarły 12 postulatów pod adresem Brukseli. W raporcie m.in. odrzucono wizję "superunii" - złożonej z dotychczasowych państw członkowskich i "unii peryferyjnej", w której znaleźliby się nowi członkowie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło rządowi raport nt. przestępczości gospodarczej i korupcji. Wynika z niego, iż najbardziej zagrożone przestępczością na wielką skalę są m.in. sektor paliwowy, skup zbóż i prywatyzacja.

Jan Maria Rokita (SKL) zrezygnował z funkcji szefa sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Zwolennicy Janusza Tomaszewskiego wystartują w wyborach parlamentarnych jako Forum Obywatelskie. Ugrupowanie prowadzi negocjacje na temat utworzenia wspólnego komitetu wyborczego z Chrześcijańską Demokracją III RP Lecha Wałęsy.

Zakończyła się 6-letnia kadencja prezesa Najwyższej Izby Kontroli Janusza Wojciechowskiego. SLD i PSL ponownie zgłosiły go na stanowisko prezesa. Inni kandydaci to: Helena Góralska (UW), Krzysztof Tchórzewski i Mirosław Sekuła (obaj z AWS).

Do końca 2001 r. przedłużono śledztwo w sprawie zabójstwa b. komendanta głównego policji - gen. Marka Papały. Dotychczas nikomu nie postawiono zarzutów, choć od zabójstwa minęły 3 lata.

W Radomiu aresztowano lokalnych liderów Unii Wolności. Według policjantów z Centralnego Biura Śledczego, przyjęli oni 600 tys. zł łapówek od inwestorów hipermarketów.

Warszawski sąd aresztował poszukiwanego listem gończym, jako zamieszanego w aferę FOZZ, Heatcliffa Pineiro. Był on głównym " bohaterem" dwóch reportaży telewizyjnych, w których oskarżył polityków Porozumienia Centrum o branie pieniędzy FOZZ na początku lat 90.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pierwszy raz potwierdziła, że wprowadzony do TV system znakowania programów telewizyjnych jest niewystarczający. Tymczasem eksperci i opinia publiczna już od wielu miesięcy wzywają do zaostrzenia przepisów w trosce o najmłodszych telewidzów.

Według ostatnich wyliczeń Instytutu Pamięci Narodowej, w Polsce w latach 1946-55 na śmierć przez komunistyczne sądy wojskowe zostało skazanych prawie 3,5 tys. osób.

Już po raz czwarty ruszyła ogólnopolska akcja "Lato bez sekt". W większych miastach Polski na ulicach rozdawane są ulotki informujące o sytuacji dzieci w sektach oraz podawane są adresy instytucji pomagających rodzinom, które zetknęły się z sektami. Uruchomiony został także całodobowy telefon interwencyjny.

Na Śląsku ruszyła wakacyjna multimedialna kampania reklamowa, promująca trzeźwość. Jej hasło to: Mogę, ale nie chcę. W kampanii wykorzystane zostaną billboardy, powierzchnie reklamowe na tramwajach i autobusach oraz na przystankach.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy zauważam Boga wokół siebie?

2024-04-15 13:48

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Poniedziałek, 6 maja. Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba

CZYTAJ DALEJ

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

[ TEMATY ]

Gwardia Szwajcarska

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

W bitwie przed bazyliką Świętego Piotra, w rocznicę której obchodzone jest święto Gwardii Szwajcarskiej, zginęło 147 ze 189 papieskich gwardzistów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję