Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwarcie Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego

20 stycznia br., podczas uroczystości w Galerii Porczyńskich w Warszawie, rozpoczęto oficjalnie Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przybyli na nią członkowie Komitetu Organizacyjnego i Komitetu Honorowego wraz z przewodniczącym tego pierwszego - biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej Marianem Dusiem. Zebrani modlili się m.in. o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia oraz wysłuchali fragmentów Zapisków więziennych, przeplatanych kolędami.
Na uroczystość nie mógł przybyć obecny Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Aktor Janusz Zakrzeński odczytał jego list na rozpoczęcie Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kard. Glemp podkreśla w nim m.in., że to właśnie realizacja wizji Polski kard. Wyszyńskiego winna być zadaniem dla Kościoła w Polsce u progu trzeciego tysiąclecia.
Główne uroczystości Roku Kardynała Wyszyńskiego odbędą się w Warszawie 28 maja br., w 20. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Największa w świecie dokumentacja o kard. Wyszyńskim w Instytucie Prymasowskim

Reklama

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie gromadzi niezwykle bogatą dokumentację dotyczącą posługi Prymasa Tysiąclecia. Największą objętość mają zbiory kazań kard. Wyszyńskiego. Kilka tysięcy spisanych z taśm tekstów przeglądał i autoryzował sam Ksiądz Prymas. Dlatego na kartkach widnieją ręczne dopiski, uwagi i podpisy kard. Wyszyńskiego (autoryzowane teksty opublikowane będą w 40 tomach Dzieł zebranych Prymasa). W Instytucie znajdują się też nagrania wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia (obecnie przegrywane są na płyty CD), jego zdjęcia oraz wycinki prasowe i 170 prac naukowych (magisterskich, licencjackich, doktorskich) poświęconych nauczaniu Prymasa Polski. Zbiory dostępne są przede wszystkim dla naukowców.
Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, zatwierdzony w
1993 r., jest kontynuacją Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu na Jasnej Górze, ustanowionego w 1957 r. przez kard. Wyszyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Dziwisz i abp Kowalczyk otrzymają doktoraty h.c. KUL

Reklama

25 stycznia 2001 r. Senat Akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa bp. Stanisławowi Dziwiszowi - sekretarzowi Papieża Jana Pawła II i abp. Józefowi Kowalczykowi - nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce.
Uroczystości nadania tytułu bp. Stanisławowi Dziwiszowi odbędą się 13 maja 2001 r. Katolicki Uniwersytet Lubelski uhonoruje w ten sposób świadka życia Ojca Świętego Jana Pawła II w jego posłudze Kościołowi powszechnemu. Bp Dziwisz od początku istnienia Fundacji Jana Pawła II z wielkim oddaniem i zaangażowaniem włącza się w podejmowane przez nią inicjatywy, wspierając młodzież ze Wschodu studiującą na KUL oraz prace Instytutu Jana Pawła II.
Nadanie tytułu doktora honoris causa abp. Józefowi Kowalczykowi odbędzie się 21 października 2001 r. w czasie inauguracji roku akademickiego 2001/2002. KUL honoruje swoją najwyższą godnością Nuncjusza Apostolskiego w Polsce za doniosły wkład w umacnianie więzi między Stolicą Apostolską a Kościołem w Polsce, w umacnianie struktury organizacyjnej Kościoła, szczególnie przez utworzenie nowych metropolii Kościoła łacińskiego i metropolii Kościoła grecko-bizantyjskiego, za wkład w proces normalizacji stosunków Kościoła i Państwa przez wynegocjowanie konkordatu oraz za popieranie rozwoju nauki przez utworzenie wydziałów kościelnych na kilku uniwersytetach w Polsce.

10. rocznica przywrócenia w Polsce Ordynariatu Polowego

20 stycznia br. odbyła się w katedrze polowej w Warszawie uroczysta Msza św. w 10. rocznicę przywrócenia w Polsce Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Liturgii, koncelebrowanej przez 5 biskupów i kilkudziesięciu kapelanów wojskowych, przewodniczył metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski (przed 10 laty to on wraz z kardynałami Józefem Glempem i Henrykiem Gulbinowiczem konsekrował biskupa polowego Sławoja Leszka Głódzia).
Na uroczystość przybyły władze naczelne III RP, przedstawiciele ordynariatów polowych z Włoch i Wielkiej Brytanii oraz zwierzchnicy ordynariatów: prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Na początku Eucharystii zabrzmiała Bogurodzica w wykonaniu chóru wojskowego, a następnie - hymn narodowy, odegrany przez orkiestrę wojskową. Po powitaniu gości przez gospodarza katedry - bp. Głódzia odczytano list nieobecnego na uroczystości nuncjusza apostolskiego w Polsce - abp. Józefa Kowalczyka; homilię wygłosił kard. Franciszek Macharski.

Modlitwa w intencji Ojca Świętego

Reklama

Mieszkańcy Andrychowa i okolic licznie uczestniczyli w modlitwach w intencji Ojca Świętego w kaplicy na Papieskim Groniu. Uroczyste Pasterki zostały tutaj odprawione w Wigilię oraz w ostatnią noc starego roku. Msza św. w dniu św. Sylwestra rozpoczęła się o godz. 23.00, sprawował ją ks. kan. Franciszek Radomski. Szczególną intencją tej Mszy św. było dziękczynienie za wprowadzenie Kościoła w trzecie tysiąclecie przez Papieża Jana Pawła II.
Mieszkańcy Andrychowa modlili się w intencji Ojca Świętego również 13 stycznia br. w kościele pw. św. Stanisława, podczas Mszy św. sprawowanej przez bp. Tadeusza Rakoczego. Po Mszy św. w miejscowej Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się spotkanie opłatkowe. Uczestnicy obejrzeli jasełka w wykonaniu najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Inwałdzie. Kolędowano wspólnie z chórem z Zagórnika oraz orkiestrą OSP z Roczyn.

Pogrzeb Wojciecha Ziembińskiego

Reklama

W Warszawie pożegnano Wojciecha Ziembińskiego, działacza niepodległościowego, jednego z założycieli Komitetu Obrony Robotników. We Mszy św. żałobnej, której 22 stycznia br. przewodniczył w katedrze polowej bp Sławoj Leszek Głódź, uczestniczył premier Jerzy Buzek. Krewni i przyjaciele szczelnie wypełnili świątynię. "Gdy wielu milczało, Wojciech Ziembiński miał odwagę mówić swoje ´non possumus´" - mówił o W. Ziembińskim bp Głódź. Jego zdaniem, Ziembiński był człowiekiem o klarownych zasadach i nie potrafił kłaniać się okolicznościom. Nie zabiegał o socjalizm z ludzką twarzą, ale dążył do uzyskania przez Polskę niepodległości i czynił to opierając się na Bożych zasadach.
"Trzecia Rzeczpospolita - zauważył Ksiądz Biskup - nie ofiarowała swojemu synowi ani senatorskiego fotela, ani ministerialnego stanowiska, a on sam o udział we władzy nie zabiegał. Jego radykalizm był dla wielu nie po drodze".
"Pamięć o W. Ziembińskim jest częścią naszej narodowej pamięci" - mówił z kolei Jerzy Buzek. Zwrócił uwagę, że Zmarły był wolny od jakiejkolwiek niechęci do innych narodów, ogarniał wyjątkową troską tych obywateli, których historia zostawiła na Wschodzie, miał też wkład w utrwalenie pamięci o tych, którzy tam przepadli. Marszałek Senatu Alicja Grześkowiak powiedziała, że Ziembiński "był niezłomny w ukochaniu Polski i służeniu Polsce". Natomiast nieobecny minister obrony narodowej Bronisław Komorowski napisał w liście, że Ziembiński umiał być wierny wyższym zasadom.
Po nabożeństwie żałobnym kondukt wyruszył na Stare Powązki, po drodze zatrzymał się jednak przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, wzniesionym z inicjatywy Ziembińskiego. Zgodnie z wolą Zmarłego, złożono tam wszystkie wieńce. Przy składaniu trumny do grobu kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową.
Wojciech Ziembiński był wybitnym działaczem niepodległościowym. Urodził się 22 marca 1925 r. w rodzinie z tradycjami piłsudczykowskimi. W czasie II wojny światowej próbował nielegalnie przedostać się do Anglii, ale w 1942 r. został aresztowany w Niemczech. Resztę wojny spędził w obozach pracy. Powrócił do Polski w 1947 r., często wchodził w konflikt z ówczesnym ustrojem. Został relegowany z uniwersytetu za protest przeciwko usuwaniu krzyży. W 1963 r. zwolniono go z Czytelnika za odmowę oddania czci zmarłemu Stalinowi, w tym samym roku odszedł ze Słowa Powszechnego, które nie zaprotestowało przeciw uwięzieniu Prymasa Wyszyńskiego. W 1971 r. został skazany przez sąd w Piszu na rok więzienia w zawieszeniu za to, że na obozie harcerskim przekonywał, iż między Polską a ZSRR obowiązuje ciągle traktat ryski z 1921 r.
Ziembiński był m.in. jednym z członków-założycieli Komitetu Obrony Robotników (1976) oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (1976). Był inicjatorem i przewodniczącym Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przewodniczącym Fundacji Katyńskiej, współzałożycielem Ruchu Odbudowy Polski i przewodniczącym Stronnictwa Wierności Rzeczypospolitej.
Zmarł 13 stycznia 2001 r. w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 76 lat.

Nad mogiłą Niepodległościowca

Gdy się pochylam nad mogiłą Wojciecha Ziembińskiego, chciałbym całej Polsce powiedzieć, że odszedł człowiek, Polak, któremu daję przydomek NIEPODLEGŁOŚCIOWIEC. Wojciech Ziembiński był wszędzie tam, gdzie działy się sprawy dotyczące wolnej, chrześcijańskiej, suwerennej Polski. Pozostanie zawsze w mojej pamięci.
Wojciech Ziembiński założył Fundację i na swój sposób wziął na siebie ciężar budowy i umiejscowienia w Warszawie Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Kiedy to rozpoczynał, stanąłem przy nim i wiedziałem, że tym pomnikiem ratuje honor stolicy. Szczęśliwy byłem, kiedy go - chorego, do dna wyczerpanego, leżącego z butlą tlenową, pobłogosławił Ojciec Święty. Powiedział mi wówczas: "Teraz już mogę umierać".
Pozostawił Polsce, Warszawie, pomnik, który w dramatyczny sposób mówi o Golgocie Wschodu. W ostatnim swoim przemówieniu, którego wysłuchali członkowie Komitetu Obchodów 60-lecia Zbrodni Katyńskiej zebrani w siedzibie Premiera RP, Wojciech Ziembiński zrobił surowy rachunek sumienia swojego pokolenia. Był to jego "łabędzi śpiew" - trudny, bo w swej treści bezlitosny, dotyczący kształtu zbrodni, jakich na narodzie polskim dokonali bolszewicy i polscy komuniści.
Bóg go powołał na wieczną wartę, aby dołączył do tych, którzy Polskę ofiarnie miłowali. Bojownik o Polskę niepodległą poszedł po swą nagrodę do Najmiłosierniejszego Boga. W modlitewnej więzi w tajemnicy Świętych obcowania jesteśmy z nim.
Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie.

Ks. prał. Zdzisław J. Peszkowski - Kapelan Pomordowanych na Wschodzie

15. rocznica śmierci bp. Wilhelma Pluty

"Kościół w Polsce miał w historii wielu wybitnych biskupów. Bp Wilhelm Pluta należy do najwybitniejszych. Mogę spokojnie powiedzieć, że niewielu takich pasterzy miała w naszych czasach Europa. Jego programy duszpasterskie, jego analizy i przemyślenia wybiegają w przyszłość, promieniują intuicją wiary i długo jeszcze będzie z nich się można uczyć duszpasterstwa nowoczesnego i skutecznego" - mówił 21 stycznia br. abp Józef Michalik, metropolita przemyski, podczas Mszy św., odprawionej w katedrze gorzowskiej z okazji 15. rocznicy śmierci śp. bp. Wilhelma Pluty. Mszy św. przewodniczył metropolita katowicki - abp Damian Zimoń, zaś w koncelebrze wzięli udział: arcybiskup senior Marian Przykucki, bp Jan Gałecki i bp Błażej Kruszyłowicz ze Szczecina, bp Paweł Cieślik z Koszalina oraz biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Adam Dyczkowski, a także jego biskupi pomocniczy: Paweł Socha i Edward Dajczak oraz ok. 40 kapłanów. W katedrze była także obecna rodzina śp. bp. Pluty, m.in. siostra Bronisława Żak i siostrzeniec - ks. Krzysztof Żak - proboszcz w Tarnowskich Górach.
Przed Mszą św. na placu przy katedrze bp Adam Dyczkowski odsłonił i poświęcił pomnik zmarłego przed 15 laty Pasterza. Pomnik wykonany przez prof. Czesława Dźwigaja z ASP w Krakowie przedstawia Biskupa nauczającego w sutannie, pelerynie (ferioli) i piusce. Prawą rękę w charakterystycznym geście Biskup wyciąga przed siebie, lewą zaś dotyka krzyża pektoralnego. Pomnik powstał dzięki ofiarom kapłanów i wiernych, zaś w jego powstanie szczególnie zaangażowało się Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.
Tego samego dnia w Muzeum-Spichlerzu w Gorzowie Wlkp. otwarto wystawę poświęconą bp. Plucie, zatytułowaną Zatroskany Pasterz, na której zebrano fotogramy ilustrujące najważniejsze etapy życia Biskupa oraz pamiątki osobiste. Pokazano także podsłuch odnaleziony w rezydencji biskupiej w Gorzowie Wlkp. Ciekawostką wystawy są faksymile notatki - zrobionej w 1940 r. przez W. Plutę - zatytułowanej Program mojego życia oraz klęcznik z kaplicy biskupiej. Komisarzem wystawy jest ks. dr Andrzej Brenk - diecezjalny postulator procesu beatyfikacyjnego. Wystawa zostanie zaprezentowana także w Zielonej Górze, a jej część będzie można zobaczyć we wszystkich miastach dekanalnych diecezji.
Uroczystość poświęcenia pomnika oraz Msza św. transmitowane były przez Radio Maryja. Wieczorem na antenie Radia podczas Rozmów niedokończonych rozmawiano o programie życia wewnętrznego według bp. W. Pluty.

Ks. Andrzej Draguła

JEDNYM ZDANIEM

W świątyniach w całym kraju odbyły się nabożeństwa ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Po raz pierwszy Kościół katolicki w Polsce obchodził dzień modlitw poświęcony islamowi.

21 stycznia br. w kościele twórców w Warszawie została odprawiona Msza św. z okazji przypadającego 24 stycznia wspomnienia patrona dziennikarzy - św. Franciszka Salezego; dyskutowano na temat kodeksu etycznego tego zawodu.

Pierwszą na świecie katedrę personalizmu chrześcijańskiego powołano na radomskim Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się w Pszczynie, by omówić m.in. sprawy związane z "wejściem" do Unii Europejskiej; w tym czasie Premier RP, po spotkaniu z Komisją Europejską, oświadczył, że uzyskał poparcie dla przyśpieszenia naszego członkostwa w UE.

Przebywający z wizytą w Polsce głównodowodzący NATO w Europie - gen. Joseph Ralston skarcił nasz rząd, iż zbyt mało pieniędzy przeznacza na modernizację sił zbrojnych.

Premier Jerzy Buzek zawiesił wiceministra zdrowia odpowiedzialnego za politykę lekową, gdy na wrocławskim oddziale hematologii dziecięcej zabrakło leków ratujących życie. Nie można było ich sprowadzić do kraju głównie w wyniku zaniedbań polityków. Ministerstwo ogłosiło wreszcie listę leków, które można sprowadzać do Polski.

Sejmowa Komisja Kultury oraz ok. 150 posłów prawicy zarzuciło KRRiT upolitycznienie procesu koncesyjnego oraz dyskryminowanie Radia Maryja przy jednoczesnym preferowaniu interesów pozostałych nadawców; posłowie zapoznali się z wynikami kontroli NIK w tej sprawie.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na nie zmienionym, wysokim poziomie. Rada, uzasadniając tę decyzję, stwierdziła, iż nie ma pewności, że widoczne w ostatnim półroczu obniżanie inflacji jest procesem trwałym.

W gdańskiej Hali Olivii odbyła się konwencja Platformy Obywatelskiej Andrzeja Olechowskiego, Donalda Tuska i Macieja Płażyńskiego; ok. 3 tys. osób, które przybyły, nie usłyszały jednak szczegółów programu nowego ugrupowania.

Mimo licznych protestów katolików przeciwko dystrybucji filmu Dogma, bluźnierczy obraz nadal wyświetlany jest w polskich kinach; tylko w niektórych kinach zrezygnowano z jego emisji. Prokuratury: poznańska, krakowska i białostocka wszczęły postępowania w sprawie obrazy uczuć religijnych spowodowanej przez ten film.

Polska Izba Druku, Polska Izba Książki oraz Izba Wydawców Prasy zgodnie zaprotestowały przeciwko wprowadzeniu 22% stawki VAT na usługi poligraficzne oraz zaapelowały do rządu o pilne wprowadzenie stawki 0%.

1 września br. zacznie działać Uniwersytet w Rzeszowie; nowa uczelnia powstanie z fuzji rzeszowskiej WSP, filii UMCS w Rzeszowie oraz mieszczącego się tam wydziału krakowskiej Akademii Rolniczej.

Inflacja w 2000 r. spadła do 8,5% - to najniższa inflacja na koniec roku w III RP. Natomiast bezrobocie wzrosło w grudniu 2000 r. do rekordowej wysokości 15,4%.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Stułkowski do maturzystów na Jasnej Górze: Ołtarz to najważniejsza „ławka” w naszym życiu

2025-04-04 18:41

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka maturzystów

diecezja płocka

Bp Stułkowski

BPJG

Maturzyści z diecezji płockiej podczas drogi krzyżowej na wałach jasnogórskich.

Maturzyści z diecezji płockiej podczas drogi krzyżowej na wałach jasnogórskich.

Ponad 3 tysiące maturzystów z diecezji płockiej pielgrzymowało w piątek na Jasną Górę, by zawierzyć Matce Bożej swoją przyszłość, egzaminy i wybory życiowe. Centralnym punktem spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego. W homilii biskup płocki nawiązał do symbolicznego momentu zakończenia szkoły i wchodzenia w dorosłość. Podkreślił, że choć wiele się zmieni w ich życiu, to modli się, aby jedno pozostało niezmienne - obecność Boga. - Wyruszając w dorosłe życie, nie wolno wam zapomnieć o szczególnej „ławce”. Tej, przy której gromadzi nas sam Bóg. Tą „ławką” jest ołtarz - powiedział bp Stułkowski.

Przypomniał, że to na ołtarzu sakramentalnie uobecnia się to, co wydarzyło się na Golgocie. - Przy tym stole jesteś umiłowanym uczniem i uczennicą, bo tu Ktoś oddaje życie za ciebie i dla ciebie - powiedział kaznodzieja. Przypomniał maturzystom, że przed nimi wiele ważnych decyzji, wyzwań, i że dobrze mieć sprawdzony „drogowskaz”. - Na każdej drodze potrzebna jest mapa. Dla człowieka wierzącego taką mapą jest Pismo Święte. Miejcie Biblię w zasięgu ręki. Czytajcie ją i szukajcie tam wskazówek Pana Boga - zachęcał.
CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: „Drzewo ma jeszcze nadzieję” – Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci

2025-04-04 21:02

[ TEMATY ]

misterium Męki Pańskiej

Diecezja bydgoska

Karol Porwich/Niedziela

„Drzewo ma jeszcze nadzieję” – fragment Księgi Hioba stał się w tym roku inspiracją do stworzenia scenariusza dwudziestego czwartego Misterium Męki Pańskiej w bydgoskiej Dolinie Śmierci „To wydarzenie cieszące się zainteresowaniem wielu pielgrzymów przybywających do Doliny Śmierci oraz Sanktuarium Nowych Męczenników, które z inicjatywy papieża Franciszka jest w Roku Świętym kościołem jubileuszowym” – podkreśla ks. dr Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz akademicki, sprawujący duchową opiekę nad misterium. Dolina Śmierci to miejscu masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy wymordowanych przez Niemców w 1939 roku.

Dla organizatorów inspiracją jest zawsze słowo Boże, które – jak dodaje ks. dr Piotr Wachowski – nie jest oderwane od rzeczywistości. – Tym razem to biblijna historia Hioba, niewinnego, szlachetnego człowieka, którego ze względu na wierność przykazaniom, spotkało wiele życiowych kryzysów i nieszczęść. Chcemy sprowokować do osobistej odpowiedzi na pytanie – czy najróżniejsze trudności, kryzysy, mogą stać się dla nas okazją do rozbudzenia nadziei, rozwoju, do przeżywania codzienności z wolą Bożą – mówi.
CZYTAJ DALEJ

Z modlitwą na ulicach Wrocławia

2025-04-05 14:02

Magdalena Lewandowska

Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Ponad 1000 osób przeszło ulicami Wrocławia w Akademickiej Drodze Krzyżowej.

Duży drewniany krzyż nieśli studenci ze wszystkich duszpasterstw akademickich, razem z nimi modląc się szli wrocławianie, klerycy, kapłani, siostry zakonne, towarzyszył im bp Maciej Małyga. Rozważając kolejne stacje Drogi Krzyżowej – w tym roku przygotowane przez ks. Wojciecha Brzoskiego, duszpasterza akademickiego z Poznania – przeszli spod Kościoła Uniwersyteckiego ulicami Rynku do Bazyliki Garnizonowej, gdzie Eucharystii przewodniczył o. kardynał Andres Arborelius, karmelita bosy ze Szwecji, ordynariusz Sztokholmu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję