Reklama

BRAZYLIA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

500-lecie odkrycia Brazylii

W Brazylii i Portugalii obchodzone są uroczystości upamiętniające rozpoczęcie przed 500 laty wyprawy morskiej Pedro Cabrala, który przeszedł do historii jako odkrywca Brazylii.
26 kwietnia br. w Coroa Vermelha - miejscu, w którym dokładnie 500 lat temu odprawiono pierwszą Mszę św. na ziemi brazylijskiej - odprawiona zostanie uroczysta Msza św. z udziałem 350 biskupów i 300 tys. wiernych. Jako delegat papieski, na uroczystości przybędzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Angelo Sodano. Z okazji 500-lecia Brazylii w dniach 18-25 kwietnia br. odbędzie się też Kongres Eucharystyczny.
Konferencja Biskupów Brazylii przygotowała specjalną prośbę o przebaczenie, skierowaną do tych Brazylijczyków, których przodkami są czarni lub Indianie. Ma ona zostać ogłoszona w ramach " Tygodnia teologii, duszpasterstwa i historii", związanego z 500. rocznicą chrześcijaństwa w tym kraju (23-30 kwietnia br.).

Milion osób na jubileuszu Radia Maria

Reklama

Blisko milion osób z całej Kostaryki wzięło udział w obchodach 1. rocznicy powstania katolickiego Radia Maria de Guadalupe w stołecznym parku "La Shbana". Głównej Mszy św. przewodniczył metropolita San JoseM de Costa Rica - abp RomaMn Arrieta Villalobos, który w kazaniu poparł to "wielkie dzieło apostolskie i ewangelizacyjne", jakim jest Radio Maria. Na zakończenie Liturgii udzielił zgromadzonym odpustu zupełnego, związanego z trwającym obecnie Rokiem Świętym i Wielkim Jubileuszem.
Przed Mszą św. założyciel i dyrektor rozgłośni - ks. Minor de Jesus Calvo Aguilar wygłosił referat Chrystus: wczoraj, dziś i na wieki, w którym przedstawił główne wyzwania, przed jakimi stoi dzisiaj Kościół w Kostaryce i na świecie.
Na zakończenie modlitwy wypuszczono setki białych gołębi i tysiące balonów w kolorach białym i niebieskim - barwach rozgłośni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowe represje wobec katolików

Władze Wietnamu stosują nowe represje wobec katolików na północy kraju. Jak poinformował 7 marca br. watykański biuletyn misyjny Fides, szczególnie trudna jest sytuacja katolików w diecezji Hung HoaM na granicy z Laosem i Chinami. Diecezja od 8 lat nie ma biskupa, nie może się tam osiedlić żaden kapłan.
Według biuletynu, szef ds. bezpieczeństwa regionu Hung HoaM zażądał od wszystkich katolików, by wyrzekli się swojej wiary. Zagroził, że w przeciwnym razie zostaną wygnani, a dzieci - wyrzucone ze szkoły. W wielu domach przeprowadzono też rewizje. Pozabierano Biblie, książeczki do nabożeństwa, krzyże, obrazy świętych i medaliki, a wiernym zabroniono nawet modlitwy. Bojąc się represji, wielu ludzi uciekło do lasów w sąsiednich górach.
Na terenie diecezji Hung HoaM mieszka ok. 200 tys. katolików.

Za pośrednictwem Chrystusa Zgody

Reklama

Rządy Peru i Chile postanowiły przypieczętować rozpoczęty niedawno proces pojednania między obu krajami ustawieniem wielkiego posągu Chrystusa Zgody w nadgranicznej miejscowości Morro de Arica. W uroczystości wymiany protokołów o zgodnym sąsiedztwie u stóp przyszłego pomnika wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych obu państw - Fernando de Trazegnies z Peru i Juan Gabriel ValdeMs z Chile.
Posąg o wysokości 11 m przedstawia Chrystusa idącego z rozłożonymi ramionami. U stóp pomnika znajdzie się zaczerpnięty z Ewangelii napis: "Miłujcie się wzajemnie, tak jak Ja was umiłowałem" (por. J 13, 34).
Szef dyplomacji peruwiańskiej powiedział, że Chrystus Zgody "ukazuje ducha nowego braterstwa między naszymi narodami, gdzie zasady jedności i pokojowego współżycia stają się mocną podstawą obiecujących stosunków, które nowe pokolenia przyjmują z entuzjazmem".

Przebywający z wizytą w USA serbsko-prawosławny biskup Artemije z Kosowa ostrzegł wspólnotę międzynarodową przed niepowodzeniem misji w tym regionie, o ile nie powstrzyma się szybko ekstremistów albańskich oraz dokonywanych przez nich czystek etnicznych (po ustaniu wojny zostało zabitych ponad 400 Serbów, a 600 zaginęło).
Przemawiając 3 marca br. na forum Komisji Helsińskiej Kongresu USA w Waszyngtonie, bp Artemije podkreślił, że jeśli w Kosowie nie uda się ochronić całej ludności niealbańskiej przed przemocą, wzmocni to automatycznie ekstremistów oraz pozycję jugosłowiańskiego prezydenta Slobodana MilosSevicia. Dlatego też zaapelował o wysłanie do prowincji większej grupy międzynarodowej policji, która w regionach zamieszkanych przez ludność serbską tworzyłaby lokalną administrację i sądownictwo, a jeśli to się okaże potrzebne, do Kosowa powinni też przybyć międzynarodowi sędziowie.

Reklama

Biskupi nadgranicznych diecezji Panamy i Kolumbii wezwali do zakończenia konfliktu zbrojnego i aktów przemocy na granicy między obu krajami. We wspólnym oświadczeniu, ogłoszonym w panamskiej prowincji Meteti, zaapelowali też o podjęcie wspólnych wysiłków na rzecz ustanowienia trwałego pokoju między nimi.
Biskupi wezwali rządy Panamy i Kolumbii, aby wspólnie wytyczyły granicę biegnącą w dżungli i doprowadziły do powrotu uchodźców i do stałej obecności na tym terenie przedstawiciela Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

"Nie może być wyjątków wobec zakazu eutanazji" - stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Francji - abp Louis-Marie BilleM. Stanowisko Episkopatu Francji zawarł on w opublikowanym 4 marca br. oświadczeniu, będącym odpowiedzią na raport Krajowego Komitetu Etyki. Raport ten, potwierdzając niezbywalną wartość życia ludzkiego i konieczność rozwoju leczenia paliatywnego, równocześnie dopuszcza możliwość eutanazji dokonywanej na wyraźne i potwierdzone pisemnie życzenie pacjenta.
Zdaniem biskupów francuskich, dążenie do eutanazji podyktowane jest częściej ucieczką od cierpienia osób towarzyszących umierającemu niż faktycznym pragnieniem skrócenia cierpień samego umierającego. Sytuacje ekstremalne powinny budzić raczej współczucie i solidarność z cierpiącymi oraz wspomaganie ich odpowiednimi środkami, co pozwala na zachowanie godności życia ludzkiego do ostatnich chwil jego trwania - stwierdzili biskupi francuscy.

Reklama

W tym roku Islandia obchodzi jubileusz 1000-lecia chrześcijaństwa. Centralne uroczystości odbędą się 1 i 2 czerwca br. w stolicy kraju - Reykjaviku.
Chrześcijaństwo zostało wprowadzone do tego kraju przez króla Olafa I w 1000 r. i uznane przez islandzki Althing za jedyną religię. W 1058 r. założono pierwsze biskupstwo w Skhlholt. Biskupstwo w stolicy kraju, obejmujące całą Islandię i podlegające bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, utworzył w 1968 r. Paweł VI. W 1989 r. odwiedził Islandię Jan Paweł II.
W Islandii dominuje luteranizm; katolików jest jedynie 3,5 tys.

Ośrodek Studiów nad Chrześcijaństwem, afiliowany do Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, rozpoczął działalność 7 marca br. Nowa placówka prowadzić będzie badania studyjne i porównawcze nad chrześcijaństwem w różnych jego nurtach historycznych i współczesnych, a także analizować stosunki między chrześcijaństwem a judaizmem.
Ośrodek będzie organizował sesje i konferencje naukowe, a także zapraszał na wykłady gościnne naukowców chrześcijańskich. Zamierza też współpracować z chrześcijańskimi instytucjami naukowymi w Jerozolimie.

Pod hasłem: Świadkowie nadziei rozpoczęły się 12 marca w Watykanie rekolekcje wielkopostne dla Ojca Świętego i całej Kurii Rzymskiej. Rekolekcje głosi wietnamski arcybiskup FrancWois Xavier NquyeQn Van ThuaQn.

W Środę Popielcową Kościół w Brazylii rozpoczął Kampanię Braterstwa pod hasłem: Godność ludzka i pokój. Ta akcja ewangelizacyjna, prowadzona od 1963 r., ma na celu uwrażliwienie Brazylijczyków na potrzeby ludzi ubogich.

W Wilnie odbyły się uroczyste obchody święta patrona Litwy, św. Kazimierza - Kaziuki.

Podczas obrad Świętego Synodu Kościoła w Moskwie Rosyjski Kościół Prawosławny złożył hołd i uznanie rosyjskim żołnierzom i organom ochrony porządku, zwalczającym "terrorystów" w Czeczenii.

Francuski rząd opublikował broszurę o "prawach młodzieży", w której propaguje antykoncepcję, aborcję i konkubinat.

Do Chile powrócił z Wielkiej Brytanii Augusto Pinochet. Został on powitany owacyjnie przez armię; jednocześnie miały miejsce wielotysięczne manifestacje zwolenników osądzenia generała.

Szef Komisji Europejskiej Romano Prodi powiedział, że KE musi być szczególnie twarda w negocjacjach z kandydatami do Unii Europejskiej; stwierdził jednocześnie, że nie opóźni to wejścia tych państw do UE.

Trybunał w Hadze wydał najwyższy dotąd wyrok za zbrodnie w b. Jugosławii, skazując na 45
lat więzienia chorwackiego generała Tihomira Blaskića - odpowiedzialnego za rzezie dokonane podczas wojny w Bośni (1992-95).

W Brunssum w Holandii zainaugurowało pracę dowództwo NATO na Europę Północną, pod które podlega m.in. Polska.

Podczas wizyty szefowej dyplomacji USA Madeleine Albright w jej rodzinnym mieście - Pradze prezydent Havel zaproponował, aby kandydowała ona do fotela prezydenckiego w Czechach. Albright podziękowała za ten gest, ale odmówiła.

Premier Władimir Putin powiedział w wywiadzie dla BBC, że dopuszcza możliwość przystąpienia Rosji do NATO - na warunkach partnerskich z USA. Wypowiedź ta wywołała oburzenie w Rosji.

Dwunastym kandydatem w wyborach prezydenckich w Rosji będzie Władimir Żyrinowski, przywódca nacjonalistów. Zdecydował o tym rosyjski Sąd Najwyższy.

Władze Moskwy udzieliły zgody na zorganizowanie manifestacji antypolskiej przed Ambasadą RP w Rosji. Inicjatorami tej akcji byli tzw. limonowcy z partii narodowo-bolszewickiej.

W Moskwie doszło do napaści "nieznanych sprawców" na ambasadę łotewską. Incydent ten wpłynął na pogorszenie stosunków łotewsko-rosyjskich.

W Czeczenii trwają zacięte walki. Z tego powodu odłożono planowany przyjazd do Czeczenii misji OBWE.

Rosja i Chiny oświadczyły, że będą rozwijać strategiczne partnerstwo i przestrzegły Zachód przed mieszaniem się w ich sprawy wewnętrzne pod pretekstem obrony praw człowieka.

Chiny zwiększyły o prawie 13% wydatki z budżetu na zbrojenia. Jednocześnie zapowiedziały, że wielkie znaczenie dla Chin ma likwidacja niezależnego Tajwanu.

Prezydent Indonezji Abdurrahman Wahid przeprosił mieszkańców Timoru Wschodniego za 24 lata okupacji wyspy.

W Tajlandii odbyły się - zgodnie z nową konstytucją - pierwsze powszechne wybory do Senatu. Dotąd senatorzy powoływani byli przez elity polityczne kraju.

Władze irackie naruszyły tajemnicę polskiej poczty dyplomatycznej - incydent ten spotkał się ze stanowczym protestem naszego MSZ-u.

Trwa międzynarodowa akcja ratunkowa w Mozambiku, gdzie wystąpiła katastrofalna powódź (jej skutki odczuło ok. milion osób, ok. 250 tys. ewakuowano, liczba zabitych nie jest znana).

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Imigranci- chrześcijanie, imigranci - muzułmanie

2024-08-31 12:02

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Tak,obawiamy się imigrantów z Afryki i Azji. Zdecydowana większość z nich to muzułmanie. Oczywiście z szeregu krajów afrykańskich emigrują również chrześcijanie. Nasi współwyznawcy to szczególnie duża grupa imigrantów z szeroko rozumianego Bliskiego Wschodu.

Wyznawcy Chrystusa masowo opuszczają takie kraje , jak Liban, Syria, Irak. Jako historyk przyjmuję to ze szczególnym bólem, bo chrześcijanie byli tam od niemal dwóch tysiącleci. Szukanie przez nich schronienia w krajach Europy czy Ameryki jest po ludzku zrozumiałe, ale jest też realizacją mniej lub bardziej głośno formułowanego przez wielu wyznawców Allaha planu dechrystianizacji tego regionu. Regionu, w którym nasi bracia w wierze byli „od zawsze”. Przekładając to na język historii i chronologii: w naturalny sposób chrześcijanie byli tam wcześniej- i to kilka wieków przed wyznawcami islamu !
CZYTAJ DALEJ

30 lat minęło

2024-08-31 12:39

ks. Łukasz Romańczuk

Msza święta z okazji 30-lecia parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu

Msza święta z okazji 30-lecia parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu

Na zakończenie wakacji do wspólnego świętowania 30-lecia istnienia parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu zaprosili duszpasterze największej milickiej parafii. Była to okazja do wspólnej modlitwy dziękczynnej Bogu za ten czas, wszystkich kapłanów i wiernych, podjęte i zrealizowane prace. Po zakończonej Mszy świętej zaplanowany został festyn parafialny, który ma być kontynuacją wspólnej radości i dziękczynienia.

Czas naszego 30-lecia się wypełnia. Dzisiaj naszym uroczystościom przewodniczy ks. Marcin Robakowski, który był wikariuszem i administratorem parafii, w czasie przejściowym, po śmierci księdza Kazimierza Kudryńskiego, a moim przyjściem tu na parafię - mówił ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu, dziękując wszystkim obecnym za udział w Eucharystii dziękczynnej i przyjęcie zaproszenia do wspólnego świętowania.
CZYTAJ DALEJ

Iga Świątek idzie jak burza i wygrywa z Rosjanką

2024-09-01 06:19

[ TEMATY ]

finał

Iga Świątek

US Open

PAP/EPA

Iga Świątek w 1/8 finału US Open

Iga Świątek w 1/8 finału US Open

Iga Świątek awansowała do 1/8 finału wielkoszlemowego turnieju US Open. Rozstawiona z numerem jeden polska tenisistka wygrała z Rosjanką Anastazją Pawluczenkową (nr 25.) 6:4, 6:2. Spotkanie trwało godzinę i 32 minuty.

Świątek z 33-letnią Rosjanką, w przeszłości 11. rakietą globu, wcześniej rozegrała jedno oficjalne spotkanie - w ubiegłym roku w imprezie WTA w Rzymie 10 lat młodsza Polka zwyciężyła bez straty... gema. Tym razem ich mecz nie był tak jednostronny, ale przewaga pięciokrotnej mistrzyni wielkoszlemowej była bardzo wyraźna.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję