Oto pełna treść oświadczenia PFR:
W związku z materiałem Wiadomości TVP z dnia 30.03.2021 r. „Oszuści wyłudzili pieniądze z tarczy” informujemy, że:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- W ramach działań przeciwdziałających skutkom pandemii Covid-19 w ramach Tarczy Finansowej PFR pomoc finansową otrzymało od kwietnia 2020 r. do dzisiaj łącznie 370 tys. głównie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tarcza chroni ponad 3,5 mln miejsc pracy. PFR wypłacił celem ochrony zatrudnienia i stabilności firm ponad 68 mld złotych.
- Celem rządowego programu Tarczy Finansowej PFR było udzielenie szybkiego wsparcia przedsiębiorcom, aby zapobiec silnemu wzrostowi bezrobocia i upadłościom firm na skutek wywołanej pandemią recesji. Wypłaty pomocy z Tarczy Finansowej dokonywane były w ciągu 48 godzin od złożenia wniosku w ramach zautomatyzowanego procesu, opartego o zaawansowany system informatyczny zintegrowany z bankami, Krajową Administracją Skarbową, ZUS i KRS.
Reklama
- Przedsiębiorcy, którzy składali wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR musieli spełnić szereg kryteriów kwalifikacji do programu. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów i Komisji Europejskiej oraz wymogami prawa, biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności wywołane pandemią Covid-19, udzielenie pomocy finansowej było oparte o oświadczenie przedsiębiorcy składane pod odpowiedzialnością karną. Z kolei dane dotyczące spadku przychodów, nie zalegania z opłacaniem podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne były weryfikowane automatycznie z bazami Krajowej Administracji Skarbowej i ZUS przed rozpatrzeniem wniosku i wypłatą subwencji. Ponadto przedsiębiorca składający wniosek musiał posiadać rachunek bankowy i tym samym musiał być zweryfikowaną firmą zgodnie z regulacjami bankowymi, w tym o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Jednocześnie przedsiębiorca musiał prowadzić działalność przed 2020 rokiem oraz zatrudniać pracowników i opłacać za nich składki na ubezpieczenia oraz wykazać straty wynikające z pandemii Covid-19.
- Przed uruchomieniem Tarczy Finansowej PFR, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Koordynatora Służb Specjalnych o uruchomienie tarczy antykorupcyjnej programu. Decyzją Ministra tarcza antykorupcyjna została uruchomiona przez rozpoczęciem programu Tarczy Finansowej PFR. Polski Fundusz Rozwoju S.A. we współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, CBŚP oraz innymi instytucjami i organami ścigania wypracował i wdrożył specjalne procedury bezpieczeństwa, antykorupcyjne oraz zapobiegania ewentualnym nadużyciom związanym z środkami z Tarczy Finansowej PFR. Jednym z elementów tych procedur jest kontrola następcza beneficjentów subwencji finansowej, którą prowadzi PFR oraz w/w służby i organy ścigania.
Reklama
- PFR na bieżąco współpracuje z KAS, CBA oraz innymi służbami państwowymi powołanymi do przeciwdziałania przestępstwom gospodarczym w celu eliminacji wyłudzeń z subwencji z Tarczy Finansowej PFR zastrzegając sobie prawo do odmowy wypłaty środków w przypadku niezgodności podanych danych ze stanem faktycznym lub identyfikacji wysokiego ryzyka wyłudzenia środków. W programie Tarczy Finansowej z tego powodu odmowę wypłaty otrzymało ponad 700 firm. W wyniku kontroli następczej PFR wezwał do zwrotu subwencji blisko 1000 przedsiębiorstw według stanu na koniec marca br. Proces kontroli następczej jest stale realizowany celem zapewnienia bezpieczeństwa wypłaconych środków pomocowych.
- Za złożenie fałszywych oświadczeń i wyłudzenie subwencji finansowej grozi odpowiedzialność karna. Zwracamy uwagę, że jedno z oświadczeń dotyczyło nie prowadzenia działalności wątpliwej etycznie. Jeżeli dany hotel prowadził w swoim lokalu inną działalność wątpliwą etycznie lub wprost niezgodną z prawem i otrzymał subwencję finansową, to przedsiębiorca ten podlega odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych oświadczeń, a subwencja podlega zwrotowi.
Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzamy, że:
- nie jest prawdą jak sugeruje materiał wyemitowany w Wiadomościach TVP, że Polski Fundusz Rozwoju S.A. nie podejmuje działań w celu weryfikacji wniosków o wypłatę subwencji finansowej zarówno przed jej dokonaniem oraz następczo,
- nie jest prawdą jak sugeruje materiał wyemitowany w Wiadomościach TVP, że PFR S.A. lub jego Prezes Zarządu nie dokłada należytej staranności celem zapobiegania wyłudzeniom środków z Tarczy Finansowej. PFR wdrożył wszelkie możliwie profesjonalne i przewidziane prawem procedury kontrolne wypłat subwencji finansowych z Tarczy Finansowej PFR, z uwzględnieniem celu i charakteru programu pomocowego przeciwdziałającego skutkom pandemii Covid-19,
Reklama
- nie jest prawdą podana w Wiadomościach TVP informacja, że Prezes Zarzadu PFR S.A. Pan Paweł Borys był kiedykolwiek pracownikiem banku Pekao S.A., a sposób przedstawienia jego osoby w materiale Wiadomości TVP może naruszać jego dobra osobiste.
Uwzględniając powyższe fakty, Polski Fundusz Rozwoju S.A. uważa, że materiał wyemitowany 30.03.2021 r. w Wiadomościach TVP odnoszący się do Tarczy finansowej PFR oraz PFR S.A. jest skrajnie nierzetelny i zawiera nieprawdziwe oraz niepełne informacje, które mogą naruszać dobre imię PFR S.A., Prezesa Zarządu oraz pracowników Spółki.
Polski Fundusz Rozwoju S.A. będzie nadal prowadził sprawne i profesjonalne działania antykryzysowe celem przeciwdziałania skutkom pandemii Covid-19. W trosce o zapewnienie przekazywania rzetelnej informacji opinii publicznej, zwracamy się do Zarządu TVP S.A. oraz kierownictwa redakcji Wiadomości z apelem o podjęcie działań, których celem będzie zapobieganie przekazywania nieprawdziwych lub niepełnych informacji o działaniach PFR S.A., jego zarządu lub pracowników.