Każdego dnia Triduum Paschalnego liturgia rozpoczynać się będzie o godz.18.00 w bazylice, skąd, ze względu na jej większą niż Kaplica Matki Bożej powierzchnię, transmitowane będą modlitwy.
- Wciąż nasze życie, a więc i przeżywanie świąt determinuje pandemia, stąd zapraszamy do udziału w Triduum Paschalnym transmitowanym w programie 1 TVP - powiedział kustosz Jasnej Góry.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O. Waldemar Pastusiak przypomniał, że udział w liturgii za pośrednictwem różnych medialnych przekazów stanowi wyzwanie do większej mobilizacji, przygotowania i oddania na ten czas wszystkiego Bogu. - To trzeba zaplanować, do tego trzeba się przygotować - podkreślił.
Paulin zauważył, że tylko w ubiegłym roku, więc od czasu rozpoczęcia pandemii, na jasnogórskim kanale Youtube odnotowano ponad 20 mln duchowych pielgrzymów ze wszystkich kontynentów i niemal wszystkich krajów świata. - To wielka radość, ale i zobowiązanie dla kapłanów i całej Jasnej Góry - zaznaczył zakonnik.
Reklama
Kustosz Jasnej Góry podkreślił, że paulini cały czas starają się wyjść naprzeciw pielgrzymom, zwłaszcza tym oczekującym na wejście do Kaplicy Matki Bożej. To właśnie specjalnie dla nich na ścianie przed wejściem został zamontowany dużych rozmiarów telebim. Teraz dociera tam nie tylko dźwięk, ale i obraz, zauważył o. Pastusiak.
Paulin podziękował wiernym, a zwłaszcza pielgrzymom, którzy przybywają z daleka za cierpliwość w oczekiwaniu na spotkanie z Matką Bożą. Podkreślił, że Jasna Góra stara się przestrzegać wszystkich reżimów sanitarnych, przede wszystkim limitu osób mogących jednocześnie wejść do świątyni. - Prośba o cierpliwość i oczekiwanie, czasem może wywołać zdenerwowanie, ale coraz więcej jest też wzajemnego zrozumienia - powiedział kustosz.
Cały czas mimo pandemii, z zachowaniem koniecznych obostrzeń, w Kaplicy Sakramentu Pokuty odbywa się spowiedź. Do sakramentu można przystąpić od godz. 6.15 do 19.30. W czasie Triduum od 6.15 do 17.00.
W Wielki Piątek tradycyjnie już drogę krzyżową miasta Częstochowy poprowadzi na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Jednak nie będzie ona przeżywana, jak zwykle, na Wałach, a ze względu na transmisję internetową w Kaplicy Matki Bożej.
Grób Pański, jak co roku, znajdować się będzie też w Kaplicy, jednak nie po jej środku, a z boku. Tak było już w ubiegłym roku. To z praktycznych względów, by mógł pozostać dłużej, a nie musiał być rozbierany w trakcie rezurekcyjnej procesji.
Adoracja Jezusa w Grobie trwać będzie całą noc i jak zapewnia o. Kustosz paulini postarają się, by każdy, kto zechce mógł choćby przez chwilę pokłonić się Jezusowi.
Reklama
Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbywać się będzie przed wejściem do bazyliki, przy dużym polowym ołtarzu, w miejscu, gdzie latem święcone są dewocjonalia. Święcenie odbywać się będzie od godz. 9.00 do 14.00.
W Niedzielę Zmartwychwstania o godz.6.00 wałami przejdzie procesja rezurekcyjna, jednak do udziału w niej zaproszeni są tylko kapłani.
Po procesji w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. Zmartwychwstania celebrować będzie bp senior Antonii Długosz z Częstochowy. Suma Wielkanocna sprawowana będzie o godz.11.00 pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego, abp. Wacława Depo.