Reklama

KANADA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęcie przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży w Toronto

W Kanadzie rozpoczęły się już przygotowania do kolejnego Światowego Dnia Młodzieży, który w 2002 r. ma się odbyć w Toronto. O powierzeniu temu właśnie miastu organizacji spotkania poinformował Jan Paweł II 20 sierpnia br., na zakończenie XV Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie. Wiadomość ta wywołała wielką radość i poruszenie w całej Kanadzie. "Przyjęcie takiego zgromadzenia jest wyzwaniem i błogosławieństwem dla katolików w naszym kraju i, jeśli Bóg pozwoli, będzie znaczącym wkładem do planów duszpasterskich dla przyszłych pokoleń" - powiedział dziennikarzom przewodniczący Kanadyjskiej Konferencji Biskupów Katolickich - bp Gerald Wiesner z Prince George.
Nad przygotowaniami do XVI ŚDM w Toronto pracuje zespół pod kierunkiem ks. Thomasa Rosicy, mianowanego krajowym dyrektorem ds. Światowego Dnia Młodzieży 2002 r. Niektórzy członkowie tej grupy uczestniczyli w przygotowaniach do tegorocznego ŚDM w Rzymie, zdobywając niezbędne doświadczenie. O. Rosica pracował w Centrum Prasowym w Rzymie, a dziennikarz kanadyjski Chris Radziminski był jednym z 15 młodych ludzi, których gościł Ojciec Święty w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo w czasie trwania XV ŚDM.

Młodzi przywieźli serce bł. Alojzego Orione

Nienaruszone przez czas serce bł. Alojzego Orione (1872-1940) przywiozło do Argentyny 400 młodych, którzy uczestniczyli w Światowym Dniu Młodzieży w Rzymie. Relikwiarz z doczesnymi szczątkami Założyciela Zgromadzenia Małego Dzieła Opatrzności Bożej (Orionistów) pozostanie na stałe w prowadzonym przez tę wspólnotę zakonną ośrodku Cottolengo w Claypole, na przedmieściach Buenos Aires.
Po przybyciu na stołeczne lotnisko międzynarodowe Ezeiza młodzi procesjonalnie przenieśli relikwię do ośrodka pomocy, założonego jeszcze przez Błogosławionego, gdy w okresie przeddwojennym przebywał przez pewien czas w Argentynie. Tam odprawiono Mszę św. Z okazji przybycia relikwii w Cottolengo otwarto wystawę poświęconą bł. Alojzemu, zatytułowaną Expo-Orione, zorganizowaną przez różne domy i placówki, prowadzone przez zgromadzenie. Ma ona na celu zapoznanie jak najszerszych rzesz Argentyńczyków zarówno z życiem Błogosławionego, jak i z jego dziełem oraz z duszpasterską i społeczną działalnością Orionistów. Już w pierwszych dniach wystawy odwiedziło ją ponad 5 tys. osób z całego kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Aresztowanie kapłana za odprawianie Mszy św.

W sierpniu br. władze chińskiego dystryktu Changle aresztowały katolickiego księdza Gao Yi Hua za odprawienie Mszy św. Poinformowała o tym 29 sierpnia br. amerykańska fundacja im. Kardynała Kunga - organizacja broniąca wolności wyznania, a przede wszystkim walcząca o równouprawnienie dla chińskich katolików wiernych papieżowi. W swojej informacji fundacja stwierdziła, że "ks. Gao z katolickiego Kościoła podziemnego został aresztowany przez policję 19 sierpnia br. bezpośrednio po odprawieniu Mszy św. w domu swego przyjaciela". Nie wiadomo, jakie są losy zatrzymanego kapłana. Ks. Gao w latach 1989-91 przebywał w obozie pracy za odmowę przystąpienia do jedynego uznawanego przez władze i nie utrzymującego kontaktów z Watykanem Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Fundacja, nosząca imię więzionego przez wiele lat przez komunistyczne władze chińskie i zmarłego 20 marca br. na emigracji w USA kard. Ignatiusa Kung Pin-meia, podkreśliła, że mimo prześladowań komunistycznych liczba katolików wiernych Stolicy Apostolskiej zdecydowanie wzrasta; na początku lat 50. było ich 3 mln, a obecnie jest 4 razy więcej.

Zamordowano misjonarza - obrońcę praw człowieka

Amerykański misjonarz katolicki - o. John Anthony Kaiser zginął w Kenii, na trasie z Naivasha do Nakuru, ok. 70 km na północ od Nairobi. Jego ciało znaleziono 24 sierpnia br., poinformowała włoska agencja misyjna MISNA.
Ks. Kaiser był znanym obrońcą praw człowieka w Kenii. W listopadzie ub.r. otrzymał nakaz opuszczenia kraju, który później, pod wpływem licznych protestów, m.in. ze strony Kościoła, cofnięto. Zaczął jednak wówczas otrzymywać listy z pogróżkami.
Opozycja twierdzi, że nie ma żadnych wątpliwości, że śmierć misjonarza ma charakter polityczny. Ks. Cornelius Schilder, bezpośredni przełożony ks. Kaisera, powiedział, że w przededniu śmierci był on bardzo niespokojny. Przed pójściem spać opowiedział współbratu zakonnemu, o. Francisowi Mwangiemu, że lęka się o swoje życie. Gdy ten przyszedł rano do jego pokoju, misjonarza już tam nie było.

Reklama

USA

Trwające 4 godziny wspólne modlitwy i śpiewy rozpoczęły 28 sierpnia br. Milenijny Szyt Pokojowy przedstawicieli różnych religii świata w nowojorskiej siedzibie ONZ. Specjalnym wysłannikiem Jana Pawła II na to spotkanie był przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego - kard. Francis Arinze. Do Nowego Jorku przybyli m.in. zwierzchnicy Kościołów z krajów, w których religia odgrywa ważną rolę w konfliktach politycznych, a więc z Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Indonezji, Filipin, Sierra Leone, Etiopii, Rwandy czy Sudanu. Konferencję pod patronatem ONZ zorganizowała niezależna grupa teologów i naukowców. Z ramienia Światowej Rady Kościołów uczestniczył sekretarz generalny Konrad Raiser. Spotkanie na szczycie przywódców religijnych w siedzibie ONZ zakończyło się 31 sierpnia.

WĘGRY

W Budapeszcie odbyły się uroczyste obchody 1000-lecia chrześcijaństwa na Węgrzech, połączone z obchodami Wielkiego Jubileuszu 2000. Uczestniczyli w nich m.in.: sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano, ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I oraz Wielki Mistrz Zakonu Bożogrobców - kard. Carlo Furno. Uroczystości rozpoczęły się 19 sierpnia br. największym w historii Węgier nabożeństwem ekumenicznym w kościele luterańskim w Budzie. Po ich zakończeniu goście honorowi, wśród nich 7 kardynałów z całej Europy, odbyli symboliczny rejs po Dunaju.
20 sierpnia, podczas Mszy św. w budapeszteńskiej katedrze, patriarcha Bartłomiej I ogłosił króla Stefana I i biskupa Hierosiosa nowymi świętymi tradycji prawosławnej. Był to pierwszy przypadek ogłoszenia świętym prawosławnym osoby kanonizowane przez Kościół katolicki po rozłamie chrześcijaństwa na zachodnie i wschodnie w 1054 r. Wieczorną Mszę św. odprawił kard. Sodano, który odczytał wiernym list Jana Pawła II, przygotowany specjalnie na tę okazję. Trzydniowe obchody milenijne na Węgrzech zakończyły się 21 sierpnia w opactwie benedyktynów Pannonhalma.

Reklama

WĘGRY

Pierwsza katolicka rozgłośnia radiowa na Węgrzech rozpoczęła nadawanie swoich programów. Począwszy od 1 września br. stacja z siedzibą w Egerze będzie nadawała programy przez całą dobę.
Swoim zasięgiem radio obejmie przede wszystkim archidiecezję Eger, na której terenie mieszka ok. 600 tys. katolików. Dla mniejszości słowackiej i romskiej przewidziane są specjalne audycje w ich językach. Dyrektorem nowej rozgłośni jest wikariusz generalny archidiecezji - ks. Ferenc Juhhsz.

ROSJA

Administrator apostolski dla katolików Syberii Wschodniej - bp Jerzy Mazur SVD poświęcił 26 sierpnia br. 4 dzwony, które zawieszono na wieży budowanej obecnie katedry pw. Niepokalanego Serca Matki Bożej w Irkucku. W kazaniu biskup-konsekrator powiedział, że "dzwony będą głosiły chwałę Chrystusa Zmartwychwstałego wszystkim ludziom nad brzegami Angary". Podkreślił, że są to dzwony jubileuszowe, a " ich głos będzie się rozlegał z wieży katedralnej dla ożywienia wiary i dawania świadectwa chrześcijańskiego". Zwrócił też uwagę, że obecna ceremonia odbywa się w dniu, który w Kościele w Polsce jest poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej, co jeszcze bardziej podkreśla związek przyszłej katedry z Maryją.

JEDNYM ZDANIEM

Ojciec Święty Jan Paweł II wystosował specjalny telegram do uczestników XII Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", który odbył się 30 sierpnia br. w Gdańsku w 20. rocznicę powstania Związku.

W Hiszpanii, baskijscy separatyści z terrorystycznej organizacji ETA zabili 12. osobę w tym roku - 29-letniego radnego z partii rządzącej.

Ivan Stambolić, b. prezydent Jugosławii, zaginął w nieznanych okolicznościach. Opozycja oskarżyła prezydenta Slobodana Milosevicia o uprowadzenie Stambolicia, który uchodził za jego politycznego konkurenta.

ONZ-owski Komitet przeciw Dyskryminacji Rasowej skrytykował Czechy i wezwał rząd czeski do karania osób nawołujących do nienawiści i przemocy wobec grup mniejszościowych, a zwłaszcza Romów. Apel dotyczy też zakazu dyskryminacji rasowej w szkolnictwie, opiece zdrowotnej i socjalnej itp.

400 osób hospitalizowano na południu Ukrainy z powodu wycieku z 12 zbiorników z paliwem do rakiet jądrowych SS-18. Rozważa się wysiedlenie całych wsi z zagrożonych terenów.

Ugaszono pożar 540-metrowej wieży telewizyjnej Ostankino w centrum Moskwy; zginęły 4 osoby.

Nowy deputowany Czeczenii do Dumy Asłanbek Asłachanow, uważany za polityka lojalnego wobec Moskwy, zażądał przerwania rosyjskiej operacji w republice, "aby ratować ją od całkowitego zniszczenia", potępił też wojska rosyjskie za dokonywane w Czeczenii "czystki".

Pod presją Chin, ONZ nie zaprosiła duchowego przywódcy Tybetu - Dalajlamy, na Milenijny Szczyt Pokojowy przedstawicieli największych religii w Nowym Jorku.

Prezydent Tajwanu Chen Shui-bian oświadczył, że istnieje możliwość zjednoczenia wyspy z Chinami. Zastrzegł jednak, że każde przyjęte rozwiązanie musi być zgodne z wolą i ostateczną decyzją 23 mln mieszkańców Tajwanu.

Niepowodzeniem zakończyła się druga runda rozmów mających doprowadzić do nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią a Koreą Północną.

Korea Południowa przekazała stronie północnokoreańskiej 63 szpiegów - niektórzy z nich spędzili w więzieniu ponad 40 lat (czynniki oficjalne uznały ich za bohaterów komunistycznej partii i rewolucji).

W Sierra Leone bojownicy Zjednoczonego Frontu Rewolucyjnego uprowadzili 11 brytyjskich żołnierzy, stacjonujących w tym kraju w ramach kontyngentu ONZ.

Według ustaleń niemieckiego wywiadu w Iraku, w tajnej fabryce 40 km od Bagdadu produkowane są rakiety bliskiego zasięgu (Irak posiada plany rakiety zdolnej pokonać 3 tys. km).

Nowozelandzka policja wykryła spisek terrorystów afgańskich, którzy podczas trwania igrzysk olimpijskich chcieli wysadzić w powietrze elektrownię atomową w pobliżu Sydney w Australii.

Włoski minister rolnictwa Pecoraro Scanio oskarżył miejscowe firmy zajmujące się zalesianiem o umyślne podpalenia lasów w celu uzyskania korzystnych kontraktów. Zapowiedział jednocześnie, że odtąd odtwarzaniem spalonych lasów będą zajmowały się tylko służby publiczne.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

[ TEMATY ]

Wilno

Litwa

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Polski przemarsz w sercu Wilna stał się już piękną tradycją, organizowaną od dwudziestu lat przez Związek Polaków na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Święta Konstytucji 3 Maja.

CZYTAJ DALEJ

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Uczestniczyć w nim będą naukowcy, ekonomiści, politycy, burmistrzowie, lekarze, przedsiębiorcy, pracownicy, sportowcy i zwykli obywatele z różnych krajów świata. Zasiądą oni przy 12 „stolikach” w Watykanie i emblematycznych miejscach Rzymu. „Chcemy wraz z papieżem powtórzyć: «nie» dla wojny, «tak» dla pokoju, «tak» dla negocjacji i zasady braterstwa” - tłumaczy ks. Francesco Occhetta, sekretarz generalny Fundacji Fratelli tutti, która organizuje to wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję