– Temat audycji nie nawiązywał do urodzin świętego, ale niósł przesłanie nadziei w każdych warunkach życiowych; pokazał, że każdy czas może być darem i błogosławieństwem – mówi diecezjalny asystent MI o. Arkadiusz Bąk OFM, który był obecny w studiu wraz z 3 przedstawicielkami Rycerstwa. Zauważył, że człowiek bez Boga kroczy w ciemnościach, ale Bóg przychodzi i rozjaśnia je. – Chrześcijanin powinien być takim człowiekiem, który niesie światło. Nawet w takim miejscu jak Auschwitz pojawiło się światło – był nim św. Maksymilian – stwierdził franciszkanin.
Reklama
– Wzorem i człowiekiem nadziei jest o. Kolbe. On nawet trudnych czasach jej nie tracił. W każdym momencie wypatrywał dobra. Wniósł ją także w Auschwitz – dodała prezes MI Urszula Kraus. Zauważyła przy tym, że Maryja z Józefem byli sami, w izolacji. Obecnie ludzkość w czasie epidemii również znajduje się w izolacji i to doskwiera. Nawet święta Bożego Narodzenia obchodzone nieraz z dala od najbliższych były bolesne, ale z drugiej strony dzięki temu można było je przeżyć pełniej, bez szału zakupów, blichtru. – Jak więc dawać nadzieję? Najlepiej najpierw otworzyć swoje serce na Pana Boga, żeby On w nas zamieszkał. Wtedy wypełni nas swoim światłem – zaznaczyła Olga Wielgosz. – W prostych gestach możemy nieść nadzieję drugiemu człowiekowi – dodała prezenterka Lidia Czopek. Poprowadziła pierwszy raz audycję, którą można wysłuchać na kanale YouTube: Centrum Harmęże. Tam też są transmitowane codziennie wieczorne modlitwy MI o godz. 20.30.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pisaliśmy o tym także w papierowej Niedzieli na Podbeskidziu nr 4 na 24 stycznia 2021 r.
Warto dodać że św. Maksymilian, to patron diecezji bielsko-żywieckiej, powiatu oświęcimskiego i miasta Oświęcim. A od 25 stycznia również Patron roku 2021 w Małopolsce ustanowiony decyzją Sejmiku Województwa Małopolskiego na wniosek zarządu Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Okazją ku temu jest 80. rocznica jego męczeńskiej śmierci w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, którą będziemy obchodzić 14 sierpnia. W maju 1941 r. o. Kolbe został przewieziony z Pawiaka do KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 16670. Tam też ofiarował się dobrowolnie na śmierć głodową za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.