Dostępne będą transmisje w dwóch wersjach języka migowego: włoskiej i amerykańskiej. Spotkania z Papieżem w języku migowym będzie można śledzić za pośrednictwem kanału Vatican News na YouTube. Pierwszą transmisją będzie Orędzie Wielkanocne i błogosławieństwo papieskie Urbi et Orbi w niedzielę 4 kwietnia. Projekt ma charakter testowy i będzie trwał przez rok, z nadzieją, że zostanie życzliwie przyjęty przez odbiorców. Jeśli tak się stanie Dykasteria ds. Komunikacji planuje poszerzenie oferty o nowe języki. Na razie nie wiadomo, czy znajdzie się wśród nich język polski.
Inicjatywa watykańskich mediów jest odpowiedzią na apel Papieża Franciszka, który wezwał do przygotowywania odpowiednich i dostępnych dla każdego sposobów przekazywania wiary. Franciszek napisał o tym w ostatnim orędziu na Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych: „Mam nadzieję, że będą one dostępne również dla tych, którzy najbardziej potrzebują nowych technologii, czyli osób niepełnosprawnych, zwłaszcza teraz w czasie pandemii” – napisał Ojciec Święty.
Po kanale YouTube dla osób głuchoniemych, w najbliższych miesiącach zaprezentowana zostanie aplikacja dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, w szczególności dla osób niewidomych i niedowidzących, która umożliwi im korzystanie z treści watykańskich mediów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu