Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje biskupów na Jasnej Górze i 309. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

309. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski poprzedziły ostatnie w tym milenium rekolekcje dla księży biskupów. W dniach 27-30 listopada br. w klasztorze jasnogórskim hierarchowie uczestniczyli w rekolekcjach prowadzonych przez bp. Ignacego Jeża. - Cieszę się, że te rekolekcje były pogłębioną refleksją, końcowym akordem przeżyć Roku Jubileuszowego - powiedział Prymas Polski - kard. Józef Glemp.
Podczas obrad biskupi dokonali wstępnego podsumowania obchodów Wielkiego Jubileuszu Zbawienia. Omówili też sprawy związane z działalnością ruchów i stowarzyszeń katolickich w Polsce w kontekście zakończonego w Warszawie II Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Tematem obrad była również problematyka rodziny oraz duszpasterstwa młodzieży. Biskupi zajęli się też działalnością Akcji Katolickiej i pracą poszczególnych komisji Episkopatu. Gość z Watykanu - abp Paul Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum - przedstawił działalność Stolicy Apostolskiej w dziedzinie charytatywnej.
Kard. Glemp stwierdził, że niepokój biskupów budzi sytuacja społeczno-polityczna w Polsce. - Jest dużo rozchwiania, niepewności, agresji czy roszczeń, a to nie sprzyja pokojowi. Tymczasem Kościół ma nieść ludziom przez Ewangelię twórczy pokój - powiedział.
Biskupi przygotowali specjalny list na tematy społeczno-polityczne, skierowany do wiernych. Bp Piotr Libera - sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski - stwierdził, że polska rzeczywistość jest bardzo złożona. Zadaniem biskupów jest rzucanie Bożego światła na trudne sytuacje napięć, wskazywanie zasad, które płyną z nauki społecznej Kościoła czy wręcz z Ewangelii - stwierdził bp Libera.
List zostanie odczytany w polskich kościołach w trzecią niedzielę Adwentu - 17 grudnia br.

I Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej

To historyczny moment - powiedział bp Piotr Jarecki w dniu inauguracji I Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, która miała miejsce 10 listopada 2000 r. w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił asystent krajowy Akcji Katolickiej - bp Piotr Jarecki. Drugi dzień kongresu, 11 listopada, to rozesłanie delegatów do 5 miast - do Krosna, Przemyśla, Przeworska, Brzozowa i Leżajska, gdzie podjęto prace nad tematami: Kościół, rodzina, młodzież, kultura i polityka, oraz wypracowano odpowiednie wnioski. W miastach tych wspólnie z władzami miejskimi i samorządowymi obchodzono Święto Niepodległości. 12 listopada w auli Seminarium Duchownego w Przemyślu nastąpiło podsumowanie prac i podjęcie uchwał kongresowych. Kongres zakończono Mszą św. w katedrze przemyskiej pod przewodnictwem i z homilią metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika. Poświęcenia sztandaru Akcji Katolickiej archidiecezji przemyskiej dokonał bp Piotr Jarecki. "Żakeria 2000" w Lublinie"

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W Lublinie zakończył się XI Ogólnopolski Studencki Festiwal Piosenki Religijnej "Żakeria 2000", który w tym roku trwał aż 8 dni. Na deskach Chatki Żaka zagrali: Grzegorz Turnau, "Stare Dobre Małżeństwo", " Raz Dwa Trzy", Arcybractwo Muzyczne, "Gospel Rain", Kairos. W programie był również koncert symfoniczny w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry " Concertino" i Chóru Akademickiego UMCS oraz występy Teatru Jednego Mima i Teatru "A" z Gliwic. Zorganizowano także dwa maratony filmowe. Festiwal zakończył się w lubelskiej archikatedrze koncertem rockowo-symfonicznym " Małe miłości" w wykonaniu Tomasza Kamińskiego i Toruńskiej Orkiestry Kameralnej.
Najwięcej emocji wzbudził jak zawsze konkurs, w którym w tym roku wzięło udział 19 zespołów i solistów. Najlepszymi okazali się: zespół "Koty", chór "Signum Spei", działający przy zamojskiej katedrze, oraz Beata Garbarz i Paweł Hebda.


O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Reklama

VIII Sympozjum Duszpasterzy Osób Uzależnionych

Dwa dni (24-25 listopada) trwało 8. sympozjum duszpasterzy katolickich ośrodków i wspólnot pomagających ludziom uzależnionym. Przewodniczył mu biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz - krajowy duszpasterz osób uzależnionych i od 20 lat dyrektor ośrodka dla narkomanów "Betania".
Duszpasterze, nauczyciele, wychowawcy i rodzice dzieci uzależnionych rozważali, jak pracować nad motywacją człowieka do zmiany wobec swojego uzależnienia.
W pierwszym dniu referaty głosili: ks. prał. Jan Sikorski - Duszpasterstwo więziennicze; ks. Marcin Marsollek - Odbudowa doś wiadczenia duchowego w drodze do przemiany siebie; Piotr Adamiak - Systemowe leczenie osób uzależnionych; ks. Czesław Cekiera, salezjanin - Nikotynizm - jego etiologia i szkodliwość w aspekcie moralnym. Dzień zakończono Mszą św., którą przed Cudownym Obrazem odprawił bp A. Długosz. W wygłoszonym kazaniu mówił o duszpasterstwie uzależnionych jako o przedłużeniu misji Chrystusa Pana. Po Mszy św. Ksiądz Biskup odmówił Apel połączony ze świadectwami kilku osób z duszpasterstwa uzależnionych. Polecano Matce Bożej rodziny przeżywające dramat uzależnienia oraz ludzi zniewolonych plagą narkomanii.
Drugi dzień rozpoczął się Eucharystią w Kaplicy Cudownego Obrazu. W koncelebrze bp. Długosza i duszpasterzy przewodniczył jej metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak, który skierował też do uczestników pasterskie słowo. Na dalszy program dnia złożyły się trzy zajęcia warsztatowe: o duchowości - ks. Bogdan Peć; jak motywować - Grzegorz Dychto; o wychowaniu - Kazimierz Jarzębski. W czasie sympozjum odbyły się także spotkania z terapeutami i ludź mi na co dzień pracującymi z narkomanami czy alkoholikami. Obecny był także ks. Andrzej Szpak, salezjanin, z grupą, "młodzieży różnych dróg", dla której wieczorem odprawił w Bazylice Mszę św. Eucharystia połączona była z koncertem 25-osobowej orkiestry symfonicznej, w której pod dyrekcją ks. Szpaka grała młodzież. Orkiestrze towarzyszyła 50-osobowa schola dzieci z parafii Opatrzności Bożej w Rzeszowie.

Reklama

X Pielgrzymka Górników

26 listopada - w uroczystość Chrystusa Króla - w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę uczestniczyło ponad 3 tys. górników i energetyków wraz z rodzinami.
W kościele św. Barbary górników z przewodniczącymi Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" Kazimierzem Grajcarkiem oraz Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Wacławem Marszewskim powitał proboszcz parafii - o. Andrzej Kuster, paulin. Górnicza brać, pod przewodnictwem swych duszpasterzy ze stu pocztami sztandarowymi i przy dźwiękach orkiestry z Miechowic, weszła do Bazyliki, aby uczestniczyć we Mszy ś w. Słowa pozdrowienia i zachęty do modlitwy o przemianę trudnego czasu wygłosił o. Jan Zinówko, paulin - wcześniej górnik w kopalni węgla "Sośnica - Gliwice". Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba. W słowie Bożym - nawiązując do bajki hinduskiego myśliciela Rabindranatha Tagore o królu, który ofiarowane mu przez żebraka ziarnko ryżu przemienił w grudkę złota w torbie żebraka - postawił pytanie: "A ty, co masz do ofiarowania Chrystusowi Królowi?". Rozwijając to pytanie, Ksią dz Biskup mówił o potrzebie pogłębienia wiary, o wykorzystaniu łask Wielkiego Jubileuszu przez uczestnictwo w sakramentach pojednania i Eucharystii, o konieczności bratniej solidarności i pomocy. "Im więcej dasz Chrystusowi Królowi, tym hojniejszą otrzymasz zapłatę. Przynosicie Wasz trud, pamięć o tragicznie zmarłych kolegach i całą gamę problemów, ale przynosicie też do Matki Bożej swoją dobrą wolę, miłość i ufność. Ona pomoże ocalić etos górniczego, robotniczego trudu i potrafi uchronić Wasze rodziny przed złem i nieszczęściem" - mówił bp Wątroba.
Po Mszy św. górnicy odprawili Drogę Krzyżową na wałach, a później uczestniczyli w nabożeństwie maryjnym przed Cudownym Obrazem, oddając się w opiekę Matce i Królowej Polaków.

II Pielgrzymka Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych

Ponad 150 osób wchodzących w skład 26 delegacji i zarządów stowarzyszeń uwłaszczeniowych uczestniczyło w 2. pielgrzymce. Odbyła się ona 26 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla. Zgromadzenie powitał w Kaplicy Cudownego Obrazu podprzeor - o. Marian Lubelski. On również odprawił Mszę św. i wygłosił okolicznościowe kazanie. Uczestnicy pielgrzymki odnowili Akt uznania Jezusa Chrystusa Królem polskich stowarzyszeń uwłaszczeniowych. Został również odczytany Akt poświęcenia stowarzyszeń Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Po Mszy św. w Auli Papieskiej odbyło się spotkanie. Referaty głosili: Adam Biela - Założenia programowe Porozumienia Gospodarczego i Uwłaszczeniowego; Marek Suszek - Fun dusz św. Jerzego. Po dyskusji przyjęto propozycję złożenia do Sejmu projektu ustawy o uwłaszczeniu rolników, pracowników byłych państwowych gospodarstw rolnych, państwowych gospodarstw rybackich oraz pracowników Zakładu Doświadczalnego PAN. Spotkanie zakończono odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego.

JEDNYM ZDANIEM

24-25 listopada br. w Warszawie odbył się II Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich pod hasłem Solidarni w służbie ubogim. Uczestniczyło w nim ok. 3,5 tys. przedstawicieli ponad 110 ruchów i stowarzyszeń katolickich pracujących w Polsce (w kraju łącznie należy do nich ok. 2 mln osób).

Caritas Polska przekazała 76 tys. zł dla głodującej ludnoś ci w dotkniętej suszą Etiopii. Fundusze te Caritas Internationalis przeznaczy na żywność, pomoc medyczną, wodę pitną i budowę studni głębinowych.

Po raz pierwszy prawosławni i luteranie wraz z katolikami rozprowadzają świece bożonarodzeniowe. Dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom z najuboższych rodzin.

Prezydent Katowic wydał zakaz umieszczania w pobliżu miejsc kultu religijnego w tym mieście plakatów Playboya.

Polska wprowadziła zakaz importu wołowiny, żywych krów i białka kolagenowego z 10 krajów europejskich, m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji (prof. Paweł Liberski, wybitny ekspert chorób prionowych, stwierdził, że w polskich stadach najprawdopodobniej też mamy krowy zakażone gąbczastym zwyrodnieniem mózgu).

Ministrowie sprawiedliwości Węgier, Czech, Słowacji i Polski uczestniczyli w konferencji pt. Prawa obywatelskie w Unii Europejskiej i w krajach Grupy Wyszehradzkiej, zorganizowanej w Bielsku Białej. Gościem spotkania był biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.

Z wizytą w Polsce przebywał minister spraw zagranicznych Rosji Igor Iwanow.

600 polskich żołnierzy 10. Brygady Kawalerii Pancernej, którzy pełnili misję pokojową w ramach KFOR w Kosowie, powróciło szczęśliwie do kraju.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Minister sprawiedliwości Lech Kaczyński wystąpił do Są du Dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania wobec toruńskiego sędziego Zbigniewa Wielkanowskiego, podejrzanego o związki ze światem przestępczym.

Rada Polityki Pieniężnej oświadczyła, że w 2001 r. nie będzie obniżki stóp procentowych.

Członkowie Sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą i MSZ-etu przebywali w Niemczech, gdzie omawiali m.in. sprawy związane ze statusem mniejszości polskiej w tym kraju oraz sprawy dotyczące wymiany kulturalnej.

W Senacie odbyła się zorganizowana przez KRRiT sesja poś więcona ocenie efektów wprowadzenia w ub. r. porozumienia nadawców " Przyjazne media" (chodzi m.in. o znaki ostrzegawcze w telewizji). Jej uczestnicy stwierdzili, że wszystkie stacje telewizyjne omijają zasady, które dobrowolnie przyjęły w porozumieniu.

Koło Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w TVP zaalarmowało, że w telewizji publicznej narasta upartyjnienie; faworyzuje się dwie opcje: SLD i PSL - twierdzą przedstawiciele koła.

Członkowie Krajowego Klubu Reportażu zaprotestowali stanowczo przeciw drastycznym scenom pokazywanym przez telewizję TVN; emisja takich scen jest przejawem wyjątkowego zdziczenia i chuligaństwa medialnego - oświadczyli.

W Instytucie Pamięci Narodowej przygotowano 6-stronicowy formularz wniosku o udostępnienie dokumentów na podstawie ustawy o IPN; dokument będą mogli składać wszyscy, którzy chcą dotrzeć do swoich teczek.

Urząd Ochrony Państwa i policja uniemożliwiły zlot neofaszystów w Jabłonnej k. Lublina.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beata Szydło: Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami

2024-04-30 07:16

[ TEMATY ]

Beata Szydło

Łukasz Brodzik

YouTube

Rozmowa z Beatą Szydło

Rozmowa z Beatą Szydło

Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami - twierdzi w rozmowie z portalem niedziela.pl była premier Beata Szydło.

Jak dodaje europoseł Prawa i Sprawiedliwości nasz kontynent staje się coraz mniej konkurencyjny pod względem gospodarczym, ale problemów jest więcej, chociażby z demografią.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

[ TEMATY ]

synod

proboszcz

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Wśród setek duchownych z całego świata w spotkaniu dla proboszczów jest dwóch reprezentantów z archidiecezji łódzkiej: ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi oraz ks. Bogusław Jargan proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rogowie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję