Reklama

Niedziela Legnicka

Łączył w sobie kategorie: fides et ratio

W dniu 2 stycznia, nowego, 2021 roku, odbyły się uroczystości pogrzebowe legniczanina śp. Bernarda Marka Adamowicza, który obok swej pracy zawodowej, był aktywnym katolikiem świeckim, szczególnie w krzewieniu osoby i nauczania św. Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

pogrzeb

Legnica

Adamowicz Bernard Marek

ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. pogrzebowej, w legnickim kościele pw. Najśw. Serca Pana Jezusa, przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk, w koncelebrze z ks. Józefem Adamowiczem – bratem zmarłego, proboszczem parafii ks. Janem Matuszem Gackiem, ks. kanclerzem kurii biskupiej Józefem Lisowskim, ks. Jarosławem Kowalczykiem dyrektorem Wydziału Katechetycznego kurii i 14 innymi prezbiterami.

- Przychodzi nam pożegnać śp. Bernarda Marka Adamowicza, człowieka niezwykle zasłużonego dla lokalnej społeczności, dla Kościoła legnickiego, dla miasta. Przychodzi nam to czynić w klimacie panującej pandemii, która jest powodem nie tylko licznych obostrzeń, ale przede wszystkim pustoszy życie i zdrowie tysięcy ludzi, ale także pustoszy życie duchowe chrześcijan, zwłaszcza słabych, letnich, nieugruntowanych w wierze. O takich, zawsze miał staranie śp. pan Bernard Marek. Stale towarzyszyło mu pytanie: jak dotrzeć z Ewangelią, Dobrą Nowiną do słabych, początkujących, a nawet dopiero co doświadczających radości w wierze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Trzeba powiedzieć że był intelektualistą i człowiekiem głębokiej wiary. Łączył w sobie kategorie fides et ratio (wiara i rozum) – trochę tak, jak założyciel ruchu Comunione e Liberazione do którego należał. Oznaczał się bardzo trzeźwym, realistycznym spojrzeniem na fakt bycia człowiekiem, na fenomen nadziei i na wychowanie szeroko rozumiane. Również język którym się posługiwał, nie należał do prostych. Pan Marek wymagał od słuchacza koncentracji, skupienia. Od rozmówcy precyzyjnie formułowanych myśli. Każda rozmowa z nim, to był prawdziwie angażujący dialog. To było wydarzenie – mówił o zmarłym biskup Marek.

...Pozostaje nam dzisiaj, serdecznie żegnając niezwykłego człowieka, podziękować Bogu za dar spotkania z nim, za wydarzenia które tworzyły te spotkania. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko jemu samemu życzyć - ale niech też towarzyszy mu nasza modlitwa – by to pragnienie Pełni, które mu stale towarzyszyło w życiu, wpisane w naturę ludzkiej nadziei, by stało się faktem. Niech dobry Bóg, przyjmie go do grona swoich przyjaciół w niebie – mówił ks. Biskup.

Swoje słowo na ręce ks. Józefa Adamowicza i Rodziny, skierował biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, dziękując w nim. m.in. za udział w działalności Rady Katolików Świeckich przy Biskupie legnickim, do której został powołany 2018 r.

Słowo pożegnania, wygłosił także przedstawiciel świata sztuki medalierskiej Krzysztof Witkowski, który objął po zmarłym stanowisko Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.

Słowo podziękowania za udział w uroczystości, za modlitwę wypowiedzieli ks. Adamowicz i przedstawiciel Rodziny.

Po Mszy św. pogrzebowej, kondukt żałobny udał się na cmentarz w Legnickim Polu. Tam, drugiej części uroczystości przewodniczył ks. Jan Mateusz Gacek, w gronie duchowieństwa i przybyłych osób.

 


2021-01-04 23:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej w parafii św. Józefa Opiekuna Zbawiciela w Legnicy

Dzień 14 kwietnia, był dniem uroczystego wprowadzenia do świątyni parafialnej św. Józefa Opiekuna Zbawiciela w Legnicy, relikwii św. S. Urszuli Ledóchowskiej (1865-1939). To już kolejne relikwie I stopnia, które zagościły w parafii, obok relikwii: św. Andrzeja Boboli, św. Maksymiliana Kolbe, i św. Faustyny Kowalskiej.

Czas na św. Urszulę
CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Departament Środowiska chce usunąć symboliczny krzyż pod pretekstem ekologicznym

2025-03-13 21:34

[ TEMATY ]

Hiszpania

Adobe Stock

Peña de la Cruz

Peña de la Cruz

Departament Środowiska poinformował o usunięciu dużego żelbetowego krzyża znajdującego się w Peña de la Cruz, znanym punkcie widokowym w gminie Bezas (Teruel) - informuje serwis infovaticana.com.

Według władz decyzja o usunięciu krzyża została podyktowana kwestiami bezpieczeństwa, gdyż konstrukcja pełni funkcję naturalnego piorunochronu ze względu na materiał, z którego została wykonana, oraz wysokość, co stwarza zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i dla turystów. Powołują się one na to, że we wrześniu 2024 r. w krzyż uderzył piorun, w wyniku czego jego część odłupała się, a odłamki spadły w pobliżu strażnika leśnego, który przebywał w pobliskiej wieży strażniczej.
CZYTAJ DALEJ

Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

2025-03-16 08:15

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

wsparcie

Karol Porwich/Niedziela

Dziś, 16 marca, pod hasłem: „Misjonarze dzielą się nadzieją", obchodzony jest Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Tego dnia polscy katolicy wspierają zarówno duchowo, jak i materialnie polskich misjonarzy oraz misjonarki. Dzień poświęcony wspieraniu polskich misjonarzy organizowany jest od 2006 roku przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes" Konferencji Episkopatu Polski. Obchodzony jest corocznie w II niedzielę Wielkiego Postu. W ubiegłym roku Dzieło wsparło finansowo realizację 130 projektów zgłoszonych przez polskie misjonarki i misjonarzy, na łączna kwotę 178 tys. euro.

Organizatorzy wskazują, że misjonarki i misjonarze, głoszący światu Dobrą Nowinę o zbawieniu, są pielgrzymami nadziei, a niosąc Chrystusa tym, którzy Go nie znają, wzbudzają nadzieję w sercach jej pozbawionych. "Idą z nadzieją lepszej przyszłości do smutnych i zrozpaczonych, którym brakuje nadziei z powodu cierpień i niedostatków, niesprawiedliwości, wykluczenia i krzywdy. Misjonarze poprzez dzieła miłości wzbudzają nadzieję na lepsze jutro w sercach dzieci i młodzieży, rodziców, chorych i niepełnosprawnych, bezrobotnych, bezdomnych, wygnańców i migrantów oraz seniorów" - czytamy w zapowiedzi Dzieła Pomocy „Ad Gentes".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję