Zauważa on, że pandemia spowodowała wzrost nadużyć wobec kobiet. Zwraca uwagę, że jeśli chcemy lepszego świata, jeśli pragniemy, aby to był dom pokoju, a nie pole wojenne, to wszyscy powinniśmy zrobić więcej dla obrony godności kobiet.
Ojciec Święty stwierdza, że kobiety, które cierpią z powodu nadużyć, potrzebują nas. To słuchanie bólu ofiar jest pierwszym krokiem, aby im pomóc. Przemoc wobec kobiet nie zniknie, jeśli ją zignorujemy. Franciszek wskazuje, że jedną z najgorszych form tchórzostwa prezentuje mężczyzna, który źle traktuje kobietę. Papież zachęca więc, aby być głosem maltretowanych kobiet i mówić o ich cierpieniu, aby nie były dodatkowo ofiarami milczenia.
„Dzisiaj nadal są kobiety, które cierpią z powodu przemocy. Przemocy psychologicznej, przemocy werbalnej, przemocy fizycznej, przemocy seksualnej. Liczba kobiet, które są bite, obrażane, gwałcone robi wrażenie. Różne formy nadużyć, których doświadcza wiele kobiet, są hańbą i degradacją dla całej ludzkości. Dla mężczyzn i dla całej ludzkości. Świadectwa ofiar, które ośmieliły się przerwać milczenie, są wołaniem o pomoc, którego nie możemy zignorować – podkreślił Papież. Nie możemy patrzeć w drugą stronę. Módlmy się za kobiety, które są ofiarami przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo i aby ich cierpienie było dostrzeżone oraz wysłuchiwane przez wszystkich“ – mówi Ojciec Święty przedstawiając intencję modlitewną na luty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu