Reklama

Pogrzeb kard. Lebruna Moratinosa

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WENEZUELA

24 lutego br. w stolicy Wenezueli odbył się pogrzeb kard. Jose Alego Lebruna Moratinosa - emerytowanego arcybiskupa Caracas, jednego z najwybitniejszych przywódców duchowych Kościoła katolickiego w historii tego kraju. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli kard. Antonio Ignacio Velasco GarcuMa i prezydent Wenezueli - Hugo Chavez. Przybyło duchowieństwo z całego kraju i niezliczone rzesze wiernych. Mszę św. żałobną odprawił kard. GarcuMa. Następnie trumna z ciałem zmarłego Kardynała została wyniesiona w procesji, która obeszła przylegający do katedry plac Bolivara (reprezentacyjny plac stolicy i kraju). Doczesne szczątki Kardynała złożone zostały w katedrze w kaplicy Pilar - miejscu tradycyjnego pochówku wenezuelskich biskupów i kardynałów, obok spoczywającego tam ciała pierwszego wenezuelskiego kardynała JoseM Humberta Quintero. Wcześniej, dekretem prezydenta Wenezueli, została ogłoszona trzydniowa żałoba narodowa po śmierci Hierarchy.

FRANCJA

Reklama

W dniach 23-26 lutego br. Prymas Polski - kard. Józef Glemp przebywał w Paryżu. Wizyta miała charakter duszpasterski.
Ksiądz Kardynał mieszkał w Polskim Seminarium Duchownym w Paryżu. Tam miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Kościoła francuskiego, świata nauki oraz dyplomacji.
24 lutego Ksiądz Prymas spotkał się z pracownikami i studentami Polskiego Seminarium w Paryżu. Na okolicznościowe przyjęcie przybył między innymi biskup Nanterre FrancWois Favreau; byli też obecni księża z Misji Polskiej oraz kapłani francuscy związani z Seminarium. Środowiska naukowe reprezentowali przedstawiciele Instytutu Katolickiego w Paryżu oraz Sorbony, Biblioteki Polskiej, Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego i Ośrodka PAN w Paryżu. Natomiast w spotkaniu Prymasa Polski z dyplomatami udział wzięli przedstawiciele francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady RP i Konsulatu RP.
Ksiądz Prymas złożył wizytę Nuncjuszowi Apostolskiemu we Francji, a także odwiedził dom akademicki im. Jana Pawła II w Arcueil, otwarty w tym roku przez polskich Księży Pallotynów.
Dzień 25 lutego kard. Józef Glemp spędził w Polskiej Misji Katolickiej. Odprawił Mszę św. w nowo utworzonej polskiej parafii St Charles oraz w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Tomasz Bieliński

CZECHY

Czeska Konferencja Biskupów zaprotestowała stanowczo przeciwko wstrzymaniu nadawania przez publiczne rozgłośnie radiowe spotu reklamowego Kościoła katolickiego, zachęcającego wiernych do deklarowania wiary w najbliższym spisie ludności. Rozgłośnie wstrzymały nadawanie wspomnianych reklam, gdy Czeska Rada Radia i Telewizji oznajmiła im, że reklama religijna w publicznych mediach jest niedozwolona. Do protestu Kościoła dołączyły się m.in. agencje reklamowe, które uważają, że posunięcie dyrekcji publicznych stacji radiowych jest zamachem na wolność słowa.
25 lutego br. w świątyniach katolickich odczytano list biskupów Czech i Moraw, zachęcający wiernych, aby swoją przynależność do katolicyzmu potraktowali jako świadectwo wiary i konsekwencję chrztu, który w dzieciństwie przyjęli.

ZIEMIA ŚWIĘTA

Reklama

Do budowy pokoju i sprawiedliwości wezwał wiernych w orędziu na Wielki Post łaciński patriarcha Jerozolimy - abp Michel Sabbah. " Bądźcie cierpliwi. Przypomnijcie sobie trudne przykazanie miłości nieprzyjaciół i módlcie się za waszych nieprzyjaciół, w ten sposób staniecie się dziećmi Ojca waszego, który jest w niebie" - napisał abp Sabbah. Podkreślił, że "miłość nie jest słabością ani tym bardziej ucieczką, ale jest widzeniem Boga w każdym człowieku: w Palestyńczyku i Izraelczyku". Zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego w Ziemi Świętej, który sam jest Palestyńczykiem, poruszył też bolesny problem opuszczania tych ziem przez chrześcijan. "Nie porzucajcie swojej ziemi. Trwajcie w cierpliwości. Bóg chce was tutaj, świadków Jezusa Chrystusa, na Jego ziemi. Pozostańcie w miejscach świętych. Jesteście tutaj częścią tajemnicy samego Boga. Jesteście powołani do trudnego życia, miejcie odwagę przyjąć trudności życiowe, ufając Bogu" - napisał abp Sabbah. Nawiązując do duchowego wymiaru Wielkiego Postu i przeżywania tego okresu w wierze i nadziei, Patriarcha zachęcił wszystkich wiernych do wzajemnego wspierania się w dziełach miłosierdzia i dzielenia się swymi dobrami z potrzebującymi.

WIELKA BRYTANIA

W Anglii powstaje Biblia przetłumaczona na londyński slang cockney, niezrozumiały dla wyższych sfer brytyjskiego społeczeństwa - podał brytyjski dziennik Daily Telegraph. Pomysł poparł arcybiskup Canterbury i Prymas Anglii - George Carrey, który sam urodził się i wychował w ubogiej dzielnicy Londynu, w Dagenham.
Zdaniem abp. Carreya, w ten sposób Biblia powróci na rynki i ulice, czyli tam, gdzie są jej korzenie. Ksiądz Arcybiskup zdecydował się napisać przedmowę do nowego wydania Biblii. Tłumaczenia podjął się nauczyciel religii z londyńskiego East Endu. Nowa wersja Pisma Świętego ukaże się w maju br.

FRANCJA

W paryskim kościele św. Józefa Rzemieślnika można było obejrzeć wystawę haftowanych chorągwi procesyjnych, które przyniesiono na Plac św. Piotra w Rzymie podczas jubileuszowych obchodów uroczystości Wszystkich Świętych.
Stowarzyszenie "Bannieres 2000" - organizator wystawy - pragnie, aby tradycja noszenia chorągwi podczas uroczystości religijnych powróciła do francuskiego Kościoła (poza Bretanią, zwyczaj ten prawie całkowicie zaniknął).

HISZPANIA

Reklama

W niezwykle ostrych słowach biskupi hiszpańscy potępili zbrodniczą działalność baskijskich terrorystów z ETA. 22 lutego br. w San SebastiaMn, w wyniku wybuchu bomby podłożonej przez ETA, życie straciły 2 osoby, a 4 zostały ciężko ranne.
Biskup San Sebastian Juan Marcua Uriarte stwierdził, że zamachy ETA są całkowicie sprzeczne z Bożym przykazaniem: "Nie będziesz zabijał" i łamią niepodważalne prawo człowieka do życia. Arcybiskup Madrytu - kard. Antonio BeraMstegni Varela, który w swej archidiecezji zapoczątkował historyczną kampanię modlitw przeciw terroryzmowi, wezwał do modłów, aby "z Hiszpanii całkowicie zniknął terroryzm i aby ci wszyscy, którzy sieją przemoc, terroryści i ich poplecznicy, nawrócili się".

HONDURAS

Kongres Hondurasu ogłosił oficjalnie, że arcybiskup stolicy kraju - Tegucigalpy - Oscar Andres Rodrcuguez Maradiaga jest "umiłowanym synem" tego kraju. Uchwałę w tej sprawie podjęło jednogłośnie 128 posłów z 5 partii reprezentowanych w parlamencie narodowym.
Z odpowiednią inicjatywą wystąpił przewodniczący Kongresu i kandydat na prezydenta Hondurasu Rafael Pineda Ponce, który jednocześnie wezwał przedstawicieli wszystkich ugrupowań w kraju do "naśladowania zdolności i cnót nowego kardynała honduraskiego".

SŁOWACJA

Zapis o ochronie ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci nie wszedł do znowelizowanej 23 lutego br. Konstytucji Republiki Słowackiej. Posłowie nie dopuścili w ogóle do głosowania nad tą poprawką. Na 140 obecnych posłów tylko 59 było za przyjęciem projektu do głosowania.
Anna Zaborska z Ruchu Chrześcijańskich Demokratów, odpowiedzialna za projekt, oświadczyła m.in., że choć projekt "nie przeszedł", wywołał społeczną dyskusję i zmobilizował wielu ludzi w kraju do dalszych wysiłków na rzecz obrony nie narodzonych dzieci. Środowisko lekarzy opowiedziało się już za zmianą obecnego kodeksu etycznego lekarza, w myśl którego aborcja jest dopuszczalna.

JEDNYM ZDANIEM

Konferencja Biskupów Indii wezwała wszystkich wiernych 143 diecezji do protestów przeciw sposobowi, w jaki odbywa się obecnie w tym kraju spis powszechny. Chrześcijanie należący do niższych kast społecznych (25 mln osób) w formularzach nie mogą wpisać swojego wyznania - w rubryce "wyznanie" mogą wpisać jedynie, że są hindusami, buddystami bądź sikhami.

Rząd brytyjski zamierza wprowadzić prawo, które chroniłoby ludzi przed dyskryminacją religijną i pozwoliłoby m.in. katolikom uczęszczać na Msze św. w nakazane dni świąteczne. Proponowane zmiany przewidują, że pracownik będzie miał prawo do wolnego czasu na modlitwę lub udział w obrzędach religijnych w święta obowiązkowe.

Estonia, Polska, Czechy, Węgry, Słowenia, Malta i Cypr - zdaniem Guntera Verheugena, unijnego komisarza ds. rozszerzenia - są bardzo blisko spełnienia gospodarczych kryteriów przyjęcia do Unii Europejskiej. Na razie jednak, jak powiedział komisarz gazecie Welt am Sonntag, kandydaci "nie są jeszcze w pełni gotowi".

Brytyjski resort rolnictwa ostrzegł Komisję Europejską przed ryzykiem przeniesienia na kontynent epidemii pryszczycy z Wielkiej Brytanii. Potwierdzono, że kolejny przypadek tej choroby wykryto u zwierząt hodowlanych w południowo-zachodniej Anglii na farmie, z której eksportowano owce na kontynent.

Niemiecki rząd podjął się realizacji kontrowersyjnego projektu pomocy młodym skinheadom w wyrwaniu się ze skrajnie prawicowych środowisk i potem w zorganizowaniu im "nowego życia". Oszacowano, że operacja może kosztować 100 tys. marek na 1 osobę.

Trybunał w Hadze skazał na 28, 20 i 12 lat więzienia trzech Serbów, którzy w 1992 r. gwałcili bośniackie kobiety w miejscowości FocSia. Po raz pierwszy sąd uznał zniewolenie seksualne podczas wojny za zbrodnię przeciwko ludzkości.

Jugosłowiański parlament uchwalił ustawę o amnestii. Uwolnieni zostaną kosowscy Albańczycy, przetrzymywani w aresztach od wojny w 1999 r. Amnestią objętych będzie także ok. 28 tys. mężczyzn uchylających się od służby wojskowej i dezerterów z armii jugosłowiańskiej podczas wojen na Bałkanach w latach 90.

Wybory parlamentarne w Mołdawii wygrali komuniści, zdobywając ponad połowę głosów. Ich lider oświadczył, że "Mołdawia chce przyłączyć się do Związku Białorusi i Rosji".

Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła postępowanie karne w związku z "umyślnym zabójstwem" - jak stwierdzono - opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadze. Opozycja twierdzi, że winę za śmierć Gongadze ponosi prezydent Leonid Kuczma.

Po raz pierwszy rosyjski oficer został oskarżony przez sąd wojskowy o popełnienie zbrodni w Czeczenii.

W gwałtownych starciach etnicznych w Kalimantanie - w indonezyjskiej części wyspy Borneo - zginęło ok. tysiąca osób. Wojownicy z plemienia Dajaków napadli na osadników przybyłych z innych regionów Indonezji. 25 tys. z nich zdecydowało się na ucieczkę na inne wyspy, gdyż policja i wojsko indonezyjskie nie interweniowały.

Na 2 lata obozu pracy skazano Chinkę - jedną z 28 osób, które wezwały Międzynarodowy Komitet Olimpijski, by domagał się od Pekinu zwolnienia więźniów politycznych (Chiny starają się o prawo do organizacji olimpiady w 2008 r.).

Według najnowszego raportu ONZ, liczba ludności świata w ciągu najbliższych 50 lat wzrośnie o 50%. Jednak coraz mniej dzieci rodzić się będzie w krajach rozwiniętych, głównie w Europie.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

[ TEMATY ]

nowenna

Lourdes

Adobe Stock

Nowenna do odmawiania przed wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes (2-10 lutego) lub w dowolnym terminie.

„Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie” (Mk 16, 18).
CZYTAJ DALEJ

Papież o świetle ubóstwa, czystości i posłuszeństwa

Zastanówmy się w jaki sposób, poprzez śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, które złożyliście, wy również możecie być niosącymi światło kobietom i mężczyznom naszych czasów – powiedział Papież Franciszek do osób życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego podczas pierwszych nieszporów święta Ofiarowania Pańskiego, które jest obchodzone w tym roku jako XXIX Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Nawiązując do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego potocznie Matki Bożej Gromniczej, które „w kontekście liturgicznym nacechowanym symboliką światła” Papież wskazał na światło ślubów ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, które składają siostry zakonne i zakonnicy oraz członkowie stowarzyszeń życia apostolskiego.
CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: Bóg prawdziwie przebywa pośród swego ludu

2025-02-02 12:33

[ TEMATY ]

Watykan

Anioł Pański

papież Franciszek

Vatican Media

O Bożej obecności pośród swojego ludu mówił dziś Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Franciszek odniósł się do czytanego w święto Ofiarowania Pańskiego fragmentu Ewangelii (Łk 2, 22-40) mówiącego o przyniesieniu przez Józefa i Maryję Dzieciątka Jezus do świątyni jerozolimskiej.

Papież zauważył, iż „Bóg naprawdę jest obecny pośród swojego ludu: nie dlatego, że mieszka w czterech ścianach, ale dlatego, że żyje jak człowiek pośród ludzi”. Następnie komentując słowa starca Symeona wskazał, iż Jezus jest zbawieniem; Jezus jest światłem; Jezus jest znakiem sprzeciwu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję