Reklama

Władze przeciwko pracy duszpasterskiej Kościoła katolickiego

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KUBA

Władze Komunistycznej Partii Kuby wydały poufny, wewnętrzny dokument, w którym wymienia się środki, jakie powinny przeszkodzić rozprzestrzenianiu się religii i pracy duszpasterskiej Kościoła. W wytycznych rządzącej od 42 lat na wyspie partii przestrzega się aktywistów przed działalnością pozaszkolną i charytatywną Kościoła, traktowaną jako jego wkraczanie na pole stanowiące część zdobyczy rewolucji. Partia proponuje m.in.
podjęcie zdecydowanych działań przeciwko - jak to się określa - "nielegalnym punktom opieki" oraz włączenie do działań kulturalnych w środowiskach dzieci i młodzieży dyskusji na temat filmów które, jak głosi dokument, "w sposób naukowy i materialistyczny" podchodzą do zagadnienia religii.
Prymas Kuby uznał wspomniany dokument za antyreligijny. Kardynał Jaime Ortega y Alamino podkreślił, że władze nie powinny przeszkadzać misji ewangelizacyjnej Kościoła - tym bardziej, że w całym okresie rządów komunistycznych Ewangelia głoszona była w sposób godny, cierpliwie i z miłością.

ROSJA

Zdumienie i poważne zaniepokojenie katolickich biskupów Rosji wywołały niedawne doniesienia, iż Duma Państwowa zajęła się sprawą " ekspansji katolicyzmu" na obszarach prawosławnych. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpił znany ze swych skrajnie nacjonalistycznych poglądów lider Ludowo-Demokratycznej Partii Rosji - Władimir Żyrinowski.
Specjalne oświadczenie Konferencji Biskupów Katolickich Federacji Rosyjskiej, podpisane przez jej przewodniczącego - abp. Tadeusza Kondrusiewicza, przypomina, że tutejsi katolicy jako obywatele swego kraju i struktury Kościoła katolickiego w Rosji, jako wspólnoty religijne, stosują się do prawa i są lojalni wobec państwa. W oświadczeniu wspomniano też o wielu ważnych gestach i cennych inicjatywach, jakie podjęli katolicy w Rosji w imię budowania dobrych stosunków z innymi wyznaniami i religiami w tym kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

ZIEMIA ŚWIĘTA

9 marca br. żołnierze izraelscy uniemożliwili patriarsze łacińskiemu Jerozolimy Michelowi Sabbahowi -
zwierzchnikowi Kościoła rzymskokatolickiego w Ziemi Świętej - odprawienie Mszy św. w Ein Arik k. Ramallah na Zachodnim Brzegu (Autonomia Palestyńska). Żydzi nie respektowali ani dyplomatycznego paszportu Patriarchy, wystawionego przez Stolicę Apostolską, ani specjalnej karty VIP, wystawionej przez izraelskiego ministra ds. religii. Również dzień wcześniej patriarcha Sabbah nie mógł wjechać do chrześcijańskiej wioski Bir Zeit, położonej także w rejonie Ramallah, aby tam przewodniczyć Mszy św. Tereny te, zamieszkane w większości przez chrześcijan, zostały ściśle otoczone przez armię izraelską i pozostają w całkowitej izolacji. W oświadczeniu wystosowanym przez Patriarchat łaciński stwierdzono, że oba bezprecedensowe incydenty są pogwałceniem nie tylko stosunków dyplomatycznych i porozumienia między Stolicą Apostolską a Państwem Izrael, ale są także poważnym naruszeniem ludzkich praw do wolności i swobodnego poruszania.

JAPONIA

Były członek japońskiej mafii - Shinohara nawrócił się latem ub.r. podczas chrześcijańskiego festiwalu w Tokushima. Od tamtego czasu głosi Jezusa wszystkim znajomym. Poinformował o tym internetowy serwis, powołując się na misjonarzy Rona i Cindy Reynoldsów.
Dwa miesiące po swym nawróceniu były mafioso zaprosił do siebie na obiad grupę modlitewną. Po posiłku także jego żona i 14-letnia córka przyjęły chrzest.
Mimo że Japończyków, którzy nawrócili się na chrześcijaństwo, mogą spotkać prześladowania, Reynoldsowie mówią o całych rodzinach, które publicznie składają wyznanie wiary. W styczniu br. misjonarze rozpoczęli cotygodniowe spotkania modlitewne w garażu Shinohary. " Bóg prawdziwie działa w sercach tych Japończyków" - mówi Ron Reynolds.

AUSTRIA

11 marca br. kard. Christoph Schonborn odprawił w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana uroczystą Mszę św., która zainaugurowała Rok św. Klemensa Marii Hofbauera w Austrii. Obchody 250. rocznicy śmierci patrona Wiednia i Warszawy przebiegać będą pod hasłem ,Nieść Ewangelię ludziom dzisiaj´.
W homilii arcybiskup Wiednia mówił m.in., że św. Klemens Hofbauer może być ,sugestywnym wzorcem´ dla katolików u progu nowego tysiąclecia. W czasie liturgii kard. Schonborn używał kielich świętego oraz miał na sobie jego ornat. Podczas Mszy św. śpiewana była także ulubiona pieśń świętego redemptorysty: ,Wszystko dla chwały Bożej´. Podczas komunii teksty św. Klemensa Hofbauera czytała znana wiedeńska aktorka. W centrum głównej nawy ustawiona została figura świętego, która pozostanie tam do końca obchodów jego roku. Po Mszy św., przy dźwiękach Pummerina, największego i najstarszego dzwonu w Wiedniu, kard. Schonborn modlił się przed figurą św. Klemensa Hofbauera. Wiernym rozdawano charakterystyczne ,bułeczki Klemensa´, na pamiątkę jego wyuczonego i przez długi czas wykonywanego zawodu piekarza.

Reklama

HISZPANIA

MariaMn SuaMrez, córka b. premiera Hiszpanii Adolfo SuaMreza, została tegoroczną laureatką nagrody hiszpańskiej pozarządowej organizacji " Acción Familiar". Przyznano ją jej za szczególne świadectwo na rzecz życia i rodziny. Chorując na raka i jednocześnie spodziewając się dziecka, odmówiła przyjęcia lekarstw, które mogłyby jej pomóc, ale jednocześnie zabiłyby jej poczęte dziecko.
Ana Botella, żona obecnego premiera Jose Marie Aznara, wręczając nagrodę tegorocznej laureatce, podkreśliła, że córka b. premiera stała się wspaniałym świadkiem, zdobywając podziw wszystkich Hiszpanów. Wyraziła nadzieję, że świadectwo to posłuży za przykład dla wielu innych osób, gdy znajdą się w sytuacjach podobnych.

IRLANDIA

Republika Irlandii zamierza znieść karę śmierci. Jak poinformował irlandzki minister sprawiedliwości John O´Donoghue, zadecyduje o tym w referendum całe społeczeństwo. Obecnie ministerstwo przygotowuje projekt ustawy, na mocy której w żadnym przypadku nie będzie można przywracać tego najwyższego wymiaru kary. Rządowy dokument jest konsekwencją wynikającą z podpisania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Irlandia zniosła już karę śmierci w 1964 r. Teoretycznie można ją jeszcze stosować obecnie dla takich przestępstw, jak morderstwo policjanta, strażnika więziennego, dyplomaty czy głowy obcego państwa. Jeśli jednak w przeszłości takie przestępstwa miały miejsce, to zasądzano za nie kary dożywocia. W planowanym referendum mieszkańcy Irlandii zadecydują także, czy należy skreślić z konstytucji karę śmierci zasądzaną w czasie wojny.

Reklama

HOLANDIA

Holenderski kard. Adrianus Simonis skrytykował rosnące i świadome odchodzenie rządu swego kraju od wartości religijnych. W wywiadzie dla dziennika De Volkskrant, nie wymieniając z nazwy niedawnej ustawy o eutanazji oraz uznania przez władze kraju związków homoseksualnych, arcybiskup Utrechtu krytycznie odniósł się do ustalania przez polityków koalicji socjalno-liberalnej powszechnie obowiązujących norm. - Dla rządu religia i Kościół wydają się nie istnieć - stwierdził kard. Simonis. Jego zdaniem, postępując w ten sposób, władze zepchnęły wiarę i Kościół na margines. - Dla państwa przekonania religijne jego obywateli nie odgrywają żadnej roli - dodał.

NIGERIA

Katoliccy biskupi Nigerii ostro skrytykowali wprowadzanie w kraju islamskiego prawa szarijatu. W oświadczeniu ogłoszonym 11 marca br. biskupi podkreślili, że kary zasądzane są "nieodpowiedzialne i nie do zaakceptowania".
Również wielu Nigeryjczyków uważa wprowadzanie szarijatu za naruszanie ich praw. Zdaniem nigeryjskich biskupów, władze zlekceważyły ludzi, którzy wybrali ich na to stanowisko. Skrytykowali ponadto korupcję i brak demokracji w Nigerii. Zwrócili także uwagę, że w konsekwencji wprowadzania islamskiego prawa tysiące ludzi zmuszone są zmienić miejsce zamieszkania a także pracę.
Mimo iż oficjalnie konstytucja Nigerii gwarantuje rozdział religii od państwa, już w co najmniej 8 stanach został wprowadzony szarijat.

JEDNYM ZDANIEM

Włoski dziennik katolicki Avvenire uznał nominację kardynalską arcybiskupa większego Lwowa Lubomyra Huzara za pozytywny sygnał dla stosunków ekumenicznych między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym a Kościołem Greckokatolickim na Ukrainie. Gazeta powołała się na słowa prawosławnego biskupa Lwowa - Augustyna Adama Markiewicza, iż "abp Huzar jest człowiekiem tolerancji".

Ikona Maryi Panny Stolicy Mądrości, którą podarował pracownikom i studentom wyższych uczelni całego świata Jan Paweł II podczas Jubileuszu Nauczycieli Akademickich 10 września 2000 r., po nawiedzeniu ośrodków akademickich Grecji, Rosji i Hiszpanii, przybyła na Ukrainę. Po wystawieniu w Kijowie Wizerunek nawiedzi też Odessę, Donieck, Lwów i inne miasta ukraińskie.

Prawosławny biskup Jekaterynburga - Vikenti Morach poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła w miejscu, w którym zostały znalezione zwłoki ostatniego cara Mikołaja II i jego rodziny, zamordowanych na rozkaz Lenina. W 2000 r. Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego kanonizował rodzinę carską.

Subcomandante Marcos, przywódca partyzanckiej Armii Wyzwolenia Narodowego im. Zapaty ze stanu Chiapas, zapowiedział, że nie ruszy się ze stolicy Meksyku, dopóki prawa Indian nie zostaną wpisane do konstytucji kraju.

Sąd Apelacyjny w Santiago złagodził oskarżenie wobec 84-letniego Augusto Pinocheta. Obecnie zarzuca mu zacieranie śladów zbrodni politycznych i krycie sprawców. Sędzia Juan Guzman uchylił areszt domowy wobec generała.

We Włoszech, na międzynarodowym spotkaniu nt. klonowania, Amerykanin - dr Panayotis Zavros i Włoch - prof. Severino Antinori oznajmili, że zamierzają sklonować człowieka.

We Francji ykryto pierwsze przypadki pryszczycy u bydła. Kilka krajów, w tym Polska, zakazały wwozu i tranzytu francuskich zwierząt przez swoje terytorium.

Macedonia, po serii incydentów zbrojnych z udziałem bojówek albańskich, zamknęła swoją granicę z Kosowem.

Na podstawie osiągniętego wcześniej porozumienia z NATO, jugosłowiańskie wojska wkroczyły do strefy bezpieczeństwa między Kosowem a Serbią.

Bośnia i Hercegowina od 1 czerwca do 30 września 2001 r. zniesie obowiązek wizowy dla Polaków.

Słowacki odpowiednik polskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zlecił ekspertom zbadanie, czy tamtejsza publiczna telewizja łamie prawo, wyświetlając japońską kreskówkę Pokemon.

Litwa świętowała 11. rocznicę odzyskania niepodległości; z tej okazji Sejm Litwy zebrał się na uroczystym posiedzeniu. W wileńskiej katedrze odprawiona została Msza św. w intencji ojczyzny. Na placach wielu miast odbyły się okolicznościowe koncerty.

W Kijowie, po gwałtownych wystąpieniach opozycji antyprezydenckiej, milicja aresztowała ok. 300 przeciwników Leonida Kuczmy pod zarzutem próby zamachu stanu. Na ulicach polała się krew - hospitalizowano kilkadziesiąt osób. Mimo to, Kuczma stanowczo odrzucił możliwość podania się do dymisji. Po tych zajściach Międzynarodowy Fundusz Walutowy wstrzymał pomoc dla Ukrainy.

Aresztowany został Rusłan Achmadow, współodpowiedzialny za porwanie w sierpniu 1999 r. dwóch Polek - prof. Zofii Fiszer-Malanowskiej oraz Ewy Marchwińskiej-Wyrwał.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

RPA: zastrzelono kolejnego kapłana

2024-04-30 13:10

[ TEMATY ]

morderstwo

RPA

Unsplash/pixabay.com

Biskupi Republiki Południowej Afryki potępili zabójstwo katolickiego księdza w stolicy kraju - Pretorii. Ks. Paul Tatu ze Zgromadzenia Najświętszych Stygmatów, który został zastrzelony, był byłym wieloletnim rzecznikiem prasowym Konferencji Episkopatu RPA. Jego przewodniczący, biskup Sithembele Sipuka, wezwał w poniedziałek rząd kraju do podjęcia "natychmiastowych i skutecznych środków" w celu ochrony ludności.

Kilka tygodni temu inny ksiądz został zastrzelony w kościele w mieście Tzaneen na północy kraju. "Ważne jest, aby podkreślić, że śmierć ks. Paula Tatu nie jest odosobnionym incydentem, ale szokującym przykładem upadku bezpieczeństwa i moralności, którego doświadczamy w RPA" - powiedział bp Sipuka. Morderstwa niewinnych ludzi stały się "pandemią".

CZYTAJ DALEJ

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 27-31a.

Wtorek, 30 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie – tak zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Sędzia odrzucił zależenie obrońców księdza na tymczasowe aresztowanie kapłana. Rozprawa była prowadzona w trybie niejawnym. Przed salą rozpraw pojawiło się wielu zwolenników księdza, którzy wierzą w jego niewinność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję