Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maryja wzywa nas, byśmy nie dali się złamać grzechowi, który wystawia na próbę zaufanie do samych siebie i do innych. Liczy się naprawdę jedno: czynić to, co Chrystus nam mówi, pokładając w Nim ufność. On nie pozostawi niewysłuchanej naszej bezustannej prośby.

Jan Paweł II
(Z przemówienia przed modlitwą "Anioł Pański" - 14 stycznia 2000 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Witam pielgrzymów z Polski: młodzież z parafii św. Marcina z Poznania, pracowników PLL LOT, pielgrzymów indywidualnych z Polski i emigracji.
W tym tygodniu między 18 a 25 stycznia Kościół cały modli się w intencjach ekumeniczych - o zjednoczenie chrześcijan. Ufam, że te modlitwy również w Polsce są zanoszone i że dzięki tym modlitwom stopniowo postępuje proces zbliżania się rozdzielonych braci i jednoczenia się w Chrystusie. Wszystkim życzę dobrego roku! Pochwalony Jezus Chrystus!".

Audiencja generalna 24 stycznia 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

Reklama

Przemawiając przed modlitwą Anioł Pański 21 stycznia br., Ojciec Święty mówił na temat Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz ogłosił nazwiska 37 nowych kardynałów. Powiedział m.in.:
"Obchodzimy na całym świecie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego hasłem w tym roku są słowa Chrystusa: ´Ja jestem drogą i prawdą, i życiem´ (J 14, 6). Tydzień ten zakończy się uroczystą celebracją ekumeniczną, której będę miał radość przewodniczyć w bazylice św. Pawła za Murami 25 stycznia o godz. 11.00. W tym roku obchody te mają szczególną wartość, ponieważ odbywają się tuż po zakończeniu Wielkiego Jubileuszu, w czasie którego wyznaliśmy z radością, że Chrystus jest jedynym zbawicielem świata ´wczoraj, dziś i na wieki´.
Poszukiwanie jedności jest jednym z najważniejszych zadań, do jakich uczniowie Chrystusa są powołani u progu nowego tysiąclecia. Z tą perspektywą wiary idziemy ku przyszłości. Módlmy się do Pana, aby dał nam siłę do spełnienia tego zadania i udzielił nam pokoju.
Mam też radość ogłosić, że w wigilię święta Katedry św. Piotra odbędzie się nowy konsystorz, w którym - stosownie do konstytucji apostolskiej Universi dominici gregis - powołam nowych kardynałów".
Ojciec Święty wymienił nazwiska nowych kardynałów, wśród których jest Polak - abp Zenon Grocholewski - prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.
"Nowi kardynałowie pochodzą z różnych części świata - powiedział Papież. - W ich gronie odzwierciedla się uniwersalność Kościoła i wielość jego posług. Dziękujmy Panu za ich zasługi i posługę na rzecz Stolicy Apostolskiej, za energię, którą poświęcili w interesie bezpośredniego kontaktu z wiernymi.
Ponadto pragnę ogłosić też nazwiska kardynałów, których ogłosiłem ´in pectore´ (w sercu). Dla wszystkich prośmy o błogosławieństwo w posłudze dla ludu Bożego.
Ufam, że spotkają się z szacunkiem także w krajach, z których pochodzą. Powierzajmy nowo wybranych Matce Przenajświętszej, aby z odwagą, w każdych warunkach życia, mogli świadczyć o Chrystusie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Telegram gratulacyjny do prezydenta Busha

Jan Paweł II zwrócił się z prośbą do nowego prezydenta USA George´a Busha, by w swojej polityce opowiadał się za realizowaniem norm etycznych oraz za umacnianiem praw człowieka.
"Modlę się o to, by naród amerykański pod Pana przywództwem odkrył w swym bogatym dziedzictwie religijnym i politycznym wartości duchowe, stanowiące solidną podstawę etyczną dla budowy społeczeństwa, które cechuje sprawiedliwość i wolność; społeczeństwa, które w sposób tak zdecydowany występuje o poszanowanie godności i praw każdego człowieka, zwłaszcza biednego, bezbronnego i pozbawionego głosu" - napisał Papież w liście gratulacyjnym, ogłoszonym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Prezydent Grecji zaprosił Ojca Świętego

Reklama

24 stycznia br. prezydent Grecji Konstantinos Stefanopulos zaprosił Jana Pawła II do odwiedzenia swego kraju. "Oczekujemy wkrótce Waszą Świątobliwość w Atenach i w Grecji" - powiedział szef państwa na zakończenie półgodzinnego spotkania z Ojcem Świętym w bibliotece apartamentu papieskiego.
"Jan Paweł II podziękował za zaproszenie i wyraził nadzieję, że wizyta śladami apostoła Pawła dojdzie kiedyś do skutku" - głosi oświadczenie wydane po spotkaniu przez Joaquina Navarro-Vallsa, dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Papież w liście o pielgrzymowaniu do miejsc związanych z historią zbawienia z 29 czerwca 1999 r. wspomniał o pragnieniu odwiedzenia m.in. ziem greckich, będących jedną z kolebek chrześcijaństwa. W dokumencie tym napisał, że chciałby udać się w Roku Wielkiego Jubileuszu do Grecji "jako pielgrzym", po ewentualnej wizycie w Syrii. O ile rząd w Atenach od początku sprzyjał takiej ewentualnej podróży Papieża do Grecji, o tyle miejscowy Kościół prawosławny był jej przez wiele lat przeciwny. 1 grudnia ub.r. Święty Synod tego Kościoła wydał jednak oświadczenie, w którym nie sprzeciwia się takiej wizycie, żądając jedynie, aby "Stolica Apostolska uwzględniła specyfikę, zwłaszcza religijną, tego kraju".

Zapowiedź XVI Światowego Dnia Młodzieży

Zgodnie z życzeniem Jana Pawła II, najbliższy - XVI Światowy Dzień Młodzieży, obchodzony na szczeblu Kościołów lokalnych 8 kwietnia br., będzie miał za temat słowa Jezusa: "Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!" (Łk 9, 23). Niebawem ukaże się papieskie orędzie z tej okazji, adresowane do młodzieży całego świata.
W Niedzielę Palmową 2001 r. na Placu św. Piotra młodzi Włosi, którzy byli gospodarzami spotkania podczas Wielkiego Jubileuszu, przekażą krzyż ŚDM swym rówieśnikom z Kanady. Natomiast XVII Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Toronto w dniach 23-28 lipca 2002 r.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

W dniach 18-25 stycznia br. w całym świecie chrześcijańskim trwał kolejny Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Zgodnie z ponad 30-letnią praktyką, towarzyszyło mu hasło opracowywane wspólnie przez Komisję "Wiara i Ustrój" Światowej Rady Kościołów (ŚRK) i Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan, a zaczerpnięte z Pisma Świętego. Hasło na ten rok pochodzi z Ewangelii św. Jana: " Ja jestem drogą i prawdą, i życiem" (J 14, 6), a zaproponowali je chrześcijanie z Rumunii.
Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zainaugurowało nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Brygidy przy Piazza Farnese w centrum Rzymu, odprawione przez przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, australijskiego kardynała Edwarda I. Cassidy, i luterańsko-ewangelickiego biskupa z fińskiej diecezji Kuoipo Wille Riekkinena.
W tym samym kościele każdego dnia odbywały się o godz. 16.00 spotkania, które wypełniły wspólne modlitwy i rozważania na tematy ekumenizmu. 19 stycznia w kościele Santa Maria sopra Minerva (gdzie przechowywane są doczesne szczątki bł. Fra Angelico i patronki Włoch - św. Katarzyny ze Sieny) odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, a 20 stycznia - tym razem w opactwie Tre Fontane, związanym z męczeństwem św. Pawła - miało miejsce czuwanie z udziałem przedstawicieli wszystkich wspólnot chrześcijan Wiecznego Miasta, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Rino Fisichelli.
Obchody Tygodnia zakończyły się - jak zawsze - w Bazylice św. Pawła za Murami, gdzie 25 stycznia Jan Paweł II przewodniczył Liturgii Słowa.

"Głoście to z dachów: Ewangelia w epoce globalnego komunikowania się"

Orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Jan Paweł II ogłosił 24 stycznia br. orędzie na tegoroczny - XXXV Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W większości krajów jest on obchodzony w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, w Polsce natomiast dzień ten świętowany jest w trzecią niedzielę września.
W swym najnowszym dokumencie Ojciec Święty z realizmem mówi o ciemnych stronach współczesnych mediów, wyrażając jednocześnie przekonanie, że należy z nich korzystać w dziele ewangelizacji, i zachęcając do tego członków Kościoła. Temat orędzia nawiązuje do słów Jezusa: "Co mówię wam w ciemności, opowiadajcie w pełni dziennego światła, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach" (Mt 10, 27).
W dzisiejszym świecie na prawie wszystkich dachach znajdują się nadajniki i anteny, służące do wysyłania i odbioru wszelkiego rodzaju informacji z każdego i do każdego zakątka globu - stwierdza Papież. Wzywa następnie, by wśród tych wielu wiadomości słyszane było także słowo Boże. We wszystkich kulturach i we wszystkich czasach, zwłaszcza w dzisiejszej dobie transformacji, ludzie zadają te same pytania o sens życia: "Kim jestem? Skąd przychodzę i dokąd zmierzam? Dlaczego istnieje zło? Co czeka mnie po tym życiu?" (Fides et ratio, n. 1).
"W każdym okresie Kościół udziela jednej najbardziej zadowalającej odpowiedzi na najgłębsze pytania ludzkiego serca - jest nią sam Jezus Chrystus - pisze Ojciec Święty. - Dlatego - dodaje - głos chrześcijan nigdy nie może zamilknąć". Papież zwraca uwagę na rosnący i coraz bardziej widoczny wpływ mediów na kulturę i jej przekaz. "Podczas gdy kiedyś środki przekazu przekazywały wydarzenia, teraz wydarzenia te często kształtowane są tak, by spełniały oczekiwania mediów" - stwierdza Jan Paweł II. Wyraża przy tym pogląd, że środki przekazu mogą zatrzeć różnicę między prawdą a złudzeniem. Z drugiej strony jednak stwarzają one ogromne możliwości głoszenia prawdy wśród coraz większych rzesz ludzi.
"Weźmy pod uwagę na przykład satelitarne przekazy uroczystości religijnych, które często docierają do widzów na całym globie, a także możliwości internetu, dzięki któremu można przekazywać informacje dotyczące religii oraz nauczać bez barier i granic" - czytamy w papieskim orędziu.
Zdaniem Jana Pawła II, obecnie potrzeba aktywnego i pełnego wyobraźni zaangażowania Kościoła w dziedzinie mediów. "Katolicy nie powinni obawiać się otworzyć dla Chrystusa drzwi środków społecznego przekazu, tak aby Dobra Nowina mogła być głoszona z dachów świata!" - pisze Ojciec Święty. Przypomina przy tym, że na progu nowego tysiąclecia dwie trzecie ludzkości nie zna Chrystusa, stąd ogromne znaczenie środków przekazu dla ewangelizacji.
Według Papieża, przed chrześcijańskimi pracownikami mediów stoi podstawowe zadanie opowiedzenia się przeciwko fałszywym bożkom i modnym idolom: materializmowi, konsumpcjonizmowi, hedonizmowi i ślepemu nacjonalizmowi. Ich celem musi być przede wszystkim głoszenie prawdy - "chwalebnej prawdy o ludzkim życiu i przeznaczeniu człowieka - objawionej w Słowie, które stało się ciałem".

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób niepełnoletnich

2025-04-01 09:47

[ TEMATY ]

spowiedź

spowiedź dzieci

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy czwartek sejmowa komisja ds. petycji ma rozpatrzeć petycję, której autorzy postulują wprowadzenie zakazu możliwości spowiadania osób niepełnoletnich. To ostatni moment na to, aby dołączyć do sprzeciwu wobec tego postulatu.

Wprowadzenie zakazu spowiedzi stanowiłoby niedopuszczalną ingerencję w wolność sumienia i wyznania dziecka oraz w prawo rodziców do wychowania go zgodnie z własnymi przekonaniami.
CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II: „Przecież nie cały umieram”

2025-04-01 20:54

[ TEMATY ]

felieton

św. Jan Paweł II

Milena Kindziuk

Red

Gdy w sobotę 2 kwietnia 2005 roku o 21.37 zawyły syreny i rozległo się bicie dzwonów - zamarliśmy. W ciszy. Szlochu. Modlitwie. Wiedzieliśmy, że nic nie będzie już takie samo. Ulice i place przed świątyniami w całej Polsce do granic były naładowane emocjami. Stawały się niemym świadkiem tego, „co może jeden człowiek i co znaczy świętość”, jak pisał Czesław Miłosz.

Dziś, gdy mija dwudziesta rocznica śmierci św. Jana Pawła II, na jego życie patrzymy z większym dystansem. Wyraźniej możemy zobaczyć, jak wielką lekcję życia i umierania dał nam Papież. I co to znaczy: nie lękać się śmierci i z ufnością odchodzić do domu Ojca.
CZYTAJ DALEJ

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

[ TEMATY ]

Niemcy

profanacja

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Kapłan Thomas Winter, jest przerażony: „Naprawdę denerwuje mnie sposób, w jaki traktowane są kościoły w Moguncji!” 51-latek opiekuje się pięcioma parafiami w Moguncji: św. Ignacego, św. Piotra, św. Stefana, św. Kwintyna i parafią katedralną św. Marcina. Twierdzi, że wolałby całkowicie zamknąć kościoły na dwa tygodnie i otworzyć je wyłącznie na czas nabożeństw.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję