Ciebie, Boga, wysławiamy we wspólnocie Kościoła z głębi serc śpiewali wierni wraz z duszpasterzem w parafii Świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Mokrej w duchu wdzięczności za erygowanie tej wspólnoty oraz duchowne i materialne dobro, które stało się jej udziałem. Z tej okazji 21 marca abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.
Reklama
– Rocznica to okazja do podziękowania wszystkim, którzy trudzili się przy tworzeniu parafii od początku jej istnienia – mówił proboszcz ks. Krzysztof Bąkowicz. Dziękował więc Bogu za wszystko, co dokonano przez te lata, m.in. „za budynki i dbałość o je, dobrodziejów żyjących i zmarłych, wiernym za ich troskę o parafię, za kapłanów, za życzliwych ludzi i życie duchowe naszej wspólnoty parafialnej” z nadzieją, że Boże błogosławieństwo umocni parafian „na dalsze trwanie przy Chrystusie i Jego Matce”. Ksiądz proboszcz przypomniał proboszczów w dziejach tej parafii oraz najważniejsze działania wynikające z troski o piękno Kościoła, np. wprowadzenie relikwii św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II, prace remontowe w świątyni oraz częściowa renowacja zabytkowego, drewnianego kościoła Świętej Trójcy. – Dalsze życie religijne naszej wspólnoty parafialnej polecamy opiece patronów Świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów. Księże arcybiskupie prosimy o błogosławieństwo na wierne trwanie przy Jezusie i Jego Kościele – mówił ks. Bąkowicz. Zmagający z pandemią COVID-19 parafialnie zwrócili się do metropolity częstochowskiego i wszystkich kapłanów: – Zgromadzeni w parafialnym Wieczerniku prosimy o modlitwę w intencji naszej parafii, abyśmy wytrwali w wierze ojców i byli świadkami Chrystusa w współczesnym, zlaicyzowanym świecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii abp Depo przypomniał, że „Wielki Post jest czasem łaski i zbawienia, a zarazem szczególnego przestawania z Bogiem w głębi swego serca”. W ten okresie bowiem ważne jest „odkrycie swego człowieczeństwa, które wzięło swój początek z woli Boga Stwórcy”. Zwrócił uwagę za światowy „trend odchodzenia od pojęć, które wynikają z więzi z Bogiem”. – To zanegowanie człowieczeństwa prowadzi do zanegowania Boga, Boga jako Ojca – podkreślił kaznodzieja. Wyjaśnił, dlaczego w 5. niedzielę Wielkiego Postu krzyż jest zasłonięty: „aby zrozumieć, że nie można zatrzymywać się na krzyżu, ale razem z Chrystusem przez krzyż, śmierć wejść do życia wiecznego przez tajemnicę zmartwychwstania. A tego nie da nam żaden program świata. Dlatego tak walczy się z Bogiem, aby całość życia ludzkiego zamknąć w horyzoncie ziemi”. Kaznodzieja wspominał swoją pierwszą posługę w tej wspólnocie i to, że wówczas uderzał w dzwon pojednania między narodami.
Parafię w Mokrej erygował bp Stefan Bareła 15 kwietnia 1981 r., a jej pierwszym proboszczem ustanowił ks. Jana Osucha. W tym roku 18 marca ta wspólnota przeżyła dobę eucharystyczną. Wieczorną Mszą św. dorośli, młodzież i dzieci rozpoczęli rekolekcje, wygłoszone przez ks. prał. Kazimierza Bednarskiego, emerytowanego proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu, które trwały do 21 marca. W uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny szczególnie modlili za ojców i opiekunów rodzin, aby św. Józef wyprosił każdemu z nich łaskę dobrego spełniania powierzonych obowiązków, troski o rozwój i świętość własnej rodziny oraz innych osób powierzonych ich opiece. Tak przygotowani wierni wraz z księdzem proboszczem dziękowali za dar parafii i śpiewali hymn „Te Deum”.