Reklama

Uroczystości jubileuszowe w diecezji radomskiej

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Młoda diecezja radomska, utworzona w 1992 r., rozpoczęła serię uroczystości z okazji Wielkiego Jubileuszu w Kościele w Polsce w dniu patronalnego święta miasta i diecezji - św. Kazimierza. Mszy św. koncelebrowanej w parafii pw. św. Kazimierza w Radomiu przewodniczył abp Stanisław Szymecki z Białegostoku - miasta i archidiecezji, które również czczą świętego Królewicza jako swojego patrona. Homilię o Bożej mądrości i jej praktykowaniu na wzór tej, która cechowała św. Kazimierza, wygłosił bp Adam Śmigielski z Sosnowca. W uroczystości wzięli udział także bp Wiktor Skworc z Tarnowa, biskupi pomocniczy Mieczysław Jaworski z Kielc i Ryszard Karpiński z Lublina oraz bp Jan Chrapek, ordynariusz radomski, ze swoimi biskupami pomocniczymi: Stefanem Siczkiem i Adamem Odzimkiem, ponad stu kapłanów, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz wierni, którzy wypełnili po brzegi dużą świątynię, wybudowaną 18 lat temu. Wszystkich gości powitał Ordynariusz diecezji radomskiej, zaznaczając, że trwałym owocem Jubileuszu będzie jadłodajnia dla osób biednych w Radomiu i ośrodek duszpasterstwa młodzieżowego. Liturgiczny komentarz do całej uroczystości prowadził ks. inf. Jerzy Banaśkiewicz, długoletni duszpasterz akademicki i młodzieżowy miasta Radomia, piastujący obecnie funkcję proboszcza i dziekana. Na zakończenie za udział w uroczystości podziękował miejscowy proboszcz i budowniczy kazimierskiej świątyni - ks. prał. Adam Socha. Warto zaznaczyć, że w czasie procesji z darami dzieci z parafii katedralnej niosły przybory szkolne i zabawki jako dar dla dzieci na misjach.
Uroczystości jubileuszowe w diecezji radomskiej są połączone z nawiedzeniem figury Matki Bożej Rodzicielki, poświęconej przez Jana Pawła II w Warszawie, w rezydencji Prymasa Polski, w dniu 11 czerwca 1999 r. Nawiedzenie to, odpowiednio przygotowane od strony duszpasterskiej, jest ogromnym przeżyciem dla wiernych. Uczestniczy w nim społeczność każdej parafii przez dobę, przystępując do sakramentu pojednania i do stołu Pańskiego. W dniach 3 i 4 marca Figura gościła w parafii pw. św. Kazimierza. 3 marca razem z Figurą miała miejsce intronizacja relikwii św. Kazimierza. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup senior Edward Materski, a współcelebransem był rodak z tej parafii - bp A. Odzimek.
W czasie obiadu w sali parafialnej po głównej uroczystości 4 marca Biskup Ordynariusz zaapelował do wszystkich obecnych, duchownych i świeckich, parlamentarzystów i przedstawicieli władz, aby zjednoczyć wysiłki w celu zwalczania bezrobocia, ponieważ lokalnych problemów nikt z zewnątrz nie rozwiąże.
Wieczorem miał miejsce dalszy ciąg uroczystości jubileuszowych. Punktualnie o godz. 18.00 została przywieziona do katedry radomskiej figura Matki Bożej. Po powitaniu Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Ryszard Karpiński z Lublina. W homilii mówił o posłudze Kościoła przez dawanie świadectwa miłości, a nawet ofiary. Św. Kazimierz każe nam szczególnie myśleć o trudnej sytuacji Kościoła na Litwie i za naszą wschodnią granicą. Razem z Księdzem Biskupem koncelebrowali biskupi pomocniczy radomscy i ks. prał. dr Wacław Depo - rektor radomskiego Seminarium. Gości powitał proboszcz parafii katedralnej - ks. inf. Marian Cukrowski, a wszystkim podziękował Biskup Ordynariusz.
Uroczystości w katedrze radomskiej zakończyły się w niedzielę o godz. 15.00 Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. J. Chrapka, który w homilii przypomniał wiernym o obowiązku świętowania Dnia Pańskiego. Następnie ulicami miasta wyruszyła procesja do kościoła farnego pw. św. Jana, gdzie Mszę św. celebrował bp A. Odzimek, a homilię wygłosił bp S. Siczek. Udział wiernych był imponujący.
Wspaniałym preludium do jubileuszowych uroczystości był Kazimierzowski Apel Młodych, który miał miejsce w piątek 3 marca wieczorem w katedrze i zgromadził ok. 4 tys. młodzieży na rozważaniu nt. sakramentu Eucharystii. Dwa poprzednie apele na początku stycznia i lutego były poświęcone odpowiednio sakramentom chrztu i bierzmowania.

Biskup Ryszard Karpiński

Do "misyjnego serca Polski", jak nazwał abp Bronisław Dąbrowski Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie, w dniach 25-27 lutego br. zjechało przeszło 40 osób, aby wziąć udział w zimowym kursie dla animatorów misyjnych.
Jak owocniej pracować dla misji? Co robić, aby koła i grupy misyjne były bardziej dynamiczne? Jak działać, aby mieć większy wpływ na najbliższe środowisko? Co mogą jeszcze zrobić poszczególne grupy wiekowe? Te i inne pytania stawiali sobie kursanci.
Oprócz modlitwy w intencji misji i misjonarzy oraz wymiany doświadczeń, zebrani wysłuchali kilku wykładów, które z pewnością pozwoliły głębiej i szerzej spojrzeć na dzieło misyjne.
Uczestnicy kursu mieli okazję zapoznać się ze zbiorami Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie, poznać zakamarki misyjnego seminarium, spotkać się z zakonnikami oraz wysłuchać prelekcji na temat kultury i pracy misyjnej w Papui-Nowej Gwinei.
Kurs zakończyła uroczysta Msza św., której przewodniczył ojciec prowincjał Eugeniusz Śliwka SVD.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiesław Dudar SVD

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Jubileuszowe czuwanie Zakonu Paulinów

W związku z przeżywaniem Jubileuszu 2000 lat od Narodzenia Jezusa Chrystusa - głosił komunikat generała Zakonu o. Stanisława Turka - paulini winni wspólnie spotkać się na modlitwie i czuwaniu w sanktuarium narodowym.
W niedzielę 5 lutego br. blisko 300 paulinów z Polski zgromadziło się na Jasnej Górze, aby podziękować za otrzymane łaski i prosić o dalsze, by zrobić rachunek sumienia, przepraszając Boga i modląc się o powołania. Całonocne czuwanie rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej, któremu przewodniczył przeor Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski. W modlitewnym rozważaniu zwrócił się do Jasnogórskiej Matki Kościoła - Matki szukających śladów Boga na pustyni, prosząc m.in., aby klasztory paulińskie stanowiły miejsce modlitwy i samotnego przebywania z Bogiem, aby każdy paulin szukał Boga do ostatniej godziny życia. Po Apelu w Kaplicy pozostali sami paulini. Były generał - o. Józef Płatek wygłosił konferencję nt. sakramentu pojednania i pokuty, podkreślając, że w sakramencie tym spotykają się: penitent, kapłan i Bóg. Po referacie odprawione zostało nabożeństwo zwane Akatystem. Celebransem był o. Sebastian Matecki, a czytania i śpiewy wykonywał chór braci kleryków paulińskiego WSD z krakowskiej Skałki. Liturgię poprzedziło nabożeństwo pokutne połączone ze śpiewem Święty Boże. Przewodniczył mu, głosząc słowo Boże o ośmiu błogosławieństwach i antybłogosławieństwach, o. Piotr Polek, przeor klasztoru nowicjackiego w Leśniowie. O północy rozpoczęła się Msza św., którą w koncelebrze 120 ojców celebrował generał Zakonu - o. Stanisław Turek. W słowie Bożym mówił m.in. o konieczności ciągłego nawracania się, aby w ramach ślubów zakonnych jak najwierniej służyć Bogu i ludziom. Kazanie połączył z uroczystym oddaniem Zakonu Matce Bożej. Śpiew Te Deum zakończył Świętą Liturgię.
Czas czuwania do godz. 4.30 wypełniły: adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec, któremu przewodzili bracia nowicjusze z ich magistrem - o. Jerzym Kielechem, konferencja o słowie Bożym, wygłoszona przez przeora i rektora WSD na Skałce - o. Jana Mazura, Koronka do Miłosierdzia Bożego, której przewodniczyli bracia zakonni z ich opiekunem - podprzeorem o. Zygmuntem Oklińskim, konferencja o. Jana Pacha o pielgrzymowaniu do miejsc świętych i nabożeństwo "Klęczek" - pod przewodnictwem o. Nikodema Kilnara. Całonocne czuwanie zakończono błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Renowacja jasnogórskiej wieży

Jasna Góra kojarzy się nie tylko z Cudownym Obrazem Matki Bożej, ale również z wieżą. Od początków chrześcijaństwa wieża kościelna symbolizowała ręce wzniesione w modlitwie ku niebu i Maryję, w nawiązaniu do Pisma Świętego (Pnp 4, 4), gdzie jest mowa o wieży Dawidowej. Ta symbolika sprawia, że pielgrzymi na widok wieży Sanktuarium jasnogórskiego padają na kolana i pozdrawiają Maryję, śpiewając: O Maryjo, witam Cię.
Obecna wieża jest trzecią z kolei wieżą jasnogórską. Pierwsza, pochodząca z początku XV w., złączona z dawnym kościołem, stała na północnej stronie obecnej Bazyliki. Drugą, również złączoną z Bazyliką, paulini wybudowali prawdopodobnie w latach 1617-20 w miejscu średniowiecznej studni, którą uprzednio zasypano i nakryto sklepieniem. Wieżę nawiedzały pożary, najpierw w 1622 r., a później w 1654 r. i 16 lipca 1690 r. W latach 1699-1703 pod kierunkiem wybitnego architekta krakowskiego Piotra Bebera odbudowano wieżę, która w swoim kształcie przetrwała blisko 200 lat. Dopiero na progu XX w., w nocy z 15 na 16 sierpnia 1900 r., z powodu sztucznych ogni puszczanych (wbrew zakazowi Jasnej Góry) przez grupę pielgrzymów na najwyższym drewnianym piętrze wieży, wybuchł tragiczny w skutkach ogień, który właściwie zniszczył całą wieżę.
Trzecią, obecną wieżę, budowano w latach 1901-05. Głównym projektantem był architekt Stefan Szyller. Uroczystość poświęcenia nowej wieży miała miejsce 15 sierpnia 1906 r. Jej obecny widok, będący wynikiem wielu przeróbek i kolejnych przekształceń, mimo nakładania się elementów pochodzących z różnych epok, czyni wrażenie wielkiej harmonii i piękna. Wysokość wieży wynosi 105 m i 30 cm. Aby z dołu dostać się na najwyższą kondygnację, trzeba pokonać 519 stopni. Na igle wieży umieszczony jest kruk z rozpostartymi skrzydłami (ich rozpiętość wynosi 160 cm), z bochnem chleba w dziobie. Nad krukiem znajduje się krzyż jarzący się w nocy lampkami elektrycznymi. W ażurowej chorągiewce na igle widnieje monogram imienia Najświętszej Maryi Panny. Konstrukcja wieży jest stalowa. Cokół zrobiono z granitu szwedzkiego. Arkady i podcienie wykonano w całej grubości z bloków kamiennych, zewnętrzną część murowaną wieży obłożono kamieniem szydłowieckim. Środkową kondygnację zdobią pięcioramienne kolumny z labradoru szwedzkiego, wykonane z monolitów. Na rogach środkowej kondygnacji ustawiono figury z kamienia: św. Pawła I Pustelnika, św. Floriana, św. Kazimierza i św. Jadwigi Śląskiej, a na rogach najwyższej kondygnacji trzech świętych: Augustyna, Wojciecha, Stanisława - biskupa męczennika i papieża Leona XIII (1878-1903). Ponad pierwszą galerią widnieją cztery tarcze zegara. Połączony jest on z 36 dzwonami, które dzięki automatycznemu urządzeniu, odgrywają co kwadrans melodie pieśni maryjnych. Można go dowolnie regulować, zmieniając melodie.
Obecna wieża, istniejąca już blisko 100 lat, ochroniona przed pożarami, wymagała i wymaga stałej opieki konserwatorskiej. W 1985 r. zreperowano, a także pozłocono na nowo elementy wieńczące iglicę wieży, w tym krzyż, kruka i kopułę. W 1989 r. przeprowadzono prace remontowe we wnętrzu pierwszego piętra, natomiast w 1997 r. - zdjęto ze szczytu wieży cztery posągi wykonane z blachy miedzianej i poddano je konserwacji. W 1999 r. przystąpiono do prac konserwatorskich powierzchni tynkowanych i elementów z kamienia. Chodzi o usunięcie czarnych plam pochodzenia atmosferycznego oraz innych szkodliwych nawarstwień.
Głównym założeniem trwających prac jest poprawa tzw. własności technicznej budowli oraz przywrócenie wieży pierwotnych walorów estetycznych. Wszystkie prace konserwatorsko-renowacyjne prowadzone są z odpowiednio skonstruowanych rusztowań, po uprzednim zabezpieczeniu dachów, kopuł i otworów okiennych. Usunięcie szkodliwych nawarstwień odbywa się metodą "strumieniowania", przy użyciu urządzeń firmy Kaarcher ze specjalną końcówką rozrzucającą drobnoziarnisty piasek, mielony dolomit z parą wodną, pod ciśnieniem sprężonego powietrza.
Prace prowadzi spółka "Rachtan Art Restauro" z Krakowa. Wykonawcą jest zespół konserwatorów oraz renowatorów pod kierownictwem Mieczysława Majewskiego i Adama Rachtana.
Istnieje nadzieja, że w 2000 r. jasnogórska wieża ukaże się w blasku swego piękna.

JEDNYM ZDANIEM

Przed katedrą polową w Warszawie zostały poświęcone 3 dzwony, które zostaną umieszczone w podziemnych niszach na katyńskich cmentarzach w czerwcu br. Ich dźwięk ma symbolizować wyrywający się spod ziemi głos zamordowanych w tych miejscach polskich oficerów.

5 marca br. w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu odbyły się doroczne wileńskie Kaziuki - liczni uczestnicy wzięli udział w nabożeństwach w intencji wilnian i wileńskim jarmarku ku czci św. Kazimierza, patrona Litwy i Polski.

Stowarzyszenie Polskich Prawników Katolickich wystosowało apel o otwarcie archiwów brytyjskich i rosyjskich, aby w pełni wyjaśnić okoliczności m.in. agresji 17 września 1939 r. i zbrodni stalinowskich.

Do Polski powróciły porwane w sierpniu ub.r. na Kaukazie prof. Zofia Fiszer-Malanowska i doc. Ewa Marchwińska-Wyrwał.

Porywacze uwolnili polskiego ambasadora w Jemenie - Krzysztofa Suprowicza.

Prareferendum w sprawie członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej odbędzie się 11 czerwca br. w Świdnicy (uznano, że miasto to jest reprezentatywne dla kraju).

Szef MSZ - Bronisław Geremek skrytykował Aleksandra Kwaśniewskiego za to, że zarzucił on rządowi błędy w polityce względem Rosji. Geremek stwierdził, że prezydent wykorzystuje sprawy zagraniczne w grze przedwyborczej.

W Warszawie odbyło się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Polski i RFN - omawiano m.in. problemy związane ze zwalczaniem przestępczości zorganizowanej.

Rząd znowelizował rozporządzenie o używaniu przez policję środków przymusu bezpośredniego (są m.in. precyzyjne przepisy odnośnie do używania kul gumowych).

Rząd uznał, że 7% akcji prywatyzowanych spółek przeznaczy na rezerwę uwłaszczeniową.

Sejm odrzucił wszystkie poprawki do ustawy o radiofonii i telewizji dotyczące zwiększenia udziału kapitału zagranicznego w polskich mediach elektronicznych (nadal nie może on przekroczyć 33%).

Sejm przegłosował poprawki Senatu do ustawy obcinającej tzw. kominy płacowe w sektorze państwowym.

Posłowie rozpoczęli w Sejmie dyskusję nad rządowym projektem ustawy o zasadach wspierania rozwoju regionalnego - ma być ona jednym z elementów strategii w zakresie realizacji polityki regionalnej państwa.

Raport Najwyższej Izby Kontroli o ZUS trafił do Sejmu. NIK stwierdził, że odpowiedzialność za niegospodarność w ZUS-ie ponoszą jego szefowie: Anna Bańkowska i Stanisław Alot.

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za wprowadzeniem możliwości odbierania na zawsze prawa jazdy pijanemu kierowcy, który spowoduje wypadek.

Komisja Krajowa NSZZ "S" przedstawiła listę problemów, których rozwiązania domaga się od AWS oraz rządu. Zapowiedziała też, że nie zawaha się bronić praw pracowniczych.

Tylko 42 osoby spośród prawie 300 zdały specjalny egzamin kwalifikacyjny i otrzymały od Premiera RP mianowania na urzędników służby cywilnej.

Zapowiadana przez Andrzeja Leppera ogólnokrajowa akcja blokowania dróg przez "Samoobronę" zakończyła się fiaskiem. Rolnicy protestowali tylko w kilku miejscach.

Wojewoda mazowiecki Antoni Pietkiewicz uchylił zakaz sprzedaży alkoholu w budynkach parlamentu.

Stwierdzono, że główną przyczyną tragicznej w skutkach powodzi w Górowie Iławieckim było złe wykonawstwo i niewłaściwa eksploatacja tamy ziemnej w tej miejscowości.

Z działających obecnie w kraju 17 tys. szkół podstawowych w przyszłym roku szkolnym ubędzie ponad 900. Likwidacji ulegną też 34 gimnazja.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

2024-11-08 09:36

[ TEMATY ]

kalendarz

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

2024-10-16 09:42

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 16, 1-8.

Piątek, 8 listopada
CZYTAJ DALEJ

Demokratyczna Republika Konga: żołnierze skazani na śmierć za splądrowanie parafii

2024-11-08 16:27

[ TEMATY ]

kara śmierci

Kongo

pixabay.com

Flaga Demokratycznej Republiki Konga

Flaga Demokratycznej Republiki Konga

Czterech kongijskich żołnierzy zostało skazanych na karę śmierci przez sąd wojskowy w Butembo, w prowincji Północne Kiwu, w Demokratycznej Republice Konga. Zostali oskarżeni o splądrowanie parafii św. Józefiny Bakhity w Mabambi, podczas operacji przeciwko lokalnym rebeliantom.

Żołnierze zostali uznani za winnych kradzieży, wandalizmu wobec kościoła i naruszenia instrukcji stanu oblężenia. Karę śmierci zamieniono na karę pozbawienia wolności.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję