W Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus miały miejsce czterodniowe Ogólnopolskie Rekolekcje Akademickie organizowane przez KUL. W ostatnim dniu spotkania z młodzieżą studencką słowo wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.
W głoszonej nauce rekolekcyjnej kapłan dokonał podsumowania całego cyklu spotkań, zwracając szczególną uwagę na głównego bohatera – świętego Józefa. W oparciu o przykłady z życia świętych abp Ryś podkreślił rangę tego, z jak ważną postacią mamy do czynienia, oraz jak ten święty mocno wpisuje się w naszą rzeczywistość. Rekolekcjonista skoncentrował swoje słowa wokół Słowa, które Bóg kieruje do nas poprzez czytanie Pisma Świętego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Prowadzi nas przez te rekolekcje święty Józef, poddajemy się tej refleksji, także w posłuszeństwie Ojcu Świętemu Franciszkowi, nawiązując do jego listu oraz do inicjatywy roku świętego Józefa i też roku rodziny, który rozpoczęliśmy w uroczystość Świętego Józefa, więc tom że mierzymy się z Józefem jest też jakąś formą naszego odczuwania z całym kościołem.
Reklama
Józef jest człowiekiem, który ostatecznie zawsze zdaje się na to, w jaki sposób Bóg czyta jego życie swoim słowem. To jest to, co trzeba bardzo podkreślić, lectio divina to jest czytanie którego dokonuje Pan Bóg, kiedy ja czytam Biblię, to jest lectio humana, ale jest możliwe takie doświadczenie, że Pan Bóg czyta swoim słowem moje życie, wtedy mamy do czynienia z tym co nazywamy lectio divina – powiedział metropolita łódzki.
Arcybiskup koncentrował się także na wymiarze modlitwy indywidualnej, pokazując jak codzienne spotkanie z Chrystusem może być proste i piękne.
- Ja patrzę na Niego, On patrzy na mnie, i to jest właśnie najprostsza forma modlitwy - żeby popatrzeć na Niego, tylko po to, żeby sobie uświadomić że on patrzy na was – dodaje arcybiskup.
W kolejnych częściach spotkania z młodzieżą łódzki Pasterz wyjaśnił czym jest modlitwa kontemplacyjna, jak istotną rolę odgrywa w naszym życiu. Ponownie odniósł się do postawy świętego Józefa, w którym upatrywać mamy przykładu ale i wsparcia w sytuacji, kiedy czasem trudno nam się skoncentrować na modlitwie, gdy przychodzą rozproszenia. Abp Ryś zwrócił uwagę na postawę czynu i miłości, które idą w parze w codziennym rozważaniu Słowa Bożego.
- Modlitwa kontemplacyjna jest milczącym słowem miłości, komunią miłości i to jest dopiero ostateczna charakterystyka Józefa. Jak to się dzieje że on pozwala Bogu czytać swoje własne życie Bożym słowem? Jak to się dzieje że on na to pozwala działać? Ponieważ wszystkie te etapy lectio divina, dzieją się w kontekście miłości, wszystkie się dokonują w miłości. Znaczy miłość jest środowiskiem lectio divina miłość pozwala Bogu czytać moje życie, bo go kocham, słucham co do mnie mówi, bo go kocham i wprowadzam to słowo głęboko w siebie. Nie chcę stracić słowa które do mnie powiedział i wypełniam to słowo, bo go kocham. Na każdą taką modlitwę jest józefowe amen, które nie jest wypowiedziane tylko jest uczynione. To jest niesłychanie istotne, to jest klucz do zrozumienia Józefa, bez którego Józef nie rozumiał by samego siebie – zakończył metropolita łódzki.
Słowo nauki rekolekcyjnej arcybiskupa Grzegorza Rysia było słowem kończącym czterodniowe Ogólnopolskie Rekolekcje Akademickie organizowane przez KUL. Wszystkie nagrania dostępne są na platformie YouTube Mocni w Duchu.