Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: Caritas Polska ratuje zimą bezdomnych

„Trochę ciepła dla bezdomnego” i „Uliczny Patrol Medyczny” – to projekty, które Caritas Polska realizuje wraz z partnerami dzięki wsparciu darczyńców. Szczególnego znaczenia nabierają one zimą, gdy ludzie żyjący na ulicach każdego dnia walczą o przetrwanie.

[ TEMATY ]

Caritas

bezdomni

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy temperatura spada w okolice zera – jest trudno. Ale gdy słupek rtęci wędruje jeszcze niżej, jak w ostatnich dniach, sytuacja staje się dramatyczna. W bramach, przejściach podziemnych, pustostanach, nieogrzewanych działkowych altanach, czy prowizorycznych chatkach, skleconych z kawałków blachy, folii i drutu – można znaleźć schronienie przed wiatrem i śniegiem, ale nie przed przenikliwym zimnem, wpełzającym po godzinach spędzonych na mrozie pod najgrubsze nawet ubrania. Dla mieszkańców miast zimowa aura, rzadko zresztą występująca w ostatnich latach, oznacza dyskomfort podczas oczekiwania na tramwaj, problemy z porannym odpaleniem samochodu, czasem dłuższy postój w ulicznych korkach tworzących się na nieodśnieżonych jezdniach. Dla osób w kryzysie bezdomności, przebywających poza schroniskami, to zagrożenie życia.

Ogrzać ciało i duszę

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Powody utraty dachu nad głową są rozmaite. Ubóstwo powiązane z bezrobociem, konflikty rodzinne splątane z uzależnieniem – czasem trudno dojść, co było przyczyną, a co skutkiem. Kiedy jednak człowiek trafia na ulicę i pozostaje na niej przy minus dziesięciu, nie czas na analizy. Trzeba działać, żeby nie zamarzł. Dostarczyć mu ciepły posiłek, odzież, a wraz z nimi komunikat: nie jesteś sam, pamiętamy o tobie. Temu służy projekt „Trochę ciepła dla bezdomnego” realizowany w Warszawie przez Caritas Polska wraz ze stołeczną strażą miejską. Dwa razy w tygodniu srebrno-niebieskie samochody patrolowe straży miejskiej zabierają z kuchni Centrum Okopowa przy Caritas Polska 100 l gorącej, pożywnej zupy, pieczywo, koce, wełniane skarpety, konserwy oraz inne zafoliowane produkty spożywcze i rozwożą je do znanych strażnikom tzw. miejsc niemieszkalnych, gdzie przebywają osoby bezdomne.

– W przypadku szczególnych, indywidualnych potrzeb, dostarczamy także inne rzeczy. Ostatnio starszy mężczyzna, przebywający pod piknikową wiatą w parku, otrzymał ciepłe, nieprzemakalne buty, zakupione z zebranych od darczyńców ofiar – opowiada Janusz Sukiennik z Caritas Polska, koordynator akcji.

Przed Bożym Narodzeniem strażnicy miejscy rozwieźli bezdomnym przebywającym poza schroniskami także opłatki, słodycze i kartki z życzeniami świątecznymi, do których były dołączone wizytówki z numerem telefonu do pracowników i duszpasterza Caritas Polska – dla potrzebujących wsparcia duchowego, porady psychologicznej lub pomocy w wyjściu z kryzysów życiowych.

Pomagać, nie oceniać

Historie, z jakimi spotykają się niosący pomoc, są poruszające i nierzadko przeczą stereotypom na temat bezdomności. Dlatego zasada „pomagam, nie oceniam” należy do podstaw pomocowego abecadła.

Reklama

– W czasie jednego z wyjazdów patrolowych znaleźliśmy przy nasypie kolejowym niedaleko Dworca Gdańskiego szałas z naturalnie rosnących, gęstych i splątanych krzaków, a pod nim legowisko skonstruowane z kawałków starego mebla, który był zapewne kiedyś łóżkiem, i kilku bloków styropianu – wspomina Janusz Sukiennik. – Wszystko obciągnięte czystym, jasnym prześcieradłem z gumką, obok starannie ułożona kołdra. Całość obsypana śniegiem, mokra, ale sprawiająca wrażenie domostwa. Widać tu było tęsknotę za domem, porządkiem, czystością. Kiedy przyszedł gospodarz, chętnie przyjął przywiezione rzeczy. Podziękował. Historia bezdomności, jakich niemało. Przyjechał z Podlasia za pracą, bo ostatni zakład w jego miasteczku został zlikwidowany. Nie zdołał jednak wytrzymać presji i klimatu dużego miasta. Kilkakrotnie oszukany przez zatrudniających, raz pobity, łagodny i niepijący, chciałby wrócić w swoje strony, ale nie bardzo ma do kogo... – przytacza przykład koordynator programu „Trochę ciepła dla bezdomnego”.

Gabinet pod gwiazdami

Uliczny Patrol Medyczny to kolejny projekt Caritas Polska adresowany do osób bezdomnych. Jego współrealizatorami są Straż Miejska m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Lekarze Nadziei. Został uruchomiony w 2017 r. z myślą o doraźnej pomocy ratowniczo-medycznej dla osób bezdomnych. Od listopada 2020 r. działania w jego ramach wznowiono po przerwie związanej z koniecznością dostosowania ich charakteru do wymogów epidemiologicznych. Oprócz udzielania porad i pomocy medycznej osobom bezdomnym, ratownicy przekazują im maseczki i inne środki zabezpieczające, prowadzą obserwacje ich sytuacji zdrowotnej, interweniują w przypadkach nagłych i wymagających specjalistycznej pomocy.

– Niedawno Ulicznemu Patrolowi Medycznemu udało się dosłownie w ostatniej chwili uratować życie bezdomnemu, którego poszukiwała siostra mieszkająca w odległej miejscowości. Znając z mediów zaangażowanie członków patrolu, kobieta nawiązała z nimi kontakt i przekazała informacje, dzięki którym pomoc przyszła na czas – relacjonuje Janusz Sukiennik.

Ciepło ludzkich serc

Reklama

Od listopada do końca 2020 r. Uliczny Patrol Medyczny wyjeżdżał do różnych dzielnic Warszawy 15 razy. Udzielił 34 porad medycznych, w kilku przypadkach kierując pacjentów na konsultacje u specjalistów w przychodni Lekarzy Nadziei lub do szpitala. W 14 przypadkach ratownicy udzielili bezpośredniej pomocy, głównie opatrując zadawnione urazy i niegojące się rany.

Z kolei tegoroczna edycja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego” przekroczyła już półmetek. Od 20 listopada ubiegłego roku do 15 stycznia 2021 r. warszawskim bezdomnych dostarczono 800 litrów zupy, rozwiezione zostały również wspomniane ciepłe rzeczy i świąteczne upominki.

– Wszystko dzięki zaangażowaniu pracowników Caritas Polska oraz kuchni Centrum Okopowa, Caritas Archidiecezji Warszawskiej ze schroniska przy ul. Żytniej, spółdzielni socjalnej bezdomnych „Kto rano wstaje”, strażników miejskich i medyków jeżdżących w patrolach oraz darczyńców, którzy wsparli finansowo obie akcje. Z serca za to wsparcie dziękujemy i zachęcamy do jego kontynuowania, bo pamiętajmy, że pomoc bliźniemu w kryzysie to nasze wspólne zadanie – przypomina Janusz Sukiennik.

Jak pomóc?

Wysyłając SMS o treści ZIMNO pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub kierując wpłatę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem „Trochę ciepła dla bezdomnego” lub „Uliczny Patrol Medyczny”.

2021-01-18 15:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: ruszyła zbiórka Zupy w Kato dla biednych i bezdomnych

[ TEMATY ]

bezdomni

zupa

Archiwum Straży Miejskiej

„Ubodzy, osoby w kryzysie bezdomności jeszcze mocniej odczuwają skutki pandemicznej rzeczywistości” – pisze Zupa w Kato. By zapewnić im wsparcie mimo pandemii, wolontariusze z Katowic uruchomili internetową zbiórkę pieniędzy. To tylko jeden ze sposobów pomocy w ramach 4. Światowego Dnia Ubogich i 3. urodzin Zupy w Kato.

„Teraz, chyba jak nigdy wcześniej, widać, jak cienka jest granica pomiędzy spokojnym, dostatnim życiem a utratą wszystkiego w krótkim czasie” – czytamy na www.zrzutka.pl/zupawkato. Pod tym adresem można wesprzeć osoby ubogie, często w kryzysie bezdomności. W czasie pandemii znalazły się one w szczególnie trudnej sytuacji.
CZYTAJ DALEJ

Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?

2024-10-29 13:49

Niedziela Ogólnopolska 44/2024, str. 22

[ TEMATY ]

przykazania Boże

Karol Porwich/Niedziela

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Uczony w Piśmie, który przystąpił do Jezusa z pytaniem: „Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?”, znał właściwą odpowiedź, ponieważ od wieków była ona powtarzana i rozważana w wierze biblijnego Izraela. Chciał zobaczyć, czy Jezus też ją zna, a gdy się upewnił, że tak, zdobył się na pochwałę: „Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznie powiedziałeś, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego”.

Mojżesz otrzymał i przekazał Dziesięć przykazań Bożych. Zawsze jednak pojawia się pragnienie rozpoznania, które z nich jest najważniejsze albo które można uznać za spoiwo wszystkich przykazań. Wskazując na najważniejsze przykazanie, Mojżesz podkreśla, że jego znajomość i przestrzeganie stanowi fundament całości zobowiązań wobec Boga. Centralne miejsce zajmuje dwukrotnie powtórzone polecenie: „Słuchaj”, po hebrajsku szema. To słowo hebrajskie ma dwa znaczenia: „słuchać”, czyli okazać podatność na to, co pochodzi od Boga, oraz „być posłusznym”, czyli potwierdzać całym swoim życiem to, co zostało usłyszane i przyjęte. Kluczowe miejsce zajmuje wezwanie do miłości Boga „z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił”. Oczekując pełnej i ofiarnej miłości, Bóg wychodzi naprzeciw i uzdalnia do tego, by temu sprostać. Wymaga to z jednej strony czujności, a z drugiej – wytrwałości, gdyż ten, kto raz wybrał, codziennie musi wybierać. W rozgadanym świecie nie jest to łatwe ani modne i właśnie dlatego codzienne ponawianie wyboru Bożej drogi życia jest tak bardzo ważne.
CZYTAJ DALEJ

Prof. Roszkowski pozywa Barbarę Nowacką za zniesławienie

Pozew został złożony przez prof. Roszkowskiego w Dniu Nauczyciela. Chodzi o wypowiedź minister Nowackiej na temat podręcznika jego autorstwa. Nowacka powiedziała: Pamiętacie, co oni robili? Oni uczyli kłamstwa. Przypomnijcie sobie, że do szkół wprowadzili taki przedmiot Historia i Teraźniejszość. Tam kłamstwo było na każdej stronie podręcznika. Oni uczyli tam, jak kłamać i manipulować”. Za te słowa prof. Wojciech Roszkowski pozwał minister edukacji.

Jakiś czas temu pisaliśmy: Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka podczas weekendowej konwencji Koalicji Obywatelskiej, w ostrych słowach odniosła się do reformy edukacji za czasów rządu PiS, który to wprowadził do szkół przedmiot Historia i Teraźniejszość. Autorem książki jest prof. Wojciech Roszkowski, a wydawcą Wydawnictwo Biały Kruk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję