Na kielichu „Życia i przemiany” złożonym na Jasnej Górze w 1982 r. w dowód wdzięczności Matce Bożej za Jej 600-letnią obecność na Jasnej Górze i opiekę nad polskim narodem widnieją wizerunki: św. Jadwigi Śląskiej, św. królowej Jadwigi, św. Teresy Ledóchowskiej i Stanisława Leszczyńska, bohaterskiej położnej z Auschwitz-Birkenau.
Msza św. odprawiona zostanie o godz. 17.30 w kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem i z kazaniem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy. Oprawę liturgiczną przygotują przedstawicielki różnych grup wiekowych i zawodowych. Będzie np. nauczycielka, dziennikarka, posłanka, uczennica.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jasnogórski Dzień Kobiet wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że „chociaż święto kobiet zaczęło się w raju, gdy Pan Bóg powołał Ewę i wskazał jej zadania, by niosła pomoc Adamowi, to jednak to święto przedziwnie wyszlachetniało, gdy w Nazaret ukazał się wysłannik Ojca Niebieskiego i wskazał nowej Ewie, Maryi Jej zadania”.
Stanisława Nowicka, świadek życia Prymasa Tysiąclecia podkreśla, że Maryja była dla niego Najpiękniejszą z Niewiast i w każdej kobiecie widział Jej odbicie. Dodała, że ks. Prymas zawsze podkreślał, że „kobieta nigdy nie traci nadziei, zawsze spieszy z pomocą i otuchą, zawsze znajduje wyjście”. Kard. Wyszyński jako jeden z pierwszych upominał się o docenienie roli kobiety jako matki i proponował np. wydłużony płatny urlop macierzyński i możliwość pracy na pół etatu matek wychowujących dzieci.
Podczas spotkania o godz. 18.30 w Sali Papieskiej rozważania „A jednak sobie radzicie …” słowa Prymasa Wyszyńskiego o kobietach i do kobiet przypomni dr Anna Sutowicz z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu.
Organizatorem spotkania na Jasnej Górze jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, które od 14 lat właśnie 8 marca inicjuje Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast.
Transmisja w Radiu Jasna Góra i na jasnogórskim You Tube.