Początek objawień miał miejsce dokładnie 162 lata temu. Młoda Bernadeta zbierając suche drewno na opał, weszła do groty w pobliżu rzeki Gave, gdzie usłyszała dźwięk, który brzmiał jak podmuch wiatru. „Zobaczyłam Panią ubraną na biało: miała na sobie suknię, welon, niebieski pas i żółtą różę na każdej stopie”. Bernadetta uczyniła znak krzyża i odmówiła z Panią różaniec. Po zakończeniu modlitwy Pani nagle znikła.
Do 16 lipca 1858 r. miało miejsce jeszcze siedemnaście innych objawień. Maryja, Matka Jezusa, objawiając się jako Niepokalane Poczęcie, chciała wyjaśnić, że cała Jej istota polegała na poczęciu Syna Bożego, na byciu dla Niego wszystkim. Dlatego jest Ona Niepokalana, zamieszkała przez Boga.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
11 i 12 lutego odbywają się „Dni Lourdes”, które gromadzą w sanktuarium pielgrzymów z całego świata, obchodzących Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II w 1992 roku w hołdzie Matce Bożej z Lourdes. Tegoroczny temat tego Dnia brzmi: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”.
Ten rok jest szczególny dla posługujących w sanktuarium, którzy pracowali przez całą zimę, aby ułatwić przybycie pielgrzymów w czasie pandemii. Większość jednak przyjechała bez chorych. Wirus pogrążył działalność gospodarczą, która stanowiła zaplecze dla sanktuarium. Wiele hoteli nie zostało jeszcze otwartych, a większość sklepów spowija żelazna kurtyna. Miasto dzisiaj liczy 13 tys. mieszkańców, z czego 4 tys. pozostaje bezrobotnych.