Reklama

Wiaomosci z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zakończenie Mszy św. również my wyruszymy w drogę w centrum Rzymu, zanosząc tam Ciało Chrystusa ukrytego w naszych sercach, a widzialnego w monstrancji. Będziemy towarzyszyć Chlebowi nieśmiertelnego życia na drogach Miasta. Będziemy Go wielbić i wokół Niego skupi się Kościół jak żywa monstrancja Zbawiciela świata.

Jan Paweł II

Z homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Uroczystość Bożego Ciała - 14 czerwca 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Polecam wszystkich Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w tym miesiącu Sercu Bożemu poświęconym i proszę dla wszystkich Was o tę wiarę, nadzieję i miłość, którą Serce Jezusa wlewa do dusz naszych. Szczęść Boże wszystkim pielgrzymom z Polski!"

Audiencja generalna 20 czerwca 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

17 czerwca br. w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II nazwał zbliżającą się pielgrzymkę na Ukrainę "ważnym etapem na drodze ku upragnionej jedności wszystkich chrześcijan". Papież nawiązał również do uroczystości Bożego Ciała. Po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty mówił o obchodzonym 20 czerwca Światowym Dniu Uchodźcy. Oto pełny tekst przemówienia Ojca Świętego:
"Mam jeszcze żywo w pamięci nabożną celebrację eucharystyczną, której mogłem przewodniczyć w ubiegły czwartek, w uroczystość Bożego Ciała, w bazylice św. Jana na Lateranie, oraz następującą po niej uroczystą procesję, która zakończyła się w bazylice Matki Bożej Większej. To piękne i tradycyjne święto z powodów duszpasterskich we Włoszech i wielu krajach obchodzone jest dzisiaj, w niedzielę. Wspólnota kościelna skupia się na adoracji wokół najcenniejszego skarbu, który pozostawił jej w spuściźnie Chrystus Pan: wokół sakramentu Eucharystii, wieczystej pamiątki Jego odkupieńczej ofiary.
Boże Ciało jest świętem obchodzonym w różnych formach ludowych tradycji związanych nade wszystko z procesjami z Najświętszym Sakramentem ulicami miast i wsi. Jest to święto radości z powodu cudownego daru Chleba, z którym Chrystus związał swoją obietnicę życia wiecznego: chleba, którym jest rzeczywiście Jego ciało, czyli Jego człowieczeństwo, przez które Bóg uświęca serca, ludzi, wspólnoty, narody i cały wszechświat.
W ten sposób Eucharystia staje się początkiem nowego człowieczeństwa i odnowionego świata, którego pełne objawienie się nastąpi w końcu historii. Ale już teraz rośnie ono jak nasienie i zaczyn Królestwa Bożego.
Wyróżniającą cechą nowego człowieczeństwa odkupionego przez Chrystusa jest pełnia braterskiej miłości. W rzeczywistości Eucharystia jest w najwyższym stopniu Sakramentem miłości rozumianej jako dar z samego siebie.
Bez duchowego pokarmu, który zapewnia Ciało i Krew Chrystusa, ludzka miłość zawsze pozostaje skażona egoizmem. Natomiast komunia z niebiańskim Chlebem przemienia serca i wlewa w nie zdolność kochania tak, jak Jezus nas umiłował.
´Komunia´ - to słowo, którym często określamy Eucharystię, jest bardzo znaczące. Ten, kto z wiarą przyjmuje Chrystusa, jednoczy się wewnętrznie z Nim, a w Nim z Bogiem Ojcem w miłości Ducha Świętego. Bóg w człowieku, człowiek w Bogu. I to staje się prawdziwą podstawą jedności w Kościele. Jak pisze apostoł Paweł do Koryntian: ´Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało´ (1 Kor 10, 17).
Jezus, Chleb życia wiecznego, zstąpił z nieba dzięki wierze Najświętszej Maryi Panny. Ona, nosząc Go najpierw w sobie, z niewypowiedzianą miłością szła później wiernie za Słowem wcielonym aż do krzyża i zmartwychwstania. Prośmy Maryję, aby nam pomogła odkryć centralne znaczenie Eucharystii, zwłaszcza w dniu Pańskim, abyśmy mogli w pełni przeżywać braterską jedność. Prośmy Ją także, aby nas prowadziła ku prawdziwej jedności. Maryi chciałbym powierzyć w sposób szczególny pielgrzymkę, którą odbędę na Ukrainę, poczynając od najbliższej soboty. Oby ta podróż apostolska była ważnym etapem na drodze ku upragnionej jedności wszystkich chrześcijan".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Watykan na rzecz godnej pracy

Stolica Apostolska zaproponowała utworzenie "globalnej koalicji" na rzecz "godnej pracy". Inicjatywa ta, przedstawiona przez Jana Pawła II w czasie obchodów jubileuszu świata pracy w maju 2000 r., została oficjalnie zaprezentowana przez stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy ONZ - abp. Diarmuida Martina. Ksiądz Arcybiskup wygłosił na ten temat referat na 89. Sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), która odbyła się w dniach 5-12 czerwca br. w Genewie.
Abp Martin powiedział, że koncepcja "godnej pracy" podkreśla " jakościowe aspekty pracy i ich najgłębsze związki z godnością człowieka" . Jego zdaniem, "jak nigdy dotąd - zdajemy sobie obecnie sprawę, że decydującym czynnikiem w produkcji jest nie kapitał, a człowiek z jego wiedzą, kreatywnością i zdolnością do organizowania i wprowadzania innowacji".
Zaproponowana koalicja na rzecz "godnej pracy" miałaby przede wszystkim dążyć do wyeliminowania pracy przymusowej i najgorszych form pracy dzieci.
Według Księdza Arcybiskupa, następnym elementem, który koncepcja "godnej pracy" powinna brać pod uwagę, jest sytuacja pracownika z jego rodziną, zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, która zapewnia prawo rodziny pracownika do godnej egzystencji.
Za główny element sprzyjający "godnej pracy" Ksiądz Arcybiskup uznał edukację, od której w wielkim stopniu zależy wynik walki z biedą, i podkreślił, że koncepcja "godnej pracy" powinna być "bardziej efektywnie zintegrowana z programami rozwoju i redukcji biedy".

Reklama

Przesłanie na 22. Światowy Dzień Turystyki

19 czerwca br. zostało ogłoszone przesłanie Jana Pawła II na 22. Światowy Dzień Turystyki. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że turystyka nie może być nowoczesną formą wykorzystywania krajów biedniejszych. Mianem "skandalu nie do zniesienia" nazwał pozbawione skrupułów wykorzystywanie seksualne kobiet i dzieci dla celów komercyjnych. Światowy Dzień Turystyki obchodzony będzie 27 września br. pod hasłem: Turystyka w służbie pokoju i dialogu między cywilizacjami.
Ojciec Święty stwierdził, że turystyka masowa w niektórych krajach doprowadziła do wytworzenia subkultury, nieprzyjemnej zarówno dla gości, jak i gospodarzy.
Jan Paweł II wezwał zajmujących się turystyką do poszanowania kulturowej tożsamości kraju gościnnego i podkreślił potrzebę budowania " poprawnej etyki turystyki" oraz "turystyki solidarnej", opartej na udziale wszystkich jej uczestników.
Papież wyraził się z uznaniem o zaproponowanym przez Światową Organizację Turystyki i inne stowarzyszenia turystyczne " Światowym kodeksie etycznym turystyki". Zwrócił uwagę, że uwzględnia on też podróże podejmowane z motywów religijnych, takie jak pielgrzymki i odwiedzanie sanktuariów.

Reklama

Audiencja dla ambasadora Chile

18 czerwca br. Jan Paweł II przyjął na audiencji prywatnej nowego ambasadora Chile przy Stolicy Apostolskiej - MaMximo Pacheco Gomeza, który złożył listy uwierzytelniające. Podczas spotkania Ojciec Święty poruszył m.in. sprawę pojednania między wszystkimi mieszkańcami tego południowoamerykańskiego kraju. W przesłaniu wręczonym dyplomacie Jan Paweł II wskazał na chrześcijańskie korzenie narodu chilijskiego.
Nawiązując do zbliżającej się 200. rocznicy niepodległości państwa chilijskiego, Papież zwrócił uwagę, że utworzyli je ludzie głęboko wierzący. Chile były pierwszym niepodległym krajem Ameryki Południowej, który przyjął wizytę specjalnej misji papieskiej. Ojciec Święty przypomniał też postać pierwszej chilijskiej świętej, Teresy z Los Andes, którą beatyfikował przed 14 laty w czasie swej podróży do Chile, a 4 lata temu kanonizował. Jan Paweł II wyraził uznanie dla władz chilijskich za niedawne zniesienie kary śmierci, jak też za utwierdzanie demokracji.

Spotkanie z katolickimi położnikami i ginekologami

18 czerwca br. Jan Paweł II przyjął na audiencji uczestników obradującego w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Katolickich Położników i Ginekologów. W skierowanym do nich przemówieniu zwrócił uwagę na zagrożenia etyczne związane z ich zawodem. "Także i w tej sytuacji katoliccy ginekolodzy i położnicy mają służyć i bronić życia" - przypomniał Ojciec Święty i dodał, że "w sytuacjach konfliktowych, właściwe władze powinny przestrzegać prawa lekarzy do odmowy działań sprzecznych z ich sumieniem".
Międzynarodowy Kongres Katolickich Położników i Ginekologów poświęcony jest refleksji nad przyszłością zawodu ginekologa i położnika w świetle prawa do praktyki medycznej i uprawiania jej w zgodzie z sumieniem.
W przemówieniu Papież podkreślił, że "z moralnego punktu widzenia - nigdy nie wolno formalnie współdziałać w czynieniu zła. Dlatego gdziekolwiek gwałcone są prawa do szkolenia i praktykowania medycyny zgodnie z przekonaniami moralnymi, katolicy muszą czynić wszystko, co możliwe, aby zmienić ten stan rzeczy" - powiedział Ojciec Święty.
Papież przypomniał, że "szczególnym miejscem, gdzie praktyka lekarska winna być zgodna z Magisterium Kościoła są szpitale i uczelnie katolickie" i dodał, że "powinny one służyć międzynarodową pomocą w zdobywaniu specjalizacji tym lekarzom, którzy ze względu na przekonania moralne są dyskryminowani w swoich krajach".

Reklama

Pielgrzymka Papieża w Rosji możliwa bez zaproszenia przez Cerkiew

Pielgrzymka Jana Pawła II w Rosji jest możliwa nawet bez zaproszenia przez Cerkiew prawosławną, pod warunkiem, że Papież byłby gościem państwa rosyjskiego - uważa arcybiskup Moskwy Tadeusz Kondrusiewicz, administrator apostolski Kościoła katolickiego dla europejskiej części Rosji.
Papież został zaproszony do Moskwy przez ostatniego prezydenta radzieckiego Michaiła Gorbaczowa, następnie przez pierwszego prezydenta rosyjskiego Borysa Jelcyna, ale jego następca - Władimir Putin nie potwierdził jasno tego zaproszenia, gdy składał wizytę w Watykanie w czerwcu ubiegłego roku. Abp Kondrusiewicz ujawnił, że patriarcha Aleksij II złożył wizyty w wielu krajach o większości katolickiej - m.in. w Austrii, Słowacji, Litwie, nie czekając na zaproszenie lokalnej hierarchii katolickiej. Nawiązując do problemu istniejących napięć między katolikami a prawosławnymi, Arcybiskup Moskwy wskazał, powołując się na przykład niedawnego szczytu Bush-Putin, że nawiązanie kontaktów osobistych między Ojcem Świętym a patriarchą Moskwy "mogłoby jeśli nie uregulować problemy, to przynajmniej przygotować drogi do osiągnięcia tego celu".

Wizyta delegacji watykańskiej w Wietnamie

Rząd wietnamski podczas spotkania z delegacją Stolicy Apostolskiej zgodził się na mianowanie trzech biskupów katolickich, zaproponowanych przez Watykan, ale odrzucił trzy inne kandydatury. Rozmowy w tej sprawie prowadziła podczas wizyty w tym kraju w dniach 11-17 czerwca br. delegacja Stolicy Apostolskiej.
Delegacja watykańska spotkała się z przedstawicielami władz państwowych Wietnamu. Omawiano różne aspekty obecności Kościoła w życiu kraju, m.in. możliwość otwarcia nowych seminariów duchownych. Rozmowy te nie przyniosły jednak żadnych konkretnych ustaleń. Przedstawiciele Stolicy Apostolskiej uczestniczyli także we Mszach św. w trzech diecezjach kraju.
Pierwszą oficjalną wizytę w Wietnamie delegacja watykańska złożyła w 1990 r. Przewodniczył jej wtedy kard. Roger Etchegaray. Przedstawiciele władz komunistycznego Wietnamu odwiedzili Stolicę Apostolską tylko raz - w 1992 r.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

W Rabie Wyżnej i w Krakowie

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Wiosna organowa

2024-04-28 10:52

materiały prasowe

W archikatedrze lubelskiej rozpoczyna się kolejna edycja „Lubelskiej Wiosny Organowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję