Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głosowanie na zwolennika aborcji jest grzechem

Głosowanie na człowieka, który jest zwolennikiem aborcji jest grzechem - przypominają wybitni teologowie polscy. Z ankiety przeprowadzonej przez KAI wśród 4 kandydatów na prezydenta, na prawne usankcjonowanie aborcji z przyczyn społecznych zgadza się Aleksander Kwaśniewski, zdecydowanymi przeciwnikami są Marian Krzaklewski i Jarosław Kalinowski, natomiast Andrzej Olechowski uchylił się od odpowiedzi na to pytanie. " Katolik nie może z czystym sumieniem głosować na człowieka, który jest zwolennikiem aborcji" - podkreślił m.in. w rozmowie z KAI wybitny etyk, ks. prof. Tadeusz Styczeń SDS - kierownik Instytutu Jana Pawła II KUL. Dodał m.in., że głosowanie na zwolennika aborcji jest grzechem, ponieważ taki człowiek sprzeniewierza się Bogu jako dawcy życia. Natomiast o. prof. Jacek Salij podkreślił m.in., że grzechem jest dawanie poparcia czemuś jawnie złemu, a "ustawa aborcyjna, którą chciałyby u nas przywrócić niektóre środowiska, byłaby złem bardzo wielkim, bo byłoby to danie zgody na zabijanie niewinnych".

Akcja Katolicka potępia postawę prezydenta Kwaśniewskiego

Reklama

Akcja Katolicka wydała 25 września br. oświadczenie, w którym potępia zachowanie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i ministra Marka Siwca, parodiujących Jana Pawła II podczas wizyty w Kaliszu w 1997 r., oraz wzywa do wyciągnięcia wniosków z takiej postawy w czasie nadchodzących wyborów. Oto pełny tekst oświadczenia:
W imieniu Akcji Katolickiej w Polsce pragniemy stanowczo potępić postawę prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz ministra Marka Siwca, którzy podczas wizyty w Kaliszu publicznie wyszydzali największy autorytet moralny Polaków - Ojca Świętego Jana Pawła II oraz jego pełen godności i pokory gest ucałowania ojczystej ziemi, jak również pokrętne próby tłumaczenia tych haniebnych gestów.
Cynizm zachowania ujawnia w pełni prawdziwe oblicze oraz wyznawany przez nich system wartości, a raczej jego brak. Tym fałszywiej brzmią zapewnienia prezydenta starającego się o reelekcję, iż jest prezydentem wszystkich Polaków.
Jako katolicy i świadomi obywatele uważamy, że Aleksander Kwaśniewski nie jest godny sprawowania urzędu prezydenta w naszej ojczyźnie. Jego skandaliczne zachowanie, przekraczające wszelkie dopuszczalne normy, jednoznacznie dyskredytuje jego osobę. Wzywamy wszystkich rodaków do wyciągnięcia wniosków z tej bolesnej dla nas lekcji w zbliżających się wyborach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krajowy Instytut Akcji Katolickiej
Halina Szydełko - Prezes Zarządu

Od 20 lat Polskie Radio transmituje Mszę św.

Polskie Radio od 20 lat transmituje Mszę św. z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Z tej okazji bp Józef Zawitkowski przewodniczył 24 września br. uroczystej Eucharystii w tej świątyni, będącej zarazem największym w Polsce radiowym studiem. Mszę św. koncelebrowali proboszcz parafii i dyrektor redakcji radiowej transmisji Mszy św. - ks. Mieczysław Kozłowski CM oraz księża z redakcji radiowej.
W kazaniu główny Celebrans przypomniał m.in., że transmisje Mszy św. przez PR były stawiane jako jeden z 21 postulatów stoczniowców gdańskich w sierpniu 1980 r. Pierwszą Mszę św. Polskie Radio wyemitowało 21 września 1980 r.
Po Mszy św. wszyscy koncelebransi udali się procesjonalnie pod epitafium z sercem Władysława Reymonta i modlili się za jego duszę z okazji trwającego obecnie Roku Reymontowskiego. Odbyło się również spotkanie wiernych z członkami zespołu redakcyjnego i wizytatorem Zgromadzenia Księży Misjonarzy. W czasie spotkania jego uczestnicy otrzymali najnowszy - 12. tom Kazań świętokrzyskich, zawierający teksty kazań Mszy św. radiowych od 29 listopada 1998 r. do 21 listopada 1999 r.

Ksiądz Prymas na pielgrzymce rowerowej

Reklama

23 września br. na Pola Wilanowskie - w miejsce budowy świątyni Opatrzności Bożej - przybyli na rowerach, w sportowych strojach: Prymas Polski - kard. Józef Glemp, biskupi, księża i ponad 5 tys. młodych z archidiecezji warszawskiej.
Na doroczną pielgrzymkę rowerową kard. Glemp wyruszył z młodzieżą spod wilanowskiego kościoła św. Anny. Jechał na żółtym rowerze. Na Polach Wilanowskich modlitwę poprowadził zespół "Przystanek Jezus". Do młodzieży przemówił kard. Glemp. "Opatrzność Boża pozwala uśmierzyć w nas lęki. Nie możemy iść w przyszłość z lękami. Potrzebujemy odwagi. Chrystus mówi: ´Nie lękajcie się´. Czyż tego samego nie mówi nam Ojciec Święty?" - pytał retorycznie Ksiądz Prymas. Po słowach Księdza Kardynała odczytano apel młodych archidiecezji warszawskiej do młodzieży całej Polski z wezwaniem o włączenie się w dzieło budowy świątyni-wotum ku czci Świętej Opatrzności Bożej. Potem m.in. rozstrzygnięto konkurs wiedzy o świątyni. Na zakończenie Prymas Polski udzielił uczestnikom pielgrzymki rowerowej błogosławieństwa jubileuszowego.

Dziękczynienie za beatyfikację Męczenników

Radość z ubiegłorocznej beatyfikacji 108 Męczenników hitlerowskiego nazizmu i poczucie odpowiedzialności za ten dar Kościoła stały się motywem uroczystości dziękczynnych, zainicjowanych przez Konferencję Prowincjałów Franciszkańskich w Polsce. 13 i 14 września w nowo powstałym Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach i w Obozie Zagłady w Oświęcimiu zebrali się przełożeni prowincjalni i delegaci dziesięciu polskich prowincji franciszkańskich, by oddać się modlitwie i medytacji nad wiernością prawdzie o Bogu i człowieku, której świadectwo po śmierć dali Męczennicy.
Pogłębieniu refleksji służyły prezentacje sylwetek Męczenników franciszkańskich, dokonane przez wicepostulatorów w procesie beatyfikacyjnym i przez ich współpracowników. Zasadniczym zaś rdzeniem spotkania były referaty: o. dr. Emila Kumki OFMConv., o. dr. Gabriela Bartoszewskiego OFMCap. oraz ks. dr. Tomasza Kaczmarka, postulatora w procesie beatyfikacyjnym 108 Męczenników.

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Reklama

22 września 2000 r. przybyła tradycyjna pielgrzymka archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Pierwszą zorganizował i uczestniczył w niej ordynariusz diecezji - bp Jerzy Stroba. W tegorocznej pielgrzymce wspólnie z metropolitą - abp. Zygmuntem Kamińskim oraz biskupami pomocniczymi Janem Gałeckim i Marianem Błażejem Kruszyłowiczem, a także z duchowieństwem i klerykami AWSD uczestniczyło ok. 5000 wiernych. Pielgrzymka przeżywana pod hasłem: Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa była dziękczynieniem za 2000 lat chrześcijaństwa. Pielgrzymów powitali przed Cudownym Obrazem Matki Bożej abp Kamiński i o. Dominik Partyka - paulin. Po Apelu, który odmówił o. Kazimierz Maniecki - redaktor miesięcznika Jasna Góra - rozważanie pielgrzymkowe przeprowadził Ksiądz Arcybiskup. Do północy modlitewne czuwanie prowadziły: Caritas diecezjalna, parafialne grupy charytatywne i młodzież. Maryjna Pasterka została odprawiona w Bazylice. W koncelebrze dwóch biskupów pomocniczych i kilkudziesięciu duszpasterzy przewodniczył jej i wygłosił kazanie Arcybiskup Metropolita. W słowie Bożym podkreślił m.in. znaczenie i rolę pielgrzymki w Roku Wielkiego Jubileuszu. Dalszemu czuwaniu, trwającemu do godz. 4.30, przewodniczyli: alumni AWSD ze Szczecina, osoby konsekrowane, grupy, stowarzyszenia i ruchy kościelne.
Drugiego dnia (sobota) odprawiono najpierw Drogę Krzyżową na wałach, a później nabożeństwo maryjne przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, połączone z modlitewnym zawierzeniem i z błogosławieństwem na rozesłanie pielgrzymki.

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Legionu Maryi

Ponad 4000 członków Legionu Maryi brało udział 23 września w ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę.
Legion Maryi jest ruchem katolików świeckich. Powstał w Irlandii w 1921 r., a swoją nazwę zapożyczył z legionu rzymskiego. Założycielem Legionu był Irlandczyk - Frank Duff, działacz w dziele apostolatu świeckich. Dzisiaj Legion Maryi działa na wszystkich kontynentach i skupia ok. 2 mln członków aktywnych oraz 10 mln tzw. członków wspierających. W Polsce - dzięki inspiracji Anatola Kaszczuka - Legion rozpoczął działalność w 1948 r. Dzisiaj w Polsce zrzesza blisko 20 tys. osób. Zadaniem Legionistów jest niesienie Chrystusa do ludzi, przybliżanie ich do Maryi i uświęcenie osobiste. Członkowie ruchu spotykają się na cotygodniowych zebraniach, na których modlitwę łączą z wymianą doświadczeń w pracy ewangelizacyjnej.
Tegorocznej pielgrzymce przewodniczył z ramienia Episkopatu biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski. On też odprawił Eucharystię na Szczycie i wygłosił okolicznościowe kazanie. Podkreślił, że dzisiejszy świat najbardziej potrzebuje świadectwa. Takie świadectwo miłości Boga i człowieka daje i powinien nadal dawać Legion Maryi. W czasie Mszy św. dokonany został akt intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Legionu Maryi. Modlono się również o beatyfikację Franka Duffa.

XVI Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

W dniach 23-24 września ok. 15000 małżeństw i rodzin uczestniczyło w 16. pielgrzymce, która przeżywana była pod hasłem: Dzieci wiosną rodziny i społeczeństwa.
W przeddzień przy ul. św. Barbary 41 odbyła się jesienna sesja diecezjalnych duszpasterzy i doradców rodzinnych. Prowadził ją ordynariusz diecezji łomżyńskiej bp Stanisław Stefanek - przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Referaty głosili: ks. Stefan Szymik, misjonarz Świętej Rodziny - Dzieci w Biblii; Józef Placha - Pedagogiczne aspekty rodzicielstwa; ks. Bogdan Peć, misjonarz Świętej Rodziny - Zintegrowane poradnictwo rodzinne w służbie dzieciom. Wypowiedzi referentów uzupełnione były dyskusją. Dzień obrad zakończono Mszą św. i Apelem przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.
Pierwszego dnia pielgrzymki, przed południem, w Auli Papieskiej miało miejsce ogólnopolskie spotkanie doradców rodzinnych. Słowa wprowadzenia wygłosił bp Stefanek. Następnie prezentowano ruchy prorodzinne w Polsce. Główny referat wygłosił min. Jerzy Kropiwnicki. Mówił o sytuacji demograficznej Polski w kontekście trendów światowych w sprawach rodziny, przyrostu naturalnego i wychowania. O godz. 15.30 dla uczestników ogólnopolskiej pielgrzymki rodzin Mszę św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej odprawił i wygłosił kazanie biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. Po Eucharystii na spotkaniu z pielgrzymami w Auli Papieskiej przemawiała Gianna Molla - córka błogosławionej włoskiej lekarki, wyniesionej na ołtarze w Roku Rodziny przez Papieża Jana Pawła II. Prelegentka mówiła o rodzinie otwartej na życie. Po dyskusji i komunikatach odprawiona została Droga Krzyżowa na wałach z rozważaniami o kościele domowym, jakim jest rodzina. Po modlitwie apelowej, odmówionej przez ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego Tygodnika Niedziela, i Różańcu w intencji rodzin rozpoczęło się czuwanie prowadzone przez małżeństwa z Radomia i Płocka. O północy Maryjną Pasterkę odprawił i wygłosił okolicznościowe kazanie ks. Jan Śledzianowski. W czasie Mszy św. nowi doradcy rodzin złożyli przyrzeczenia, a później spotkali się z bp. Stefankiem. Dalsze modlitewne czuwanie miały rodziny z archidiecezji warszawskiej, z diecezji warszawsko-praskiej i z archidiecezji łódzkiej.
Drugiego dnia (niedziela) w Auli Papieskiej Andrzej Pawłowski wygłosił prelekcję o wychowaniu patriotycznym, które należy do obowiązków religijnych. Następnie na Szczycie wprowadzenie do centralnej Mszy św. miały rodziny wielodzietne z diecezji sosnowieckiej. W koncelebrze bp. Stefanka i 100 duszpasterzy Eucharystię sprawował ordynariusz diecezji rzeszowskiej - bp Kazimierz Górny. Całe liturgiczne zgromadzenie powitał o. Kazimierz Maniecki - redaktor miesięcznika Jasna Góra. Kazanie wygłosił bp Stefanek. Mówił m.in. o dramacie ubóstwa społecznego i wykorzystywaniu go przeciw rodzinie. Wezwał rodziny, aby były sanktuarium życia i aby ich domy były pełne życia. To bowiem jest prawdziwe bogactwo społeczeństwa. Egoiści nie zbudują żadnego dobrobytu ani w Europie, ani w Polsce. Po kazaniu małżeństwa odnowiły przyrzeczenia ślubne. W Eucharystii uczestniczyli również: min. Maria Smereczyńska - pełnomocnik rządu ds. rodziny i b. min. Kazimierz Kapera, kilku senatorów i posłów. Zakończenie pielgrzymki połączone z jubileuszowym zawierzeniem rodzin odbyło się w Kaplicy Cudownego Obrazu.

JEDNYM ZDANIEM

Wszystkie kluby parlamentarne podjęły uchwałę o utworzeniu przez poznański Uniwersytet im. A. Mickiewicza Kolegium Europejskiego w Gnieźnie, na pamiątkę spotkania w tym mieście Ottona III i Bolesława Chrobrego.

W Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Dziedzictwa Kulturowego, podczas którego omawiano problem współpracy między Kościołem a państwem w dziedzinie ochrony zabytków (90% zabytków w Polsce to obiekty sakralne).

23 września br. odbyła się V Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu - Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Napierała. Pielgrzymi wzięli udział w konferencji nt. Rodzina w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia.

22-24 września br. odbył się w Łodzi Salezjański Kongres Ewangelizacyjny z udziałem ok. 800 gości, m.in. z Anglii, Francji, RPA, Nowej Zelandii i USA.

Polska podpisała z Unią Europejską porozumienie w sprawie wzajemnej liberalizacji handlu rolnego, które zakłada m.in. zniesienie ceł importowych na większość produktów rolnych oraz zniesienie unijnych dotacji do eksportu do Polski. Umowa wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez Radę Unii.

Rząd zadecydował o przesunięciu terminu przekazania Sejmowi projektu budżetu na 2001 r. o sześć tygodni - do 15 listopada br.

Rada Ministrów przyjęła nowe rozporządzenie w sprawie rodzin zastępczych, które m.in. precyzuje zasady doboru rodziny zastępczej oraz "Narodowy program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych" (problemy z alkoholem ma - wg ministerstwa zdrowia - ok. 3 mln Polaków).

Sejm znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii - posiadanie nawet małej ilości narkotyków będzie karalne.

Sejm odrzucił rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT i akcyzie.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu wezwała KRRiTV do podjęcia bardziej energicznych działań w związku z nadaniem w marcu br. na antenie łódzkiego ośrodka TVP wywiadu z zabójcą ks. Jerzego Popiełuszki.

3-4 września br. odbył się w Warszawie Zjazd Założycielski Związku Dziennikarzy Polskich na Wschodzie "Media Polskie". Uczestniczyli w nim przedstawiciele największych redakcji polskojęzycznych mediów z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii.

Przedterminowe wybory do rady warszawskiej gminy Centrum - zarządzone przez premiera Jerzego Buzka - wygrał SLD przed AWS i UW. W głosowaniu wzięła udział tylko jedna trzecia mieszkańców.

Prokuratura zadecydowała, że postawi zarzut publikacji artykułu "mającego znamiona przestępstwa" osobom odpowiedzialnym za umieszczenie w Trybunie w 1997 r. artykułu, w którym znieważono Papieża Jana Pawła II.

Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zapowiedziała śledztwa przeciw prokuratorom i sędziom, którzy w czasach stalinowskich popełnili zbrodnie sądowe.

Wałbrzyska policja zatrzymała 30 osób, w tym lekarzy zamieszanych w fałszowanie zaświadczeń niezbędnych m.in. do otrzymania rent, zwolnienia z wojska. "Medyczna ośmiornica" to jedna z największych afer korupcyjnych, ujawnionych w Polsce.

GUS zanotował w sierpniu br. spadek inflacji - inflacja roczna z 11,6% spadła do 10,7%; niemal jednocześnie zanotowano spadek wartości złotego.

Znów rośnie bezrobocie - obecnie bez pracy jest 13,8% aktywnych zawodowo Polaków; według prognoz Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, na koniec roku stopa bezrobocia będzie wynosiła 15%.

Druk bieżącego numeru "Niedzieli" zakończono 2 października 2000 r.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Kościoła w Luksemburgu: wasza misja to pocieszać i służyć

2024-09-26 17:38

[ TEMATY ]

katedra

papież Franciszek

Franciszek w Luksemburgu i Belgii

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież Franciszek

Papież Franciszek

„Piękna jest misja, którą Pan nam powierza, aby pocieszać i służyć, za przykładem i z pomocą Maryi” - powiedział Ojciec Święty spotykając się ze wspólnotą katolicką Luksemburga w tamtejszej katedrze Notre-Dame .

Na wstępie Franciszek zauważył, że Kościół w Luksemburgu upamiętnia obecnie cztery wieki nabożeństwa do Maryi Pocieszycielki Strapionych, Patronki kraju. Nawiązał do motta swej podróży: „Aby służyć” i wskazał, że „pocieszanie i służba są dwoma fundamentalnymi aspektami miłości, którą dał nam Jezus, którą powierzył nam jako misję, i którą ukazał nam jako jedyną drogę do pełnej radości”.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Św. Franciszku, naucz nas nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać, nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć, nie tyle szukać miłości, co kochać!

Wszechmogący, wieczny Boże, któryś przez Jednorodzonego Syna Swego światłem Ewangelii dusze nasze oświecił i na drogę życia wprowadził, daj nam przez zasługi św. Ojca Franciszka, najdoskonalszego naśladowcy i miłośnika Jezusa Chrystusa, abyśmy przygotowując się do uroczystości tegoż świętego Patriarchy, duchem ewangelicznym głęboko się przejęli, a przez to zasłużyli na wysłuchanie próśb naszych, które pokornie u stóp Twego Majestatu składamy. Amen.
CZYTAJ DALEJ

O człowieku, który zmienił historię

2024-09-27 11:26

[ TEMATY ]

film

Materiał prasowy

Już 27 września na ekrany kin wchodzi film o prezydencie USA Ronaldzie Reaganie.

„Reagan” to pierwszy film o Ronaldzie Reaganie w naprawdę reaganowskim duchu. Bez politycznej poprawności, przepełniony optymizmem i prostotą tak charakterystycznymi dla życiowej postawy, człowieka, który zakończył zimną wojnę i doprowadził do rozpadu Związku Sowieckiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję