Mszy św. pogrzebowej w kościele pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu przewodniczył metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Obecni byli także bp Jacek Kiciński CMF oraz bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.
Homilię wygłosił ks. Ireneusz Alczyk, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tyńcu Małym, który jest seniorem roku święceń bp. Andrzeja. Charakteryzując postawę śp. Teresy podkreślił m.in., że związek małżeński zawarła w parafii Świętej Rodziny, potem była związana w parafią katedralną, z salezjańską wspólnotą pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a przez przeszło 40 lat z inną parafią salezjańską św. Michała Archanioła. W tej ostatniej codziennie uczęszczała na Mszę św. Kaznodzieja wskazał, że szczególnym miejscem Jej duchowego wzrostu był kościół pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku, którego proboszczem był ks. Julian Michalec - Pani Teresa nie tylko słuchała Jego kazań, ale Ona się w nie wsłuchiwała, Ona je utrwalała, nagrywała i przekazywała innym - akcentował ks. Alczyk i dodał, że była zafascynowana duchowością swojej patronki św. Teresy od Jezusa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
-Gdy mówimy, że matka kapłana jest też matką innych księży, sercem obdarza każdego duchownego, to wyrażenie jest prawdziwe i w całej rozciągłości odnosi się do śp. Teresy. Kiedy podczas naszych wielu rozmów, spotkań mówiła o kapłaństwie, o jego wielkości, świętości, posłannictwie, to mi się uginały kolana. Jakie to wymowne, że Jej ziemska pielgrzymka zakończyła się w przededniu Wielkiego Czwartku, w ten dzień, w którym modliliśmy się w intencji naszego Księdza Arcybiskupa w 38 rocznicę Jego święceń kapłańskich- podkreślił ks. Alczyk. Kończąc homilię apelował „O to już kończy się wędrówka śp. Teresy, a dzięki Twemu zmartwychwstaniu niech wejdzie w progi Domu Ojca, aby wieczerzać razem z Tobą o Najświętszy Królu Chryste”.
W odczytanym w czasie Eucharystii specjalnym liście kondolencyjnym od kierownictwa, pracowników i studentów Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej podkreślono, że prof. Teresa Siemieniewska była wielkim autorytetem naukowym, oddanym nauczycielem, promotorem wielu prac magisterskich, doktorskich i jest częścią historii tego Wydziału.
Obrzędy Ostatniego Pożegnania poprowadzili w kościele ks. bp. Ignacy Dec, a na Cmentarzu św. Wawrzyńca ks. bp Jacek Kiciński. Zabierając głos na ich zakończenie ks. bp. Andrzej Siemieniewski podziękował za obecność, ofiarę Mszy św. księdzu arcybiskupowi, księżom biskupom, kapłanom, przedstawicielom Politechniki Wrocławskiej, przyjaciołom i prosił o dar modlitwy za śp. Mamę. Wyraził też wielką wdzięczność osobom, które szczególnie w ostatnim okresie opiekowały się Jego Mamą.
Teresa Siemieniewska była absolwentką, a potem wieloletnim zasłużonym pracownikiem Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.