Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życzenia Ojca Świętego dla Polaków

Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania (Łk 2, 14). W dniu, w którym rozpoczynamy Wielki Jubileusz Roku 2000, Rodakom w kraju i poza jego granicami życzę, aby to błogosławieństwo Bożego pokoju objęło wszystkich. Aby łaska i prawda przemieniały serca i umysły i budziły w nich pragnienie udziału w chwale nowo narodzonego Pana. Radosnych Świąt, szczęśliwego Nowego Roku i Nowego Tysiąclecia!

Jan Paweł II - 25 grudnia 1999 r.

Papieska Pasterka

Reklama

24 grudnia 1999 r. w nocy, po przejściu przez Święte Drzwi Bazyliki św. Piotra, Ojciec Święty odprawił uroczystą Pasterkę.
W wygłoszonej homilii Jan Paweł II powiedział m.in.: "Na progu Trzeciego Tysiąclecia Kościół pozdrawia Ciebie, Synu Boży, który przyszedłeś na świat, aby zwyciężyć śmierć, a na życie ludzkie rzucić światło przez Ewangelię. Kościół wita Ciebie i razem z Tobą chce wkroczyć w Trzecie Tysiąclecie. (...) Tej nocy na naszych oczach dokonuje się to, co głosi Ewangelia. ´Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne´. Tyś jest Chrystus, Syn Boga Żywego, który narodził się w betlejemskiej grocie. Po dwóch tysiącach lat ponownie przeżywamy tę tajemnicę jako wydarzenie jedyne i niepowtarzalne. (...) Ty, Chryste, Synu Boga Żywego, bądź dla nas Bramą! Bądź dla nas Bramą na podobieństwo tej, którą w tę noc uroczyście otworzyliśmy. Bądź dla nas Bramą, która wprowadza nas w tajemnicę Ojca. Spraw, by nikt nie był wykluczony z Jego miłosiernego i pełnego pokoju objęcia. (...) Maryjo, Jutrzenko nowych czasów, bądź przy nas, gdy pełni ufności stawiamy pierwsze kroki w Roku Jubileuszowym".
Przedstawiciele pięciu kontynentów odczytali wezwania modlitwy powszechnej, polecając w niej Bogu najważniejsze problemy Kościoła. W trakcie wezwań łączono się satelitarnie z Hawaną, Soweto (RPA) i z Dublinem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Orędzie i błogosławieństwo "Urbi et Orbi" 25 grudnia w swym Orędziu na Boże Narodzenie Ojciec Święty przypomniał symboliczny akt otwarcia Drzwi Jubileuszowych.
Jest to gest ukazujący prawdę zawartą w tajemnicy Bożego Narodzenia: "Jezus narodzony z Maryi w betlejemskim ubóstwie, On, odwieczny Syn, darowany nam przez Ojca, jest dla nas i dla wszystkich Bramą! Bramą naszego Zbawienia, Bramą Życia, Bramą Pokoju".
Jan Paweł II podkreślił, że Chrystus jest jedyną Prawdą. " Musimy jednak wyznać, że wielokrotnie ludzkość szukała Prawdy gdzie indziej; ileż razy sama tworzyła sobie fałszywe pewniki, ulegała hasłom złudnych ideologii, wielokrotnie człowiek odmawiał szacunku i miłości braciom innych ras i religii, pozbawiał podstawowych praw ludzi i narody. Ale Ty nadal obdarzasz wszystkich zbawczym ´Blaskiem Prawdy´. Patrzymy na Ciebie, Chryste, ´Bramo Życia´, i składamy Ci dzięki za dzieła, którymi ubogacałeś kolejne pokolenia. Nie zawsze jednak nasz świat szanuje i miłuje życie. Ty natomiast nigdy nie przestajesz kochać życia, przychodząc w tajemnicy Bożego Narodzenia, rozjaśniasz umysły, aby ci, którzy ustanawiają prawa i rządzą państwami, ludzie dobrej woli na całym świecie, starali się przyjmować ludzkie życie jako cenny dar. Ty przychodzisz, aby podarować nam ´Ewangelię Życia´. Wpatrujemy się w Ciebie, Chryste, ´Bramo Pokoju´, gdy pielgrzymując przez czas, nawiedzamy liczne miejsca cierpienia i wojny, gdzie spoczywają ofiary nieludzkich konfliktów i straszliwych zbrodni".
Ojciec Święty przypomniał, że Chrystus przychodzi, aby podarować nam Ewangelię życia. "Ty, o Książę Pokoju, wzywasz nas, byśmy zaniechali nierozumnych konfliktów zbrojnych, byśmy wyrzekli się przemocy i nienawiści, które naznaczyły znamieniem śmierci ludzi, narody i kontynenty".
Jan Paweł II zakończył Orędzie na Boże Narodzenie słowami: " ´Syn został nam dany´. Ojcze, Ty ´dałeś nam swego Syna´. Dajesz nam Go także dzisiaj, na progu nowego tysiąclecia. On jest dla nas Bramą. Przez tę Bramę wchodzimy w nowy wymiar i dosięgamy miary tych przeznaczeń, jakie Ty zamierzyłeś względem człowieka. Dlatego właśnie, Ojcze, dałeś nam swojego Syna, ażeby człowiek się przekonał o tym, czym pragniesz go obdarzyć w wieczności i żeby człowiek miał moc wypełnić Twój tajemniczy zamysł miłości. Chryste, Synu Matki zawsze Dziewicy, Światłości i Nadziejo tych, którzy Cię szukają, chociaż Cię nie znają, oraz tych, którzy znając Cię już, szukają Cię jeszcze usilniej. Chryste, Ty jesteś Bramą! Przez Ciebie, w mocy Ducha Świętego, pragniemy wejść w Trzecie Tysiąclecie. Ty, o Chryste, jesteś ´wczoraj i dziś, ten sam także na wieki´" (por. Hbr 13, 8).
Po wygłoszeniu Orędzia Ojciec Święty złożył życzenia w 59 językach. Zwrócił się również do Polaków w naszym ojczystym języku.

"Otwórzcie drzwi Chrystusowi!"

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia z Auli Pawła VI transmitowane było widowisko pt. Otwórzcie drzwi Chrystusowi !. Telewidzowie na całym świecie mogli również śledzić obchody Bożego Narodzenia na Kubie (przed katedrą w Hawanie) i w USA (w narodowym sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny). Podczas tego programu połączono się z Bazyliką św. Jana na Lateranie, gdzie Jan Paweł II otworzył Święte Drzwi i przewodniczył uroczystym Nieszporom.

"Anioł Pański" z Papieżem

W rozważaniu wygłoszonym przed modlitwą Anioł Pański na Placu św. Piotra w Watykanie w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia - 26 grudnia Jan Paweł II wezwał do ochrony praw rodziny. Powiedział m.in.:
"Dzisiejsze święto daje mi stosowną okazję, aby na początku Roku Świętego 2000 wypowiedzieć apel na rzecz praw rodziny, życia i dzieci. Praw uznanych także przez Powszechną Deklarację Praw Człowieka.
Dla umocnienia praw człowieka, należy chronić prawa rodziny, bowiem opierając się na niej, można dać odpowiedź na wyzwania dnia dzisiejszego i przyszłości. Rodzina jest wspólnotą miłości i życia, która urzeczywistnia się wtedy, gdy mężczyzna i kobieta dają się sobie nawzajem całkowicie w małżeństwie, w gotowości na przyjęcie daru w postaci dzieci. Podstawowe prawo do życia, przynależne człowiekowi od samego poczęcia, należy do istoty prawa naturalnego i do tradycji wielkich religii, jak również do ducha art. 3. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Związek między matką i poczętym dzieckiem oraz niezastępowalna rola ojca wymagają, aby dziecko było przyjęte w rodzinie, która zapewni mu, jeśli to tylko możliwe, obecność obojga rodziców. Specyficzny wkład rodziców na rzecz rodziny, a przez rodzinę - na rzecz społeczeństwa, jest godzien najwyższego szacunku.
Dzisiaj rodzina potrzebuje szczególnej ochrony ze strony władz publicznych, które nierzadko podlegają naciskom różnych grup zainteresowanych przekształceniem w prawo tego, co jest w rzeczywistości owocem mentalności indywidualistycznej i subiektywistycznej.
´Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę´ (Familiaris consortio, 86), zaś wielka rodzina narodów tworzy się w oparciu o tę najmniejszą, lecz najbardziej podstawową komórkę. Niech Bóg oświeci prawodawców, rządzących i wszystkich ludzi dobrej woli, aby przyczyniali się do umacniania skutecznej ochrony praw rodziny, prawa do życia i praw dziecka.
Niech dopomoże nam w tym Święta Rodzina z Nazaretu, która przyjęła i pomagała we wzrastaniu Zbawiciela świata".
Ojciec Święty zaapelował o modlitwę za Czeczenię i mieszkańców innych krajów przeżywających cierpienia związane z wojną.

Audiencja generalna

29 grudnia 1999 r. środowa audiencja ogólna Jana Pawła II odbyła się w dwóch częściach: pierwsza - w Bazylice Watykańskiej, a druga - w Auli Pawła VI. Na początku Ojciec Święty pozdrowił zgromadzonych w Bazylice św. Piotra, przypominając, że kilka dni temu rozpoczął się Wielki Jubileusz Roku 2000 i że jest to czas dany nam na przemianę swego życia. Następnie Jan Paweł II rozwinął te treści w katechezie wygłoszonej w Auli Pawła VI, a dotyczącej rodziny i czyhających na nią zagrożeń.
"W Boże Narodzenie szczególna łaska zostaje dana rodzinie - powiedział Jan Paweł II. - Łaska ta objawia się jako komunia miłości między osobami, oparta na prawdzie, miłosierdziu, nierozerwalnej wierności małżonków i przyjęciu przez nich [nowego] życia".
Ojciec Święty podkreślił, że rodzina odkrywa swe powołanie do bycia "wspólnotą wartości, planów na przyszłość, solidarności, przebaczenia i wiary; każdy z członków rodziny wnosi do niej swe specyficzne dary i przyczynia się do wzrastania wszystkich".
Ojciec Święty stwierdził, że Święta Rodzina, w której spełnia się odwieczny plan Boży, stanowi przykład dla wszystkich rodzin. " Módlmy się, by Wielki Jubileusz był dla nich okazją do urzeczywistniania w coraz większym stopniu ich powołania i planu Boga w stosunku do nich; w ten sposób staną się one żywymi obrazami Jego miłości" - zaapelował Jan Paweł II.
Polakom obecnym na audiencji Ojciec Święty złożył życzenia noworoczne: "Na progu Wielkiego Jubileuszu wszystkim życzę błogosławieństwa Bożego i łaski Nowego Roku, ażeby Wielki Jubileusz stał się dla wszystkich źródłem odnowy wewnętrznej i społecznej. Szczęść Boże. Pochwalony Jezus Chrystus!".

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szpital w Oleśnicy: publiczny Różaniec o zatrzymanie aborcji

2024-10-31 11:24

[ TEMATY ]

aborcja

publiczny różaniec

Fundacja Życie i Rodzina

To był największy Publiczny Różaniec o zatrzymanie aborcji pod szpitalem w Oleśnicy. Nie wolno mordować dzieci, popełniacie zbrodnię przeciw ludzkości, nie możemy milczeć – takie przesłanie wybrzmiało z ust uczestników modlitwy. Oleśnicka placówka to największy ośrodek aborcyjny w Polsce...

W szpitalu w Oleśnicy morduje się dzieci poprzez aborcję na masową skalę. W samym 2023 roku z wszystkich 425 aborcji w całej Polsce aż 144 odbyło się właśnie w Oleśnicy. Ponadto od stycznia do sierpnia 2024 roku w Oleśnicy zamordowano aż 107 dzieci...
CZYTAJ DALEJ

Skąd się biorą święci? I ilu ich jest?

2024-10-31 14:44

[ TEMATY ]

święci

kult

błogosławieni

pixabay.com

Najpierw jako święci czczeni byli tylko ludzie zamordowani za wiarę i wcale ich kultu nie zatwierdzał papież. Z biegiem wieków procedura się zmieniała. Dziś rzesza świętych jest tak wielka, że trudno ich policzyć.

Biblia o świętych
CZYTAJ DALEJ

Święto wszystkich, którzy doznają chwały nieba - znanych i nieznanych

2024-11-01 08:49

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

odpusty

świętość

1 listopada

Karol Porwich/Niedziela

1 listopada wspominamy wszystkich świętych: wyniesionych na ołtarze i otaczanych kultem oraz anonimowych, bezimiennych i nikomu nieznanych. Uroczystość Wszystkich Świętych jest radosnym świętem tych, którzy po ziemskiej wędrówce zaznają radości wiecznego życia z Bogiem. Tego dnia doświadczamy też znaczenia „communnio sanctorum” - tajemnicy wielkiej wspólnoty świętych, na których wstawiennictwo zawsze możemy liczyć.

Dzień 1 listopada przypomina przede wszystkim prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z nas, niezależnie od swej drogi życia: małżeństwa czy kapłaństwa jest powołany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej, czyli dar Boga. Ponieważ Stwórca wzywa do świętości wszystkich, także każdemu pomaga swą łaską, niezależnie od grzechu czy upadków. Teologia wskazuje, iż każdy z nas otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu przyjmie od Boga ten dar i odpowie na Jego zaproszenie do świętości. Dlatego w kościołach w czasie liturgii śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję