W trwającym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan Justyna Kunikowska oraz ks. Paweł Gabara przygotowali cykl rozmów w gronie prezbiterów Kościołów, które są skupione w Łódzkiej Radzie Ekumenicznej. Przez pięć dni będziemy spotykać się na wspólnej rozmowie w rozmaitych tematykach pt. „Jedność w różnorodności”.
Gośćmi spotkania są: Ksiądz Michał Makula z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, ks. Stanisław Pankiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz ks. Wiesława Kamińskiego z Kościoła Rzymskokatolickiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W pierwszym dniu Modlitw o Jedność Chrześcijan zatrzymamy się na kwestii dotyczącej aspektu potrzeby ekumenizmu w Kościele oraz rozumienia jedności.
- W tradycji Kościołów Ewangelickich mówimy o pojednanej różnorodności. Chodzi o to, byśmy potrafili się spotkać, wiedząc, że są różnice, że mamy różnice dogmatyczne, liturgiczne. Ważne jest, by pomimo tych różnic potrafić się spotkać na wspólnej modlitwie, wyznających tę samą wiarę i na tym chcemy się skupić w tym trwającym tygodniu podkreślając to, co nas łączy – mówił ks. Michał Makula.
Jedność w kontekście spotkania podkreślił ks. Stanisław Pankiewicz
Reklama
- To przede wszystkim spotkanie z człowiekiem, spotkanie z Bogiem. Te dwa elementy – Bóg i człowiek są najistotniejsze. Ekumenia to spotkanie Boga z człowiekiem gdzie bez względu na różnice spotykamy się w tym samym Bogu – dodał kapłan.
Ks. Wiesław Kamiński w rozmowie o jedności odwołał się do historii miasta zwracając uwagę na indywidualne historie i doświadczenia ludu.
- w Łodzi jest stosunkowo łatwo mówić o jedności patrząc na historię tego miasta. Jedność to zauważenie braci i sióstr którzy ze sowimi historiami, swoją tradycją dążą do Jezusa Chrystusa. Im bardziej zbliżamy się do Chrystusa tym bardziej zbliżamy się do siebie, myślę, że to centralna myśl Kościoła Katolickiego. Na ziemi zawsze jest coś do zrobienia. Kościoły, które reprezentujemy nie są ideałami, ponieważ żadna instytucja złożona z ludzi słabych i grzesznych nie stanowi ideału. – dodał ks. Wiesław.
W wywiadzie zostały poruszone także kwestie reprezentatywności Papieża, jako widzialnej głowy wszystkich wspólnot chrześcijańskich a także obszarów, w których ekumenizm jest szczególnie potrzebny.
Cykl odcinków planowany jest przez najbliższy tydzień. Zapraszamy do wysłuchania spotkań na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej.