Agnieszka Dziarmaga
6 stycznia w święto Objawienia Pańskiego w większości miast i kościołów zrezygnowano z zadomowionych w naszej tradycji Orszaków Trzech Króli. W niektórych przypadkach – ograniczano rozmiar Orszaku tylko do Trzech Monarchów, ale nie było widowiskowych pochodów przez miasta i publicznych widowisk, na rzecz wspólnego kolędowania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Kielcach główne obchody odbyły się w kieleckiej bazylice. W wygłoszonym słowie bp Marian Florczyk nawiązał m.in. do wydarzeń w grudniu 2020 r. w Kielcach, kiedy odbywały się manifestacje kobiet i były bezczeszczone świątynie.
– Czy ci, którzy bezczeszcząc kościoły domagali się zabijania życia, żyli w światłości czy ciemności? Nie było w nich na pewno postawy Trzech Króli, którzy umiłowali Dziecię, przyszli do Niego i oddali Mu pokłon. A oddać pokłon to znak wielkiej pokory i szacunku do drugiego. Trzej Królowie taką pokorę, szacunek i miłość do dziecka zamanifestowali – mówił biskup Florczyk.
- Kto nienawidzi dziecka, nie będzie miłował i szanował starszego. Kto gardzi życiem dziecka, pogardzi też życiem starszej osoby. Tu widać, w jakiej ciemności żyjemy i kogo ogarnia światłość – tłumaczył biskup. Na koniec Mszy św. zachęcił do wspólnego kolędowania w bazylice, a po południu – na wolnym powietrzu, przed WDK.
Reklama
Wspólnym kolędowaniem rozpoczęły się tegoroczne obchody Objawienia Pańskiego w Kazimierzy Wielkiej. Podobnie jak w latach poprzednich, uczestnicy otrzymali korony, śpiewniki i naklejki. Wspólne śpiewanie kolęd przyniosło wiele radości. Były dzieci przebrane za kolędników misyjnych, Święta Rodzina i Trzej Królowie. Monarchowie przybyli także do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie, ale sami, bez udziału orszaków złożonych z mieszkańców. Symbolicznie złożyli dary Dzieciątku Jezus, w kolędowaniu uczestniczyła m.in. kapela Edwarda Goli.
W parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach - Białogonie Trzem Królom towarzyszyła spora grupa dzieci, we własnoręcznie przygotowanych koronach. Jak można przeczytać na stronie internetowej parafii, po Eucharystii zebrani – zachowując przepisy – przeszli w małych grupach „Mini-Orszakiem” pod przewodem Trzech Króli do szopki, która znajduje się również przy pierwszym w parafii, drewnianym kościele z 1917 roku. Tam uczczono Nowonarodzonego Chrystusa śpiewem kolęd.
Uroczystość Objawienia Pańskiego jest obchodzona na pamiątkę Mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Święto to przypomina o objawieniu Boga człowiekowi i uzdalnia do lepszego poznania Stwórcy. W naszej tradycji zwane jest popularnie Świętem Trzech Króli.