Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Za pośrednictwem Waszych rąk Dobry Pasterz będzie nadal ofiarowywał sakramentalnie swe życie za zbawienie świata, przyciągając wszystkich do Siebie i zapraszając wszystkich do przyjęcia uścisku jedynego Ojca".

Jan Paweł II
(Do nowo wyświęconych kapłanów - 14 maja 2000 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Pragnę teraz pozdrowić obecnych na audiencji dzisiejszej pielgrzymów z Polski. Pozdrawiam abp. Muszyńskiego z Gniezna. Witam pielgrzymkę reprezentującą środowisko Uniwersytetu Opolskiego wraz z dziekanem wydziału teologicznego i innymi przedstawicielami władz wydziałowych i uczelnianych. Życzę, aby z tej młodej polskiej uczelni wychodzili ludzie rozmiłowani w prawdziwej kulturze i czystej wolności, zdolni do postępowania w świetle prawdy, zaangażowani w spełnianie tego wszystkiego, co jest prawdziwe, dobre i słuszne.
Są tu również obecni pielgrzymi z Wadowic. Wasza obecność przypomina mi miasto rodzinne, zwłaszcza ludzi, z którymi czuję się ciągle związany, pomimo że wielu z nich odeszło od nas. Bóg Wam zapłać za te odwiedziny.
Dzisiaj myślą i sercem obejmuję wszystkich moich rodaków w całej Polsce i na świecie. Wszystkim dziękuję - wszystkim i każdemu z osobna - za modlitwę, za duchowe ofiary, solidarność, którymi mnie nieustannie wspieracie. Staram się odwdzięczyć również codzienną pamięcią w modlitwie.
Serdecznie pozdrawiam również kapłanów, którzy przybyli do Rzymu, aby uczestniczyć jutro w eucharystycznym spotkaniu w ramach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Niech wszystkim Bóg błogosławi".

Audiencja generalna, 17 maja 2000 r.

"Regina Coeli" z Papieżem

14 maja br. Jan Paweł II wyświęcił 26 kapłanów z diecezji rzymskiej. Nawiązał do tego w czasie swych rozważań przed południową modlitwą Regina Coeli. Ojciec Święty wspomniał również swoją pielgrzymkę do Fatimy i obchodzony właśnie Światowy Dzień Modlitw o Powołania.
Oto pełny tekst papieskiego przemówienia:
"Wciąż jeszcze żywe jest w moim sercu wzruszenie, którego doznałem wczoraj w Fatimie, gdy ogłosiłem błogosławionymi pastuszków Franciszka i Hiacyntę Marto, którzy razem z wciąż żyjącą Łucją dostąpili przywileju oglądania Madonny i rozmawiania z Nią.
Matce Bożej powierzyłem wszystkie potrzeby i intencje Kościoła, modląc się również o powołania. Dzisiaj świętujemy właśnie Światowy Dzień Modlitw o Powołania: w tym dniu wznosimy naszą jednogłośną i ufną modlitwę do Boga, Pana żniwa, aby wysłał licznych i świętych robotników na swoje żniwo (Mt 9, 38). Zgodnie ze znamiennym zwyczajem, w tę czwartą niedzielę wielkanocną, zwaną powszechnie Niedzielą Dobrego Pasterza, wyrażam radość, iż mogłem wyświęcić nowych kapłanów z diecezji rzymskiej. Pozdrawiam ich raz jeszcze i zapraszam wszystkich do dziękczynienia Bogu za dar tych sług Ewangelii.
Módlmy się za nich, aby pośród ludu chrześcijańskiego byli zawsze żywym obrazem Chrystusa Dobrego Pasterza. Niech ich życie i posługiwanie będą radosnym świadectwem Chrystusa i Jego Ewangelii.
Najdrożsi Bracia i Siostry, w tym miesiącu maju, który tradycja ludowa poświęca Maryi, zwracajmy nieustannie umysły i serca ku Niej i naśladujmy jej przykład wiernego przyjęcia Bożego zamysłu.
Przyjmując wezwanie, jakie Święta Dziewica przekazała wierzącym w Fatimie, módlmy się i czyńmy pokutę za Kościół, za uświęcenie kapłanów, za nawrócenie żyjących w grzechu i za pokój na świecie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Orędzie papieskie do Braci Szkolnych

Papież Jan Paweł II skierował na ręce przełożonego generalnego Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, brata Johna Johnstona, okolicznościowe orędzie w związku z 100. rocznicą kanonizacji założyciela tej wspólnoty - Jana Chrzciciela de la Salle i 50. rocznicą ogłoszenia go patronem wychowawców.
Zgromadzenie zajmuje się wychowaniem chrześcijańskim dzieci i młodzieży, przede wszystkim z rodzin ubogich. Żyjący w XVII w. św. Jan de la Salle stworzył nowoczesny system wychowawczy, obejmujący szkolnictwo ludowe, nauczanie zawodowe i wieczorowe, a także instytut kształcenia nauczycieli. "Myśl, którą kierował się żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku Założyciel Braci Szkolnych - podkreślił Jan Paweł II - pozostaje aktualna również dziś. Chodzi o łączenie w procesie wychowawczym przekazu wartości z dawanym przez dorosłych świadectwem życia. Charyzmat świętego Jana Chrzciciela de la Salle to również świadomość - zaznaczył Papież - że pełna edukacja musi prowadzić do szacunku dla życia, dla wolności, do służby prawdzie i gotowości składania daru z siebie".
Od prawie stu lat Bracia Szkolni obecni są także w Polsce. W Gdańsku i w Częstochowie prowadzą szkoły podstawowe, w kilku miejscowościach prowadzą specjalne ośrodki wychowawcze i domy pomocy społecznej dla chłopców niepełnosprawnych, dysponujące łącznie 340 miejscami. Ponadto prowadzą 13 wspólnot katechetycznych w całej Polsce. Ich dom prowincjalny mieści się w Częstochowie.

Homilia Jana Pawła II wygłoszona podczas Jubileuszu Kapłanów - 18 maja 2000 r.

1. "Ecce Sacerdos magnus, qui in diebus suis placuit Deo".
Wielkim Kapłanem, a raczej Najwyższym Kapłanem jest Jezus Chrystus. On to - jak stwierdza List do Hebrajczyków - przez własną krew wszedł raz na zawsze do Miejsca Świętego, zdobywszy wieczne odkupienie (por. Hbr 9, 12). Chrystus, Kapłan i Ofiara. On jest " wczoraj i dziś, ten sam także na wieki" (Hbr 13, 8). Gromadzimy się dzisiaj rano, by zastanowić się nad Jego kapłaństwem, my, którzy jako prezbiterzy zostaliśmy wezwani do uczestniczenia w nim w szczególny sposób.
Kapłaństwo służebne! O nim mówi nam dzisiejsza liturgia, każąc nam powrócić duchowo do Wieczernika, do Ostatniej Wieczerzy, kiedy Chrystus umył Apostołom nogi. Daje o tym świadectwo Ewangelista Jan. Także Łukasz, w dopiero co przeczytanym urywku, daje nam właściwą interpretację symbolicznego gestu Chrystusa, który mówi o Sobie: " Ja jestem pośród was jako ten, kto służy" (Łk 22, 27). Nauczyciel pozostawia swoim przyjaciołom polecenie miłowania się, jak On ich umiłował, usługując sobie wzajemnie (por. J 13, 14): "Dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili" (J 13, 15a).
2. Kapłaństwo służebne! Do niego odsyła nas nade wszystko Eucharystia, w której Chrystus ustanowił nowy obrządek chrześcijańskiej Paschy, zaprowadzając równocześnie w Kościele posługę kapłańską.
Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus wziął w swoje ręce chleb, połamał go i rozdał Apostołom, mówiąc: "To jest Ciało Moje, które za was będzie wydane" (obrzęd Mszy).
Ilekroć powtarzacie ten obrzęd - tłumaczy Apostoł Paweł - "śmierć Pana głosicie, aż przyjdzie" (1 Kor 11, 26b).
Najdrożsi Kapłani, w ten sposób w nasze ręce Chrystus włożył pod postacią chleba i wina żywą pamiątkę Ofiary, którą On złożył Ojcu na Krzyżu. Powierzył ją swojemu Kościołowi, aby ją sprawował aż do końca świata. W Kościele - jak wiemy - właśnie On sam jako Najwyższy i Wieczny Kapłan Nowego Przymierza działa za naszym pośrednictwem, za pośrednictwem wyświęconych kapłanów przez całe wieki.
"To czyńcie na moją pamiątkę": ilekroć to będziecie czynić, będziecie głosić moją śmierć, aż do mojego ostatecznego przyjścia.
3. Kapłaństwo służebne! Wszyscy jesteśmy jego uczestnikami i dzisiaj chcemy wznieść do Boga chóralne dziękczynienie za ten nadzwyczajny dar. Dar po wszystkie czasy i dla wszystkich ludzi, każdej rasy i kultury. Dar, który odnawia się w Kościele dzięki niezmiennemu miłosierdziu Bożemu i wielkodusznej, i wiernej odpowiedzi tylu słabych ludzi. Dar, który nie przestaje zadziwiać tego, kto go otrzymuje.
Po ponad pięćdziesięciu latach życia kapłańskiego odczuwam w sobie żywą potrzebę wielbienia i dziękczynienia Bogu za Jego niezmierzoną dobroć. Myśl moja w tym momencie powraca do jerozolimskiego Wieczernika, gdzie podczas ostatniej pielgrzymki w Ziemi Świętej mogłem sprawować Mszę Świętą. W tym miejscu, w umyśle i w sercu Chrystusa narodziło się moje i Wasze kapłaństwo. Oto dlaczego właśnie z tej "górnej izby" chciałem skierować List do Kapłanów na Wielki Czwartek, do którego dzisiaj w myśli powracam.
W Wieczerniku, w przeddzień swojej Męki, Jezus chciał nas uczynić uczestnikami powołania i posłannictwa powierzonego Jemu przez Ojca Niebieskiego, to jest wprowadzenia ludzi do Jego powszechnej tajemnicy zbawienia.
4. Z serdecznością Was obejmuję, drodzy kapłani z całego świata! Ten uścisk nie ma granic i obejmuje prezbiterów każdego Kościoła lokalnego, dochodząc zwłaszcza do Was, drodzy kapłani chorzy, samotni, lub przeżywający różne trudności.
Myślę także o tych kapłanach, którzy z powodu różnych okoliczności nie sprawują już świętej posługi, jakkolwiek nadal noszą w sobie szczególne upodobnienie do Chrystusa, wyryte w niezatartym piętnie święceń kapłańskich.
5. Drodzy prezbiterzy z każdego kraju i każdej kultury, cały ten dzień poświęcony jest naszemu kapłaństwu, kapłaństwu służebnemu.
Bardzo serdecznie pozdrawiam i dziękuję Kardynałowi Dario Castrillon Hoyosowi, Prefektowi Kongregacji ds. Duchowieństwa, który na początku uroczystości, w tym szczególnym dla mnie dniu, zwrócił się do mnie także w Waszym imieniu, z wyrazami serdecznych życzeń. Pozdrawiam obecnych Księży Kardynałów, Arcybiskupów i Biskupów. Pozdrawiam wszystkich Was, drodzy Bracia w kapłaństwie, którzy zechcieliście być dzisiaj ze mną tutaj, przybywając także z daleka za cenę niemałych ofiar. Wszystkich Was przyciskam do mojego serca.
Zostaliśmy poświęceni w Kościele do tej szczególnej posługi. Zostaliśmy wezwani na różny sposób do przyczyniania się do kształtowania wspólnoty Ludu Bożego tam, gdzie postawi nas Opatrzność. Naszym zadaniem - jak przypomniał nam apostoł Piotr - jest paść trzodę Bożą, która została nam powierzona, nie pod przymusem, ale z własnej woli, nie jak ci, którzy ciemiężą gminy, ale jako żywe przykłady dla stada (por. 1 P 5, 2-3); przykłady, które mogą dochodzić aż do przelewu krwi, jak to się stało z wieloma naszymi współbraćmi w ciągu dopiero co zakończonego wieku.
Taka jest dla nas droga świętości, która prowadzi do ostatecznego spotkania z "Najwyższym Pasterzem", w którego rękach jest "wieniec chwały" (1 P 5, 4). Takie jest nasze posłannictwo w służbie ludowi chrześcijańskiemu. Niechaj pomaga nam Maryja, Matka naszego kapłaństwa. Niech pomagają nam tak liczni prezbiterzy, którzy nas poprzedzili w tej wspaniałej i bogatej w odpowiedzialność misji.
Módl się za nas również ty, drogi ludu chrześcijański, który dzisiaj skupiasz się wokół nas w wierze i radości. Ty jesteś ludem królewskim, plemieniem kapłańskim, zgromadzeniem świętym. Ty jesteś ludem Bożym, który w każdej części świata uczestniczy w kapłaństwie Chrystusa. Przyjmij dar, który dzisiaj odnawiamy w służbie twej szczególnej godności. Ty, ludu kapłański, dziękuj wraz z nami Bogu za naszą posługę i wyśpiewuj wraz z nami twemu i naszemu Panu: Chwała Tobie, o Chryste, za dar kapłaństwa! Spraw, aby Kościół nowego tysiąclecia mógł liczyć na wielkoduszne dzieło licznych i świętych kapłanów!

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Ewangelia (J 15, 9-17)

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję