Z inicjatywy o. Erwina Ceklarza, gwardiana i proboszcza, uroczystość jubileuszową poprzedziły rekolekcje głoszone przez o. Dobromiła Godzika z klasztoru w Wetlinie. Kaznodzieja wpisał motywy dziękczynne w przestrzeń kultów wotywnych praktykowanych w przeworskim kościele Bernardynów, akcentując ich rolę w konsolidowaniu wspólnoty parafialnej.
Sumę jubileuszową sprawowano o godz. 12:15 pod przewodnictwem abpa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego. Liturgię współcelebrowali: Minister Prowincjalny, o. Teofil Czarniak, Dziekan dekanatu Przeworsk II, ks. Leszek Gruszecki, proboszczowie przeworskich parafii, zakonnicy z przeworskiego konwentu i inni kapłani. Wśród uczestników wydarzenia nie zabrakło przedstawicieli samorządu: miasta Przeworska, gminy wiejskiej Przeworsk i powiatu przeworskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W skierowanej do wiernych homilii abp Adam Szal odniósł się do ewangelicznej perykopy o „nauce z mocą” głoszonej przez Zbawiciela, wzywając parafian i duszpasterzy do wspólnej pracy na rzecz promowania Chrystusowego przesłania wiary, nadziei i miłości.
O. Teofil Czarniak w słowach podziękowania zwrócił uwagę na liczącą aż jedenaście nazwisk listę proboszczów przeworskiej parafii pw. św. Barbary, co odzwierciedla styl życia, będących ciągle „w drodze” zakonników w brązowych habitach.
Propozycja utworzenia parafii przy przeworskim kościele Bernardynów pojawiła się w 1967 roku. Rozpoczęto następnie uzgodnienia dotyczące granic jej terenu. Z parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku wydzielono obszar obejmujący południowo-wschodnią część miasta oraz wsie Maćkówka, Żurawiczki i Zalesie. 29 stycznia 1971 r. bp Ignacy Tokarczuk wydał dekret, w myśl którego 1 lutego tegoż roku przeworscy bernardyni objęli duszpasterstwo parafialne.
W ciągu półwiecza istnienia w parafii posługiwało niemal 90 kapłanów. Duchowe oblicze parafii pw. św. Barbary kształtowane było w tym czasie przez sześć dorocznych uroczystości odpustowych, maryjno-franciszkańskie nabożeństwa, Misteria Męki Pańskiej, peregrynacje i inne wydarzenia religijne. W 2016 r. Patronem Miasta ustanowiono św. Antoniego z Padwy, odbierającego cześć w parafialnej świątyni, a 8 września 2019 r. miało miejsce najdonioślejsze wydarzenie w jej dziejach, czyli koronacja cudownego obrazu Przeworskiej Matki Bożej Pocieszenia.