Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co to znaczy być chrześcijaninem - dzisiaj, tu i teraz? Nigdy nie było łatwo być chrześcijaninem i nie jest to łatwe również dzisiaj. Pójście za Chrystusem wymaga odwagi podejmowania radykalnych wyborów, często "pod prąd". Męczennicy i świadkowie wiary wczoraj i dziś, a wśród nich wielu świeckich, pokazują, że jeśli to konieczne, nie należy wahać się oddać nawet życia dla Jezusa Chrystusa.

Jan Paweł II
(Z homilii podczas Mszy św. Jubileuszowej Apostolstwa Świeckich - 26 listopada 2000 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Witam Pielgrzymów z Polski - grupy młodzieżowe z Krakowa, Rabki i Włoszakowic. Witam grupy parafialne z Błonia, Gdańska, Gliwic, Sosnowca, Straszyna, Toporowa, Wodzisławia Śląskiego i Wrocławia; grupy specjalne - bezdomnych z Poznania, fundację ´Barka´. Witam orkiestrę górniczą kopalni ´Konin´. Górnikom dziękujemy i życzymy ´Szczęść Boże´ na świętą Barbarę!".

Audiencja generalna 29 listopada 2000 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

26 listopada br. w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II przypomniał znaczenie i dorobek Soboru Watykańskiego II, w 35. rocznicę jego zakończenia. Była to modlitwa na zakończenie Mszy św., której przewodniczył Jan Paweł II, zamykając Jubileusz Apostolstwa Świeckich.
Ojciec Święty powiedział m.in.:
"Przed zakończeniem tej jubileuszowej Celebry Eucharystycznej chciałem ponownie wręczyć Wam, w osobach niektórych Waszych przedstawicieli, Dokumenty Soboru Watykańskiego II. Wracam teraz myślą do tego historycznego i opatrznościowego wydarzenia kościelnego. Ponad 35 lat temu właśnie w tych dniach przyjęto niektóre dokumenty, w tym Dekret o apostolstwie świeckich Apostolicam actuositatem. 7 grudnia wraz z innymi tekstami przyjęto Konstytucję duszpasterską o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes. Następnego dnia zgromadzenie soborowe zatwierdziło ostatecznie wszystkie swe dokumenty.
Tak jak wtedy, również dzisiaj chciałem symbolicznie ponownie powierzyć to rozległe dziedzictwo soborowe szczególnie Wam, drodzy wierni świeccy, apostołowie trzeciego tysiąclecia, przypominając, że właśnie świeckim - rządzącym, ludziom myśli i nauki, artystom, kobietom, pracownikom, młodym, ubogim, chorym - Sobór przekazał swe końcowe orędzie przeznaczone dla całej ludzkości.
W tym epokowym momencie lekcja Vaticanum II jawi się jako bardziej niż kiedykolwiek aktualna: warunki dzisiejsze bowiem wymagają, aby Wasze zaangażowanie apostolskie, jako świeckich, było jeszcze bardziej intensywne i jeszcze szersze. Uczcie się Soboru, pogłębiajcie go, przystosowujcie się do jego ducha i jego wytycznych: odnajdziecie w nim światło i siłę, aby świadczyć o Ewangelii w każdej dziedzinie istnienia ludzkiego (...).
Świętując dziś Jubileusz Apostolstwa Świeckich, dziękujemy Bogu za ich zaangażowanie w różnorakie dziedziny życia - przeważnie im tylko dostępne - dzięki któremu Kościół żyje jako wspólnota świadków wiary, nadziei i miłości. Modlę się, aby Duch Święty wciąż na nowo rozpalał w Waszych sercach pragnienie służby Ewangelii, tak byście zgodnie ze swym powołaniem i posłaniem owocnie uczestniczyli w wypełnianiu prorockiej, kapłańskiej i pasterskiej misji Kościoła. Niech Wam Bóg błogosławi!"

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ojciec Święty odwiedzi Ukrainę

30 listopada br. Nuncjatura Apostolska w Kijowie ogłosiła, że Jan Paweł II przybędzie z pielgrzymką na Ukrainę w dniach 21-24 czerwca przyszłego roku. "Pielgrzymka Papieża Jana Pawła II na Ukrainę będzie miała wielkie znaczenie duchowe, kulturowe i polityczne. Będzie ona potwierdzeniem godności człowieka, wierzącego i Ukraińca oraz ich wzajemnej tożsamości" - stwierdził ks. Borys Gudziak - rektor greckokatolickiej Akademii Teologicznej we Lwowie.
Greckokatolicki duchowny przypomniał, że Kościół ten był w czasach komunistycznych szczególnie okrutnie prześladowany. Biskupi i duchowni byli więzieni, niektórzy ponieśli śmierć męczeńską, nie chcąc wyrzec się jedności z Papieżem. "Kościół ten w szczególny sposób czeka na tego, za którego cierpiał" - stwierdził
ks. Gudziak, mówiąc o Papieżu jako następcy Chrystusa. " W XX wieku
17 milionów mieszkańców Ukrainy straciło życie z powodu przemocy. Prześladowania dotknęły Ukraińców, ludzi wierzących, chrześcijan. Papież przyjedzie, aby przypomnieć nam o godności każdego człowieka, każdego wierzącego, każdego Ukraińca" - powiedział Rektor Akademii Teologicznej.
"Jan Paweł II jest jednym z najbardziej wiarygodnych głosicieli nadziei we współczesnym świecie. Wszyscy ci, którzy poszukują nadziei, powitają Papieża i będą słuchali jego słów" - stwierdził greckokatolicki teolog. Podkreślił zarazem, że planowana wizyta Ojca Świętego spotka się z przyjaznym zainteresowaniem ze strony intelektualistów prawosławnych, którzy uważają ją za bardzo istotną dla życia politycznego i kulturalnego Ukrainy.

Reklama

Jubileusz Apostolstwa Świeckich

25 listopada br., w przeddzień Jubileuszu Świeckich w Rzymie, w ośrodku Domus Pacis rozpoczęły się obrady Światowego Kongresu Apostolstwa Świeckich. W obradach, przebiegających pod hasłem: Świadkowie Chrystusa w nowym Tysiącleciu, wzięło udział ponad 550 delegatów z różnych krajów oraz ruchów i grup kościelnych. Na zaproszenie Papieskiej Rady ds. Świeckich przyjechali do Rzymu m.in. Michael Novak i George Weigel. Gościem zjazdu był rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej - Joaquin Navarro-Valls, Chiara Lubich i delegaci z 90 krajów świata. Uczestnicy Kongresu zastanawiali się nad powołaniem, misją i formacją katolików świeckich. Podczas codziennych Mszy św. przemawiali założyciele międzynarodowych ruchów kościelnych. W orędziu do uczestników Kongresu Jan Paweł II wyraził przekonanie, że będzie on "okazją do refleksji i dialogu, świadectwa wiary i modlitwy", oraz przypomniał tradycję podobnych spotkań, zarówno przed Soborem, jak i po nim.
Uczestnicy Kongresu wzięli udział w nabożeństwie ku czci męczenników w rzymskiej bazylice św. Sebastiana, modlili się podczas czuwania maryjnego, zaś 30 listopada, już na zakończenie obrad, uczestniczyli we Mszy św. w bazylice św. Pawła za Murami i przeszli przez tamtejsze Drzwi Święte.
Głównym punktem modlitewnego spotkania była Msza św. Jubileuszowa sprawowana przez Ojca Świętego 26 listopada na Placu św. Piotra. Wraz z Ojcem Świętym Liturgię celebrowali kardynałowie, biskupi i kapłani z całego świata. W wygłoszonej homilii Ojciec Święty nawiązał do roli Soboru Watykańskiego II w odniesieniu do apostolstwa świeckich. Jan Paweł II powiedział: "W 35 lat od zakończenia Vaticanum II mówię: trzeba powrócić do Soboru. Trzeba wziąć do ręki jego dokumenty, aby odkryć na nowo wielkie bogactwo jego bodźców doktrynalnych i duszpasterskich". Zwrócił uwagę na wielki rozkwit stowarzyszeń i ruchów w ostatnich dziesięcioleciach, a do ludzi zaangażowanych dzisiaj w działalność apostolską powiedział: "Bardziej niż kiedykolwiek Wasze apostolstwo jest niezbędne, aby Ewangelia była światłem, solą i zaczynem nowej ludzkości.(...)Jubileusz wzywa wszystkich do poważnego rachunku sumienia i stałej duchowej odnowy dla dobra coraz skuteczniejszej działalności misyjnej". Papież przypomniał, co 25 lat temu, niemal na zakończenie Roku Świętego 1975, pisał Paweł VI w adhortacji apostolskiej Evangelli nuntiandi: "Człowiek współczesny znacznie chętniej słucha świadków niż nauczycieli (...), a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami" (n. 41). "Słowa te są aktualne również dzisiaj w obliczu ludzkości bogatej w możliwości i oczekiwania, a zarazem zagrożonej wieloma niebezpieczeństwami" - dodał Jan Paweł II.
Zwrócił uwagę na fakt, że obecnie z jednej strony mamy zdobycze społeczne, rewolucję na polu genetyki i postęp gospodarczy, a z drugiej - niedorozwój w wielu miejscach naszej planety. Mówił o dramacie głodu na świecie i trudnościach, na jakie napotyka zachowanie pokoju, o gęstej sieci komunikacji oraz o dramatach samotności i o przemocy.
"Drodzy wierni świeccy, jako świadkowie Chrystusa, Wy zwłaszcza powołani jesteście do niesienia światła Ewangelii do serca społeczeństwa. Jesteście powołani, aby być prorokami chrześcijańskiej nadziei i apostołami ´Tego, Który jest, i Który był i Który przychodzi´ (Ap 1, 4)" - powiedział Jan Paweł II i zakończył kazanie apelem: " Nie lękajcie się podjąć tego wyzwania: być świętymi mężczyznami i kobietami!".

Reklama

Stolica Apostolska krytykuje legalizację eutanazji w Holandii

28 listopada br. rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej - Joaquin
Navarro-Valls skrytykował legalizację eutanazji w Holandii. " Przyjęcie ustawy, która narusza godność człowieka i która przeciwstawia prawodawców opinii publicznej jest smutną nowością dla Holandii" - stwierdził Navarro-Valls w wypowiedzi dla prasy.
Watykański rzecznik uznał, że "prawo to stoi w sprzeczności z deklaracją genewską Światowego Stowarzyszenia Lekarskiego z 1948 r. oraz z zasadami etyki medycznej uznanymi przez 12 państw Wspólnoty Europejskiej w 1987 r.".
Navarro-Valls podkreślił, że legalizacja eutanazji stanowi problem dla sumienia lekarzy. "Kolejny raz mamy do czynienia z prawem państwowym, które okazuje się sprzeczne z prawem naturalnym wyrytym w sumieniu każdego człowieka" - stwierdził dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Legalizacja eutanazji została zaaprobowana 28 listopada br. przez izbę niższą parlamentu holenderskiego 104 głosami przy 40 głosach sprzeciwu.

Instrukcja dotycząca modlitwy o uzdrowienie

23 listopada br. Kongregacja Nauki Wiary wydała Instrukcję w sprawie modlitwy w celu wyproszenia u Boga uzdrowienia. Ma ona pomóc biskupom ordynariuszom "lepiej pokierować wiernymi w tej materii, sprzyjając temu, co w nich dobre, i korygując to, czego należałoby uniknąć" - głosi specjalny komunikat Kongregacji.
Kongregacja, na czele której stoi kard. Joseph Ratzinger, przestrzega przed pochopnym mówieniem o "charyzmacie uzdrawiania" w przypadku konkretnych osób, np. prowadzących grupy modlitewne. Przypomina, że wszelkie uzdrowienie jest dziełem Ducha Świętego, " który pewnym osobom udziela specjalnego charyzmatu uzdrawiania, aby okazać moc łaski Zmartwychwstałego".
Dokument omawia kwestię rozpowszechnionych już w świecie specjalnych celebracji liturgicznych bądź paraliturgicznych.
W Instrukcji podkreśla się, że "modlitwa o powrót do zdrowia obecna jest w Kościele w każdej epoce, a więc naturalnie i w obecnej". Również związek tych modlitw z określonymi miejscami, jak np. sanktuaria, jest czymś normalnym. Dokument szeroko omawia teologiczne podstawy oceny tego zjawiska oraz zawiera rozporządzenia dyscyplinarne.
Zaleca się w nich np., aby modlitwy o uzdrowienie odbywające się w kościele prowadzone były przez kapłana i zakazuje się łączenia ich - w tym szczególnie egzorcyzmów - z liturgią.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

W maju w Kościele katolickim w Polsce odprawiane są nabożeństwa majowe, podczas których śpiewa się Litanię do Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie pigułki "dzień po"

2024-05-01 06:56

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

W środę wchodzi w życie rozporządzenie, na podstawie którego apteki mogą podpisywać umowy umożliwiające sprzedaż tzw. pigułki "dzień po" dla osób od 15. roku życia. Sami farmaceuci nie są jednak pewni, czy mogą sprzedawać pigułki tak młodym pacjentkom bez zgody rodzica.

Rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego to dla Ministerstwa Zdrowia realizacja planu B na zwiększenie dostępności do "antykoncepcji awaryjnej".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję