Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości 10-lecia Ordynariatu Polowego

Polonia chicagowska licznie uczestniczyła w Mszy św. odprawionej w
kościele św. Ferdynanda w Chicago z okazji 10. rocznicy ustanowienia Ordynariatu Polowego WP oraz biskupiej posługi w Ordynariacie ks. Sławoja Leszka Głódzia. Myślą przewodnią homilii wygłoszonej przez ks. Władysława Takuśkiego były słowa nawiązujące do zawołania biskupiego ks. Głódzia "Milito pro Christo - Walczę dla Chrystusa". Rozwijając te słowa, Koncelebrans powiedział m.in., że oznaczają one walkę orężem Chrystusowym - słowem prawdy, mieczem ducha, miłości i braterstwa. Bp Sławoj L. Głódź jest dobrze znany chicagowskiej Polonii, gdyż wielokrotnie pełnił posługę duszpasterską w tym środowisku. W Mszy św. w jego intencji uczestniczyli weterani, kombatanci i młodzież harcerska. Podczas uroczystości odczytano list, w którym Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa uczestnikom Mszy św. i całej Polonii. Po Mszy św. został wyświetlony film pt. Stajemy jak ojce, dokumentujący obchody Jubileuszu Roku 2000 w Ordynariacie Polowym w Warszawie.

Prezydent Bush zakazał finansowania organizacji proaborcyjnych

Reklama

Prezydent USA George W. Bush odmówił finansowania z pieniędzy publicznych międzynarodowych organizacji planowania rodziny, które proponują aborcję; poinformował o tym 22 stycznia br. sekretarz prasowy Białego Domu Ari Fleischer, stwierdzając, iż podpisanie wspomnianego zakazu to jedna z pierwszych decyzji nowego prezydenta. Decyzja Busha juniora przypadła na dzień, w którym odbywał się w Waszyngtonie doroczny marsz działaczy prolife i przeciwników przerywania ciąży, upamiętniający decyzję legalizującą aborcję, którą Sąd Najwyższy USA podjął 22 stycznia 1973 r. Fundusze dla międzynarodowych organizacji popierających aborcję zostały zablokowane przez republikańskich prezydentów Ronalda Reagana i George´a Busha seniora. Demokrata Bill Clinton przywrócił fundusze tuż po swoim zaprzysiężeniu na prezydenta w 1993 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Izba Lordów przegłosowała "terapeutyczne klonowanie"

22 stycznia br. po wielogodzinnej i burzliwej debacie brytyjska Izba Lordów większością 120 głosów (212:92) poparła rządowy projekt nowelizacji ustawy w sprawie sztucznego zapłodnienia i embriologii, dopuszczający tzw. klonowanie terapeutyczne. W grudniu 2000 r. na nowelizację ustawy zgodzili się członkowie Izby Gmin 366 głosami, przy 174 przeciwnych. Ustawa wchodzi w życie z dniem 31 stycznia br.
Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział jednocześnie, że " terapeutyczne klonowanie" będzie ściśle nadzorowane, a nowa ustawa zakaże klonowania ludzi (tzw. klonowania reprodukcyjnego). Wielka Brytania jest pierwszym krajem w Europie, który wyraził zgodę na " klonowanie terapeutyczne".

Nowy raport o prześladowaniach chrześcijan z powodu wiary

Reklama

Dziesiątki milionów chrześcijan na świecie jest dzisiaj prześladowanych z powodu swojej wiary - poinformował francuski dziennik La Croix w obszernym raporcie opracowanym wspólnie przez Papieską Radę "Iustitia et Pax" oraz Federację Protestantów Francuskich. Do prześladowań dochodzi przede wszystkim w krajach wojującego islamu czy silnej większości hinduistycznej. Sytuację w Pakistanie określa się jako " apartheid religijny" (chrześcijanie stanowią tu 1,56%). W Wietnamie wszyscy chrześcijanie (7%) znajdują się pod ścisłą kontrolą administracyjną.
Klimat nieustannej nieufności i podejrzeń towarzyszy chrześcijanom w Chinach (3%). W Iranie chrześcijaństwo przekazywane może być jedynie w obrębie zamkniętych, od setek lat osiadłych grup etnicznych (Ormianie, Chaldejczycy). W Sudanie chrześcijanie stanowiący stosunkowo liczną grupę, 13% ogółu mieszkańców, traktowani są jak obywatele drugiej kategorii; niszczone są tam chrześcijańskie szkoły i świątynie. W wielu prowincjach Nigerii, gdzie wprowadzono prawo islamskie (szarijat), tolerowane są rzezie całych chrześcijańskich wiosek. La Croix powołuje się na doniesienie watykańskiej agencji misyjnej "Fides", iż w 2000 r. męczeńską śmierć poniosło 30 misjonarzy: 17 - w Afryce, 8 - w Azji, 4 - w Ameryce i 1 - w Europie (w Albanii).

Intelektualiści zapraszają Ojca Świętego

Grupa 75 intelektualistów bułgarskich zaprosiła Jana Pawła II do złożenia wizyty w ich kraju. W liście otwartym, opublikowanym 19 stycznia br. w Sofii, napisali, że pierwszy papież słowiański ma ogromny wkład w obalenie komunizmu i jak rzadko kto przyczynił się do ożywienia stosunków między chrześcijanami różnych wyznań, a także do rozwoju dialogu międzyreligijnego. Sygnatariusze listu wyrazili niezadowolenie z faktu, że bułgarski Kościół prawosławny, do którego należy większość społeczeństwa, w dalszym ciągu odmawia zaproszenia Ojca Świętego do Sofii, mimo iż takie zaproszenie wystosował rząd.
Intelektualiści bułgarscy ubolewają, że Bułgaria nadal w sposób nieuzasadniony wiązana jest z zamachem na Jana Pawła II w maju 1981 r.
i ciągle mówi się o "bułgarskim tropie". W pierwszych przesłuchaniach po aresztowaniu Ali Agca zeznał, że jego mocodawcami były m.in. bułgarskie tajne służby oraz dyrektor rzymskiego biura Bułgarskich Linii Lotniczych " Bałkanair" Siergiej Antonow. Później Agca wycofał to oskarżenie.

USA

Reklama

Coraz częstsze przypadki dyskryminowania obrońców życia w dostępie do stanowisk publicznych ujawnił Episkopat USA. Zjawisko to określono jako "proaborcyjny maccarthyzm" (nawiązując do nazwiska senatora McCarthy´ego, który w latach 1946-57 zainicjował "czystki" w urzędach państwowych); wówczas oskarżenia dotyczyły sympatii lewicowych, tym razem chodzi o obrońców życia - twierdzi Episkopat amerykański. Kiedy prezydent elekt George W. Bush mianował na stanowisko prokuratora generalnego b. senatora Johna Ashcrofta, znanego ze swej postawy antyaborcyjnej i broniącego życia, natychmiast stał się on celem ataków ze strony zwolenników aborcji i organizacji feministycznych.

KUBA

Grupa więźniów politycznych zgłosiła kandydaturę przewodniczącej opozycyjnej Partii Demokratycznej 30 Listopada - Maritzę Lugo Fernandez - do Pokojowej Nagrody Nobla.
Kandydatura została zgłoszona w liście w formie grypsu, przesłanym z więzienia Valle Grande. W swym liście więźniowie podkreślają wielkie wartości moralne i duchowe pani Lugo Fernandez. "Byliśmy świadkami, jak wiele razy Lugo Fernandez była zatrzymywana, więziona czy zastraszana; widzieliśmy, jak po przejściu przez te zawieruchy nienawiści Maritza wychodziła z nich umocniona, z nową odwagą do głoszenia demokracji, pokoju, miłości i wolności kubańskiemu narodowi" - napisali kubańscy więźniowie polityczni. Maritza Lugo Fernandez więziona jest w zakładzie karnym dla kobiet w Manto Negro, w zachodniej części Kuby.

SŁOWACJA

Św. Wojciech oraz św. Andrzej Świerad zostali zamieszczeni w Leksykonie wybitnych postaci słowackiego duchowieństwa. Opublikowany ostatnio leksykon zawiera informacje o 2,6 tys. katolickich duchownych, którzy od średniowiecza aż po współczesność przyczyniali się do rozwoju słowackiej kultury.
Inne polskie nazwiska pojawiające się w leksykonie pochodzą z czasów, gdy południowe tereny Polski i Słowacja należały do monarchii Habsburgów oraz z okresu międzywojennego.

CHINY

O pilną pomoc dla wiernych w swej diecezji, a zwłaszcza przy kształceniu i formacji duchowieństwa zaapelował do społeczności międzynarodowej bp Joseph Xu Zhixuan z chińskiej diecezji Wanxian w zachodnim Syczuanie. Sakry udzielił mu w 1989 r. zmarły 10 stycznia br. w wieku 92 lat bp Matthias Tuan In-min, ostatni legalnie konsekrowany przez Papieża katolicki hierarcha chiński. W wywiadzie dla watykańskiej agencji misyjnej "Fides" bp Xu wspomniał też o groźbie zniszczenia kilku świątyń w związku z budową ogromnej tamy, która zatopi rozległe obszary jego diecezji.
"Chcemy być i jesteśmy częścią Kościoła katolickiego, byliśmy zawsze wierni Papieżowi w przeszłości, jesteśmy wierni obecnie i pozostaniemy wierni zawsze w przyszłości" - zapewnił biskup.

JEDNYM ZDANIEM

Jan Paweł II ogłosił w Watykanie nazwiska 37 nowych kardynałów; wśród nich znalazł się Polak - abp Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

W siedzibie Sekretariatu Synodu Kościoła Greckokatolickiego we Lwowie odbyło się pierwsze posiedzenie Kościelnego Komitetu Przygotowawczego Wizyty Jana Pawła II na Ukrainie (23-27 czerwca br.).

Dwaj księża katoliccy i dwaj mnisi buddyjscy we wspólnym oświadczeniu zaapelowali o wolność religijną w Wietnamie; watykański biuletyn misyjny "Fides" podał, że autorzy apelu domagają się m.in. uwolnienia wszystkich osób więzionych w tym kraju z powodu ich wyznania. George Walker Bush zaprzysiężony został na 43. prezydenta USA; za motto swojej prezydentury wybrał "jedność, odwagę i wrażliwość".

Stany Zjednoczone zniosły resztę sankcji handlowych i finansowych wobec Serbii, utrzymano jedynie sankcje wymierzone bezpośrednio w b. prezydenta Slobodana MilosSevicia (była to ostatnia decyzja kończącego kadencję prezydenta USA Billa Clintona).

Organizacje polonijne w Niemczech potwierdziły, że rząd niemiecki nie wywiązuje się w całości ze zobowiązań przyjętych w traktacie polsko-niemieckim w 1991 r.

Władze w Belgradzie odmówiły prokurator naczelnej ONZ-owskiego Trybunału ds. Zbrodni w b. Jugosławii Carli del Ponte "wydania" Slobodana MilosSevicia, który ma być osądzony na miejscu; jego zwolennicy obrzucili urzędniczkę ONZ jajkami i kamieniami.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział redukcję wojsk federalnych w Czeczenii do 15 tys. żołnierzy i 7 tys. sił bezpieczeństwa (obecnie ok. 100 tys. żołnierzy); komentatorzy twierdzą, że Putin stwarza pozory, iż w Czeczenii znajdują się sami "terroryści", więc zwalczać ich ma bezpieka, a nie regularna armia.

Prezydent Korei Południowej Kim De Dzung polecił swojemu rządowi przygotować program pomocy gospodarczej dla głodującej komunistycznej Korei Północnej.

Oskarżony o korupcję prezydent Filipin Joseph Estrada podał się do dymisji pod naciskiem parlamentu oraz wielotysięcznych demonstracji ulicznych w kraju; obowiązki szefa państwa przejęła dotychczasowa wiceprezydent Gloria Macapagal-Arroyo.

Następcą zastrzelonego prezydenta Demokratycznej Republiki Konga Laurenta-Desire Kabili został jego syn - gen. Joseph Kabila; tamtejszy parlament ogłosił go prezydentem kraju.

Ks. Janusz Kaleta, administrator apostolski w zachodniej części Kazachstanu, zapowiedział erygowanie w Atyrau parafii pw. Przemienienia Pańskiego.

Kard. Jan Pieter Schotte, sekretarz generalny Synodu Biskupów, przebywał z 6-dniową wizytą na Tajwanie. W czasie wizyty w Kaosiung wziął udział w ceremonii otwarcia sympozjum zatytułowanego Nowe stulecie - nowa ewangelizacja. Spotkał się także z prezydentem oraz premierem Tajwanu.

W brytyjskich archiwach "odnalazły się" dokumenty o współpracy między brytyjskim a polskim wywiadem podczas II wojny światowej; wagę tej współpracy przez lata bagatelizowała anglosaska historiografia.

W Davos (Szwajcaria) odbyło się doroczne Światowe Forum Gospodarcze, z udziałem ok. 3 tys. osobistości ze świata m.in. polityki, biznesu i kultury.

Rada Europy wezwała Kubę do natychmiastowego uwolnienia 2 Czechów: posła Ivana Pilipa i Jana Bubenika, oskarżonych przez władze komunistyczne o "spisek w celu wywołania powstania" i szpiegostwo na rzecz USA (polityków zatrzymano tuż po ich spotkaniu z kubańskimi dysydentami).

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

19. Nowohucka Droga Krzyżowa

2025-04-04 22:46

plakat organizatorów

    W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia po raz kolejny odbędzie się Nowohucka Droga Krzyżowa.

    Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.00 przy kościele Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie (przy ul. Bulwarowej), a zakończy – tradycyjnie – w bazylice Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile. Modlitwie będzie przewodniczyć metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.
CZYTAJ DALEJ

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Lubelszczyzna stała się symbolem tej politycznej hipokryzji, bo właśnie tam kurator zgodził się na likwidację większej liczby szkół niż rok wcześniej zlikwidowano w całej Polsce. W województwie mazowieckim do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło 13 wniosków o likwidację szkół. Jednocześnie Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wdrażać projekty, które mają rzekomo ratować edukację na wsi. Czym jednak jest to całe spóźnione „ratowanie"? Czy zwykłą zasłoną dymną? Czy naprawdę nie dzieje się nic niebywałego? Dla setek uczniów i nauczycieli, którzy właśnie dowiedzieli się, że ich szkoła znika z mapy edukacyjnej, jest to zapewne bardzo pocieszające.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopostny Męski Różaniec ulicami Piotrkowa Trybunalskiego

2025-04-05 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Ponad 50 mężczyzn wzięło udział w 73. edycji Męskiego Różańca ulicami Piotrkowa Trybunalskiego. Jak w każdą pierwszą sobotę miesiąca, mężczyźni modlili się i śpiewali pieśni religijne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję