Reklama

Wizytacja abp. Stanisława Budzika w parafii św. Antoniego w Lublinie

Z Chrystusem możemy zwyciężać

Niedziela lubelska 32/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyrażam radość, że parafia żyje intensywnym życiem duchowym. Podczas każdej Eucharystii kościół się zapełniał. Tyle osób przystępowało do Komunii św. Bardzo serdecznie dziękuję ks. Dziekanowi, który troszczy się o cały dekanat, za wszystko, co robi dla archidiecezji i co robił za moich poprzedników. Dalej liczymy na jego mądry głos, na stabilizującą, pełną pokoju obecność i mądrość. Dziękuję wszystkim parafianom, zwłaszcza tym, którzy się angażują w życie wspólnoty parafialnej i troszczą się o pogłębianie wiary, dają świadectwo miłości chrześcijańskiej i miłosierdzia. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę dawać świadectwo życia chrześcijańskiego w niełatwych dla wiary czasach, świadectwo swojej bliskości do Jezusa i przywiązania do Kościoła.
Abp Stanisław Budzik

Co pięć lat w każdej parafii odbywa się wizytacja biskupia. Bł. Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Pastores gregis” napisał, że jest ona rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Biskup „w takich chwilach najbardziej zbliża się do swojego ludu w sprawowaniu posługi słowa, uświęcania i pasterskiego przewodzenia, wchodząc w bardziej bezpośredni kontakt z niepokojami i troskami, radościami i oczekiwaniami ludzi, mogąc ofiarować każdemu słowo nadziei”.

Spotkanie z Pasterzem

Reklama

Taki właśnie charakter - „jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój” (Pastores gregis, nr 46) - miała wizytacja kanoniczna przeprowadzona przez abp. Stanisława Budzika w parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie. Przypadła ona niemalże w 25 rocznicę pobytu bł. Jana Pawła II w Lublinie. Dla parafii miało to szczególne znaczenie, gdyż podczas Mszy św. na Czubach poświęcił on kamień węgielny dla budującego się kościoła. Postać błogosławionego papieża i jego nauczanie wielokrotnie przywoływane było przez ks. Arcybiskupa w homiliach i podczas spotkań z parafianami. Była to druga wizyta Metropolity w parafii św. Antoniego.
Podczas wizytacji abp Budzik odprawiał Msze św. i głosił słowo Boże. Na Mszy św. o 12.30 udzielił chrztu św. dwojgu dzieciom. Spotykał się z różnymi grupami parafialnymi, z dziećmi i młodzieżą. Od początku nawiązał ciepłą i serdeczną relację z wiernymi, okazując zainteresowanie ich życiem i wiarą. - Przyjeżdżam tu nie tyle po to, aby was zwizytować, bo dużo dobrego z tylu stron o waszej wspólnocie słyszałem, ale po to, by umocnić was i także siebie waszą wiarą i zaangażowaniem, by razem z wami odnieść się do Boga, aby nam błogosławił, wspierał nasze rodziny i czuwał nad młodym pokoleniem - mówił Pasterz. Podkreślał, że parafię wybrał specjalnie: „Nie tylko ze względu na proboszcza i dziekana ks. prał. Stanisława Roga, ale także dlatego, że parafia jest znana w Lublinie z licznych powołań kapłańskich i z nadzwyczajnej aktywności ludzi świeckich, którzy wiedzą, że Kościół jest ich domem; o ten dom dbają, wznieśli go trudem swoich rąk, ofiarą czasu, środków materialnych, i starają się, by w parafii gromadził się żywy Kościół, jako jedna miłująca się wspólnota”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Umocnieni słowem

Reklama

W homiliach ks. Arcybiskup nawiązywał do Ewangelii czytanej w tym dniu, w której uczeni w Piśmie oskarżali Jezusa, że jest opętany przez złego ducha. Mimo tych fałszywych oskarżeń i oporu, jaki Jezus i Jego nauka wzbudzał wśród ludzi, nawet bliskich, coraz większa liczba uczniów i zwolenników przychodziła do Jezusa. Chcieli oni iść za głosem Ewangelii, otaczali Jezusa czcią, szacunkiem, zaufaniem i miłością. Jezus traktował ich wszystkich jak swoją rodzinę, do której należą duchowo ci, którzy pełnią wolę Bożą w swoim życiu. Pierwszą w tej rodzinie jest Maryja, będąca nauczycielką miłości do Jezusa i wzorem dla każdego chrześcijanina. - Bóg kocha każdą i każdego z nas tak, jakby nikt inny dla Niego nie istniał - zapewniał abp Budzik. Dla każdego ma osobne zadanie i z każdym pragnie się dzielić swoją miłością. Z takim orędziem przybył 25 lat temu do Lublina Jan Paweł II, który przypomniał, że Bóg do końca nas umiłował. - Eucharystia jest odpowiedzią na tę miłość, gdyż łączy nas z Panem Jezusem. Nie ma wspanialszej miłości, niż wtedy, kiedy uczestniczymy we Mszy św. i przyjmujemy Pana Jezusa w Komunii św. - podkreślił ks. Arcybiskup. Miłość do Boga sprawdza się w miłości do drugiego człowieka. - Po to Bóg stał się w Chrystusie człowiekiem, abyśmy Go miłowali w drugim człowieku - mówił. Podstawowym dylematem człowieka jest wybór między dobrem a złem. Łatwiej iść za podszeptami złego ducha, gdyż nie wymaga to wysiłku. Aby żyć w zgodzie z Bożymi nakazami, potrzeba dużo pracy oraz samozaparcia. Jezus daje nadzieję na zwycięstwo nad złem, gdyż w Misterium Paschalnym wyprowadził nas z niewoli grzechu. - Ale żeby zwyciężyć, trzeba się w walkę zaangażować, brać na serio słowa Ewangelii, które przypomina Kościół, brać na co dzień swój krzyż i naśladować Chrystusa - przypominał Pasterz. Wzorem zaś postępowania i przewodniczką dla tych, którzy przyjmują Boże Słowo, którzy z miłością przyjmują Jezusa, jest Maryja.

Bogactwo wspólnot

Parafia św. Antoniego Padewskiego w Lublinie liczy 11 tys. mieszkańców. Działa w niej 30 grup parafialnych. Jedną z najstarszych jest Krąg Biblijny. Najliczniejsza jest Rodzina Różańcowa, licząca 37 kółek. Inne grupy parafialne to m.in.: Legion Maryi, Ruch Domowego Kościoła, Akcja Katolicka, AA, Al-anon, Alateen, Eucharystyczny Ruch Młodych, Oaza Młodzieżowa, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Harcerze „Zawiszy”, ministranci, lektorzy, Rada Parafialna, Rada Duszpasterska, Chór Cecyliański, schola dziecięcia i schola młodzieżowa. Posługę w parafii pełni także 16 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., którzy w każdą niedzielę zanoszą chorym Pana Jezusa. W budynku domu katechetycznego mieści się: Poradnia Rodzinna, Miejska Biblioteka Publiczna, SKOK im. Chmielewskiego, świetlica opiekuńczo-wychowawcza i punkt charytatywny. Prowadzona jest nauka języka angielskiego oraz gimnastyka dla pań. Od 15 lat regularnie wydawany jest miesięcznik „Głos św. Antoniego” o charakterze informacyjnym, ewangelizacyjnym oraz formacyjnym. Zawarte są w nim artykuły kapłanów, sióstr, a także wielu osób świeckich. Na bieżąco aktualizowana jest również strona parafialna - www.antoni.kuria.lublin.pl.

Bogactwo powołań

W ciągu 25 lat święcenia kapłańskie przyjęło 13 księży pochodzących z parafii: ks. Krzysztof Grabowski - salezjanin, ks. Mirosław Zając, ks. Andrzej Daniewicz - pallotyn, ks. Krzysztof Grzesiak, ks. Arkadiusz Paśnik, ks. Marek Słomka, ks. Andrzej Gołębiowski - salezjanin, ks. Bogdan Kalinowski, ks. Tomasz Adamczyk, ks. Krzysztof Kwiatkowski, ks. Wojciech Adamczyk - sercanin, ks. Marcin Pidek i ks. Paweł Walkowiak - salezjanin. Z racji zamieszkania rodziców państwa Anny i Przemysława Mizińskich, rodakiem jest bp Artur Miziński, który w latach 1998 - 2001 był rezydentem w tej parafii. We Włoszech w diecezjalnym seminarium misyjnym Redemptoris Mater w Maceracie uczy się kleryk Paweł Król. W Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie kształci się alumn Mateusz Wójcik. Nie brakuje też powołań do życia zakonnego. W styczniu 2005 r. śluby wieczyste złożył br. Robert Bernat - kapucyn. We Wspólnocie Focolare celibatariuszem jest Marcin Zygmunt. W zakonach żeńskich są rodaczki m.in. s. Estera Mizińska - betanka, s. Anna Zarzeka ze Zgromadzenia św. Jana Chrzciciela, s. Agnieszka Młynarczykowska - urszulanka Unii Rzymskiej, s. Zelia Sztorc ze Zgromadzenia Sióstr św. Rodziny i s. Elżbieta Maria Kuriatto - urszulanka szara, s. Beata Olech ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klerycy a internet. We Włoszech prawie wszyscy mają profil w społecznościówkach

2025-01-14 19:11

[ TEMATY ]

klerycy

Włochy

alumni

media społecznościowe

Archiwum prywatne

Rektor seminarium wraz z klerykami na polach festiwalu

Rektor seminarium wraz z klerykami na polach festiwalu

99 proc. włoskich alumnów ma profil w mediach społecznościowych. Tymczasem kiedy wstępowali do seminarium, nie miał go co dziesiąty kandydat do kapłaństwa (9,1 proc.). Wyniki trzyletnich badań ujawnił Fabio Bolzetta, przewodniczący Stowarzyszenia Włoskich Katolickich Stron Internetowych (WeCa).

Wynika z nich, że dla 88 proc. kleryków konta w mediach społecznościowych „mogą być narzędziami użytecznymi w duszpasterstwie” i zamierzają ich używać w pełnieniu swojej przyszłej posługi. Najczęściej korzystają oni z WhatsAppa (96,2 proc.), Facebooka (74,2 proc.), Instagrama (70,8 proc.), YouTube’a (67,5 proc.) i TikToka (15,3 proc.).
CZYTAJ DALEJ

Pryszczyca w Niemczech. Na polskiej granicy wprowadzono rygorystyczne kontrole

2025-01-14 19:40

[ TEMATY ]

Niemcy

pryszczyca

Główny Inspektorat Weterynarii

rygorystyczne kontrole

Adobe Stock

Kontrole na granicach w związku z pryszczycą w Niemczech

Kontrole na granicach w związku z pryszczycą w Niemczech

Polskie służby weterynaryjne podejmują szeroko zakrojone działania prewencyjne w związku z wykryciem ogniska pryszczycy w Niemczech. Wdrożone zostały rygorystyczne kontrole transportów zwierząt wjeżdżających na terytorium Polski - zapewnił we wtorek Główny Inspektorat Weterynarii.

"Oprócz kontroli transportów zwierząt wrażliwych na chorobę wjeżdżających na terytorium Polski wdrożone zostały procedury informacyjno-komunikacyjne dotyczące zagrożenia w stosunku do hodowców świń i przeżuwaczy, przemysłu mięsnego oraz lekarzy wolnej praktyki w Polsce. Kontrole prowadzą Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Krajowa Administracja Skarbowa, we współpracy z Inspekcją Weterynaryjną. Zacieśniona została współpraca z organami władz weterynaryjnych Niemiec oraz z Komisją Europejską" - zaznaczyła Inspekcja w komunikacie.
CZYTAJ DALEJ

Papież zachęcił Polaków do wsparcia Kolędników Misyjnych

Uznanie i wsparcie dla Kolędników Misyjnych wyraził Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Pozdrawiam Polaków. Dziękuję małym Kolędnikom Misyjnym, którzy w tych dniach kolędują po waszych domach, by zebrać pomoc dla ubogich dzieci w krajach misyjnych. Dobrze kolędują i dobrze zbierają. Wyrazy uznania! Dzięki temu zaangażowaniu, wielu waszych rówieśników, także w krajach ogarniętych wojną, ma szansę otrzymać posiłek, naukę i pomoc medyczną. Z serca wam błogosławię!
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję