Do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym przybyło 110 pielgrzymów. Wszystkich zgłoszonych było 132, niektórzy jednak ze względu na egzaminy i inne obowiązki szli tylko kilka dni. Do osób, które wyruszyły z Warszawy po drodze dołączali inni, spotkani w mijanych miejscowościach. Główną intencją była trzeźwość całego narodu, a zwłaszcza w rodzinach. Oprócz tego młodzi ludzie nieśli własne intencje.
- To była wyjątkowa pielgrzymka, bo w roku jubileuszu 100-lecia śmierci naszego założyciela bł. ks. Bronisława Markiewicza i można powiedzieć, że odczuwaliśmy tę łaskę. Pan Bóg uchronił nas od złej pogody. Prażyło, ale nie było ulew, tak jak w ubiegłym roku. Nie było też żadnych poważniejszych kłopotów zdrowotnych, związanych z podróżowaniem. Wiele osób odczuwało, że ta pielgrzymka przebiegała nadzwyczaj szybko - opowiada ks. Paweł Wojdakiewicz, kierownik pielgrzymki.
Na zakończenie pielgrzymki sakrament małżeństwa zawarli Karolina, która pielgrzymowała już sześć razy i Piotr, który szedł po raz jedenasty. - Ta pielgrzymka nas połączyła i nadal będzie częścią naszego życia. Tutaj się poznaliśmy i zawsze będziemy nią żyć - mówią zgodnie młodzi małżonkowie.
W kazaniu ks. Tomasz Wilisowski, który do ubiegłego roku był kierownikiem pielgrzymki, podkreślał, że słów przysięgi małżeńskiej człowiek nie jest w stanie dotrzymać bez pomocy Bożej. - Kiedy człowiek zaangażuje się w coś na całego, kiedy rzuci tam wszystkie swoje siły i kiedy jeszcze ma świadomość, że Ktoś mu w tym pomaga, to jest w stanie góry przenosić - mówił ks. Wilisowski. - Was połączyła pielgrzymka, ale przede wszystkim połączyła was miłość, którą Pan Bóg w którymś momencie wrzucił w wasze serca i położył gdzieś przed wami, abyście po niej szli i nią żyli - powiedział.
Po ślubie odbyło się wesele, oczywiście bezalkoholowe.
Pątnicy wyruszyli z Warszawy 1 lipca. Do Miejsca Piastowego wędrowali przez diecezję warszawską, radomską, sandomierską, rzeszowską i przemyską. Dziennie pokonywali na ogół ponad 30 km, choć zdarzały się odcinki nieco krótsze, ale i o wiele dłuższe, bo przekraczające 40 km. Najkrótszy był ostatni etap podróży - z Frysztaka do Miejsca Piastowego.
Na pielgrzymce odprawiana była nowenna o kanonizację założyciela zgromadzeń michalickich bł. ks. Bronisława Markiewicza oraz o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Anny Kaworek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu