Międzygórze jest górską stacją klimatyczną, malowniczo położoną u stóp Masywu Śnieżnika, w zacisznych dolinkach rzek Wilczki i Bogoryi. Bezpośrednie otoczenie lasów, czyste powietrze, potoki górskie, brak masowego ruchu turystycznego pozwalają na prawdziwy relaks, wypoczynek i regenerację sił. Walory przyrodnicze okolicy i jej predyspozycje klimatyczne, letniskowe oraz wypoczynkowe zauważono już w XIX wieku. Od tamtej pory nastąpił szybki rozwój Międzygórza nakierowany wyłącznie na turystykę i pobyty lecznicze.
Zabudowa architektoniczna dodaje miejscowości szczególnego uroku, drewniane domy oraz pensjonaty w stylu tyrolskim i norweskim wyjątkowo dobrze komponują się z górskim otoczeniem. Sposób zabudowy jest unikalny w skali Polski i stanowi dodatkowy wyróżnik kurortu. Międzygórze i okolica oferują liczne atrakcje: zabytkowe obiekty architektoniczne i sakralne, osobliwości przyrodnicze i krajobrazowe, doskonałe warunki do uprawiania sportu i rekreacji. W zależności od potrzeb można się tutaj wyciszyć i zrelaksować bądź aktywnie spędzić czas.
Obecnie Międzygórze nabiera ponownie blasku, urokliwa zabudowa jest w większości odrestaurowana, rozwijają się baza gastronomiczna i noclegowa. W najbliższych czasie planowanych jest kilka znaczących inwestycji - wyciągi oraz trasy narciarskie, nowe pensjonaty, rozbudowa szlaków rowerowych i konnych.
W tej bardzo znanej miejscowości wczasowej w Masywie Śnieżnika znajdują się blisko siebie dwa kościoły. Górny - murowany, pw. Świętego Krzyża, kiedyś służył ewangelikom. Wznosząca się nad osadą świątynia została zbudowana w 1911 r. Wzniesiona została z kamienia, w stylu neoromańskim, jednonawowa. Wejście do kościoła tworzy łukowy portyk przedzielony kolumną z piaskowca. Świątynia jest pięknie położona, harmonijnie komponuje się ze swoim otoczeniem. Kościół pełni obecnie rolę filii parafii pw. św. Józefa Oblubieńca, który to drewniany kościół stoi niżej, vis-ŕ-vis restauracji „Złoty Róg”. Budowano go w latach 1740-42, a w roku 1920 powiększono. Dziś jego prostokątna bryła ma wymiary 20 x 12 m. Dołączone jest do niej małe prezbiterium i boczna kruchta, przez którą prowadzi wejście. Na ścianach są widoczne dwa rzędy okien. Do 2001 r. dach kościoła i wieńcząca go smukła sygnaturka pokryte były łupkiem. Do tego czasu był to jedyny zachowany w Sudetach kościół drewniany o dachu pokrytym łupkiem. Nie każdy rodzaj tej skały nadaje się jednak na dachówki, musi się on łatwo rozłupywać na duże i cienkie płaty. W polskich Sudetach jedyny kamieniołom takiego łupka szarogłazowego znajduje się koło Jarnołtówka w Górach Opawskich. Aż do I wojny światowej pozyskiwano stamtąd płyty o powierzchni ok. 1 m2 przy grubości 3-5 mm. Kryto nim kiedyś nie tylko dachy, ale czasem i ściany boczne domów. W roku 2001 przeprowadzono remont kościoła - m.in. usunięto z dachu i z sygnaturki łupek i położono gont, ponieważ tak było pierwotnie, łupek pojawił się w wyniku poprzedniego remontu, ok. 1920 r. Uznano, że należy przywrócić stan z XVIII wieku. Wewnątrz wokół nawy, do połowy jej długości, po obu stronach biegną balkony połączone z chórem muzycznym. Kościół posiada sufit pseudokasetonowy na wzór renesansowych stropów. Sporo rzeźb Michała Ignacego Klahra (jego ojciec Michał Klahr zwany Starszym był najwybitniejszym barokowym rzeźbiarzem na całej ziemi kłodzkiej) z końca XVIII wieku i obrazy nieznanego autorstwa, pochodzące z poł. XIX wieku. W absydzie - prezbiterium stoi piękne retabulum ołtarzowe w kształcie bukietu liści z obrazem przedstawiającym św. Józefa i małego Jezusa. Znany jest jego autor - Hieronim Richter. Na ambonie widoczne są malowane przedstawienia Ewangelistów, a w zwieńczeniu jej baldachimu tablice z dziesięcioma przykazaniami. Stacje drogi krzyżowej ufundowano w XVIII wieku jako wota z prośbą o deszcz, który nie padał wówczas w ogóle przez trzy miesiące. Oba kościoły w Międzygórzu są obecnie (z braku stałego proboszcza) obsługiwane przez księdza dojeżdżającego z Wilkanowa - ks. Mariana Procherę. Od kwietnia do września nabożeństwa odprawia się w kościele górnym, natomiast od października przez całą zimę w przedstawionym powyżej kościele dolnym.
W parafii działają Służba Liturgiczna i Żywy Różaniec. Parafia ma też swój mały cmentarz.
Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP
Dekanat: Bystrzyca Kłodzka
Adres: ul. Śnieżna 2, 57-514 Międzygórze
Filie: Międzygórze - Świętego Krzyża
Proboszcz: wakat
Wspomnienie liturgiczne: 19 marca, 14 września
Wieczysta adoracja: 13 stycznia
Msze św.: dni powszednie - ustalane indywidualnie; niedziele i święta - godz. 10
Pomóż w rozwoju naszego portalu