Niezależna telewizja Dożd przypomina, że w poniedziałek Putin oświadczył, że nie widział filmu o pałacu pod Gelendżykiem, niemniej "nic z tego, co tam pokazano" nie należy ani do niego, ani do jego krewnych. Dziennikarze we wtorek zwrócili uwagę Pieskowowi, że w materiale nie stwierdzono, że pałac w sensie prawnym jest własnością Putina - czytamy na portalu Dożd.
"W materiale stwierdzono, że to pałac Putina i że był budowany dla Putina. Putin jednoznacznie odpowiedział przecząco na to pytanie" - odparł Pieskow.
Dodał, że "oczywistym jest, że (pałac) należy do przedsiębiorcy". "Jeden albo kilku (przedsiębiorców) bezpośrednio albo pośrednio jest właścicielem tego obiektu. Ale Kreml nie ma prawa ujawniać nazwisk tych właścicieli. I nie zamierzamy tego robić" - kontynuował.
Materiał o "pałacu Putina" opublikowała w ubiegłym tygodniu założona przez Nawalnego Fundacja Walki z Korupcją (FBK). Jego autorzy twierdzą, że w Gelendżyku nad Morzem Czarnym zbudowany został dla Putina luksusowy pałac o powierzchni niemal 18 tys. metrów kwadratowych. Budowę tej posiadłości według FBK finansowały rosyjskie firmy państwowe i prywatne związane z przyjaciółmi prezydenta Rosji. W filmie pojawia się sam Nawalny, który nazywa Putina "najbogatszym człowiekiem świata".(PAP)
ndz/ akl/
Rosja: w Moskwie wspominano Jana Pawła II – „papieża, który wychodził do każdego człowieka”
Pod hasłem „Jan Paweł II: papież-reformator, który przeszedł do historii” odbyło się w Moskwie 2 października spotkanie poświęcone 40. rocznicy jego wyboru. Uczestniczący w wydarzeniu duchowni i świeccy podkreślali historyczne znaczenie decyzji kardynałów z 16 października 1978, która rozpoczęła jeden z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła katolickiego, a sam Jan Paweł II zasłynął jako reformator i papież, który „wychodził do każdego człowieka”.
Sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji ks. Igor Kowalewski przypomniał, że kard. Karol Wojtyła kontynuował dziedzictwo Soboru Watykańskiego II, który, krótko mówiąc, odwrócił Kościół twarzą do ludu”. Dodał, że w gąszczu dyskusji posoborowych, papież Wojtyła zajmował stanowisko umiarkowane. „Wcielając w życie uchwały soborowe, zachował poczucie miary”, co można nazwać „charyzmatem papieży” – stwierdził z przekonaniem sekretarz generalny rosyjskiego episkopatu katolickiego.
CZYTAJ DALEJ
Watykan: rozpoczęto prace w sprawie beatyfikacji króla Belgów, Baldwina I
Podczas swojej niedawnej podróży apostolskiej do Belgii Ojciec Święty Franciszek ogłosił rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Baldwina, króla Belgów. Następnie Sekretariat Stanu ogłosił, że Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie promować i inicjować tę sprawę z urzędu.
Chcąc zrealizować to postanowienie, Dykasteria rozpoczęła planowany proces, powołując 17 grudnia 2024 r. regularną Komisję Historyczną, złożoną z wybitnych ekspertów w dziedzinie badań archiwalnych i historii Belgii, w celu zebrania i oceny dokumentacji dotyczącej króla Baldwina (Baudouina) . czytamy w komunikacie opublikowanym przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych.
CZYTAJ DALEJ