Prelegent rozpoczął konferencję od modlitwy za wszystkich zmarłych w wyniku pandemii a następnie zawarł w początku swojej wypowiedzi bardzo istotne pytanie – o co chodzi, gdy pytamy o charyzmat oraz czym ten charyzmat jest.
- Święty Paweł słowa – Charyzmat - używa 16 razy w swoich pismach. Najważniejszym charyzmatem jest miłość – charyzmat dany każdej osobie ochrzczonej. To, co wyróżnia charyzmaty w nauczaniu św. Pawła to po pierwsze - łaska darmo dana, osobie bądź wspólnocie z bardzo wyraźnym celem – budowania wspólnoty kościoła, umacniania wspólnoty wierzących, wyznaczania jej nowych dróg, dawania jej narzędzi interpretacji rzeczywistości. Nie jest to w odróżnieniu od innych łask, charyzmat nie służy osobie która go otrzymała, ma służyć budowaniu kościoła – mówił o. Jacek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Redemptorysta odniósł się także do żałosnego zawężenia perspektywy patrzenia na życie, które wywiera na nas swój wpływ. Te słowa dają do myślenia w kontekście wpatrywania się w ekrany monitorów a nie w oczy tych, z którymi żyjemy na co dzień.
Reklama
- Tym, czego świat potrzebuje jest profetyczne świadectwo – słowo „widzący” oddaje tę rzeczywistość profetyzmu. Nie chodzi o widzenie przyszłości, przede wszystkim chodzi o zdolność patrzenia na świat z innej perspektywy, z tej, która jest niedostępna dla tych, którzy mają oczy a nie widzą, z perspektywy Boga obecnego w wydarzeniach świata. My mamy patrzeć z perspektywy Chrystusa, mamy patrzeć na drugiego człowieka, nie w wąskiej perspektywie jego czynów, w perspektywie kogoś, kto został odkupiony, bezcenny w oczach Ojca - mamy patrzeć na Kościół jako na Ciało Chrystusa. Mamy ukazywać perspektywę Królestwa, świadczyć o wyższości dóbr Królestwa nad dobrami tego świata – podsumował prelegent.
Na zakończenie o. Jacek wyraźnie podkreślił, że zmiana perspektywy polega na tym, by nie zastygać w świętym spokoju, by pytać nieustannie o to, czego potrzebujemy, by nasze życie było pełne i prawdziwe.
-Tego, czego potrzebuje świat to ludzie, którzy żyją pełnym i prawdziwym życiem. Takiej posługi Kościół oczekuje od nas - radosnego i prawdziwego życia. Konsekracji w realizacji charyzmatu w mocnym świadectwie życia wspólnego – to jest nasze profetyczne świadectwo – zakończył prelegent.