Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Milenijna Msza św. we Wrocławiu

Najwyżsi dostojnicy Kościoła i państwa przybyli 24 czerwca br. do Wrocławia, by uczestniczyć w uroczystej Mszy św. z okazji tysiąclecia biskupstwa wrocławskiego i Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Na celebrowaną na rynku Eucharystię, której przewodniczył legat papieski - kard. Edmund Szoka, przybyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski - kard. Józef Glemp, kardynałowie i arcybiskupi. Obecni byli: Premier, Prezydent i Marszałek Sejmu oraz b. prezydent RP na Uchodźstwie - Ryszard Kaczorowski. Abp Józef Kowalczyk odczytał nominację kard. Szoki na legata papieskiego, w której Jan Paweł II przypomniał o licznych owocach duchowych, jakie przyniosła w swej historii diecezja wrocławska. Papież wymienił związanych z tym terenem wybitnych duchownych, biskupów, teologów, zakonników, zgromadzenia oraz dzieła miłosierdzia zainicjowane i prowadzone na tym terenie.
Kard. Edmund Szoka z USA powiedział m.in., że tylko przez wyrzeczenie i gotowość służenia drugiemu można właściwie kształtować stosunki międzyludzkie i tworzyć właściwą przestrzeń dla przyjmowania Boga. Podczas celebracji na ołtarzu stały relikwie św. Jadwigi, św. Stanisława, św. Wojciecha, św. Jana Chrzciciela, św. Heleny i bł. Czesława. Legat papieski poświęcił również Kolumnę Chrystusa Króla Wszechświata, na placu katedralnym, która jest darem duchowieństwa archidiecezjalnego dla mieszkańców z okazji 1000-lecia milenium diecezji.
Z tej samej okazji we wrocławskim Ratuszu odbyło się spotkanie przedstawicieli władz kościelnych i państwowych.
W niedzielę 25 czerwca kard. Edmund Szoka konsekrował kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy, który jest pomnikiem 1000-lecia biskupstwa wrocławskiego.

Zebranie Plenarne

Konferencji Episkopatu Polski
Ocena przebiegu dotychczasowych uroczystości jubileuszowych w Polsce, problemy katechezy oraz dialogu z innymi religiami i niewierzącymi - to główne tematy obrad 306. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała 23 czerwca we Wrocławiu. Miejsce Zebrania wybrano ze względu na odbywające się w tym mieście obchody tysiąclecia biskupstwa. Polscy biskupi wystosowali specjalny list kondolencyjny do Konferencji Biskupów Indii, w którym m.in. wyrazili żal z powodu śmierci Alana de Lastic z New Delhi, przewodniczącego indyjskiego Episkopatu. Biskupi wybrali nowego delegata Episkopatu Polski ds. ruchów katolickich, został nim bp Mieczysław Cisło z Lublina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. prof. dr hab. Andrzej Zuberbier zginął w wypadku

Ks. prof. dr hab. Andrzej Zuberbier, jeden z najwybitniejszych teologów specjalizujących się w teologii dogmatycznej i zarazem uczestnik dialogu międzyreligijnego, zginął 27 czerwca w wypadku samochodowym w Piotrkowicach, ok. 20 km od Kielc. Kapłan prawdopodobnie zasłabł za kierownicą, gdyż samochód przy dobrych warunkach pogodowych i na prostej drodze rozbił się o drzewo.
Ks. prof. dr hab. Andrzej Zuberbier urodził się 16 kwietnia 1922 r. w Warszawie. Studia odbył w latach 1941-49 w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Czesława Kaczmarka w 1946 r. Pracę doktorską, zatytułowaną Znaczenie wyrazu "nadprzyrodzony" u św. Tomasza z Akwinu, obronił w 1951 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zaś stopień doktora habilitowanego otrzymał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w 1971 r. na podstawie ogólnego dorobku i rozprawy habilitacyjnej pt. Relacja natura - nadprzyrodzoność w świetle teologii współczesnej. Na tej uczelni pracował jako adiunkt w Katedrze Teologii Dogmatycznej, potem był jej kierownikiem, a równocześnie wykładał sakramentologię i ekumenizm w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Tytuł profesora nadzwyczajnego nadała mu Rada Państwa 16 marca 1989 r.
Działalność naukowa ks. prof. Andrzeja Zuberbiera koncentrowała się wokół przemian zachodzących we współczesnej teologii katolickiej, jej otwarcia na filozofię współczesną, oraz wokół związków między teologią a kulturą. Uczestniczył w wielu sympozjach międzynarodowych i spotkaniach teologiczno-naukowych. Był autorem ponad 100 prac i rozpraw oraz kilku książek. Do najważniejszych należą: Teologia dzisiaj oraz Wierzę. Podstawowe prawdy wiary. Uczestniczył również w pracach kolegiów redakcyjnych czasopism katolicko-naukowych. Od 1986 r. był członkiem Podkomisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, potem konsultorem Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem. Przed dwoma laty wybrany został współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Reklama

Zmarł ks. prof. Józef Tischner

Ks. prof. Józef Tischner - jeden z najwybitniejszych polskich teologów i filozofów katolickich - zmarł 28 czerwca br. w wieku 69 lat, w szpitalu w Krakowie. Był księdzem archidiecezji krakowskiej, profesorem doktorem habilitowanym filozofii, dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, prezesem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, członkiem Komitetu Doradczego Unii Wolności. Ks. Tischner przyjął święcenia kapłańskie w 1955 r. z rąk bp. Franciszka Jopa. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat uzyskał na UJ w 1966 r., a habilitację w 1974 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej ATK, w 1985 r. został profesorem nadzwyczajnym PAT. Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, laureatem nagród: im. Jurzykowskiego, im. Pruszyńskiego, PEN-Clubu, im. Kisielewskiego.
Do najważniejszych publikacji ks. Tischnera można zaliczyć: Etykę solidarności, Polski kształt dialogu, Myślenie według wartości, Filozofię dramatu, Nieszczęsny dar wolności, W krainie schorowanej wyobraźni, Historię filozofii po góralsku, Spór o istnienie człowieka.

Reklama

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej

10 czerwca br. odbyła się Jubileuszowa - XX Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej ponad 1000 osób z 50 Klubów z całej Polski.
Zgromadzonych w Auli Papieskiej powitał o. Jan Pach - paulin, po czym rozpoczęła się Święta Liturgia, którą w koncelebrze duszpasterzy sprawował ks. Andrzej Gałka - kapelan Klubu warszawskiego. W kazaniu, w nawiązaniu do Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej, zwrócił uwagę na konieczność naśladowania takich cech Matki Bożej, jak: ufność, cierpliwość i postawa czuwania, a także zachęcił do jedności, która buduje. Następnie uczestnicy pielgrzymki wysłuchali wykładu ks. Michała Czajkowskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego nt. Biblijne orędzie jubileuszowe. Prelegent, opierając się na nauce Jana Pawła II, rozważał głównie problem wyznania win oraz prośby o przebaczenie w imieniu Kościoła.
Po południu KIK-owcy złożyli kwiaty i modlili się przy pomniku Prymasa Tysiąclecia - sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, a następnie wzięli udział w Drodze Krzyżowej na wałach, której przewodniczył ks. Henryk Tribowski - kapelan KIK z Gdańska.
Zakończeniem pielgrzymki było maryjne nabożeństwo w Kaplicy Cudownego Obrazu, połączone z uroczystym błogosławieństwem duszpasterzy.

Jubileuszowe pielgrzymki zakonów

W ramach przeżywania Roku Świętego 2000 jubileuszową pielgrzymkę odbyły 17 czerwca br. siostry Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny, znane jako siostry sercanki niehabitowe. Zgromadzenie zostało założone przez bł. o. Honorata Koźmińskiego oraz m. Paulę Malecką. W pielgrzymce, poprzedzonej dniem skupienia, wraz z przełożoną generalną m. Teresą Wojciaszek i zarządem generalnym uczestniczyły siostry ze wszystkich domów. Uroczystą Mszę św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej odprawił i wygłosił okolicznościowe kazanie o jubileuszu b. generał Zakonu Paulinów - o. Józef Płatek. Po Mszy św. siostry uczestniczyły w Apelu.
W podobnej jubileuszowej pielgrzymce przybyło 18 czerwca br. Zgromadzenie Braci Albertynów. Wraz z bratem starszym Januszem Adamusem w pielgrzymce uczestniczyli bracia albertyni prowadzący domy pomocy społecznej dla osób upośledzonych umysłowo i chorych psychicznie (4 domy), przytuliska dla bezdomnych i kuchnie dla ubogich. Uczestnikami pielgrzymki były również siostry albertynki oraz podopieczni wraz ze współpracownikami Dzieła św. Brata Alberta. Uroczystej Liturgii przed Cudownym Obrazem przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na autentyczne źródło, a zarazem cel każdego dzieła miłosierdzia świadczonego w Kościele, jakim powinna być mistyczna więź z Trójcą Przenajświętszą.
W czasie sprawowanej Eucharystii bracia odnowili śluby zakonne.

Reklama

Zakończenie roku szkolnego

Dzieci i młodzież Częstochowy rok szkolny zakończyły Eucharystią sprawowaną 21 czerwca o godz. 19.00 na Szczycie Jasnogórskim.
Celebransem i kaznodzieją był metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. "Za przykładem Maryi, która zostawiła nam Magnificat - mówił Ksiądz Arcybiskup - mamy dziękować Bogu za dobro, którym nas obdarza. To dobro przegrywamy niekiedy w czasie wakacji. Matka Boża w Kanie Galilejskiej uprosiła cud, aby zachować radość i szczęście. W ten sposób stała się zachowawczynią dobra i prawdziwego szczęścia. Błagajmy Ją, aby nas i innych zachowała od utraty dobra i szczęścia".
W czasie Liturgii pieczę nad oprawą śpiewno-muzyczną sprawowały zespoły Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafiach Przemienienia Pańskiego w Częstochowie, Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Gomunicach i Serca Pana Jezusa w Woli Krzysztoporskiej.

Reklama

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego

24 czerwca br. 636 kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego wraz z rodzinami i z 30 pocztami sztandarowymi wzięło udział w pielgrzymce.
Obecnie istnieją w Polsce 34 oddziały ZWP Okresu Stalinowskiego z lat 1939-56. Ludzie ci walczyli nie tylko podczas II wojny światowej o niepodległą Polskę, ale i po roku 1945 nie złożyli broni. Byli więzieni i prześladowani.
Najpierw w Bazylice odbył się specjalny program patriotyczny w wykonaniu chóru mieszanego Vincentius z bazyliki mniejszej w Bydgoszczy oraz 6-osobowej orkiestry dętej dzieci w wieku od 9 do 13 lat z Kóz k. Bielska-Białej. Centralnym punktem była Eucharystia w Bazylice. Zgromadzonych na Mszy św. powitał podprzeor klasztoru - o. Marian Lubelski. W zastępstwie nieobecnego bp. Zbigniewa Kraszewskiego, krajowego duszpasterza kombatantów, Mszę św. odprawił paulin - o. płk Jan Golonka. W słowie Bożym ukazał postać św. Jana Chrzciciela jako człowieka charakteru, męstwa i odwagi. Wśród koncelebransów był ks. kan. Jan Stępień z Radomia, męczony przez NKWD w Rembertowie.
Po południu w Sali Papieskiej odbyło się spotkanie, w czasie którego słuchano wierszy patriotycznych i piosenek w wykonaniu chóru i orkiestry, a także dzielono się wspomnieniami.

XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego

25 czerwca br. zgromadziło się na Jasnej Górze ok. 5 tys. uczestników pielgrzymki rzemiosła polskiego. Dołączyła do nich delegacja Bractwa Kurkowego z Krakowa.
Pod przewodnictwem ks. Kazimierza Kijasa, krajowego duszpasterza rzemiosła, odprawione zostało najpierw nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach. Później przy dźwiękach dętej orkiestry nastąpiło uroczyste wejście na podium przy ołtarzu starszyzny w strojach cechowych, pocztów sztandarowych i Bractwa Kurkowego. Podprzeor - o. Marian Lubelski powitał zgromadzonych. W koncelebrze Najświętszą Ofiarę sprawował biskup senior Albin Małysiak z Krakowa. W okolicznościowym kazaniu przypomniał wspaniałą historię rzemiosła.
"W świecie i w Polsce rzemiosło wspomagało kult religijny. Dowodem może być u nas Kraków i jego niezliczone, wspaniałe zabytki. Komunizm chciał zniszczyć rzemiosło, bo było wierne Kościołowi. Potrzeba nam dzisiaj zmienić wiele ustaw i uchwalić nowe. Stąd rodzi się problem udziału katolików w wyborach. Katolik ma obowiązek religijny iść do wyborów i głosować na ludzi uczciwych, prawych i miłujących Ojczyznę. Przyszłość będzie lepsza nie tylko przez pracę, ale i przez modlitwę pacierza na kolanach, przez nasz udział w niedzielnej Mszy św., i przez uczenie młodego pokolenia wiary".
Jako dar ołtarza rzemieślnicy złożyli segment kraty kowalskiej z napisami: "Jeszcze Polska nie zginęła", "Vidimus Deus vincit 1989" - słowa, które Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedział na Jasnej Górze. Krata będzie umieszczona przy ołtarzu Matki Bożej na Szczycie.
Po Mszy św. i po podziękowaniach rozpoczęło się modlitewne przejście przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Po jego zakończeniu w Auli o. Kordeckiego wręczono okolicznościowe dyplomy najlepszym mistrzom i uczniom rzemiosła.
W czasie pielgrzymki śpiewał rzemieślniczy chór męski " Pochodnia" z Częstochowy pod dyrekcją Jolanty Bielickiej-Pinderak, przy akompaniamencie Teresy Ptak, a grała jasnogórska dęta orkiestra, którą dyrygował konfrater Zakonu Paulinów - Alfred Stępniewski.

JEDNYM ZDANIEM

Ojciec Święty Jan Paweł II był najczęściej opisywaną postacią przez uczniów zdających w Radomiu egzamin do szkół średnich.

Mariusz Solecki jest zwycięzcą Wielkiego Jubileuszowego Konkursu Wiedzy o Papieżu Janie Pawle II. Finał Konkursu rozegrał się 25 czerwca w auli KUL.

W Szczecinie został ustanowiony rekord grania dla Jezusa. Nie przeszkodziła w tym zmieniająca się przez cały czas pogoda - upalne słońce, wiatr i deszcz. Dokładnie przez 2000 minut, czyli przez 1 dobę 9 godzin i 20 minut, muzycy śpiewali i grali dla Jezusa, kończąc swój koncert 24 czerwca wieczorem.

Na terenie warszawskiej AWF 26 czerwca rozpoczęła się XII Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Do Warszawy przyjechało ponad tysiąc zawodników z kraju i zagranicy.

Caritas Diecezji Opolskiej przekazała cztery transporty z pomocą rzeczową rolnikom z ośmiu gmin województwa podlaskiego, których dotknęła klęska suszy.

Po ulicach Warszawy jeździł 25 czerwca zabytkowy tramwaj, w którym Fundacja Polska Raoula Follereau zbierała pieniądze na ratowanie głodujących dzieci z Etiopii. Zbiórka trwała też przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Jak obliczyli wolontariusze, każde 30 zł wystarczy na miesięczne wyżywienie jednego dziecka i jego matki w Etiopii.

Ośrodek Informacji dla Migrantów i Uchodźców został zorganizowany przez Caritas Polską w graniczącym z Niemcami Zgorzelcu. Mogą tam znaleźć pomoc obcokrajowcy, którzy z różnych przyczyn trafiają do Polski i czują się zagubieni.

Władysław Bartoszewski został nowym szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zajął miejsce Bronisława Geremka, który odszedl z rządu jako ostatni minister Unii Wolności - po zerwaniu koalicji.

Ponad 4,5 tys. osób, czyli połowa wszystkich pensjonariuszy domów opieki w Polsce, może znaleźć się na bruku w wyniku rozwiązania przez Ministerstwo Zdrowia umów z zakładami opieki społecznej prowadzonymi przez zgromadzenia zakonne.

Rząd na posiedzeniu 28 czerwca poparł projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, w której zapisano całkowity zakaz reklamy alkoholu.

Podczas wakacji w aglomeracji górnośląskiej zaplanowano zakrojoną na szeroką skalę multimedialną kampanię trzeźwościową. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem Kościoła, lokalnych władz samorządowych oraz Agencji Reklamowej Business Consulting.

Dwóch na trzech Polaków uważa, że służba zdrowia działa gorzej niż przed reformą - wynika to z badań prowadzonych przez CBOS. Tylko 12% jest zdania, że jest lepiej niż było.

Ponad 100 ministrów spraw zagranicznych wzięło udział w warszawskiej konferencji na temat demokracji. Końcowej deklaracji nie podpisała Francja.

Senat zgodził się na powołanie Leona Kieresa na szefa Instytutu Pamięci Narodowej, Andrzeja Zolla na rzecznika praw obywatelskich i Marka Piechowiaka na rzecznika praw dziecka.

W MSWiA powołano 28 czerwca wydział ds. sekt.

Andrzej Szkaradek, Wiesław Walendziak i Kajus Augustyniak tworzyć będą trzon komitetu wyborczego Mariana Krzaklewskiego. W kampanii Krzaklewskiemu towarzyszyć będzie żona Maria.

Trzej kandydaci postkomunistów wygrali wybory uzupełniające do Senatu w b. województwach: katowickim, szczecińskim i wrocławskim. Zanotowano bardzo niską frekwencję.

Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała, że urzędujący prezydent musi płacić z własnej kieszeni za wyjazdy na spotkania związane z kampanią wyborczą.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w naszym życiu

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 17, 20-26.

Czwartek, 16 maja. Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika

CZYTAJ DALEJ

Czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

2024-05-16 11:44

fot s. Amata J. Nowaszewska CSFN

W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W wigilię tej uroczystości parafie i wspólnoty naszej archidiecezji przygotowują dla wiernych spotkania modlitewne. Oto, gdzie można się włączyć do wspólnej modlitwy.

Brzeg, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Czuwanie rozpocznie się o godz. 19.30 w kaplicy św. Jadwigi. W planie: adoracja z modlitwą o wylanie Ducha Świętego, Eucharystia w intencji uzdrowienia duszy i ciała, uwielbienie i modlitwy wstawiennicze.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

16 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyło się spotkanie z kard. Grzegorzem Rysiem poświęcone jego najnowszej książce „Duch Święty”. Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą, po której metropolita łódzki odniósł się do treści książki, podkreślając znaczenie miłości i nadziei w Duchu Świętym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję