Reklama

Polska

W całym kraju obchodzono XIII Dzień Papieski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem "Jan Paweł II - Papież dialogu" obchodzono tegoroczny, XIII Dzień Papieski. W całym kraju odbywały się dyskusje, koncerty i modlitwy, których głównym motywem była potrzeba dialogu. Przed kościołami, jak co roku, zbierano pieniądze na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (FDNT), która finansuje stypendia dla zdolnej młodzieży z najuboższych rodzin, przyznaje nagrody "Totus" i wspiera chrześcijańską kulturę. Okolicznościowe uroczystości odbyły się także w wielu parafiach polskich w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

Już w ubiegłą niedzielę odczytano w polskich kościołach list pasterski, jaki z okazji Dnia Papieskiego wystosowali polscy biskupi. Przypomnieli oni, że podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy, wsłuchiwanie się we wzajemne opinie, powstrzymanie od pospiesznych sądów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W przededniu Dnia Papieskiego, w sobotę 12 października, podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono Nagrody TOTUS przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia w czterech kategoriach. Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej nagrodę otrzymała Zofia Posmysz-Piasecka – pisarka scenarzystka, dziennikarka znana z książek o tematyce łagrowej.

Reklama

Za wszechstronną opiekę edukacyjno-wychowawczą, rehabilitacyjną, socjalną oraz religijną nad dziećmi ociemniałymi w kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” uhonorowane zostało Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.

W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” statuetkę otrzymał ks. dr Robert Skrzypczak, teolog, psycholog o specjalności klinicznej, wykładowca akademicki. Laureat został doceniony za pracę intelektualną nad nauczaniem Jana Pawła II, w szczególności za przygotowanie publikacji „Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II. Zbiór Wystąpień”.

TOTUS medialny dla upamiętniania bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach otrzymała w tym roku redakcja „Małego Gościa Niedzielnego”.

W tym roku przyznano również nagrodę TOTUS Specjalny. Otrzymał ją Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

W wywiadzie wyemitowanym w TVP w sobotni wieczór kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że "XIII Dzień Papieski, jest szczęśliwy a nie pechowy, bo nim rozpoczynamy przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II. Metropolita warszawski stwierdził też, że najważniejszy wymiar Dnia Papieskiego to przybliżanie osoby, dzieła i nauczania Jana Pawła II. Przypomniał, już w 1999 r. jego inicjatorzy mówili o tym, że będzie potrzebny szczególnie wtedy, kiedy Jana Pawła II zabraknie. - To już prawie 9 lat mija od jego śmierci i wyrasta nowe pokolenie, które go nie znało – zauważył arcybiskup Warszawy dodając, że przypominanie Jana Pawła II jest naszym wielkim obowiązkiem.

Reklama

Niedzielne obchody Dnia Papieskiego rozpoczęły się Mszą Św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, celebrowaną przez bp. Wojciecha Polaka. "Trzeba wychodzić z naszych ludzkich ciasnych nieraz horyzontów, uprzedzeń, przyzwyczajeń i nawyków" – apelował sekretarz generalny Episkopatu. Przypomniał, że źródłem siły i mocy do prowadzenia dialogu z drugim człowiekiem, było dla papieża żywe i głębokie spotkanie z Jezusem.

- Trzeba i nam podejmować wskazaną dziś drogę, trzeba wychodzić z naszych ludzkich ciasnych nieraz horyzontów, uprzedzeń, przyzwyczajeń i nawyków. Trzeba przekraczać próg i burzyć mur, który przebiega przez ludzkie serca - to mur zbudowany z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla ludzi o innym pochodzeniu, kolorze skóry, przekonaniach religijnych, z egoizmu politycznego czy gospodarczego oraz z osłabienia wrażliwości na życie każdego człowieka. - mówił bp Polak.

Godzinę później Mszy św. w stołecznym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski. Dialog z innymi ludźmi - tak należącymi do Kościoła, jak i „z tymi, którzy są na boku” - musi być nieustannie prowadzony, żadnego człowieka nie można z niego wykluczyć – mówił b. przewodniczący Rady FDNT. Zachęcał, by z okazji Dnia Papieskiego powrócić do nauczania papieża Polaka. „Nauczaniem, gdzie jest głęboki humanizm, jasne i klarowne chrześcijaństwo, mądry dialog z otoczeniem” – tłumaczył kaznodzieja.

Reklama

„Młodzież jest skarbem naszego narodu, ta młodzież nie doznała już ani hitleryzmu, ani komunizmu, ale dziś w epoce skrajnego relatywizmu – gdy mówi się, że wszystko można zmienić – oni się gubią” – przyznawał abp Gocłowski. Jednocześnie dodał, że jest to młodzież, która ma swoje problemy, ale szuka ich rozwiązania, „by jeszcze bardziej ubogacić swoje człowieczeństwo” w jego wymiarze fizycznym, psychicznym i duchowym.

Wyjaśniając hasło XIII Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – papież dialogu”, emerytowany metropolita gdański stwierdził, że papież prowadził dialog przede wszystkim z Bogiem, o czym przypominają np. jego wymawiane w ciszy modlitwy. - Ten dialog jest potrzebny także nam, jeśli mamy być ludźmi nie tylko głębokiego humanizmu, ale i ewangelicznej postawy – powiedział abp Gocłowski.

Przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli od roku byli i obecni stypendyści FDNT spotykają się raz w miesiącu na wspólnej Eucharystii oraz katechezach formacyjnych. Wielu z nich było obecnych na dzisiejszych Mszy św. Przed świątynią prowadzona była zbiórka na rzecz stypendystów.

Podczas galowego koncertu, który odbył się w niedzielne popołudnie na Placu Zamkowym w Warszawie, przypominano postać bł. Jana Pawła II – przyjaciela młodzieży, który umiał ich słuchać i wskazywać drogę. Wystąpili m.in. Małgorzata Ostrowska, Piotr Cugowski, Darek Malejonek, Janusz Radek i zespół Pectus. Solistom towarzyszył chór stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Koncert w reżyserii Konrada Smugi poprowadził Krzysztof Ziemiec.

Po koncercie, o godz. 16.00, odbył się przygotowany przez stypendystów FDNT Apel Modlitewny Warszawy z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Reklama

Obchody Dnia Papieskiego zorganizowano w całej Polsce. Mszy św. w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. "Dlaczego dziś tyle uprzedzeń do Kościoła? Dlaczego niszczy się w środkach masowego przekazu kapłanów i biskupów, często bez powodu i usprawiedliwienia? To nas boli. To prawda, że w Kościele są grzesznicy, ale Kościół jest Chrystusowy, jest święty. Pamiętajmy: sprawiedliwość bez miłosierdzia jest okrutna i nieludzka" – mówił metropolita krakowski. Jego zdaniem kanonizacja Jana Pawła II powinna być wyzwaniem, byśmy porządkowali sprawy w naszej Ojczyźnie.

„Powiedzmy jeszcze jedno: kanonizacja Jana Pawła II może i powinna być wyzwaniem, byśmy porządkowali sprawy w naszej Ojczyźnie, by między nami było mniej sporów i kłótni; by między nami nie było niesprawiedliwych oskarżeń, niechęci i wrogości” - powiedział kard. Dziwisz. „Chcemy, by w nas i wokół nas było więcej ludzkiej życzliwości, wrażliwości i solidarności” - wyjaśnił.

W podobnym duchu wypowiedział się podczas Mszy św. a gnieźnieńskiej archikatedrze abp Józef Kowalczyk. „Nie jest dialogiem język nienawiści. Niestety w naszej Ojczyźnie tego języka nienawiści nie brakuje” – mówił Prymas Polski.

„Błogosławiony Jan Paweł II w pełni zasługuje na to miano, gdyż uczynił niezmiernie wiele dla dialogu. Dla posługiwania się nim jako narzędziem zbliżania człowieka do człowieka i człowieka do Boga, narzędziem rozwiązywania problemów ludzkich nie przy pomocy siły, ale przy pomocy rozmowy, wymiany myśli, wzajemnego zbliżenia” – mówił abp Kowalczyk.

Podczas obchodów Dnia Papieskiego w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek zaznaczył, że "żyjemy w trudnych czasach, które promują kulturę śmierci. Potrzeba dialogu serca, by na wzór Maryi rozważając Boże Słowo, właściwie odczytywać prawdę i na jej fundamencie budować cywilizację miłości". Podczas liturgii w kościele pw. Wszystkich Świętych wystąpił Chór Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego.

Reklama

Obchody Dnia Papieskiego wykroczyły już poza Polskę i w tym roku zostały zorganizowane w polskich parafiach w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.

FDNT opracowała konspekty zajęć lekcyjnych – dla szkół wszystkich szczebli – nawiązujące do zagadnienia dialogu, który jest głównym motywem tegorocznego Dnia Papieskiego.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 13 lat prowadzi program stypendialny dla uzdolnionej, a niezamożnej młodzieży pochodzącej z niewielkich miejscowości. Z okazji XIII Dnia Papieskiego tradycyjnie odbyła się zbiórka pieniędzy na stypendia.

W okresie od 6 do 22 października około 100 tys. wolontariuszy w całym kraju, przy kościołach i na ulicach miast zbiera pieniądze na program stypendialny, który obecnie obejmuje około 2500 młodych ludzi w całej Polsce.

Kampanii Dnia Papieskiego towarzyszyć będzie także akcja SMS-owa. W dniach od 15 września do 31 października wysyłając SMS o treści „Pomoc” pod numer 7250 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0 704 20 7250 (koszt 2,50 zł z VAT) można zasilić fundusz stypendialny Fundacji. Wesprzeć fundusz stypendialny można także poprzez stronę www.dzielo.pl gdzie znajduje się formularz do wpłat on-line.Na Fundację można też odpisać 1 proc. podatku oraz przekazać darowiznę od organizacji i osób indywidualnych. Stałymi partnerami programu stypendialnego Fundacji są Narodowy Bank Polski, Poczta Polska Rozwoju Wsi Polskiej oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

2013-10-13 18:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KSM-owicze włączyli się w obchody Dnia Papieskiego

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Archiwum KSM

KSM-owicze rozprowadzali "papieskie" kremówki

KSM-owicze rozprowadzali papieskie kremówki

„Promieniowanie Ojcostwa” – pod tym hasłem, 14 października, obchodziliśmy już XVIII Dzień Papieski. Z tym dniem wiąże się także rocznica wyboru na Papieża Karola Wojtyły, przypadająca na 16 października – w tym roku obchodzimy 40. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II.

Dla niektórych oddziałów to już tradycyjna sprzedaż papieskich kremówek. W tym roku pyszne wyroby sprzedawali młodzi z Częstochowy, Kalei i Zawiercia. Swoje kremówki rozprowadzał także nasz Zarząd.
CZYTAJ DALEJ

Meksyk: Kościół przygotowuje się na przyjęcie fali deportowanych migrantów

2025-01-24 19:01

[ TEMATY ]

Kościół

migranci

Meksyk

Adobe.Stock

Episkopat Meksyku potwierdził swoje zaangażowanie we wspieraniu u siebie migrantów po wprowadzeniu przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa stanu wyjątkowego na południowej granicy USA i zaostrzeniu polityki imigracyjnej. W specjalnym oświadczeniu biskupi meksykańscy zapewnili o swojej solidarności, modlitwie i determinacji, "aby nadal służyć migrantom”. Dokument podpisali biskupi: Eugenio Lira Rugarcía, odpowiedzialny za duszpasterstwo migracyjne, i Héctor Mario Pérez Villarreal, sekretarz generalny Meksykańskiej Konferencji Biskupiej (CEM).

„Nie dajmy się zwieść tym, którzy obnoszą się ze sztandarem katolicyzmu, ale poniżają bezbronnych, promują kulturę śmierci i indywidualizm. Wiara chrześcijańska, przeciwnie, zawsze będzie dążyć do wypełnienia przesłania Ewangelii, które nie wyklucza, ale obejmuje wszystkich i które kładzie szczególny nacisk na najbardziej potrzebujących” - napisali biskupi meksykańscy.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: adoruj Jezusa o każdej porze!

2025-01-25 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W parafii Chrystusa Króla w Łodzi trwa druga z pięciu adoracji wprowadzających w wieczystą adorację w nowo powstałej kaplicy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję