Reklama

Tu Radio Jasna Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sześć lat temu, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, z niewielkiego nadajnika o mocy 1 kW, zamontowanego wewnątrz jasnogórskiej wieży, po raz pierwszy popłynęły w świat słowa: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Słuchają Państwo Radia Jasna Góra". Był to początek nowego dzieła prowadzonego przez Zakon Ojców Paulinów - dzieła ewangelizacji przez radio.

Początki

Program ten od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem i życzliwością słuchaczy. Chociaż początkowo zasięg jasnogórskiego Radia był nieduży, wiele osób chciało tą drogą uczestniczyć w życiu Sanktuarium, transmisji Mszy św. i nabożeństw.
- Zainteresowanie zaobserwowaliśmy już wcześniej, gdy na antenie diecezjalnego Radia Fiat zaczęliśmy realizowanie okazjonalnych audycji poświęconych życiu Sanktuarium - mówi o. Roman Majewski, dyrektor Radia Jasna Góra. - Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo przecież tutaj pielgrzymuje nie tylko cała Polska, ale Europa, a także przedstawiciele innych kontynentów. Jak wielokrotnie podkreślał Ojciec Święty, jest to miejsce wiary i nawrócenia. Toczy się tutaj bogate życie religijne, a także kulturalne, tu przez wieki podtrzymywany był polski patriotyzm. Także tutaj organizowane są sesje i zjazdy naukowe. Dlatego u zarania działalności radiowej była chęć podzielenia się tym bogactwem z jak najszerszym kręgiem słuchaczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Powstanie Radia Jasna Góra

Dość szybko okazało się, że sporadyczna audycja czy nawet transmisja Mszy św. z najważniejszych uroczystości nie wystarcza. Stopniowo zaczął dojrzewać pomysł o powołaniu własnego Radia, zwłaszcza że po raz pierwszy w powojennej Polsce zaistniały po temu możliwości. Przychylność władz Zakonu, szczególnie zaś ówczesnego przeora - o. Szczepana Kośnika - sprawiła, że o. Roman Majewski oraz o. Stanisław Tomoń rozpoczęli starania o powołanie jasnogórskiej rozgłośni. O. Tomoń zajął się stroną formalną i techniczną przedsięwzięcia, o. Majewski podjął się przygotowania strony programowej. Na potrzeby studia zagospodarowano kilka pomieszczeń nad Arsenałem. Nadajnik podarowało Radio Bawarskie.
- Mieliśmy sporo obaw, jak poradzimy sobie z prowadzeniem programu, z przygotowaniem audycji, byliśmy przecież amatorami, nie mieliśmy doświadczenia. Z drugiej jednak strony mieliśmy wiele entuzjazmu i chęci do tej pracy - wspomina o. Majewski.
Najważniejszą busolą w pracy Radia było i jest utożsamianie się z miejscem, w którym ono działa. Wspólna modlitwa, transmisje Mszy św. i uroczystości mają umożliwić słuchaczom duchową obecność na Jasnej Górze. Audycje publicystyczne i reportaże mają oddawać przeszłość i teraźniejszość Sanktuarium, przekazywać świadectwa pielgrzymów, którzy przychodzą do Jasnogórskiej Matki.

Reklama

Program

Obecnie ponad 17-godzinny codzienny program rozpoczyna się o godz. 5.30 powitaniem i Godzinkami do Matki Bożej. Już o 6.00 słuchacze mogą uczestniczyć w radiowej Mszy św. Kolejne audycje o charakterze religijnym to m.in.: rozważania na dany dzień, "Spotkanie z Biblią", Modlitwa różańcowa radiosłuchaczy. O godz. 15.00 transmitowana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, a o 15.30 słuchacze mają możliwość uczestniczenia we Mszy św. w intencji Ojczyzny. Kolejna Msza św. - o 18.30 sprawowana jest w intencji Ojca Świętego. O 20.30 rozpoczynają się wpisy do Księgi Apelowej, natomiast o godz. 21.00 - Apel Jasnogórski. Kilka razy w ciągu dnia prezentowane są serwisy najświeższych wiadomości z życia Kościoła, Jasnej Góry oraz informacje z kraju i ze świata, o godz. 12.15 łączymy się telefonicznie z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, który komentuje wydarzenie dnia. Są także audycje o tematyce kulturalnej, ulubione lektury, konkursy.

Rozszerzenie zasięgu

Początkowo mieliśmy sporo kłopotów technicznych, nasz zasięg był niewielki. Mieliśmy sygnały, że jesteśmy słyszani w okolicach Częstochowy, ale są zakłócenia nawet na pobliskich ulicach w samym mieście - wspomina o. Majewski. - Stopniowo "docieraliśmy się" technicznie. Obecnie dzięki nowemu nadajnikowi o mocy 10 kW (również dar Radia Bawarskiego) nasz gwarantowany zasięg wynosi ok. 90-100 km, chociaż mamy również słuchaczy ze znacznie bardziej oddalonych regionów Polski. Nasze audycje, które transmituje Radio Maryja, docierają drogą satelitarną na inne kontynenty. Od słuchaczy z USA, Japonii, Kanady, Hiszpanii, Włoch i innych państw otrzymywaliśmy kasety z nagraniami naszych audycji i prośbami o więcej informacji o naszym Radiu. Liczymy się z tym, że w przyszłości nasz zasięg jeszcze bardziej się rozszerzy.

Reklama

Kontakt ze słuchaczami

Założeniem Radia Jasna Góra było przygotowywanie audycji w ścisłej łączności ze słuchaczami. Jednak wyrobienie nawyku telefonowania do Radia, poprowadzenia modlitwy czy zabierania głosu na antenie okazało się dość trudne. - Początkowo podawaliśmy nasz numer telefonu na antenie, ale odzew był niewielki - mówi Ojciec Dyrektor. - Słuchacze nie byli oswojeni z występowaniem na antenie. Jednak nasze zachęty stopniowo odnosiły skutek. Teraz mamy już liczne grono słuchaczy, którzy stale z nami współpracują telefonicznie. Jedna linia telefoniczna, którą mieliśmy na początku, szybko przestała wystarczać. Zainstalowaliśmy centralkę, która pozwala dodzwonić się w tym samym czasie 6 osobom, z których 3 mogą jednocześnie zabierać głos na radiowej antenie. W porze audycji takich jak: Spotkanie z Biblią, a także konkursów, wpisów do Księgi Apelowej światełka centralki świecą non stop.

Księga Apelowa

Apel Jasnogórski jest jedną z tych audycji, które gromadzą przy radioodbiornikach i telefonach największą liczbę słuchaczy. - Tradycja tej modlitwy na zakończenie dnia narodziła się w 1953 r. - mówi Ojciec Dyrektor. - Gdy dzięki Radiu głos z Jasnej Góry zaczął docierać do wielu krajów, uświadomiono sobie, że tak wielu ludzi pragnęłoby w porze Apelu być w tym miejscu. Dlatego postanowiliśmy zaproponować radiosłuchaczom, że przez pół godziny przed Apelem będziemy telefonicznie zbierać ich modlitewne intencje. Tak powstała Księga Apelowa - materialny zapis próśb i podziękowań powierzanych Królowej Polski. Księga Apelowa przechowywana jest w zakrystii, a w porze modlitwy przenoszona na ołtarz. Słuchacze wiedzą, że intencje wpisywane do Księgi Apelowej przyjmowane są również listownie. Często otrzymujemy bardzo długie listy, w których nadawcy piszą o całym swoim życiu, troskach i problemach swoich rodzin, ofiarują również intencje modlitewne za sprawy kraju czy całego świata. Na wszystkie listy staramy się szybko odpowiadać.

Redakcyjna "kuchnia"

Od strony "kuchni" Radio Jasna Góra niewiele się różni od radiostacji świeckich. 20-osobowy zespół, spora grupa współpracowników i wolontariuszy. Profesjonalne studia, bogata płytoteka, archiwum, w którym można znaleźć prawdziwe skarby, np. dawne nagrania homilii Prymasa Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły oraz wielu wspaniałych pasterzy Kościoła w Polsce i na świecie. Chociaż na antenie tego nie słychać, pracuje się w dużym pośpiechu. Bardzo wiele czasu zajmuje redaktorom techniczne przygotowanie audycji: montaż, wycinanie niepoprawnych sformułowań, zająknień.
- Oglądając się wstecz na minione 6 lat, widzimy, że osiągnęliśmy sporo - mówi Ojciec Dyrektor. - Chociaż więcej tu łaski Bożej i życzliwości wielu ludzi aniżeli naszych mozolnych wysiłków. Chcemy być jednak coraz lepsi, zarówno pod względem oferty programowej, jak i pod względem poprawności językowej, techniki i zasięgu. Wszystko po to, aby głos z Jasnej Góry docierał do największej liczby ludzi, których pragniemy obdarować bogactwem Narodowego Sanktuarium Polaków. A przede wszystkim tych, którzy nas słuchają, przybliżyć do Boga.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

1 maja 2024 roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda podczas porannego oświadczenia w Pałacu Prezydenckim podkreślał, że to bardzo ważny i symboliczny dzień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję