W grudniu odbyła się trzecia odsłona X. Międzynarodowego Festiwalu Młodych Folkowe Inspiracje. Tegoroczne świętowanie jubileuszu odbyło się głównie w przestrzeni internetowej.
Trzecia i ostatnia odsłona jubileuszu rozpoczęła się koncertem „Halo! Tu Festiwal! Tu Łódź!”, podczas którego zaprezentowane zostały najlepsze występy różnych zespołów z całego świata wybrane z kilku edycji. Wzbogacone zostały one o nowe nagrania Zespołu Pieśni i Tańca „Poltex”, który wykonał tańce ludowe na scenie Pałacu Młodzieży, a wszystko zostało umieszczone w internecie. W kolejne dni festiwalowe odbyły się gale wręczenia nagród „Złotej Łódki” w kategoriach: choreografia, muzyka, wokal, teatr, foto, video oraz design oraz jubileuszowa gala nagrodzenia wyróżnionych partnerów i realizatorów festiwalu. Podczas wrześniowych warsztatów w Przesiece k/Karpacza młodzież pod opieką specjalistów przygotowała specjalny pokaz Etno-moda. W trakcie grudniowej edycji Festiwalu odbył się wernisaż on-line tej kolekcji i wirtualny pokaz kostiumów inspirowanych tradycjami ludowymi i etnicznymi. Zwieńczeniem ostatniej odsłony Festiwalu, jak i całego Jubileuszu Folkowych Inspiracji był koncert „ Łódź. Ulica Folkowa 10”, podczas którego zaprezentowane zostały tańce ludowe z różnych regionów świata, a także scenki z udziałem młodzieży, którzy poszukiwali tytułowej ulicy Folkowej. Kończąc tegoroczny Festiwal Adam Kocher, dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Folkowe Inspiracje podziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom minionej edycji, a także wyraził przekonanie, że w 2021 roku uda zrealizować się taki Festiwal jak zawsze, z paradami, występami plenerowymi i koncertami z udziałem młodzieży z całego świata.
Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych FOLKOWE INSPIRACJE odbywa się w Łodzi i województwie łódzkim od 2011 roku. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Promocji i Wspierania Twórczości CONVIVO w partnerstwie z Pałacem Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi. Bardzo ważnym zadaniem festiwalowym jest promowanie tradycji folklorystycznych i kulturowych regionu łódzkiego poprzez organizowanie wydarzeń artystycznych i edukacyjnych w różnych miejscach dziedzictwa kulturowego województwa łódzkiego. Każdego roku uczestnicy festiwalu wraz z mieszkańcami Łodzi odkrywają bogatą historię miasta czterech kultur. Na różnorodny program festiwalu przez 9 lat złożyły się: koncerty, uliczne taneczne show, spektakle teatrów ulicznych, projekty muzyczne, konkurs: taneczny, wokalny, wokalno-muzyczny, fotograficzny i designu – Złota Łódka, działania warsztatowe i edukacyjne, pokazy mody, wystawy prac konkursowych, działania uliczne z udziałem publiczności oraz folkowe pikniki. Przez dziewięć lat w festiwalu wzięli udział młodzi artyści z 27 krajów świata: Algierii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Chin, Czech, Estonii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Palestyny, Polski, Rosji, Słowacji, Słowenii, Tunezji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch. W 10. edycjach festiwalu uczestniczyło dotychczas łącznie 2500 młodych artystów, ponad 500 wolontariuszy oraz ponad 1000 uczniów z Łodzi i województwa łódzkiego. W wydarzeniach festiwalowych wzięło udział dotąd 20 000 widzów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu