Reklama

WŁOCHY

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Burmistrz Rzymu zgodził się na zlot homoseksualistów

Burmistrz Rzymu Francesco Rutelli oświadczył, że pierwszy światowy zlot 200 tys. homoseksualistów (World Gay Pride) - krytykowany stanowczo przez Stolicę Apostolską - będzie mógł odbyć się w dniach 1-9 lipca br. W tym samym czasie w Rzymie przebywać będzie kilkadziesiąt tysięcy Polaków, biorących udział w narodowej pielgrzymce z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
Imprezy organizowane w ramach World Gay Pride będą miały patronat władz Rzymu, które wyasygnowały na ten cel subwencję w wysokości 150 tys. dolarów.
Premier Włoch Giuliano Amato uznał za "niestosowny" plan spotkania homoseksualistów w Rzymie w lipcu br. Tym samym poparł on protest Stolicy Apostolskiej przeciw projektowi zorganizowania tego rodzaju imprezy w Wiecznym Mieście w okresie obchodów Wielkiego Jubileuszu. Oświadczył, że gdyby to od niego zależało, odwołałby to spotkanie, ale konstytucja nie zezwala, by go zakazać. Przeciwko wydaniu zgody na organizację przemarszu homoseksualistów opowiedzieli się m.in. gubernator regionu Lacjum, którego stolicą jest Rzym i szef prowincji rzymskiej.

Zmarł kard. SladkevicSius

Kard. Vincentas SladkevicSius, najwyższy dostojnik Kościoła katolickiego na Litwie, cieszący się wielkim autorytetem moralnym, zmarł 28 maja br. w Kownie.
Urodził się w 1920 r. w Guroniai (diecezja koszedarska). Po ukończeniu seminarium duchownego w Kownie przyjął święcenia kapłańskie w 1944 r. W 1957 r. Pius XII mianował go biskupem pomocniczym diecezji koszedarskiej, a sakrę otrzymał na Boże Narodzenie tego roku. Bp SladkevicSius został przez władze komunistyczne zesłany poza teren swej diecezji i przez 23 lata nie mógł się w niej pokazać jako kapłan. W 1988 r. Jan Paweł II włączył go do Kolegium Kardynalskiego, a następnie przeniósł do Kowna na stanowisko arcybiskupa metropolity. W tym samym roku kard. SladkevicSius został przewodniczącym Konferencji Biskupów Litwy (do 1994 r.).
"Kard. Vincentas SladkevicSius był autentycznym świadkiem Ewangelii, kapłanem mocnej wiary i żarliwej pobożności" - napisał Jan Paweł II w telegramie kondolencyjnym po śmierci Księdza Kardynała, skierowanym na ręce Arcybiskupa Kowna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kongres Eucharystyczny w Moskwie

W dniach 26-28 maja 2000 r. w Moskwie odbył się I Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny pod hasłem: Źródło i wielkość chrześcijańskiego życia. Podczas Kongresu były liturgie, adoracje, nocne czuwania, wykłady i rozważania. Uczestniczyli wszyscy biskupi Rosji i biskup z Kazachstanu oraz nowy nuncjusz apostolski w Moskwie. Przyjechali przedstawiciele wszystkich parafii Rosji. W sobotę odbyły się święcenia kapłańskie dwóch księży. Jeden z nich pochodzi z Moskwy, ukończył seminarium w Rzymie, a drugi pochodzi spod Grodna, a seminarium ukończył we Wrocławiu. Centralnym wydarzeniem Kongresu była uroczysta Eucharystia i procesja ulicami Moskwy. W procesji uczestniczyło 6 biskupów, 50 księży i tysiące wiernych z Moskwy i całej Rosji. Już wcześniej bywały procesje ulicami Kaliningradu, Sankt Petersburga i Moskwy. Tym razem jednak procesja była wyjątkowa. Trwała ponad dwie godziny. Była to procesja do czterech ołtarzy, według schematu uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej. Wspaniały śpiew ludzi w językach polskim i rosyjskim był największą manifestacją wiary w Moskwie od czasu rewolucji. Mszy św. i procesji przewodniczył Nuncjusz Apostolski. Słowo Boże wygłosił abp T. Kondrusiewicz. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że zauważa się ogromną zmianę w Rosji. Do tej pory była to ziemia praktycznie pozbawiona Eucharystii. Kościół prawosławny nie posiada takiego kultu Eucharystii, jak my. A kościoły katolickie były tylko dwa. Obecnie rozwija się kult Jezusa w Eucharystii, czego dowodem jest udany i tak liczny Kongres Eucharystyczny w Moskwie, poprzedzony Kongresami regionalnymi w różnych miastach Rosji.
Na Kongres przysłał list Ojciec Święty Jan Paweł II. Wyraził ogromną radość z tego wydarzenia.
Na zakończenie abp Kondrusiewicz przeczytał tekst pozdrowień, które zostały wysłane Papieżowi. W ostatnich słowach zabrzmiało zaproszenie dla Ojca Świętego do Moskwy. Słowa te spotkały się z długą owacją i okrzykiem: "Czekamy na Papieża!".

Reklama

Ks. Jerzy Steckiewicz
Moskwa

Ksiądz skazany za drukowanie Biblii

Ks. Jiang Sunian, kapłan podziemnego Kościoła katolickiego w prowincji Zhejiang w południowo-wschodnich Chinach, został skazany przez sąd apelacyjny na karę 6 lat więzienia za drukowanie Biblii i innych materiałów religijnych. Obecna decyzja jest potwierdzeniem wyroku sądu niższej instancji z kwietnia br.
W oficjalnej wykładni chińskich władz komunistycznych, nie istnieją więźniowie "polityczni" ani "religijni", lecz tylko pospolici przestępcy. Za takiego uznano też ks. Suniana.
Ks. Jiang Sunian został aresztowany razem z 6 innymi księżmi w prowincji Cangnan, gdzie istnieje duża wspólnota Kościoła podziemnego, prześladowana od wielu lat.
We wrześniu 1999 r. rząd prowincji Wenzhou wszczął kampanię mającą na celu zmuszenie Kościoła podziemnego do połączenia się z Patriotycznym Stowarzyszeniem Katolików Chińskich, strukturą kościelną kontrolowaną przez władze. Od lutego br. policja zniszczyła 7 kościołów podziemnych i aresztowała wielu księży i wiernych.

KUBA

Kubańskie władze wydaliły ks. Miguela Jordę za krytykowanie polityki proaborcyjnej państwa - poinformował magazyn Misjonarze III Milenium, wydawany przez sekcję hiszpańską Papieskich Dzieł Misyjnych.
W wywiadzie dla magazynu kapłan stwierdził, że jednym z powodów jego wydalenia było opublikowanie i dystrybucja ulotek informujących o 130 tys. aborcji dokonywanych rocznie na Kubie (liczącej ogółem 12 mln mieszkańców). Ks. Jorda ubolewał, iż na Kubie każdego dnia zabija się niewinnych ludzi, a w ciągu ostatnich 30 lat życie straciło ponad 3 mln dzieci nie narodzonych.

Reklama

FRANCJA

Ruch "Żyć razem Ewangelią dzisiaj" (VEA) obchodzi 25-lecie istnienia. Powstały z dawnej Akcji Katolickiej Mężczyzn, skupia katolików, którzy na comiesięcznych spotkaniach omawiają w świetle Ewangelii aktualny temat dotyczący ich życia codziennego, zawodowego lub społecznego. 6 tys. członków Ruchu skupionych jest w 600 zespołach 10-osobowych. Obecnie do Ruchu należą zarówno mężczyźni, jak i kobiety, reprezentujący różne zawody.
Aby podkreślić znaczenie działania, na niedawnym jubileuszowym kongresie Ruchu w Nantes nie podano, co niezwykłe we Francji, ani kropli alkoholu. Chciano w ten sposób wesprzeć antyalkoholową akcję jednej z ekip z Bretanii. Kongres obradował pod hasłem: Razem sprawiamy dziś, że tryska nadzieja.

FRANCJA

Abp Fortunato Baldelli, nuncjusz apostolski we Francji, złożył wizytę w Seminarium Polskim w podparyskim Issy-les-Moulineaux. Przedstawiciel Ojca Świętego odprawił 24 maja br. Mszę św. w seminaryjnej kaplicy, a następnie spotkał się przy wspólnym posiłku z polskimi księżmi studiującymi w Paryżu.
Seminarium Polskie w Paryżu powstało w 1945 r. dla 35 polskich kleryków uwolnionych z obozu koncentracyjnego w Dachau. Zorganizowali je, na polecenie kard. Augusta Hlonda, ks. Alojzy Wietrzykowski (1905-80) i 96-letni obecnie ks. Antoni Banaszak (rektor do 1982 r.).

KONGO

Biskupi z Konga potępili okupację i wyniszczanie tego kraju przez wojska Ruandy, Ugandy i Burundi wspierające rebeliantów w Kongo. W oświadczeniu wydanym 29 maja br. biskupi zaapelowali do ONZ o wywarcie nacisku na wspomniane państwa w celu wycofania ich wojsk z Konga.
Potępiając agresję przeciw narodowi kongijskiemu ze strony obcych wojsk, biskupi wezwali też Organizację Jedności Afrykańskiej, by zwróciła się z żądaniem do rządów Ugandy, Burundi i Rwandy, aby położyły kres wyniszczającej wojnie.
Biskupi zaalarmowali również o prześladowaniach ludności na terytoriach znajdujących się pod kontrolą rebeliantów, gdzie kobiety, dzieci i starcy muszą porzucać własne wsie i chronić się w lesie, w obozach lub w stolicy kraju Kinszasie, uchodząc przed okrutną i zbrodniczą ręką żołnierzy ruandyjskich, burundyjskich i ugandyjskich.

JEDNYM ZDANIEM

Ambasada rumuńska w Watykanie świętowała przypadającą w tym roku 80. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rumunią a Stolicą Apostolską.

Biskup polowy Sławoj Leszek Głódź przewodniczył Mszy św. na cmentarzu Hakvik w Narwiku w intencji spoczywających tam polskich żołnierzy. Podczas uroczystości związanych z 60. rocznicą bitwy odsłonięto Pomnik Brygady Strzelców Podhalańskich.

Największa organizacja austriackich katolików - Akcja Katolicka Austrii obchodziła uroczyście 50-lecie istnienia.

W Indonezji muzułmanie znów zaatakowali chrześcijan: jest wiele śmiertelnych ofiar napaści na wioski oraz zabitych podczas prób wysadzania w powietrze kościołów.

Prezydent Peru Alberto Fujimori został wybrany po raz trzeci na najwyższy urząd w państwie.

Po raz pierwszy w tej turze rozszerzania UE, krajowi kandydackiemu udało się wynegocjować okres przejściowy - Słowenia otrzymała ulgowe traktowanie dla swoich banków spółdzielczych przez 2 lata od wejścia do UE.

Według raportu Parlamentu Europejskiego, ponad 4 mln kobiet na świecie jest ofiarami handlu "żywym towarem".

Brytyjski sekretarz stanu ds. Irlandii Północnej Peter Mandelson podpisał dokument, zgodnie z którym wznowią działanie autonomiczne władze tej prowincji. Wcześniej protestanci z Irlandii Płn. przyjęli ofertę rozbrojeniową IRA.

Ponad 67% Szwajcarów poparło w referendum pakiet umów gospodarczych z Unią Europejską. Szwajcaria skorzysta z większości przywilejów UE, nie będąc jej członkiem.

W wiosce Cernica w Kosowie Albańczyk zabił trójkę Serbów, w tym dziecko (2 ciężko rannych hospitalizowano).

Czechy i Słowacja zakończyły spór o podział majątku po b. federacji: premier Czech Milosz Zeman dokonał symbolicznego przekazania sztabki złota premierowi słowackiemu, Mikulaszowi Dzurindzie.

W Związku Polaków na Litwie doszło do rozłamu - organizacja ta ma obecnie dwóch prezesów: Jana Sienkiewicza oraz Ryszarda Maciejkiańca, którego wybrała mniejszość.

W Moskwie odbył się jednodniowy szczyt Rosja - Unia Europejska.

Szef kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa Siergiej Iwanow oświadczył, że Rosja nie użyje siły, żeby przeciwstawić się rozszerzeniu NATO na Litwę, Łotwę i Estonię.

Rosja przeprosiła NATO za zaproszenie do Moskwy jugosłowiańskiego ministra obrony Dragoljuba Ojdanicia, oskarżanego o popełnienie zbrodni wojennych.

Rosyjski Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o rehabilitację Ławrientija Berii, szefa stalinowskiej bezpieki, ale częściowo zrehabilitował kilku jego pomocników, których NKWD zlikwidowało wraz z Berią przed 47 laty.

W Hongkongu odbył się antychiński marsz w przededniu 11. rocznicy masakry na placu Tian´anmen w Pekinie.

W Iranie udaremniono próbę zamachu na życie reformatorskiego prezydenta tego kraju Mohammada Chatamiego.

Rebelianci w Sierra Leone uwolnili wszystkich porwanych: 550 żołnierzy i pracowników ONZ. Tymczasem państwa Afryki Zachodniej zdecydowały o wysłaniu 3 tys. sił pokojowych, by kontrolowały sytuację w Sierra Leone.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim był św. Florian?

4 maja Kościół wspominał św. Floriana, patrona strażaków, obrońcy przed ogniem pożarów. Kim był św. Florian, któremu tak często na znak czci wystawiane są przydrożne kapliczki i dedykowane kościoły? Był męczennikiem, chrześcijaninem i rzymskim oficerem. Podczas krwawego prześladowania chrześcijan za panowania w cesarstwie rzymskim Dioklecjana pojmano Floriana i osadzono w obozie Lorch k. Wiednia. Poddawany był ciężkim torturom, które miały go zmusić do wyrzeknięcia się wiary w Chrystusa. Mimo okrutnej męki Florian pozostał wierny Bogu. Uwiązano mu więc kamień u szyi i utopiono w rzece Enns. Działo się to 4 maja 304 r. Legenda mówi, że ciało odnalazła Waleria i ze czcią pochowała. Z czasem nad jego grobem wybudowano klasztor i kościół Benedyktynów. Dziś św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
Do Polski relikwie Świętego sprowadził w XII w. Kazimierz Sprawiedliwy. W krakowskiej dzielnicy Kleparz wybudowano ku jego czci okazały kościół. Podczas ogromnego pożaru, jaki w XVI w. zniszczył całą dzielnicę, ocalała jedynie ta świątynia - od tego czasu postać św. Floriana wiąże się z obroną przed pożarem i z tymi, którzy chronią ludzi i ich dobytek przed ogniem, czyli strażakami.
W licznych przydrożnych kapliczkach św. Florian przedstawiany jest jak rzymski legionista z naczyniem z wodą lub gaszący pożar.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję