Jednym z kluczowych elementów programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest oparty na nauczaniu św. Jana Pawła II program formacyjny. Młodzi ludzie pochodzący z małych miejscowości i niezamożnych rodzin oprócz wsparcia finansowego otrzymują również formację duchową oraz wsparcie w postaci kontaktu z duszpasterzami. Szczególnym okresem pracy nad sobą jest dla nich Adwent i Wielki Post. Do tej pory do najważniejszych kościelnych świąt stypendyści Fundacji przygotowywali się podczas wspólnych rekolekcji – trzydniowych spotkań z duszpasterzami i innymi stypendystami.
Rozwój pandemii koronawirusa wymusił zmianę formy ćwiczeń duchowych. Do ubiegłorocznych Świąt Wielkanocnych – u początku zmagań z pandemią – młodzież przygotowywała się dzięki nagranym z tej okazji filmom-konferencjom. W tym roku Fundacja położyła większy nacisk na indywidualny kontakt z młodzieżą i zaangażowanie młodych osób. Wzorem lat poprzednich spotkania formacyjne odbywają się w mniejszych grupach – wspólnotach akademickich lub (w przypadku młodszych stypendystów) diecezjalnych. Wraz z księżmi lub siostrami zakonnymi młodzi ludzie spotykają się za pośrednictwem platformy ZOOM, słuchają głoszonych przez duszpasterzy konferencji, a potem dyskutują o usłyszanych treściach.
Zmiana formy wielkopostnych rekolekcji pozwala stypendystom Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na bardziej aktywne uczestnictwo, kontakt z duszpasterzami, nierzadko kończący się indywidualnymi rozmowami. Nowa forma spotkań zaowocowała też zaangażowaniem samych stypendystów w prowadzenie rekolekcji. Część studentów wspiera księży i siostry zakonne będąc liderami tzw. grup dzielenia. Starsi stypendyści współprowadzą rekolekcje, zachęcają młodszych do rozmawiania nad podejmowanymi przez osoby duchowne tematami i dzielą się swoim świadectwem wiary i duchowych zmagań.
Pomóż w rozwoju naszego portalu