Reklama

Fatima na Makowym Wzgórzu (4)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy przybywamy na Makowe Wzgórze w Praszce, zauważamy na ścianie Domu Parafialnego (gdzie w mieści się Dekanalny Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin) marmurową tablicę z następującą treścią: "Dnia 24 października 1995 r. miejsce to nawiedziła Matka Boża pielgrzymująca po świecie w świętej Statui Fatimskiej. Maryja Fatimska witana była przez tysiące wiernych Ziemi Wieluńskiej i Śląska Opolskiego". "Można powiedzieć o Makowym Wzgórzu w Praszce, że tu jest Fatima. Tu jest Matka Boża w tajemnicy Orędzia zwycięstwa, w tajemnicy głosu Matki do dzieci" ( metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak).

Historia parafii pw. Świętej Rodziny na Makowym Wzgórzu w Praszce jest krótka, ale bogata, sięga 1988 r., kiedy to abp Stanisław Nowak powołał ją do istnienia, wydzielając z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

23 września 1996 r. rozpoczęto budowę kościoła sanktuaryjnego. Kiedy świątynia została wybudowana w stanie surowym, na progu nowego tysiąclecia, 13 października 2000 r. w jej ściany zostały wmurowane kamienie węgielne - relikwie z Nazaretu, Rzymu i Fatimy widoczne za szybami pancernymi przy wejściu do kościoła. Ksiądz Arcybiskup powiedział wówczas: "Tak się składa, że na progu nowego tysiąclecia ofiarujecie Bogu tę świątynię, jest to wielkim znakiem miłosierdzia Bożego dla tej ziemi, dla Praszki. Od lat przybywają do Matki Bożej Fatimskiej pielgrzymi z całej ziemi wieluńskiej, a nawet przyległych terenów Śląska Opolskiego. Na pewno ta nowa świątynia staje się cudem tego wzgórza, które jest niewątpliwie cudem opatrzności Bożej nad nami. Błogosławię temu sanktuarium na dalszy rozwój, na jego wielkie dzieła zbawcze. Jesteś nam potrzebna, Matko Boża z Fatimy, ze swoim Orędziem Miłosierdzia przez nawrócenie i modlitwę. Maryjo - Matko, błogosław wszystkim stronom, które ten kościół otaczają".

Jedna z wiernych czcicielek Matki Bożej Fatimskiej napisała: " Na Makowym Wzgórzu w małym domku Matka Fatimska czeka i z różańcem w ręku błogosławi każdemu korzącemu się u jej stóp człowiekowi. Każdego wysłucha, każdemu doradzi, i pyta, czy jesteśmy z Jej pobytu radzi. To miejsce wybrała sobie. Jest najpiękniejsze w Praszce, wśród pól, szumiących zbóż, dla miasteczka ozdoby".

W 2002 r. budowa kościoła sanktuaryjnego jest już w stadium finalizacji. Zostały poświęcone dwie duże kaplice służące do modlitwy w dni powszednie. W 2001 r., w czasie poświęcenia kaplicy Matki Bożej Fatimskiej, abp Stanisław Nowak powiedział: "To sanktuarium szybko się rozwija, na pewno będziecie tutaj wypraszać wielkie łaski, niech ta figura Maryi przywieziona z Fatimy będzie narzędziem Bożych dobrodziejstw. Poświęcamy tę piękną figurę i kaplicę, aby Maryja była tu zawsze uwielbiana, czczona, omodlona, żeby stała się naprawdę narzędziem wielkiego miłosierdzia dla świata". W tym czasie została również poświęcona druga kaplica kościoła sanktuaryjnego - Kaplica Miłosierdzia Bożego.

Ks. Stanisław Gasiński budując pierwszy, tzw. mały kościół, i drugi sanktuaryjny, wznosił w tym czasie tzw. stacje fatimskie: domek Matki Bożej na placu przed małym kościołem, cokół Fatimski u podnóża Makowego Wzgórza - na pamiątkę światowej peregrynacji Figury Matki Bożej Fatimskiej, Golgotę i pomnik

Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie od lat ogniskuje się comiesięczna modlitwa fatimska.

Podążając na Makowe Wzgórze, spotykamy Bramę Ośmiu Błogosławieństw - Trzeciego Tysiąclecia, poświęconą św. Józefowi, współpatronowi parafii, krzyż pamięci poległych w obronie Kościoła i Ojczyzny w latach 1917-1989, kaplicę misyjną Najświętszego Serca Pana Jezusa, wielki misyjny krzyż Trzeciego Tysiąclecia oraz misyjny krzyż postawiony przy okazji konsekracji małego kościoła poświęconego Matce Bożej Kalwaryjskiej, gdzie będą czczeni męczennicy II wojny światowej tak bliscy tej ziemi: św. Teresa od Krzyża Edyta Stein (związana z pobliskim Lublińcem), bł. s. Maria Kanuta Chrobot oraz kapłani: ks. Maksymilian Binkiewicz i ks. Ludwik Gietyngier.

Od maja do października każdego 13. dnia miesiąca odprawiane są od początku istnienia parafii na Makowym Wzgórzu uroczyste nabożeństwa fatimskie z procesją pokutną do tzw. Golgoty.

13 czerwca 2001 r. abp Stanisław Nowak przewodnicząc uroczystościom fatimskim, powiedział w homilii: "Jak będziecie, Kochani moi, chodzić na tę górę świętą w Praszce, będziecie dzięki temu mocniejsi, szlachetniejsi, wygracie życie, nie zagubicie się w nim. Niech Was Matka Boża osłania, niech Was Matka Boża tu przyprowadza".

Program Fatimskiego Czuwania na "Makowym Wzgórzu" 13. dnia miesiąca od maja do października

godz. 17.30 - Msza św. i wystawienie Najświętszego Sakramentu

godz. 18.00 - Litania do Matki Bożej

godz. 18.15 - Różaniec, część radosna

godz. 18.30 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

godz. 18.45 - Różaniec, część bolesna

godz. 19.00 - Godzinki o Niepokalanym Sercu Matki Bożej

godz. 19.30 - Nieszpory Maryjne

godz. 20.00 - Msza św. Fatimska

godz. 21.00 - Apel Jasnogórski i procesja z figurą Matki Bożej do Goloty, a w jej trakcie Różaniec, część chwalebna

Zawierzenie Fatimskie ze Mszą św. w każdą sobotę miesiąca

Godz. 16.30 - od listopada do kwietnia

Godz. 17.30 - od maja do października

Porządek nabożeństw:

niedziela: godz. 8.00, 9.30, 11.00 (suma), 16.00 (od października do kwietnia), 17.00 (od maja do września)

w dni powszednie: godz. 16.30 i 17.00 (od października do kwietnia), 17.30, 18.00 (od maja do września)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tych słynnych zabytków nie zobaczysz teraz w Rzymie. Dlaczego?

2024-11-09 08:16

[ TEMATY ]

Rok Święty 2025

zabytki w Rzymie

niedostępne

PAP/EPA

Fontanna di Trevi, Rzym

Fontanna di Trevi, Rzym

Zabytki, których turysta nie zobaczy teraz w Rzymie - lista takich obiektów krąży w mediach społecznościowych w związku z zakrojonymi na rekordową skalę pracami w ramach przygotowań do Roku Świętego. Publikowane są zdjęcia "opakowanych zabytków", jak nazwano symbole Wiecznego Miasta ogrodzone i zasłonięte z powodu robót.

Coraz więcej turystów, włoskich i zagranicznych, relacjonujących pobyt w stolicy Włoch podkreśla, że wybrało przyjazd w niewłaściwym czasie ponieważ wiele z najsłynniejszych obiektów jest niedostępnych, albo można podziwiać je tylko z daleka.
CZYTAJ DALEJ

Wyraz heroicznej wiary

2024-11-05 14:43

Niedziela Ogólnopolska 45/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

W czasach Pana Jezusa kobieta nie mogła stanowić sama o sobie. Zależała najpierw od ojca, ewentualnie brata, a później najczęściej od męża lub syna. Po śmierci głowy rodziny była w trudnej sytuacji, szczególnie gdy nie miała dzieci. Choć prawo nakazywało troskę o nią rodzinie czy instytucjom religijnym, to stan, w którym się znajdowała, narażał ją na nadużycia ze strony innych. Starożytni królowie, aby podkreślić swoją łaskawość wobec poddanych, nosili miano opiekunów wdów, sierot i cudzoziemców, czyli najbardziej bezradnych. Pan Jezus daje wyraz swej troski o wdowy z niebywałą przenikliwością. Wypomina uczonym w Piśmie ich obłudne postępowanie. Pod płaszczykiem troski o samotne po śmierci męża kobiety, używając swojej pozycji religijnej i społecznej, zabiegali oni o dochód dla swojej grupy lub dla siebie. Mieli prawo zarządzać majątkiem wdów i pobierać z tego tytułu prowizję, dodajmy: znaczącą, jeśli wdowa była bogata. Czasem za tę pracę zobowiązywali się do modlitwy, a bywało też tak, że udając religijną troskę, okradali je. Pan Jezus zapowiada za to bardzo surową karę. Zapytajmy wobec tego: czy nasza pobożność nie jest podszyta jakąś wyrachowaną interesownością? Postawa chciwości czy hipokryzji niszczy więź z Bogiem i z ludźmi, a w konsekwencji nas samych. Czy okazywana dobroć nie jest obliczona na wymierne korzyści materialne lub prestiż? Czy powierzone nam pieniądze służą dobrej sprawie czy niegodziwej? Druga część Ewangelii opowiada o tym, co zdarzyło się przy skarbonie świątynnej. Przy ostatniej, trzynastej, wrzucający datek nie musiał podawać kapłanowi intencji, w jakiej to czyni. Bogaci, ofiarując pokaźną kwotę na świątynię, wypełniali obowiązek troski o nią i przy okazji zyskiwali miano hojnych, choć ofiara pochodziła z nadmiaru tego, co posiadali. Pan Jezus obserwuje wdowę, która wrzuca do skarbony dwa pieniążki stanowiące całe jej utrzymanie. Mogła zostawić sobie jedną monetę na chleb. Wrzucając obie, daje wyraz heroicznej wiary, że przecież sam Bóg zatroszczy się o nią, weźmie ją w obronę, nie da jej zginąć. Ona dała najwięcej – dosłownie całe życie, a jej wiara była żarliwa, gorąca. Boża „rachunkowość” patrzy na serce. A jak jest z nami? Czy nie lękamy się zbytnio o jutro? A może nasze troski są przyziemne, nijakie, zbędne, ba – gorszące? Bóg troszczy się o nas, wie, czego nam potrzeba, zanim Go poprosimy. Dba nawet o wróble, lilie i włosy na naszej głowie. Czy przypadkiem nie jest tak, że zbyt kurczowo trzymamy się opłacalności, prognozy zysków i stopy zwrotu z inwestycji? Tymczasem troski trzeba przerzucić na Niego i sprawdzać „inwestycje” pod kątem „odsetek” wypłacanych w wieczności. Zdarzenie z ubogą wdową poprzedza opis męki Jezusa. Ona bezgranicznie zaufała Bogu, oddała całe swoje życie w Jego ręce. Jezus za chwilę pójdzie tą samą drogą! „Wskazując na czyn wdowy, Jezus może zapowiadać swój własny los w najbliższej przyszłości: i On zostanie sam, i On odda wszystko, co ma, całe swoje życie Bogu” (E. Adamiak).
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś do muzyków kościelnych: Kiedy Bóg ma dość śpiewu?

2024-11-09 18:59

[ TEMATY ]

muzyka

śpiew

Kard. Grzegorz Ryś

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

Krzysztof Śwkertok, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

Pod hasłem roku duszpasterskiego w Polsce „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” w sanktuarium częstochowskim odbywa się 15. Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę. Uroczystej liturgii Mszy świętej celebrowanej w bazylice jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. „To człowieczeństwo jest domem Boga, który się domaga gorliwości, miłości, żarliwości. Bez tego troska o świątynię wybudowaną z kamienia jest po prostu hipokryzją” - mówił hierarcha.

Kard. Ryś, nawiązując do liturgii słowa dzisiejszego święta - poświęcenia bazyliki św. Jana na Lateranie - zachęcał, „byśmy słuchając dzisiejszych czytań, uwierzyli Pismu tak, jak ono się rozjaśnia w słowie Jezusa. Idzie o dwa fragmenty Pisma. Jeden z nich jest przytoczony przez Ewangelistę, fragment Psalmu 69 - gorliwość o dom twój pochłonie mnie. Jest też drugi fragment Pisma, do którego to wydarzenie odsyła, do którego my być może docieramy trudniej, ale ci, którzy byli w świątyni i widzieli działanie Jezusa, natychmiast wiedzieli o jaki tekst chodzi, dlatego zażądali od Jezusa dowodów, dlaczego robi to, co robi. To jest tekst, który zamyka Księgę proroka Zachariasza - w tych dwóch wersetach Zachariasz mówi, że przyjdzie ten dzień - Dzień Pana, kiedy już więcej nie będzie potrzeba przekupniów w Domu Bożym”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję